دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
8 دلیل سوختن واشر سرسیلندر

8 دلیل سوختن واشر سرسیلندر

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:20 8 ماه قبل بازدید: 223

8 دلیل اصلی سوختن واشر سرسیلندر

در این مقاله کاربردی دلیل سوختن واشر سرسیلندر را برایتان آورده ایم. یکی از اتفاقاتی که هر راننده ای ممکن است با آن مواجه شود، سوختن واشر سرسیلندر است. اما آگاهی بر دلایل سوختن واشر سرسیلندر و همچنین راه کارهای پیشگیری از آن امری ضروری است. پس با ما در دلفد همراه باشید تا نکات مهمی را ارائه دهیم.

واشر سرسیلندر چیست؟

قسمت بالای موتور را سرسیلندر می گویند و قسمت پایین آن را بلوک می نامند. سرسیلندر روی موتور قرار می گیرد و محفظه احتراق را می بندد. همچنین سوپاپ و شمع و میل بادامک در آن قرار می گیرند. بلوک موتور در قسمت پایین موتور است که محل استقرار پیستون و سیلندر ها است. شکافی که بین سرسیلندر و بلوک موتور باقی می ماند توسط واشر بسته می شود.
هوا توسط سوپاپ های قرار گرفته در سرسیلندر، وارد محفظه احتراق شده و با سوخت مخلوط می شود و چهار عمل اصلی موتور (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) در محفظه احتراق صورت می گیرد. وظیفه واشر سرسیلندر این است که با آب بندی کردن، فشار مطلوب را ایجاد کرده و مانع از نشت مایعات شود.

وظایف واشر سرسیلندر چیست؟

• واشر سرسیلندر برای ایجاد فشار مطلوب در فضای احتراق، سرسیلندر و بلوک موتور را از هم جدا می کند.
• واشر سر سیلندر باید در برابر فشارهای دو بخش موتور مقاومت کند و تضمین می کند که فشار ناشی از احتراق در محفظه احتراق باقی بماند.
• واشر سرسیلندر برای مهار فشار شلیک سیلندرها و جلوگیری از نشت مایع خنک کننده و روغن موتور به داخل سیلندرها و همچنین به بیرون طراحی شده است.
• روغن و مایع خنک کننده برای انجام کارآمد وظایف خود، نباید با هم مخلوط شوند. واشر محفظه های این دو مایع را از هم جدا نگه می دارد.
• علاوه بر این، واشر سرسیلندر وظیفه آب بندی را برعهده دارد و مانع از نشت گاز و هوا به بیرون از محفظه احتراق می شود.
• جنس واشر سرسیلندر با توجه به وظیفه ای که دارد باید از موادی باشد که تحمل فشار حاصل از احتراق را داشته باشد. واشر سرسیلندر معمولا از پنبه نسوز، فولاد و مس، کامپوزیت، الاستومریک و… ساخته می شود.
حال که با جایگاه و نقش واشر سرسیلندر آشنا شدید، به 8 دلیل اصلی سوختن واشر سر سیلندر می پردازیم.

 

وظایف واشر سر سیلندر

علت سوختن واشر سرسیلندر

گرم شدن بیش از حد موتور مهمترین دلیل سوختن واشر سرسیلندر است. وقتی دمای موتور بالاتر از حد تحمل واشر باشد، واشر سرسیلندر می سوزد و دیگر عملکرد خود را به درستی انجام ندهد. سوختن واشر سرسیلندر ناشی از عدم عملکرد صحیح سیستم خنک کننده موتور می باشد. در صورتی که رادیاتور، پروانه یا فن، ترموستات، پمپ آب و سایر قطعات دخیل در سیستم خنک کننده دچار ایراد شده باشند، سبب ازدیاد دمای موتور و در نتیجه سوختن واشر سرسیلندر می شود.

1. کم شدن آب رادیاتور
2. مسدود شدن شلنگ های سیستم خنک کننده
3. نقص فنی در ترموستات
4. نقص فنی در واترپمپ
5. جوش آوردن ماشین به علت گرمای بیش از حد محیط
6. روغن موتور ناکافی یا نامناسب
7. خراب بودن پروانه یا فن
8. وجود رسوبات در سیستم خنک کننده

کم شدن آب رادیاتور و علت سوختن واشر سرسیلندر

در صورت کم بودن مخزن آب رادیاتور، آب کافی به موتور نمی رسد و در نتیجه دمای ناشی از احتراق موتور سبب آسیب زدن به قطعاتی مانند واشر می شود.
تاخوردگی یا نشتی شلنگ های سیستم خنک کننده و دلیل سوختن واشر سرسیلندر
در صورتی که شلنگ ها و مجاری آب نشتی داشته باشد، آب به درستی جریان نمی یابد. در نتیجه حرارت موتور بالا رفته و امکان سوختگی واشر سرسیلندر افزایش می یابد.

نقص فنی در ترموستات دلیل سوختن واشر سرسیلندر

در صورتی که ترموستات از کار بیفتد یا در زمان صحیح باز نشود، آبی که وارد موتور شده به سمت رادیاتور جریان نمی یابد و همین امر سبب داغ شدن موتور و سوختگی واشر سرسیلندر می شود.

نقص در واترپمپ علت سوختن واشر سرسیلندر

یکی از دیگر از دلایل بالا رفتن دمای موتور و سوخت واشر سرسیلندر، نقص عملکرد پمپ آب است. در صورتی که پمپ به درستی عمل نکند؛ جریان آب در موتور با اختلال روبه رو می شود. در نتیجه آب به موتور نمی رسد و دمای موتور رو به افزایش می رود که این امر می تواند دلیل سوختن واشر سرسیلندر باشد.

جوش آوردن ماشین به علت گرمای بیش از حد محیط دلیل سوختن واشر سرسیلندر

در صورتی که در فصول گرم سال؛ به مدت طولانی رانندگی کنید، ممکن است سیستم خنک کننده قادر به خنک کردن موتور نباشد و لذا دمای حاصل از احتراق موتور بسیار بالا می رود و به اصطلاح ماشین جوش می آورد که این امر ممکن است منجر به سوختن واشر سرسیلندر شود.

روغن موتور ناکافی یا نامناسب علت سوختن واشر سرسیلندر

دلیل دیگری که ممکن است سبب دمای بیش از حد موتور شود، اختلال در سیستم روان کاری و خنک کاری روغن موتور باشد. روغن موتور با گردش بین اجزای موتور سبب روان کاری قطعات شده و در عین حال گرمای حاصل از قطعات را نیز جذب کرده و سبب خنک شدن اجزا می شود. در صورت نامناسب بودن روغن موتور، دمای موتور نسبت به حالت معمول بسیار افزایش می یابد که ممکن است منجر به سوختن واشر سرسیلندر شود.

خراب بودن پروانه یا فن دلیل سوختن واشر سر سیلندر

پروانه نقش خنک کنندگی را برعهده دارد. پروانه یا فن با عبور هوا از میان شبکه رادیاتور، هوا را به سمت موتور هدایت کرده و بدین وسیله موتور سریع تر خنک می شود. در صورت شکستگی پره های پروانه یا پارگی تسمه پروانه و همچنین ایراد در سیم کشی فن، دیگر هوای خنک وارد موتور نشده و سبب داغ شدن آن می شود. در نتیجه خرابی فن یا پروانه نیز می تواند منجر به سوختن واشر سرسیلندر شود.
وجود رسوبات در سیستم خنک کننده و دلیل سوختن واشر سرسیلندر یکی دیگر از دلایل افزایش دمای موتور و نقص عملکرد سیستم خنک کننده، وجود رسوبات است. زیرا رسوب ناخالصی ها سبب می شود تا آب به درستی در مجراها جریان پیدا نکند. در نتیجه نقص عملکرد در سیستم خنک کننده، با افزایش دمای موتور مواجه می شویم که این امر منجر به سوختگی واشر سرسیلندر شود.

 

دلیل سوختن واشر سر سیلندر

روش تشخیص سوختن واشر سرسیلندر

سوختن واشر سرسیلندر ناگهان رخ نمی دهد بلکه باید آب رادیاتور داغ شود و حرارت موتور به اندازه ای افزایش یابد که آمپر درجه دما به ناحیه قرمز یا H برسد و سپس صدمه دیدن واشر آغاز می شود.
علائمی که نشان می دهد واشر سرسیلندر سوخته است:
1. لایه روغن در مخزن رادیاتور
2. رنگ سفید یا شیری روغن موتور
3. خروج دود سفید رنگ از اگزوز
4. وجود روغن و آب روی بدنه موتور
5. اتلاف مایع خنک کننده بدون دلیل و بدون نشتی
6. وجود حباب در رادیاتور
7. وجود نشتی از زیر منیفولد
8. گرمای بیش از حد موتور

علائم و نشانه های سوختن واشر سرسیلندر

لایه روغن در مخزن رادیاتور

وجود لایه روغن در درب رادیاتور می تواند نشانه ای از سوختگی واشر سرسیلندر باشد. زیرا واشر سرسیلندر این وظیفه را دارد که مانع از مخلوط آب و روغن شود. در صورت سوختگی واشر، روغن از محفظه سرسیلندر به مجاری آب سیستم خنک کننده نفوذ کرده است و به رادیاتور رسیده است.

رنگ سفید یا شیری روغن موتور

راه دیگر تشخیص سوختگی سرسیلندر تغییر رنگ روغن موتور است. اگر هنگام گرم بودن موتور، گیج روغن را بیرون کشیده و رنگ روغن به حالت شیری یا سفید رنگ تغییر کرده باشد پس می توان احتمال داد که واشر سرسیلندر سوخته است. از آن جایی که واشر سرسیلندر وظیفه دارد که از مخلوط شدن روغن با آب پیشگیری کند، بنابراین سوختن واشر سبب مخلوط این دو مایع می شود.

خروج دود سفید رنگ از اگزوز

خروج دود سفید رنگ که به صورت غیر عادی از اگزوز خارج می شود، نشانه دیگری از سوختن واشر سرسیلندر است. زیرا دود سفید غلیظ به این معنی است که آب با مخلوط هوا و سوخت مخلوط شده است. اگر واشر به درستی کار کند، با آب بندی مانع از نشت آب و روغن به محفظه احتراق می شود. لذا به احتمال زیاد سوختن واشر است که سبب دود سفید رنگ از اگزوز شده است.

وجود روغن و آب روی بدنه موتور

مشاهده روغن و آب روی موتور نیز دلیل دیگر سوختن واشر سرسیلندر است. باز هم به این دلیل که سوختگی واشر سبب شده است تا این دو مایع به سطح موتور راه پیدا کنند.

مشاهده حباب در رادیاتور

مشاهده حباب در رادیاتور نیز نشانه دیگری برای سوختن واشر سرسیلندر می باشد.

اتلاف مایع خنک کننده بدون دلیل و بدون نشتی از مخزن

اتلاف مایع خنک کننده بدون دلیل و بدون نشتی از مخزن نیز نشانه دیگر سوختگی واشر سرسیلندر است. مایع خنک کننده از طریق واشر سرسیلندر سوخته شده به بیرون نشت می شود.

وجود نشتی از زیر منیفولد

وجود نشتی از زیر منیفولد نیز نشانه سوختن واشر سرسیلندر است. منیفولد دو نوع ورودی و خروجی دارد. وظیفه منیفولد هدایت سوخت و هوا به درون مخزن و همچنین هدایت و تخلیه گازهای حاصل از احتراق موتور به بیرون است. در صورتی که واشر سرسیلندر سوخته باشد، نشتی مایع از زیر منیفولد مشاهده می شود.

 

روش تشخیص سوختن واشر سر سیلندر

ایرادات ایجاد شده در موتور به دلیل سوختن واشر سرسیلندر

یکی از نکات مورد توجه این است که طراحی واشر سرسیلندر به گونه ای است که بسیار ارتجاعی و قابل انعطاف است و تا ده ها هزار کیلومتر می تواند در برابر نوسانات دما و فشار مقاومت کند. در صورتی که واشر سرسیلندر بسوزد، بسته به سوختگی آن ایرادات جزئی در کارکرد موتور تا از کار افتادن موتور را سبب می شود.

نتیجه گیری از مقاله دلیل سوختن واشر سرسیلندر

یکی از قطعات مهم خودرو که نقش مهمی در کارکرد صحیح موتور دارد، واشر سرسیلندر است. از وظایف مهم واشر سرسیلندر می توان مواردی مانند آب بندی سیلندر، هدایت مایعات، پیشگیری از نشتی مایعات می باشد. به طور خلاصه، دمای موتور در صورت درست عمل نکردن سیستم خنک کننده، بسیار بالا می رود. در نتیجه واشر سرسیلندر در معرض گرمای بیش از حد موتور قرار می گیرد و منجر به سوختن واشر می شود. با راهنمای این مطلب از سایت دلفد می توانید دلیل سوختن واشر سرسیلندر و علائم آن را بشناسید و در مواقع ضروری از آن بهره ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *