دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:11 2 سال قبل بازدید: 344

در این راهنما از سایت دلفد به نشانه های کثیفی فیلتر بنزین می پردازیم. موتور ماشین برای عملکرد صحیح و راندمان بالا نیاز به دریافت سوخت کافی و بدون آلودگی دارد، کیفیت بنزین در قدرت و طول عمر موتور تاثیر مستقیم دارد و در صورتی که فیلتر بنزین کثیف باشد، قطعات موتور مانند انژکتور، شمع و… ضعیف شده و عمر مفید آن ها کم می شود بنابراین شناخت نشانه های کثیفی فیلتر بنزین به شما کمک می کند تا سریعا برای تعویض فیلتر اقدام کنید.

علامت گرفتگی و کثیفی فیلتر بنزین چیست؟

برای اینکه درک درستی از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین داشته باشید بهتر است ابتدا با مکانیسم فیلتربنزین و مکان قرار گیری آن آشنا شوید.

فیلتر بنزین عموما کاغذی هستند اما فیلتر پارچه ای و نمدی نیز وجود دارد. فیلتر کاغذی به صورت چین دار ساخته شده و درون یک محفظه فلزی قرار دارد. فیلترهای بنزین برحسب میکرون درجه بندی می شود و اکثر وسایل نقلیه امروزی از فیلترهای بنزین با درجه بندی 10 -30 میکرون استفاده می کنند.

فیلتربنزین، قطعه ای است که سوخت قبل از رسیدن به موتور، باید از آن عبور کند و ناخالصی ها و آلودگی سوخت را بگیرد، به عبارتی فیلتر سوخت از آلودگی؛ زنگ زدگی و ناخالصی ها به انژکتور و موتور جلوگیری می کند و تاثیری در فشار سوخت ندارد. فیلتر بنزین برای همه ماشین ها بدون هیچ گونه استثنا و بدون توجه به نوع سوخت مصرفی لازم و ضروری است زیرا گرد و غبار موجود در سوخت باید قبل از ورود به موتور گرفته شود به عبارتی وظیفه فیلتربنزین، انتقال سوخت پاک و تمیز به موتور است.

در صورتی که آلاینده ها حذف نشوند، فرسودگی سریع و خرابی پمپ بنزین و انژکتور را شاهد خواهید بود. خاصیت سایشی ذرات موجود در اجزای ذکر شده سبب آسیب شدید می شود و در نهایت هزینه های غیرضروری برای شما می تراشد.

سیستم سوخت رسانی چگونه عمل می کند؟

سوخت از باک بنزین به سمت پمپ بنزین حرکت می کند. پمپ بنزین فشار سوخت را تقویت می شود و آن را به سمت لوله های سوخت رسانی پمپاژ می کند، لوله های سوخت رسانی وظیفه انتقال سوخت از باک به انژکتورها را برعهده دارند. فیلتر هوا در لوله سوخت رسانی قرار دارد و سبب جداسازی آلایندگی ها از سوخت می شود سپس سوخت به انژکتور یا کاربراتور می رسد، در نهایت سوخت به محفظه سیلندر ریخته شده و در آن جا با هوا مخلوط می شود و عمل احتراق صورت می گیرد.

سیستم سوخت رسانی خودرو به دو دسته انژکتوری و کاربراتوری تقسیم می شود. سیستم سوخت انژکتوری و کاربراتوری در نحوه تزریق سوخت درون سیلندرها با هم تفاوت دارند. سیستم های انژکتوری، سوخت را به صورت ذرات بسیار ریز درون سیلندر می پاشند اما سیستم های کاربراتوری سوخت را درون سیلندر می ریزند.

وظایف فیلتر بنزین

نشانه گرفتگی و خرابی فیلتر بنزین

• مشکل در راه اندازی موتور
• مشکل در شتاب گرفتن خودرو
• خاموش و روشن شدن مکرر موتور اتومبیل
• پخش بوی بنزین
• سو عملکرد موتور / عملکرد پایین
• خراب شدن پمپ بنزین

مشکل در راه اندازی موتور

متداول ترین علامت مسدود شدن فیلترسوخت، مشکل در راه اندازی خودرو است، زیرا باعث کم شدن منبع سوخت موتور می شود. در صورتی که فیلتر بنزین کاملا مسدود باشد، موتور به هیچ وجه روشن نمی شود.

مشکل در شتاب گرفتن خودرو از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

در صورتی که پا را روی پدال گاز فشار می دهید و دور موتور را زیاد می کنید، اما ماشین شتاب نمی گیرد، پس احتمالا فیلتر بنزین کثیف شده است که قادر به عبور سوخت به میزان کافی نیست، در نتیجه سوخت کمی به انژکتورها رسیده و راندمان موتور کم می شود.

خاموش و روشن شدن مکرر موتور اتومبیل

در بسیاری از موارد موتور به طور معمول روشن می شود، اما زمانی که ماشین متوقف می شود، موتور خاموش می شود. این خاموش و روشن شدن های مکرر موتور ممکن است به دلیل کثیف شدن فیلترسوخت می باشد، این بدین معنی است که سوخت کافی هنگام روشن بودن و حرکت کردن موتور به آن نمی رسد که در زمان های توقف؛ سریعا ماشین خاموش می شود.

بوی شدید از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

یکی دیگر از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین، انتشار بوهای شدید است. در صورتی که از اگزوز خودرو بو و بخارهای شدیدی ساطع شود، ممکن است فیلتر سوخت بیش از حد کثیف شده باشد. این امر به این دلیل رخ می دهد که فیلتر هوا به درستی قادر به تصفیه بنزین نیست و آلایندگی وارد موتور شده و سپس احتراق ناقص رخ می دهد و از اگزوز بخار و دودهای تند به مشام می رسد.

عملکرد پایین موتور

عملکرد موتور رابطه مستقیم با سوخت دارد. در صورتی که فیلتر سوخت مسدود و کثیف باشد، به درستی سوخت را تصفیه نمی کند و آلایندگی ها، گردوغبار و همچنین ذرات کثیف وارد موتور می شود بنابراین در صورتی که راندمان موتور کم شد و توان قدرتی آن کاهش یافت، مشکل را در فیلترسوخت جستجو کنید.

خراب شدن پمپ بنزین یکی دیگر از نشانه های گرفتگی فیلتر بنزین

یکی دیگر از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین، خرابی پمپ است. زیرا پمپ وظیفه پمپاژ بنزین را برعهده دارد. در صورتی که فیلتر مسدود شده باشد، از رسیدن سوخت به موتور جلوگیری می کند و پمپ باید با فشار بیشتری، سوخت را پمپاژ کند تا نیاز موتور برطرف شود لذا به مرور سبب مشکلات جدی مانند سوختگی پمپ می شود.

نشانه های کثیفی فیلتر سوخت

زمان تعویض فیلتر سوخت

در دفترچه راهنمای خودرو، زمان تعویض فیلتر سوخت با جزئیات ارائه شده است اما زمان تعویض فیلتر سوخت به مواردی مانند نوع رانندگی و نوع سوخت و… بستگی دارد. به طور میانگین، تولید کنندگان وسایل نقلیه توصیه می کنند که فیلتر بنزین هر 5 سال و یا 65 هزار کیلومتر باید تعویض شود، از طرفی تعمیرکاران اذعان می دارند که هر 15 هزار کیلومتر بهتر است مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تمیز یا تعویض شود. با توجه به این که فیلتر سوخت نقش مهم و حیاتی در عملکرد صحیح موتور دارد، از این رو باید به بازدید دوره ای آن توجه کنید و در زمان مناسب آن را تعویض کنید.

سوالات رایج در مورد کثیف شدن فیلتر سوخت

در زیر برخی از سوالات رایج کاربران در مورد انسداد و گرفتگی فیلتر سوخت را بیان کرده ایم.

در صورتی که فیلتر سوخت کثیف باشد، ماشین چگونه عمل می کند؟

گرفتگی فیلتر سوخت باعث کم شدن فشار سوخت می شود که این امر منجر به احتراق ناقص و در نتیجه سبب ضعف موتور خواهد شد همچنین تعداد دفعات روشن و خاموشی موتور ماشین زیاد می شود. در صورتی که چراغ موتور روشن شد، ممکن است مشکلی در فیلتر سوخت رخ داده باشد.

Idling and idling stop ماشین به معنی کثیفی فیلتر سوخت است؟

زمانی که ماشین روشن می شود، تا زمانی که ماشین خاموش نشود، به مصرف سوخت ادامه می دهد. برای مثال در چراغ قرمز یا ترافیک، موتور بی جهت سوخت می سوزاند، سیستم Idling and idling stop به طور خودکار موتور ماشین را در توقف ها، خاموش می کند تا مصرف سوخت از بین برود.

آیا می توان یک ماشین را بدون فیلتر سوخت راند؟

فیلتر سوخت کثیف مانع از حرکت سوخت از طریق مسیر به سمت موتور شده و باعث کاهش سوخت در موتور می شود، اگر موتور سوخت دریافت نکند، به درستی کار نمی کند. در خودرو شتاب کندی ایجاد می شود و حتی ممکن است چراغ Check Engine روشن شود.

اگر فیلتر سوخت کثیف تعویض نشود، چه اتفاقی برای ماشین می افتد؟

بدون فیلتر سوخت، موتور در معرض مواد آلاینده، تراشه، خاک و ….قرار می گیرد. زیرا فیلتر قادر به محافظت از انژکتور و پمپ بنزین نیست. فیلتر نه تنها از انژکتور و پمپ بنزین محافظت می کند، بلکه در دستیابی به بالاترین بازده سوخت نیز نقش مهمی دارد، بدون فیلتر، ماشین شتاب کافی ندارد و احتمال آسیب دیدن انژکتور و سوپاپ ها زیاد می شود.

فیلتر سوخت کثیف باعث ایجاد چه صدایی می شود؟

به نظر می رسد موتور صدایی مثل سرفه دارد، این صدا ممکن است به دلیل فیلتر سوخت نامناسب باشد که این امر سیستم سوخت را به خطر می اندازد، این صدا به ویژه هنگامی که به سرعت بالاتری در حال رانندگی هستید، و تقاضا برای توان موتور افزایش می یابد، کاملا محسوس می شود.

آیا می توان فیلتر سوخت را بدون نیاز به تعمیرکار تعویض کرد؟

برای این امر باید فیلتر سوخت قدیمی را برداشته و فیلتر جدید را در همان موقعیت قبلی قرار دهید. باید در هنگام تعویض فیلتر دقت کنید که در جای خود نصب شود و از اتصال آن اطمینان حاصل کنید همچنین باید فیوز پمپ سوخت نیز چک شود و در صورتی که سوخته باشد، تعویض شود.

فیلتر بنزین چیست

آیا می توان فیلتر سوخت را تمیز کرد و دوباره استفاده کرد؟

فیلتر سوخت از ورود آلایندگی به موتور وسیله نقلیه جلوگیری می کند و تعویض یا تمیز کردن منظم آن ضروری است. اگر فیلتر نایلونی یا کاغذی است، فقط باید آن را با فیلتر جدید جایگزین کنید اما اگر فیلتر از فلز ساخته شده باشد و فرسوده نیست، می توانید آن را تمیز و دوباره استفاده کنید.

آیا فیلتر سوخت نامناسب می تواند باعث لرزش و تکان شدید ماشین شود؟

اگر دمای بالا دلیل این لرزش های شدید نباشد، زباله های جمع شده در فیلتر سوخت نیز می توانند باعث تکانه های شدید ماشین شوند، در حقیقت فیلتر سوخت کثیف شایع ترین علت لرزش و تکانه های ماشین است، علاوه بر تکان و لرزش ماشین، یک فیلتر سوخت نامناسب باعث قطع یا از دست دادن قدرت خودرو در هنگام بالا رفتن از سربالایی می شود.

آیا فیلتر سوخت کثیف سبب کپ کردن (مکث یا کله زدن) ماشین شود؟

فیلتر سوخت کثیف ممکن است باعث شود موتور به طور تصادفی دچار مکث یا به اصطلاح کپ شود. این اتفاق در حالی رخ می دهد که ذرات فیلتر را مسدود کرده و جریان سوختی که به موتور می رود را می بندند.

نشانه های ظاهری برای تشخیص زمان تعویض فیلتر سوخت چیست؟

برخی از فیلترهای سوخت دارای پنجره ای هستند که می توان بدون کثیف شدن دست، میزان آلودگی فیلتر را سنجید. همچنین در صورتی که ظاهر و بدنه فیلتر بسیار سیاه و آلوده باشد و آلاینده های زیادی در اطراف آن تجمع کرده باشند، زمان تعویض فیلتر بنزین است.

نتیجه گیری از نشانه های کثیفی فیلتر بنزین

در این راهنما از سایت دلفد با نشانه های کثیفی فیلتر بنزین آشنا شدید. در نظر داشته باشید که اگر هر یک از نشانه های بالا بروز کردند، برای پیشگیری از خسارت های سنگین تر به موتور ماشین باید در اسرع وقت به تعمیرکار مراجعه شود تا فیلتر هوا چک و در صورت نیاز تعویض شود. همچنین درمورد مشکلات ناشی از انسداد فیلتر نکاتی را ارائه دادیم. به طور خلاصه نشانه های اصلی انسداد فیلتر به شرح زیر است.

• مشکل در راه اندازی موتور
• مشکل در شتاب گرفتن خودرو
• خاموش و روشن شدن مکرر موتور اتومبیل
• پخش بوی بنزین
• سو عملکرد موتور / عملکرد پایین
• خراب شدن پمپ بنزین

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *