دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
هر آنچه که باید درباره ریمپ بدانید

هر آنچه که باید درباره ریمپ بدانید

مهسا حاتمیان مطالعه: 1 سال قبل بازدید: 204

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره ریمپ ایسیو خودرو بیان می کنیم. ممکن است شما هم واژه ریمپ ایسیو به گوشتان خورده باشد، ریمپ ECU فرآیندی است که به دنبال افزایش راندمان موتور، قدرت و شتاب ماشین است. ریمپ با تغییر مپ یا نقشه ECU باعق تغییر زمان جرقه شمع و یا میزان پاشش سوخت انژکتور می شود تا افت قدرت موتور را جبران کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

ریمپ چیست؟

ECU یک کامپیوتر کوچک است که کارکرد موتور را کنترل کرده و عملگرهای ماشین مانند انژکتور، پمپ، فن و … را هدایت می کند. سازندگان خودرو قبل از عرضه وسیله نقلیه به بازار، با کمک نرم افزار، ECU را کالیبره می کنند، کالیبره کردن یعنی کنترل صحت وسیله اندازه گیری در مقایسه با مرجعی تایید شده است. ریمپ ایسیو باعث می شود تا برنامه ریزی و تنظیم ECU مجدد انجام شود تا شما از بیشترین پتانسیل موتور خودرو بهره ببرید.

به خاطر داشته باشید که ایسیو نقش بسیار مهمی در مدیریت عملگرهای ماشین دارد به عبارتی میزان پاشش سوخت از انژکتور، میزان باز شدن دریچه گاز برای ورود هوا و… را همگی تحت اختیار و کنترل دارد. فرآیند ریمپینگ سبب کالیبره کردن مجدد پیشرانه از طریق برنامه نویسی نرم افزار ایسیو ماشین شده که در نهایت منجر به ارتقای موتور می شود.
همان طور که بیان شد کالیبره کردن ماشین پیش از عرضه آن به بازار انجام می شود، در هنگام کالیبره کردن ماشین، شرایط محیطی و نوع سوخت، محدودیت ها و در نظر گرفته شده و براساس آن ایسیو تنظیم می شود. ریمپ می تواند ماشین را متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و کیفیت سوخت سازگار کند.

نکته: فرآیند ریمپینگ باعث بهینه شدن مصرف سوخت و افزایش شتاب خودرو می شود و همچنین ناک موتور نیز از بین می رود.

ریمپ ایسیو خودرو

ریمپ ECU چگونه انجام می شود؟

در فرایند ریمپ ایسیو ابتدا برنامه کالیبره اصلی ماشین توسط نرم افزار خوانده شده سپس با توجه به وضعیت کاری موتور و کیفیت سوخت، تغییراتی در برنامه خوانده شده انجام و ایسیو مجددا برنامه ریزی می شود، در نهایت ماشین با برنامه ریزی جدید ایسیو تست می شود تا عملکرد موتور مورد بررسی قرار گیرد.

برنامه های پیش فرض ECU و ریمپینگ کردن مپ ECU

برنامه های پیش فرض ECU به این معنی است که ایسیو برنامه هایی دائمی درون خود ذخیره دارد که نقشه یا Map نامیده می شود. ECU با کمک مپ وظایف زیر را انجام می دهد:

  • به انژکتورها دستور می دهد که چه مقدار سوخت برای موتور فراهم کنند.
  • به شمع ها دستور می دهد که در چه زمانی جرقه بزند.
  • کدهای خطا و ورودی و خروجی سنسورها را پردازش می کند.

در نظر داشته باشید که هر خودرو خاص برای کارکرد صحیح و مناسب نیازمند بنزین با اکتان مناسب و شرایط فیزیکی معین مانند (دمای هوا، فشار هوا، ارتفاع از سطح دریا و..) است بنابراین مپ ECU خودرو ها با همدیگر متفاوت است، برای مثال مپ ECU ماشین پراید با مپ ECU ماشین پورش متفاوت می باشد زیرا هر یک برای کارکرد صحیح نیازمند بنزین با اکتان مناسب هستند تا هم افت توان شدید نداشته باشند و هم از ناک موتور خبری نباشد.

با ریمپ نرم افزای می توان مجددا عدد اکتان مناسب و تایم بندی جهت جرقه شمع یا میزان پاشش سوخت را دوباره تنظیم کرد تا هم مشکلاتی مانند ناک زدن، افت توان موتور و … برطرف شود و هم موتور بالاترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد.

ریمپ ای سی یو

هدف ریمپ ECU

هدف ریمپ در نهایت ارتقا پیشرانه خودرو است، به طور خلاصه فرایند ریمپینگ جهت تغییرات نقشه ECU برای افزایش کارایی موتور می باشد.

  • تنظیم دقیق پیشرانه
  • بهینه کردن نرم افزار کنترل گر خودروهای مسابقه ای
  • رفع مشکلات افت توان و شتاب گیری خودروهای شهری

علم ریمپینگ زیر مجموعه کدام یک از شاخه های تعمیرات خودرو است؟

ریمپینگ زیر مجموعه علم تیونینگ موتور است و با تون آپ متفاوت است.

  • در تون آپ، تعمیر یا تنظیم موتور انجام می شود.
  • در تیونینگ موتور، تغییراتی در مپ ECU برای افزایش توان و قدرت موتور انجام می شود.

فرایند ریمپ ECU که زیر شاخه تیونینگ موتور است به تنظیم دقیق پیشرانه و ECU برای رفع مشکلات افت توان و شتاب گیری با تغییر در جدول های کاری موتور یا همان جدول های مپ ECU انجام می شود، این جدول ها شامل جدول پاشش سوخت یا زمان جرقه زنی و … است.

مراکز معتبر جهت عمل ریمپ ECU

به خاطر داشته باشید که مراکز متفرقه جهت ریمپ در سطح کشور زیاد است که با گذراندن دوره هایی اقدام به ریمپینگ می کنند. دقت داشته باشید که ریمپ کردن نرم افزار ECU یک علم است و نیاز به تجهیزات خاصی دارد از این رو سپردن ماشین در هر مرکزی کاری هوشمندانه نیست.

متخصص علم ریمپ باید به زبان های برنامه نویسی و جدول خوانی مپ ECU آشنا باشد و تجربه و دانش فنی بالا در سیستم خودرو و کامپیوترهای آن داشته باشد. به خاطر داشته باشید که متخصصی که قرار است ریمپ خودرو شما را انجام بدهد باید با فریم ورک ها و زبان های برنامه نویسی مانند سی شارپ، شی گرا، موتور بازی سازی، زبان HTML و … آشنا باشد تا آوانس جرقه شمع و پاشش سوخت و… را دقیق تنظیم کند.

ریمپ ECU خودرو

آیا ریمپ آسیبی به ماشین یا ECU وارد نمی کند؟

این فرایند به خودی خود به موتور یا ماشین آسیب وارد نمی کند زیرا هیچ قطعه ای باز نشده است، همچنین در نظر داشته باشید که اگر عمل ریمپ در مرکز معتبر که از پروگرامرهای مطرح و مناسب استفاده می کند و متخصص اطلاعات کافی و دانش لازم برای عمل ریمپینگ را داشته باشد، آسیبی به ECU وارد نمی شود.

این نکته را به خاطر داشته باشید که تمامی خودروهای که در فرایند ریمپینگ هستند به صورت همزمان تحت آنالیز و آزمون قرار می گیرند به عبارتی در هر لحظه می توان تشخیص داد که آیا تغییرات اعمال شده روی نرم افزار ماشین بهینه هستند یا خیر. برای مثال زمانی که فرایند ریمپ در حال تغییر زمان جرقه زنی شمع است، داینومومتر که وظیفه تست همزمان را برعهده دارد نشان می دهد که آیا تغییر اعمال شده روی آوانس شمع ها چقدر کم و زیاد است و آیا باعث ناک می شود یا خیر، این فرایند آزمون خطا تا زمانی که بهینه ترین حالت ممکن برای راندمان و عملکرد ماشین به دست آید، ادامه پیدا می کند.

علاوه بر اینکه فرایند ریمپ به صورت همزمان مورد آزمون قرار می گیرد، با ماشین در ساعت های متمادی رانندگی می شود تا نقاط ضعف احتمالی آن در شرایط جاده تست شود سپس از اطلاعات ذخیره شده برای تغییر پارامتر و جدول های ECU برای تنظیم آوانس جرقه یا پاشش سوخت می توان استفاده کرد.

نتیجه گیری از ریمپ ایسیو خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در مورد ریمپ ECU به شرح نکاتی پرداختیم. همانطور که بیان شد علم ریمپ به دنبال بهینه کردن عملکرد موتور است و با تنظیم زمان جرقه شمع، پاشش سوخت انژکتور و … باعث افزایش راندمان پیشرانه می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *