دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
چرا بخاری ماشین در هوای سرد به خوبی گرم نمی کند؟

چرا بخاری ماشین در هوای سرد به خوبی گرم نمی کند؟

delfed مطالعه: 11 ماه قبل بازدید: 251

دلایل گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد

چرا بخاری ماشین در هوای سرد زمستان به خوبی گرم نمی کند؟ علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد را می توان به موارد مختلفی نسبت داد. با توجه به اهمیت این موضوع برای افراد در فصل سرما، تصمیم گرفتیم تا به صورت جامع به بررسی دلایل این موضوع پرداخته و راهکارهایی را نیز برای رفع آنها ارائه کنیم. اگر بخاری ماشین شما هم با مشکل روبرو شده و به خوبی گرم نمی کند، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

خرابی ترموستات علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد

به عنوان اولین عامل باید به خرابی ترموستات اشاره کنیم. اگر با وظیفه ترموستات در موتور خودرو خود آشنا باشید، این موضوع را بهتر درک خواهید کرد. آب در سیستم فنی موتور خودرو در گردش است. در صورتی که دمای موتور ماشین خیلی بالا برود، ترموستات باز می شود تا آب موجود در موتور با آب رادیاتور در گردش باشد. این امر باعث خنک شدن آب و موتور خواهد شد. حالا چرا بخاری ماشین گرما نمی دهد؟ وقتی ترموستات خراب شده و دائما باز باشد، دیگر آب گرم نشده و همیشه خنک خواهد بود همین امر باعث می شود تا بخاری هم گرمای لازم را نداشته باشد.

دلیل گرم نشدن بخاری خودرو

 

خرابی واتر پمپ دلیل گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد

یکی دیگر از عوامل موثر در میزان گرمای بخاری واتر پمپ است. یک راه حل بسیار ساده برای تشخیص این خرابی، بررسی شرایط کاهش دمای بخاری ماشین می باشد. وقتی بخاری خودرو شما در زمان حرکت و کارکرد موتور گرمای کافی دارد؛ اما در زمان توقف با افت دما روبرو شده و حتی باد سرد از آن بیرون می آید، می توانید به واتر پمپ موتور شک کنید. خرابی های زیادی اعم از رسوب گرفتگی یا خوردگی در پره ها باعث خرابی واتر پمپ شده و در نتیجه آب در گردش آن را کاهش می دهد، این امر می تواند علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد باشد.

خرابی رادیاتور

امیدواریم با این مشکل در خودرو خود روبرو نشده باشید، اما بروز مشکل در رادیاتور نیز می تواند دلیل کم شدن گرمای بخاری ماشین باشد. وظیفه رادیاتور در زمان روشن شدن بخاری تبدیل گرمایش آب داخل خود به انرژی گرمایی است. در صورتی که رادیاتور مشکل داشته باشد، این مهم به خوبی انجام نشده و در نتیجه شاهد افت دما در داخل موتور خودرو خود خواهید شد.

اما چرا بخاری ماشین گرا نمی دهد؟ در چنین مواقعی معمولا تبادل حرارتی خوبی در سیستم رادیاتور صورت نمی پذیرد. کاهش سطح آب و نشتی در آن، از جمله شواهدی است که می تواند خرابی رادیاتور را به شما نشان دهد.

  • راه حل اول حل این مشکل تمیز کردن رادیاتور است، ممکن است رسوبات زیادی در آن گرفتار شده و مانع از عملکرد صحیح آن شود.
  • در مرحله دوم اگر مشکل حل نشد، تعویض رادیاتور می تواند بهترین راه حل برای حل این چالش باشد.

اگر به دنبال علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد در رادیاتور خودرو خود هستید، دقت داشته باشید که ممکن است رسوب ها در طول زمان در شلنگ های ورودی و خروجی آن انباشته شده باشند پس این موارد را نیز باید بررسی کنید. این مهم می تواند مانع از نیاز به تعویض رادیاتور شود، همچنین در اینباره حتما باید با فرد با تجربه مشورت کنید.

علت گرم نشدن بخاری خودرو

هوا گرفتن رادیاتور علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد

یکی از موانع عملکرد صحیح رادیاتور خودرو هوا گرفتگی آن است. دقت کنید که وقتی موتور داغ است و هنوز خنک نشده، نباید درب رادیاتور را باز کنید، تکرار این عمل باعث ورود هوا به سیستم گردش آب داخل آن شده و مانع از عملکرد صحیحی آن می گردد.

اگر از تعمیرکاران خودرو بپرسید که چرا بخاری ماشین گرما نمی دهد، معمولا این عزیزان در درجه اول هوا گرفتی رادیاتور را بررسی می کنند. دقت داشته باشید که حتما رادیاتور برای عملکرد صحیح خود نیاز به ضد یخ دارد، در فصل سرمای این نیاز بیشتر خواهد بود. سعی کنید از ضد یخ های معتبر استفاده کرده و رادیاتور خودرو خود را از بروز مشکلات بعدی در امان نگه دارید.

خرابی فن ها

در بسیاری از مواقع ممکن است تمام قسمت های داخلی و فنی موتور به نحو عالی عمل کرده و حتی رادیاتور نیز به خوبی آب را گرم کند، اما بروز مشکل در فن خودرو مانع از رسیدن هوای گرم به داخل ماشین شما شود، در چنین مواقعی احتمالا فن خودرو شما خراب است. راه حل این مشکل برطرف کردن مشکلات مربوط به فن است. خراب شدن موتور فن خودرو و یا سوختن فیوز را می توان از عوامل بروز ایراد در فن ماشین دانست، هم چنین گرفتگی فن با گرد و غبار را نیز باید چک کنید.

دلایل گرم نشدن بخاری خودرو

خرابی مدار تنظیمات دمای داخل خودرو

در خودروهای مدل های قدیمی تر اعم از پراید، پژو پارس و … راننده برای تنظیم دمای داخل ماشین از یک اهرم دوار یا افقی استفاده می کند. این اهرم به صورت مکانیکی دریچه های تهویه را از کولر به بخاری و برعکس تغییر می دهد. در صورت خراب شدن مدار تنظیمات و خرابی سیستم کشی این بخش نیز ممکن است بخاری ماشین شما گرم نکند. در چنین مواقعی حتی در صورت عملکرد صحیح سایر عوامل نیز می توان شاهد این موارد بود.

جمع بندی از علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد

علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد چیست؟ اگر شما هم با این سوال در ذهن خود روبرو شدید، اموارد بالا بررسی نمایید. بروز هر یک از ایرادات بالا مانع از گرم شدن بخاری ماشین می شود. البته دقت کنید که اگر به موقع به حل آنها اقدام نکنید، خیلی زود ممکن است مشکلات دیگری را نیز در موتور خودرو خود شاهد باشید. رفع علت گرم نشدن بخاری خودرو در هوای سرد باعث می شود تا عملکرد موتور خودرو شما از نظر فنی نیز در شرایط ایده آل باقی بماند در غیر این صورت خیلی زود باید دست به تعویض قطعات مختلف بزنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *