دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های خرابی ECU

نشانه های خرابی ECU

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:20 1 ماه قبل بازدید: 23

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی ECU به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. ECU یا کامپیوتر خودرو پس از دریافت اطلاعات لازم از سنسورهای تعبیه شده در قسمت های مختلف، به عملگرهای خود دستورات لازم را ارائه می دهد. عملگرها شامل انژکتور یا شمع و … هستند که با دستور ECU وظیفه خود را انجام می دهند. در صورتی که ECU از کار بیفتد آن گاه قادر به کنترل عملگرهای ماشین نیست و در نتیجه ماشین نشانه های خرابی خود را نشان می دهد. این مطلب برای نشانه های خرابی ECU گردآوری شده است تا شما را با رایج ترن علائم خرابی آشنا کنیم.

برای اینکه درک درستی از علائم و نشانه های خرابی ECU داشته باشید ابتدا در مورد نقش و عملکرد ECU به ارائه اطلاعاتی خلاصه و مفید می پردازیم و سپس در ادامه هر یک از نشانه های خرابی ECU را شرح می دهیم.

واحد کنترل موتور (ECU) چیست؟

ECU به عنوان ماژول کنترل موتور (ECM) یا ماژول کنترل نیروی محرکه (PCM) نیز شناخته می شود. ECU یکی از مهمترین اجزای وسایل نقلیه مدرن است. این قطعه به عنوان کامپیوتر یا رایانه خودرو شناخته می شود و بسیاری از عملکردهای موتور را کنترل می کند.
ECU اطلاعات را از سنسورهای مختلف گرفته و از این اطلاعات برای محاسبه و تنظیم میزان پاشش سوخت، میزان جرقه شمع، میزان ورود هوا و … برای حداکثر کارایی و قدرت استفاده می کند.
ECU نقش بسیار مهمی در خودرو برعهده دارد. اکثر عملکردهای اصلی خودرو توسط ECU مدیریت می شود و هنگامی که ECU ایراد داشته باشد می تواند مشکلات زیادی در خودرو ایجاد کند و در برخی موارد حتی ممکن است ماشین را از کار بیندازد. به طور معمول خراب شدن ECU می تواند چندین علامت و نشانه کلیدی ایجاد کند و راننده را نسبت به وضعیت خود آگاه می کند.

ECU چگونه عمل می کند؟

در تمامی خودروهای کاربراتوری یا انژکتوری سنسورهای وجود دارد که به ECU متصل است و کامپیوتر را از وضعیت قسمت های مختلف خودرو خبردار می کنند. برای مثال نشانگر های موجود در داشبورد خودرو به عنوان علامت هشدار دهنده به کار می رود که به راننده در مورد وضعیت خودرو هشدار می دهند و این نشانگر ها همگی توسط ECU کنترل می شوند.
سنسور ها با کمک ECU با روشن کردن چراغ یکی از نشانگرها یا مستقیما به راننده هشدار می دهند یا به برخی از عملگرها متصل هستند و برای آن عملگر دستور صادر می کنند. برای مثال هنگام داغ شدن آب رادیاتور، سنسور، دمای آب را اندازه گرفته و دمای آن را به ECU گزارش می دهد و سپس ECU دستور روشن شدن فن را صادر می کند.
در خودرو سنسورهای زیادی قرار دارند که اطلاعات خام را از وضعیت ماشین دریافت کرده و سپس آن را به ECU ارسال می کنند. در کامپیوتر بعد از پردازش داده های خام، دستور مناسب صادر می شود.

انواع عملگرهای تحت کنترل ECU

 • پمپ بنزین
 • کوئل خودرو
 • انژکتور
 • استپر
 • دریچه گاز برقی
 • شیر برقی کنیستر
 • شیر برقی EGR
 • فن رادیاتور برقی و …

انواع سنسورهای موجود در خودرو

 • سنسور دمای آب
 • سنسور فشار روغن
 • سنسور سطح بنزین
 • سنسور سرعت
 • سنسور دور موتور
 • سنسور موقعیت میل لنگ
 • سنسور اکسیژن
 • سنسور دریچه گاز
 • سنسور مپ یا فشار هوای منیفولد
 • سنسور دمای هوای ورودی
 • سنسور ناک
 • سنسور شتاب

علائم خرابی ECU

سنسور دمای آب

این سنسور در مسیر جریان آب سیستم خنک کننده قرار دارد. این سنسور دمای آب را اندازه گیری کرده و با ارسال سیگنال به ECU داده ها پردازش می شود و ECU سبب راه اندازی فن و همچنین نمایش درجه آب در داشبورد ماشین می شود.

