دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
کشیده شدن فرمان به یک سمت

کشیده شدن فرمان به یک سمت

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:30 1 سال قبل بازدید: 166

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره علت کشیده شدن فرمان به یک سمت بیان می کنیم. یکی از مشکلات رایجی که ممکن است برای رانندگان رخ دهد، کشیده شدن فرمان ماشین به سمت چپ و راست هنگام حرکت یا ترمز گیری می باشد. در نظر داشته باشید که این مشکل در سرعت های بالا دردسر ساز است بنابراین شما باید تمامی دلایل کشیده شدن فرمان ماشین را بدانید تا در صورت نیاز سریعا به رفع آن بپردازید.

برای اینکه درک درستی از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت داشته باشید، بهتر است ابتدا با سیستم فرمان خودرو و عملکرد آن آشنا شوید. آگاهی در مورد عملکرد فرمان خودرو به شما کمک می کند تا علت و علائم خرابی آن را بشناسید و قبل از بروز خسارت های سنگین جانی و مالی، مشکل را از ریشه حل کنید.

فرمان ماشین چیست و چگونه کار می کند؟

برخی از افراد سیستم فرمان ماشین را در زیر مجموعه سیستم تعلیق و برخی دیگر زیر مجموعه جلو بندی یا اتاق خودرو محسوب می کنند. سیستم فرمان خودرو از غربیلک فرمان، ستون یا میل فرمان، نگه دارنده میل فرمان، جعبه فرمان، مفصل فرمان (سیبک)، انواع قاب و دیگر اجزا تشکیل شده است.
به طور کلی، زمانی که راننده غربیلک فرمان را می چرخاند، میل فرمان سبب حرکت چرخ دنده متصل به آن می شود، حرکت چرخ دنده نیز باعث حرکت چرخ دنده شانه ای موجود در جعبه فرمان شده و به سمت راست و چپ حرکت می کند، این حرکت طولی چرخ دنده شانه ای از طریق واسط هایی مانند مفصل، میل و … به نشیمن گاه (سگ دست) چرخ رسیده و سبب انحراف چرخ به سمت راست و یا چپ می شود.

فرمان خودرو دستی و بدون نیروی کمکی

غربیلک، میل و نگه دارنده میل فرمان سبب انتقال چرخش غربیلک به انتهای میل می شوند. چرخش غربیلک به انتهای میل رسیده و انتهای میل در وسط جعبه فرمان قرار دارد. انتهای میل سبب حرکت چرخ دنده میل شده و این چرخ دنده سبب حرکت طولی دنده شانه ای داخل جعبه فرمان می شود، چرخ دنده شانه ای جعبه فرمان سبب چپ و راست کردن چرخ های جلو خودرو می گردد. در نظر داشته باشید که جعبه فرمان روی شاسی خودرو سوار است.

به طور خلاصه زمانی که غربیلک می چرخد این چرخش توسط میل فرمان و چرخ دنده متصل به آن به دنده شانه ای رسیده و دنده شانه ای را به چپ و راست حرکت می دهد. با حرکت دنده شانه ای جعبه فرمان، بازوهای سمت راست و چپ جعبه فرمان به چپ و راست حرکت کرده و باعث زاویه دار شدن چرخ های جلو می گردد. حرکت روان بازوها توسط سیبک فرمان (مفصل) انجام می شود. کار سیبک دقیقا کار مفاصل بدن انسان را انجام می دهد (یعنی اجازه حرکت استخوان را در یک جهت خاص فراهم می کند، سیبک نقش مفصل و بازوها نقش استخوان را دارند.)

فرمان خودرو هیدرولیکی

عملکرد فرمان هیدرولیک مانند فرمان ساده می باشد اما تجهیزاتی جهت تقویت نیروی فرمان برای کمک به سیستم فرمان اضافه شده اند، منظور از کمک این است که سیستم هیدرولیک فرمان با نیروی هیدرولیکی خود به چرخش غربیلک کمک کرده و در نتیجه باعث می شود تا راننده با نیروی کمتری فرمان را بپیچاند. جعبه فرمان هیدرولیک شبیه جعبه فرمان ساده است اما برخی از قطعات مانند سیلندر هیدرولیک، شیر هیدرولیکی و لوله های هیدرولیکی به آن اضافه شده است.

در قسمت چرخ فرمان دستی تنها بازوها و مفاصل بودند اما در فرمان هیدرولیک، اجزایی مانند پمپ و مخزن به همراه لوله های متصل به آن ها نیز قرار دارد. در نشیمن گاه چرخ، پمپ هیدرولیک فرمان و مخزن روغن قرار دارد. پمپ هیدرولیک نیروی لازم برای پمپاژ مایع هیدرولیک را از تسمه تایم دریافت کرده و مایع هیدرولیک را از شیر هیدرولیک جعبه فرمان مکش و وارد مخزن می کند. مایع موجود در مخزن به داخل لوله دیگر مکش شده و به پمپ هیدرولیک می رسد، پمپ هیدرولیک نیز مایع را با فشار به لوله دیگر منتقل کرده که این لوله به سمت شیر هیدرولیکی موجود در جعبه فرمان می رود، در نهایت شیر هیدرولیکی با حرکت دنده شانه ای، حرکت سیلندر و پیستون را با مکش و فشار تقویت کرده و به دنده شانه ای جهت افزایش قدرت حرکت طولی کمک می نماید تا چرخ به سمت راست یا چپ حرکت کند.

کشیده شدن فرمان به چپ و راست

چرا فرمان ماشین به یک سمت کشیده می شود؟

 1. تنظیم نبودن باد لاستیک ها
 2. ساییدگی لاستیک ها
 3. اشتباه بودن جهت چرخش لاستیک ها
 4. بالانس نبودن چرخ ها
 5. ایراد در بلبرینگ چرخ و یا سگ دست
 6. مشکل در سیستم تعلیق
 7. ایراد در سیستم جلو بندی
 8. تنظیم نبودن فرمان
 9. آسیب دیدن شاس
 10. خرابی سیستم ترمز

کم شدن باد لاستیک های جلو

کم شدن باد لاستیک های جلو از رایج ترین دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت می باشد. اگر باد لاستیک های جلو تنظیم نشده و باد یکی از آن ها کم باشد، فرمان به سمت لاستیک کم باد کشیده می شود، با یک تنظیم باد ساده می توانید مشکل را حل کنید.

ساییدگی لاستیک ها از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

یکی دیگر از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت، ساییدگی بیش از حد لاستیک ها است. سایش مرکز لاستیک به دلیل باد بیش از حد و سایش کناره های لاستیک به دلیل کم بودن باد آن می باشد.
در نظر داشته باشید که لاستیک یکی از قطعات مصرفی بوده و پس از مدتی نیاز به تعویض دارد. عمق عاج لاستیک ها نباید کمتر از 1.6 میلی متر شود در غیر این صورت آن را تعویض کنید.

 1. عاج تایر، کیفیت و نحوه قرار گیری آن ها روی فرمان پذیری غربیلک تاثیر زیادی دارد.
 2. حتی تفاوت میزان عاج لاستیک چپ و راست سبب لرزش و کشیده شدن فرمان به یک سمت می شود، برای امتحان می توانید با تعویض لاستیک ها متوجه تغییر در کشیدگی شوید.

اشتباه بودن جهت چرخش لاستیک ها

در صورتی که جهت چرخش لاستیک ها اشتباه باشد، احتمالا کشیده شدن فرمان به سمت لاستیکی که صحیح نصب شده است وجود دارد بنابراین زمان نصب لاستیک ها به جهت چرخش آن ها توجه کنید.

بالانس نبودن چرخ ها یکی دیگر از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

در روی رینگ برخی از ماشین ها، قطعات سربی متصل شده که به تراز کردن چرخ ها کمک می کند. بالانس نبودن چرخ ها پیامدهای منفی مانند کشیده شدن فرمان به یک سمت دارد. بالانس بودن چرخ به معنی تعادل و هم راستایی چرخ ها بوده که سبب توزیع وزن خودرو به صورت یکسان بین دو چرخ می شود.
همچنین بالانس مجموعه چرخ خودرو یعنی تایر، رینگ، بلبرینگ و کاسه چرخ خودرو از به وجود آمدن نیروی گریز از مرکز خودداری می کند، نیروی گریز از مرکز زمانی به وجود می آید که وزن قسمتی از چرخ نسبت به قسمت دیگر بیشتر باشد بنابراین با مراجعه به مرکز خدمات به راحتی می توانید از بالانس بودن چرخ ها اطمینان کسب کنید. برای بررسی اینکه آیا خودرو شما نیاز به بالانس دارد یا خیر روش زیر را اجرا کنید:

خودرو را به یک پارکینگ مسطح و یا جاده خلوت برده و در مرکز جاده رانندگی کنید، به نحوه پاسخ پذیری فرمان توجه داشته باشید، اگر چرخ ها بالانس نباشند چرخاندن فرمان دشوار شده و فرمان به یک سمت کشیده می شود.

ایراد در بلبرینگ چرخ و یا سگ دست چرخ

بلبرینگ چرخ و سگ دست از قطعات مهم چرخ هستند که خرابی ساچمه های بلبرینگ و یا سگ دست سبب به هم خوردن تعادل چرخ، سیستم فرمان، طبق، سیستم تعلیق و سیستم ترمز می شود بنابراین در صورت خراب شدن یکی از این قطعات یا شل شدن اتصالات آن ها، امکان کشیده شدن فرمان به یک سمت وجود دارد.

علت کشیده شدن فرمان به یک سمت

ایراد در سیستم تعلیق علت کشیده شدن فرمان به یک سمت

سیستم تعلیق پلی بین شاسی و چرخ خودرو می باشد البته وظایف دیگری نیز دارد، مهار حرکت طولی چرخ ها به سمت عقب و جلو یکی از این وظایف است، یعنی سیستم تعلیق به چرخ ها اجازه نمی دهد که به سمت جلو و عقب نسبت به بدنه ماشین حرکت کند اما از طرف دیگر به چرخ ها اجازه می دهد تا نسبت به بدنه به سمت بالا و پایین حرکت داشته باشد.

خرابی بوش و سیبک (مفصل کروی) سیستم تعلیق

طبق بالا و پایین از اجزای سیستم تعلیق است که به شاسی ماشین و دیسک چرخ متصل می شوند تا دیسک چرخ فقط به بالا و پایین حرکت کند. طبق ها توسط بوش به شاسی  و توسط سیبک به دیسک چرخ متصل شده اند. بوش و سیبک، نقش حیاتی در تعادل خودرو داشته و خرابی آن ها سبب کشیدگی شدن فرمان به چپ و راست می شود.

خرابی فنر و کمک فنر سیستم تعلیق

فنر و کمک فنر از دیگر اجزای سیستم تعلیق هستند که سبب گرفتن ضربات و ارتعاشات می شوند. فنر و کمک فنر بین دو طبق بالا و پایین سیستم تعلیق قرار گرفته و ارتعاشات چرخ را جذب کرده را به مرور تخلیه می کنند، همچنین مانع وارد شدن ضربه به شاسی و کابین خودرو می شوند. در صورتی که فرمان خودرو لرزش داشته یا به یک سمت کشیده شود، احتمالا مشکلی در فنر و کمک فنر رخ داده است. فنر ضعیف پس از مدتی قادر به جذب نیرو نیست، همچنین اگر کمک فنر نشتی داشته باشد قادر به دفع آرام ضربات نبوده و هدایت سیستم خودرو را تحت تاثیر قرار می گیرد.

ایراد در جلو بندی دلیل کشیده شدن فرمان خودرو

سیستم تعلیق هم برای جلو و هم برای عقب ماشین است اما چون سیستم تعلیق جلو اهمیت بیشتری نسبت به سیستم تعلیق عقب دارد به آن جلو بندی نیز گفته می شود. سیستم تعلیق جلو شامل سیستم فرمان است.

جلو بندی سبب تعادل خودرو در حرکت شده و مانع از کشیده شدن فرمان به یک سمت می شود اما اگر در اجزای آن مانند میل تعادل، سیبک و … ایرادی رخ بدهد، فرمان به چپ و راست کشیده خواهد شد زیرا وزن به طور مناسب بین چرخ ها توزیه نمی شود.

تنظیم نبودن فرمان جزء دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

تنظیم نبودن فرمان باعث کشیده شدن خودرو به یک سمت کشیده می شود. منظور از تنظیم کردن فرمان این است که دهانه چرخ های جلو و عقب یکسان باشد، تصور کنید که چرخ های راست و چپ بدون اتصال به شاسی در دو محور جداگانه به طرف جلو حرکت می کنند، در صورت میزان بودن فرمان این دو چرخ باید روی یک محور موازی حرکت کرده و هیچ گاه از هم دور یا نزدیک نشوند.

دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

ضربه شاسی ماشین

شاسی یک قطعه یکپارچه و مستحکم است که سیستم تعلیق، چرخ ها، فرمان و اکسل روی آن نصب می شوند، بعد از نصب این قطعات سیستم انتقال قدرت و دیفرانسیل، موتور و بدنه خام ماشین روی شاسی قرار می گیرند. هر گونه ضربه به شاسی سبب به هم خوردن سیستم تعلیق، محورها، سیستم فرمان و … می شود بنابراین در صورت آسیب دیدن آن امکان کشیدگی فرمان به چپ و راست وجود دارد.

خرابی سیستم ترمز از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت

اگر خودرو در زمان ترمز گیری به یک سمت کشیده شود، ایراد در سیستم ترمز ماشین می باشد.

تمام شدن لنت ترمز:

در صورت تمام شدن لنت ترمز یک سمت، خودرو به سمتی که لنت های بهتری دارد کشیده می شود.

خراب شدن پمپ ترمز:

در صورتی که پمپ ترمز قادر به پمپاژ کردن روغن ترمز برای حرکت سیلندر و پیستون به طور متوازن به سمت چرخ ها نباشد، یکی از این چرخ ها به خوبی کار نکرده و در نتیجه فرمان به سمتی که عملکرد بهتری دارد، کشیده می شود.

چرب شدن یکی از دیسک های ترمز

چرب شدن دیسک ترمز به دلیل نشت روغن از سیلندر ترمز باعث می شود تا هنگام ترمز گرفتن، بلبرینگ چرخ روی دیسک چرب شده لیز بخورد بنابراین در هنگام ترمز گیری فرمان به سمت چرخی که سیستم ترمز بهتری دارد کشیده می شود.

تابیدگی یا خش دار شدن دیسک ترمز

یکی دیگر از دلایل کشیده شدن فرمان به یک سمت در هنگام ترمز گیری، تاب برداشتن دیسک ترمز است. در صورتی که لنت ترمز به موقع تعویض نشود، دیسک ترمز تاب برمیدارد.

نتیجه گیری از علت کشیده شدن فرمان به یک سمت

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره علت کشیده شدن فرمان به یک سمت بیان کردیم. کشیده شدن فرمان در حال حرکت یا ترمز گیری رخ می دهد از مهمترین دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تنظیم نبودن باد لاستیک ها
 2. ساییدگی لاستیک ها
 3. اشتباه بودن جهت چرخش لاستیک ها
 4. بالانس نبودن چرخ ها
 5. ایراد در بلبرینگ چرخ و یا سگ دست
 6. مشکل در سیستم تعلیق
 7. ایراد در سیستم جلو بندی
 8. تنظیم نبودن فرمان
 9. آسیب دیدن شاسی

اما اگر فرمان خودرو در زمان ترمز گرفتن به یک سمت کشیده شود باید موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 1. تمام شدن لنت های ترمز
 2. چرب شدن دیسک ترمز و یا تاب برداشتن دیسک
 3. خراب شدن پمپ اصلی ترمز
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *