دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
کاهش دمای موتور خودرو

کاهش دمای موتور خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:35 1 سال قبل بازدید: 129

در این راهنما از سایت دلفد در مورد بهترین روش های کاهش دمای موتور خودرو به ارائه نکات مفیدی می پردازیم. یکی از مشکلات رایج رانندگان، افزایش بیش از حد دمای موتور می باشد که در اصلاح عامیانه می گویند موتور جوش آورده است. پایین آوردن دمای موتور ماشین و جلوگیری از داغ کردن آن در روزهای گرم تابستان اهمیت زیادی دارد، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

پایین آوردن دمای موتور ماشین

افزایش دمای موتور خودرو باعث ایجاد خسارت های سنگین به قطعاتی همچون سیلندر، پیستون و واشر سرسیلندر می شود به همین دلیل در صورت افزایش دمای بیش از حد موتور باید سریعا به رفع آن بپردازید. برای کاهش دمای موتور خودرو باید به شرح زیر عمل کنید:

 1. خودرو را بدون خاموش کردن در کنار جاده یا خیابان متوقف کنید.
 2. در کاپوت را به آرامی بالا بزنید (مواظب بخارهای خارج شده از درب کاپوت باشید).
 3. با باز کردن در کاپوت، جریان هوا درون محفظه کاپوت به راه می افتد که این امر سبب خنک شدن نسبی موتور می شود.
 4. به هیچ عنوان در رادیاتور و مخزن انبساط را باز نکنید زیرا به دلیل فشار بالای آب داغ در محفظه رادیاتور، باز شدن ناگهانی آن سبب آسیب دیدن چشم و صورت شما می شود.
 5. روی موتور آب نریزید! زیرا دمای موتور بالا است و ریختن آب روی آن سبب انبساط ناگهانی شده و امکان ترک خوردگی قطعات موتور افزایش می یابد.
 6. به داخل کابین خودرو رفته و پنجره و درب ها را باز کنید، سپس بخاری خودرو را روشن کنید تا فن هوای گرم را به داخل کابین انتقال داده و از طریق پنجره ها به بیرون برود.
 7. خودرو با انجام این موارد در عرض 15 تا 30 دقیقه خنک شده و درجه آمپر پایین می آید.
 8. بعد از اینکه درجه حرارت آمپر کمی پایین آمد و از سرد شدن آب رادیاتور اطمینان کسب کردید، درب رادیاتور را باز کرده و مقداری آب بریزید تا جایگزین بخار آب از دسته رفته شود.
 9. در خودروهایی که دارای پروانه مکانیکی هستند، در حالت درجا با گاز دادن و رساندن دور موتور به 2000 می توان تا حدودی به کاهش دمای موتور کمک کرد، این امر به خصوص در ترافیک های طولانی کاربرد دارد.

پایین آوردن دمای ماشین

روش های کاهش دمای کابین خودرو

آفتاب داغ تابستان نه تنها افراد بلکه ماشین ها را هم کلافه کرده است، علائم کلافگی خودروها را می توان در جوش آوردن ماشین و افزایش دمای آمپر آب مشاهده کرد به گونه ای که ماشین ها هم این روزها از عصبانیت جوش می آورند! در بخش بالا راه های کاهش دمای موتور خودرو را به صورت مرحله به مرحله بیان کردیم. اکنون به معرفی روش های کاهش دمای کابین یا اتاقک خودرو می پردازیم:

استفاده از پرده های آفتاب گیر

پرده های آفتاب گیر یکی از ساده ترین و ارزان ترین روش هایی است که می توانید کابین خودرو را در برابر اشعه سوزان خورشید حفظ کنید، پرده یا آفتاب گیر مخصوص شیشه را روی شیشه جلو قرار دهید تا تمام شیشه را بپوشاند، با ایجاد سایه روی داشبورد، داخل کابین خودرو خنک تر می شود.

روکش داشبورد

داشبورد خودرو از موادی ساخته شده که سبب جذب حرارت نور خورشید می شود بنابراین قرار گرفتن طولانی مدت ماشین زیر نور آفتاب باعث آسیب دیدن داشبورد خواهد شد. تغییر رنگ، کاهش کیفیت و ضخامت داشبورد و پوسته پوسته شدن آن از عوارض آفتاب زدگی داشبورد است. روکش داشبورد باعث می شود تا نور خورشید به طور مستقیم با داشبورد برخورد نکند.

استفاده از حوله یا پارچه روی فرمان

دست زدن به یک فرمان داغ با دمای 65 درجه خوشایند نیست بنابراین اگر می خواهید فرمان ماشین و دست شما آسیب نبیند، از پارچه یا حوله بر روی فرمان استفاده کنید.

استفاده از فن های خورشیدی کوچک

فن یا پنکه خورشیدی یکی از تجهیزاتی است که سبب خنک شدن داخل کابین خودرو می شود. این پنکه ها انرژی خود را از خورشید دریافت کرده و با چرخش پره ها سبب به جریان انداختن هوا داخل کابین می شوند. برای این امر کافیست پنجره ماشین را به اندازه 1-2 میلی متر باز نگه دارید، البته توجه کنید که این کار باید در محیط های امن صورت پذیرد، باز گذاشتن پنجره ها در خیابان و در مکان های شلوغ، ممکن است ماشینی برای شما باقی نگذارد! زیرا سارقین همیشه در کمین هستند.

استفاده از پارچه معمولی روی صندلی ماشین

استفاده از پارچه معمولی روی صندلی ماشین نیز راهکار دیگری برای خنک نگه داشتن هوای داخل کابین است. زمانی که قصد ترک ماشین خود را دارید و ماشین باید به مدت طولانی با آفتاب سروکله بزند، بهتر است از یک پارچه نخی بزرگ برای پوشش صندلی ها استفاده کنید.

باز گذاشتن پنجره ها و روشن کردن کولر در هنگام حرکت

اگر ماشین به مدت طولانی در زیر نور آفتاب بوده و اتاقک بیش از حد داغ شده است، اتومبیل را به یک مکان سایه برده و شیشه ها را باز نگه دارید تا جریان هوا معتدل شود، زمان شروع به حرکت نیز می توانید از کولر برای خنک کردن دمای کابین ماشین استفاده کنید.

تغییر جای پارک در طول روز

زمانی که قصد دارید به مدت چندین ساعت ماشین را در آفتاب پارک کنید، باید یکی دو ساعت بعد جای خودرو را تغییر دهید شاید سایه ای پیدا شد!

جلوگیری از جوش آوردن ماشین

مکانیسم عمل رادیاتور

در این بخش روش های جلوگیری از افزایش دمای موتور را با هم مرور می کنیم. رادیاتور سیستم خنک کننده موتور در ماشین، است، برای اینکه به خوبی راه های پیشگیری از داغ شدن موتور را درک کنید، بهتر است با مکانیسم عمل رادیاتور را آشنا شوید.

 • آب از طریق لوله پایینی رادیاتور به سمت موتور حرکت می کند.
 • آب به پمپ رسیده و در آن جا با فشار به سمت مجراهای موتور جریان می یابد.
 • آب در بین مجاری موتور در حال گردش است، زمانی که دمای آب به حد معینی رسید، قطعه ای به نام ترموستات، درجه آب را اندازه گیری کرده و باز می شود.
 • سپس آب برای خنک شدن دوباره به سمت رادیاتور جریان می یابد.
 • آب از طریق لوله انتقال بالا وارد رادیاتور می شود.
 • جریان هوای پنکه و همچنین مشبک بودن رادیاتور سبب کاهش دمای آب می شود.
 • سپس آب مجددا از طریق لوله پایین وارد چرخه می شود تا به پمپ برسد.

روش های جلوگیری از افزایش دمای موتور

چک کردن آب رادیاتور راهی برای کاهش دمای موتور خودرو

آب رادیاتور را باید به صورت دوره ای چک کنید، در صورتی که آب رادیاتور از میزان استاندارد کمتر شده باشد، داخل آن آب بریزید.منظور از آب رادیاتور آب معمولی نیست بلکه باید از آب مقطر به همراه ضد یخ در زمستان و ضد جوش در تابستان استفاده کرد.

بررسی اتصالات و لوله های رادیاتور

در صورت وجود نشتی در محل اتصالات و یا ترک خوردگی لوله های انتقال، آب به بیرون نشت می کند. اتصالات معمولا به دلیل گرمای زیاد سست شده و از جای خود خارج می شوند که در این صورت آب به بیرون نشت می کند. در نظر داشته باشید که آب در رادیاتور در محفظه بسته جریان دارد، هر گونه نشتی یا پارگی در مسیر انتقال آب سبب کاهش آب رادیاتور و در نتیجه نقص عملکرد رادیاتور می شود.

هوا گیری رادیاتور یکی از روش های کاهش دمای موتور خودرو

هوا گیری به منظور از بین بردن هر گونه حباب در مسیر بسته رادیاتور انجام می شود. در صورتی که اتصالات شل شده و یا شکافی در سیستم رادیاتور باشد، هوا وارد لوله ها شده و مسیر آب را مسدود می کند. برای افزایش عملکرد رادیاتور و کاهش دمای موتور خودرو بهتر است هواگیری به صورت دوره ای انجام شود.

جلوگیری از داغ کردن موتور خودرو

بررسی فن و پروانه

برخی از خودروها از پروانه مکانیکی و برخی دیگر از فن الکتریکی بهره می برند، وظیفه فن یا پروانه، خنک کردن دمای آب رادیاتور می باشد. در نظر داشته باشید که خراب شدن تسمه پروانه و یا شکستگی تیغه های پروانه و همچنین اتصالی در سیم کشی فن الکتریکی و یا شکستگی تیغه های فن منجر به افزایش دمای موتور ماشین می شود. برای پایین آوردن دمای ماشین و جلوگیری از داغ شدن موتور باید به صورت دوره ای فن و پروانه و اجزای مرتبط با آن ها را چک کنید.

بررسی ترموستات روشی برای کاهش دمای موتور خودرو

برای پایین آوردن دمای ماشین بهتر است ترموستات نیز بررسی شود، این قطعه سبب باز و بسته شدن مسیر جریان آب رادیاتور می شود، اگر سنسور ترموستات به درستی کار نکند و در زمان صحیح باز و بسته نشود، دمای آب افزایش یافته و موتور داغ می کند.

چک کردن سنسور دما موتور

خرابی سنسور دمای آب یکی دیگر از مواردی است که سبب داغ کردن موتور ماشین می شود. این قطعه میزان دمای موتور به ECU گزارش می دهد و ECU بر مبنای آن دستور تند شدن دور فن را ارائه می دهد. اگر سنسور دمای آب را کمتر یا بیشتر گزارش کند، آنگاه در عملکرد ECU اختلال ایجاد شده و دستور کند یا تند شدن دور فن را به صورت نادرست صادر می کند.

تنظیم دمای فن خودرو راهی برای کاهش دمای موتور خودرو

در خودروهای انژکتوری دمای آب از طریق یک سنسور به ECU ارسال می شود، زمانی که دمای آب از حد استاندارد خارج باشد، ECU سبب افزایش دور تند فن می شود، با ریمپ ECU می توانید دمای فن خودرو را کاهش دهید یعنی فن در دمای پایین تر در دور تند خود قرار گیرد تا موتور خنک شود، برای اینکار یا باید از طریق نرم افزاری یا سخت افزاری اقدام کنید.

عدم رانندگی در مکان های شلوغ و پر ترافیک

ترافیک طولانی یکی از عوامل افزایش دمای موتور و کابین ماشین است. زمانی که به صورت مکرر ترمز می گیرید و به صورت لاک پشتی حرکت می کنید، به مرور موتور ماشین داغ می کند بنابراین بهتر است از رانندگی کردن در مسیرهای شلوغ و پر ترافیک بپرهیزید.

چک کردن روغن موتور یکی دیگر از روش های کاهش دمای موتور خودرو

روغن موتور سبب روان کاری و خنک کاری قطعات موتور می شود، در واقع روغن از طریق مجراهای مخصوصی در بین قطعات موتور حرکت کرده و مانع از اصطکاک قطعات می شود. همان طور که می دانید برخورد و سایش دو جسم به یکدیگر سبب اصطکاک شده که این اصطکاک انرژی گرمایی تولید می کند، روغن ماشین ضمن اینکه حرکت دو جسم مجاور به هم را تسهیل می کند، انرژی گرمایی را نیز جذب کرده و از این رو سبب خنک شدن موتور می شود.

کاهش روغن موتور، نشتی روغن موتور و همچنین استفاده از روغن موتور نامرغوب باعث می شود تا موتور سریعتر از حالت معمول داغ کند. به صورت دوره ای روغن موتور را با گیج مخصوص بررسی کرده و در صورت کم شدن از میزان استاندارد باید از روغن موتور مرغوب استفاده کنید. زمان تعویض روغن موتور را به خاطر داشته باشید زیرا روغن موتور بعد از مدتی استفاده به دلیل آلودگی ها و تراشه های موجود کیفیت خود را از دست داده و باید روغن را تعویض کرد.

نتیجه گیری از بهترین روش های کاهش دمای موتور خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در مورد بهترین روش های کاهش درمای موتور خودرو نکاتی را آموختیم. دانستن روش های پایین آوردن دمای موتور و کابین خودرو برای هر راننده ای الزامی است زیرا در کشور ایران با توجه به گرمای زیاد در فصل تابستان در گوشه و کنار خیابان افرادی را می بینم که با نگرانی به بخارهای خارج شده از کاپوت ماشین خود می نگرند. برای جلوگیری از جوش آوردن ماشین و خنک نگه داشتن کابین، راه کارهایی مفیدی را ارائه دادیم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *