دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

جستجو پیشرفته
مشاهده محتوای دسته

فوتون (FOTON)

کمپانی بیکی فوتون موتور با مسئولیت محدود که با نام مختصر آن فوتون نیز شناخته می شوند یکی از تولید کنندگان خودروی چینی بوده که به کار طراحی و ساخت کامیون، اتوبوس، خودرو های اسپرت و نیز ماشین های کشاورزی می پردازد. مرکز این شرکت در بیجینگ در کشور چین بوده و به عنوان یکی از زیر مجموعه های گروه بائیک فعالیت می کند. تعداد کارمندان این شرکت نزدیک به 40 هزار نفر بوده و سهام آن به صورت پنجاه پنجاه بین کمپانی بیجینگ فوتون موتور و بیجینگ فوتون دایملر تقسیم شده است.

لوازم یدکی فوتون

قیمت انواع مدل ماشین های کمپانی فوتون

تاریخچه ی شرکت فوتون

این شرکت در تاریخ 28 ام آگوست سال 1996 میلادی بنیان نهاده شده و به ساخت کامیون های سبک و سنگین، تراکتور های کشاورزی و نیز انواع دستگاه های ماشین سازی می پردازد. علاوه بر کامیون های سنگین، فوتون همچنین به ساخت یک مدل از خودرو که از تویوتا هائیس اچ 100 الهام گرفته شده است نیز می پردازد که نام آن فوتون ویو یا فوتون آلفا است. در آگوست سال 2002 میلادی، این شرکت شروع به تولید کامیون نیز کرد و آن را فوتون آمان نامید. در ماه مارس سال 2006، شرکت فوتون و کمپانی کامینز یک ونچر به صورت پنجاه پنجاه را اعلام کردند تا اقدام به تولید موتور های دیزل با وزن کم کنند. حجم این موتور ها بین 2.8 تا 3.8 لیتر بود.

مراکز فروش لوازم و قطعات جانبی فوتون در تهران و کشور

در اکتبر سال 2009 فوتون با ایجاد یک ونچر به همراه کمپانی صنایع پولید تکنولوژی برای طراحی و تولید باتری خودرو های الکتریکی کرد. در جولای سال 2010 میلادی فوتون پایه گذاری یک دفتر مرکزی برای بازار خودروی اروپا را در شهر مسکو در کشور روسیه اعلام کرد. در ادامه این شرکت اعلام کرد که یک دفتر فروش را در کشور هند در آوریل سال 2011 خواهد ساخت. در فوریه سال 2012، بیکی فوتون موتورز با مسئولیت محدود به همراه دایملر ای جی یک ونچر مشترک به صورت پنجاه پنجاه را آغاز کردند.

محصولات شرکت فوتون

تولیدات این خودروسازی انواع مختلفی داشته که برای مثال در زمینه ی تولید اتوبوس می توان به مدل های فوتون اس یو وی، فوتون ای بو وی پانورامیک و نیز پایونیر اشاره کرد. از دیگر اتوبوس های تولید شده توسط این شرکت می توان به مدل فوتون گرین ارث اشاره کرد که به عنوان یک اتوبوس شهری در کره ی جنوبی به کار برده شده و در المپیک سال 2018 مورد استفاده قرار گرفت. کامیون های تولید شده توسط این شرکت شامل مدل های فوتون امان جونز بوده که از سال 2003 تحت لیسانس کامیون های مرسدس بنز تولید می شوند. سایر کامیون های این خودروسازی شامل مدل های فوتون امان لایون، کنلون مونتین، شنژو و نیز فورلند هستند. این شرکت اقدام به تولید خودرو های سواری نیز می کند که برای مثال میتوان به مدل های گراتور آی ام 6، آی ام 8، آی ایکس 5 و نیز آی ایکس 7 اشاره کرد. از دیگر تولیدات فوتون مدل ساوانا ساخته ی سال 2014 میلادی بوده که با نام فوتون تاپلندر شناخته می شود. این اس یو وی در داخل کشور ایران نیز مونتاژ شده و حاوی شاسی مستقل از بدنه و نیز یک موتور 214 اسب بخاری است.