دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

جستجو پیشرفته
مشاهده محتوای دسته

پروتون (Proton)

هلدینگ بهراد پروتون که با نام مختصر پروتون نیز خوانده می شوند یک شرکت تولید کننده ی خودروی مالزیایی بوده و در طراحی خودرو، ساخت، توزیع و فروش آن فعالیت دارد. پروتون در سال 1983 به عنوان تنها خودروسازی ملی در مالزی بنیان گذاری شد. مرکز این شرکت در شهر شاه علم در مالزی قرار گرفته و کارخانه های مجزایی را در شهر پروتون در پراک نیز مدیریت می کند. پروتون در زبان مالزیایی مخفف کمپانی خودروی ملی است.

لوازم یدکی پروتون

لوازم یدکی پروتون در اصل به عنوان یکی از سازندگان محصولات میتسوبیشی در دهه های 80 و 90 میلادی عمل می کرد. پروتون اولین خودروی بومی خود را با طراحی داخلی و به کمک میتسوبیشی که به صورت کامل مهندسی شده بود را در سال 2000 طراحی کرد و مالزی را در رده ی 11 امین کشور جهان با توانایی طراحی خودرو از صفر قرار داد. از سال 2000 به بعد، تولیدات شرکت پروتون در واقع ترکیبی از طراحی های داخلی این خودروساز به همراه استفاده از برخی از طراحی های سایر خودروسازان خارج از کشور مالزی بوده است.

قیمت انواع مدل ماشین های برند پروتون

در حالی که بیشتر خودرو های ساخت این کمپانی در کشور های آسیایی و به خصوص آسیای جنوب شرقی به فروش می رسند و بازار خوبی دارند، تولیدات این کشور در بیش از 15 کشور دنیا عرضه شده و مصرف کنندگان متنوعی دارند. در اصل کمپانی پروتون به صورت عمومی تحت مالکیت شرکت هیکام قرار داشت و بخشی از آن نیز توسط گروه میتسوبیشی خریداری شده بود. در سال 2005 گروه میتسوبیشی سهام خود را در شرکت پروتون واگذار کرد و تا سال 2012 این کمپانی به صورت کامل تحت مالکیت هیکام درآمد.

تاریخچه ی پروتون

مفهوم خودروی ملی در سال 1979 برای اولین بار توسط نخست وزیر اسبق مالزی ماهاتیر محمد و با هدف تقویت صنعت داخلی کشور مالزی مطرح شد. پروژه ی خودروی ملی در سال 1982 توسط کابینه ی وقت دولت تصویب شد و این امر موجب بنیان گذاری کمپانی پروتون در 7 می سال 1983 شد. این شرکت به شکل کامل تحت مالکیت دولت مالزی قرار داشت و توسط بنیان گذار آن دکتر ماهاتیر اداره می شد. پروتون طی سال های 1983 و 1984 به گروه میتسوبیشی موتورز مراجعه کرده و اقدام به انعقاد یک قرارداد بین این دو کمپانی برای ساخت اولین خودروی مالزیایی کرد.

لیست مراکز فروش و مغازه های فروش لوازم و قطعات جانبی و یدکی پروتون (Proton) در تهران و کشور

نتیجه ی این همکاری ها سری خودرو های پروتون بود که اولین آن ها در 9 جولای سال 1985 به بازار معرفی شد. اولین خودرو بر مبنای نسل دوم میتسوبیشی لنسر فیور چهار در که در سال 1983 تولید شده بود ساخته شد. اولین خودروی پروتون ساگا که از خط تولید خارج شد به یک موزه تحویل داده شده تا نشان دهنده ی آغاز صنعت خودروسازی در کشور مالزی باشد.

محصولات شرکت پروتون

انواع محصولات کمپانی پروتون در کشور ما موجود بوده که برای مثال می توان به مدل های جنتو، ویرا و ایمپین اشاره کرد. شرکت زاگرس خودرو در گذشته اقدام به واردات خودرو های ساخت کمپانی پروتون به بازار ایران کرده است اما بعدها به دلیل مشکلات مالی این همکاری پایان یافت.