سنسور فشار روغن

سنسور فشار روغن در کارتر قرار دارد. در صورتی که فشار روغن موتور از حد خاصی کمتر باشد این سنسور داده هایی به ECU می فرستد و ECU منجر به روشن کردن چراغ روغن در داشبورد می شود.

سنسور سطح بنزین

سنسور سطح بنزین در باک خودرو قرار دارد و به شناور متصل می باشد. این سنسور میزان بنزین موجود را به ECU گزارش کرده و سپس ECU سیگنال دریافتی را پردازش می کند و در صورت نیاز چراغ بنزین را روشن می کند.

سنسور سرعت

سنسور سرعت سنج به قسمت خروجی گیربکس متصل می شود و سرعت خودرو را تشخیص می دهد. این سنسور سیگنال دریافتی را به ECU ارسال می کند و سپس ECU سیگنال خام را پردازش می کند و نتیجه را که نشان دهنده سرعت ماشین است روی نشانگر داشبورد نمایش می دهد.

سنسور دور موتور

سنسور دور موتور در دندانه های فلایویل قرار گرفته است و تعداد دور میل لنگ بر دقیقه را محاسبه می کند. این سنسور تعداد دورها را محاسبه کرده و به صورت پالس های الکتریکی داده ها را به ECU ارسال می کند و ECU با پردازش این پالس ها دور میل لنگ را تشخیص می دهد و در صفحه کیلومتر شمار دور خودرو ر نمایش می دهد.

سنسور موقعیت میل لنگ

سنسور موقعیت میل لنگ برای تشخیص نقطه مرگ بالای سیلندرها به کار می رود. برای این امر سنسور، موقعیت یک سیلندر را محاسبه می کند و به صورت پالس الکتریکی به ECU می فرستد و ECU با محاسبه موقعیت یک سیلندر، جایگاه سایر سیلندرها را نیز اندازه گیری می کند. برای محاسبه موقعیت میل لنگ از یک چرخ دنده شبیه فلایویل و سنسور استفاده می شود که این چرخ دنده روی فلایویل نصب می شود و همراه آن می چرخد.

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن برای بررسی میزان گازهای خروجی از اگزوز درون منیفولد خروجی تعبیه شده است. این سنسور وظیفه ارسال مقدار گازها به ECU را برعهده دارد. ECU با پردازش سیگنال، ترکیب گازهای خروجی را محاسبه کرده و سپس ECU براساس مقدار بدست آمده میزان پاشش سوخت و هوا را کنترل می کند.
در برخی از خودروها برای بررسی عملکرد کاتالیست یک سنسور اکسیژن دیگر بعد از کاتالیست قرار می دهند تا نحوه تصفیه کاتالیست را بسنجد و داده ها را به ECU ارسال کند و در نهایت ECU از سلامت یا معیوب بودن کاتالیست با خبر شود.

سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز بر روی دریچه گاز نصب می شود و باز و بسته شدن دریچه گاز یا میزان باز و بسته بودن آن را به ECU گزارش می کند.

سنسور مپ یا فشار هوای منیفولد

این سنسور در منیفولد ورودی قرار دارد و فشار هوای ورودی به منیفولد را بررسی می کند و سپس اطلاعات را به ECU ارسال می کند. ECU براساس سیگنال دریافتی از سنسور مپ، میزان ورود هوا به موتور را کنترل می کند.

سنسور دمای هوای ورودی

سنسور دمای هوای ورودی در مسیر عبور هوا به داخل موتور قرار می گیرد و میزان دمای هوا را به ECU گزارش می دهد.

سنسور ناک

سنسور ناک در بدنه سیلندر نصب می شود و سروصدای غیر طبیعی از موتور را دریافت می کند و سپس آن را به ECU ارسال می کند و ECU با سنجش صداها مشخص می کند که آیا موتور ناک می زند یا به درستی کار می کند. ناک زدن به دلیل احتراق زود هنگام رخ می دهد که یکی از علت های آن کم بودن عدد اکتان بنزین است. در هر صورت ECU ناک زدن موتور را با کمک سنسور ناک تشخیص می دهد.

روش های تشخیص خرابی ECU

سنسور شتاب

در جاده های ناهموار که دارای پستی و بلندی است ناک سنسور لرزش های به وجود آمده را به اشتباه به ناک سیلندر تشخیص می هد و آن را به ECU ارسال می کند و به ECU اطلاعات نادرست می دهد. ارسال اطلاعات اشتباه به ECU سبب بد کار کردن موتور می شود برای اینکه این مشکل رخ ندهد سنسور دیگری به نام سنسور شتاب در شاسی خودرو نصب می شود.
سنسور شتاب میزان ناهمواری های جاده را تشخیص داده و سپس اطلاعات را به ECU گزارش می کند. ECU قادر است بین لرزش های موتور و شاسی تفکیک قائل شود و در نتیجه تشخیص دهد که این لرزش به دلیل ناک زدن موتور یا به دلیل ناهمواری جاده است.

چرا ECU چراغ چک موتور را روشن می کند؟

در خودروهای انژکتوری اگر یکی از سنسورها دچار ایراد شود در نتیجه اطلاعات لازم از آن سنسور به ECU ارسال نمی شود و ECU چراغ چک موتور را روشن می کند تا به راننده هشدار دهد که ECU قادر نیست وظیفه خود را به درستی انجام دهد و یا اعلام می دارد که سیستم برقی دچار ایراد شده است که باید آن برطرف شود.

علائم خرابی ECU

 1. روشن شدن چراغ چک موتور
 2. متوقف شدن موتور
 3. کاهش قدرت موتور
 4. به هم خوردن تنظیمات پاشش سوخت و تایم بندی
 5. نقص در تایم بندی جرقه شمع
 6. روشن نشدن خودرو
 7. افزایش مصرف سوخت
 8. باز نشدن قفل مرکزی ماشین
 9. سایر علائم رایج

روشن شدن چراغ چک موتور نشانه خرابی ECU

یکی از رایج ترین نشانه خرابی ECU روشن شدن چراغ چک موتور است. چراغ چک موتور معمولا زمانی روشن می شود که کامپیوتر در سنسور و یا مدارهای خود مشکلی را تشخیص دهد. با این حال ممکن است ECU به اشتباه چراغ چک موتور را روشن کند. دیاگ یابی رایانه می تواند برای پیدا کردن کدهای خطا کمک کند که آیا باید مشکل را در ECU جستجو کنید یا در جای دیگر خودرو به دنبال رفع مشکل باشید.

متوقف شدن موتور و یا اختلال در عملکرد موتور نشانه خرابی ECU

یکی از علائم خرابی ECU بدکار کردن موتور ماشین است. یک ECU معیوب ممکن است منجر به مشکلات متناوبی از قبیل اختلال در عملکرد موتور یا از کار افتادن آن شود. البته در نظر داشته باشید که به نظر نمی رسد که از نظر تعداد دفعات یا شدت خرابی الگوی خاصی وجود داشته باشد.
پس به عبارتی اگر موتور ماشین در پشت چراغ قرمز به صورت متناوب خاموش شد یا موتور بی دلیل از کار افتاد یا در هنگام راه اندازی ماشین، موتور متوقف شد پس یک علامت بالقوه از خرابی ECU می باشد.

کاهش قدرت موتور نشانه خرابی ECU

یکی از نشانه های خرابی ECU کاهش قدرت و توان موتور ماشین است. در صورتی که ECU از کار بیفتد، قدرت و توان موتور ماشین کاهش می یابد. زیرا ECU دیگر قادر به تنظیم میزان پاشش سوخت و زمان بندی برای جرقه شمع نیست و در نتیجه موتور در زمان درست قادر نیست چهار عمل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه را انجام دهد و در نتیجه گشتاور موتور کاهش می یابد.

به هم ریختن تنظیمات سوخت و تایم بندی نشانه خرابی ECU

یکی از نشانه های خرابی ECU به هم خوردن تنظیمات پاشش سوخت و تایم بندی موتور است که روی عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد. ECU معیوب روی کارایی، سوخت، قدرت و شتاب خودرو تاثیر منفی می گذارد.
ECU نقش مهمی در تایم بندی عملکردهای موتور دارد. چهار مرحله (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) باید به صورت منظم و با زمان بندی مشخصی شروع به کار کند. در صورتی که زمان بندی موتور به هم بخورد ممکن است موتور خاموش کند و یا سبب افت عملکرد موتور شود. همچنین شنیدن صداهای غیر متعارف از موتور برای مثال لگد زدن موتور نیز به دلیل به هم خوردن تایم بندی ممکن است ایجاد شود.

نقص در زمان بندی جرقه شمع از نشانه خرابی ECU

یکی از عملکردهای ECU زمان بندی جرقه شمع است. جرقه زدن شمع سبب احتراق مخلوط سوخت و هوا می شود. زمان دقیق جرقه زدن شمع بسیار اهمیت دارد و در صورتی که زمان بندی به هم بخورد مشکلات عدیده ای برای موتور ایجاد می شود.

روشن نشدن خودرو نشانه خرابی ECU

یکی از علائم خرابی ECU روشن نشدن موتور است یا راه اندازی موتور به سختی انجام می شود. اگر ECU به طور کامل از کار بیفتد خودرو هیچ کنترلی روی عملکرد خود ندارد در نتیجه راه اندازی موتور با مشکل مواجه می شود. به عبارتی ممکن است موتور قادر به کار کردن باشد اما بدون دستورات ECU موتور قادر به راه اندازی نیست. البته در نظر داشته باشید که عدم استارت خوردن موتور ممکن است مربوط به طیف گسترده ای از مشکلات دیگر موتور باشد.

افزایش مصرف سوخت نشانه خرابی ECU

یکی از نشانه های خرابی ECU افزایش مصرف سوخت است. اگر مصرف سوخت خودرو شما بدون دلیل افزایش می یابد ممکن است مشکل از ECU باشد که دیگر قادر به مدیریت بهینه سوخت نیست و سوخت را هدر می دهد.
خیس شدن ECU به دلیل عبور از یک گودال پر آب می تواند خرابی ECU را به دنبال داشته باشد. اگر در هنگام عبور از یک گودال پر آب ناگهان موتور از کار ایستاد پس خبر بدی برای شما داریم. اگر ECU در آب غوطه ور شود احتمالا کاملا سوخته است و باید تعویض شود.

باز نشدن قفل مرکزی ماشین از نشانه خرابی ECU

گاهی اوقات در صورت از کار افتادن، ECU مانع از باز شدن قفل مرکزی ماشین می شود. در اکثر خودروهای مدرن ECU به ماژول کنترل بدنه یا (BCM) متصل می شود و از این رو مانع از باز شدن قفل درب ماشین می شود.

BCM وظیفه کنترل قفل مرکزی ماشین، پنجره های برقی، روشنایی و سایر سیستم های غیر مرتبط با موتور را برعهده دارد. این دستگاه به طور مستقل از ECU از کار می کند اما برخی اوقات برای مثال هنگام راه اندازی موتور با ECU ارتباط برقرار می کند. به همین دلیل اگر ECU از کار بیفتد احتمالا مشکلاتی در قفل درب ها، عدم استارت و عدم جرقه ایجاد می کند.

سایر علائم شایع خرابی ECU

بسیاری از علائم دیگر می تواند به دلیل خرابی ECU ایجاد شود. برای مثال عملکرد ضعیف سیستم سوخت رسانی یا عملکرد قطعات روی داشبورد ماشین می تواند به دلیل خرابی ECU ایجاد شود. خراب شدن ECU می تواند در گیربکس اتوماتیک مشکلاتی ایجاد کند. برای مثال ECU معیوب می تواند سبب تکان شدید گیربکس یا توقف ناگهانی چرخ دنده ها شود. در صورتی که گیربکس از نظر روغن هیدرولیک و عملکرد به طور دوره ای بررسی شده است اما باز هم مشکل دارد پس باید به خرابی ECU مشکوک شوید.

شایع ترین دلایل خرابی ECU

شایع ترین دلیل خرابی ECU به دلیل نوسانات برقی و یا وارد شدن شوک به ماژول است. هر یک از موارد زیر می تواند سبب خرابی ECU شود.

 • دستکاری و جدا کردن کابل باتری به باتری حین روشن بودن خودرو
 • عدم اتصال صحیح کابل ها در هنگام باتری به باتری کردن
 • خیس شدن ECU
 • نوسانات دینام یا باتری

نتیجه گیری از نشانه های خرابی ECU

در این راهنما از سایت دلفد نشانه های خرابی ECU را با هم مرور کردیم. همان طور که بیان شد ECU نقش مهمی در عملکرد موتور برعهده دارد و خرابی آن می تواند مشکلات متنوعی در خودرو ایجاد کند. اگر به خرابی ECU شک دارید بهتر است از یک متخصص بخواهید که ECU را بررسی کند.

در نظر داشته باشید که سنسورهای متعددی در برخی از خودروهای مدرن وجود دارد که با کمک ECU می تواند عملکرد کلی ماشین را بهبود بخشد. خرابی هر یک از سنسورها یا سیم کشی های آن به ECU می تواند منجر به بدکار کردن ECU شود. از آن جایی که ECU باید اطلاعات دقیقی از خودرو داشته باشد تا دستورات دقیقی در زمان مناسب به عملگرهای خودرو بدهد از این رو خرابی سنسور یا سیم کشی ها می تواند منجر به نقص عملکرد ECU شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *