دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های خرابی کمک فنر خودرو

نشانه های خرابی کمک فنر خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:20 1 سال قبل بازدید: 116

در این راهنما از سایت دلفد به نشانه های خرابی کمک فنر می پردازیم. کمک فنر از اجزای مهم سیستم تعلیق خودرو بوده که رانندگی آرامی را برای سرنشینان فراهم می کند، به عبارتی دیگر قطعه ای مکانیکی است که نوسانات فنر را کنترل و به آرامی دفع می کند، در صورتی که این قطعه از کار بیفتد، ضربات جذب شده توسط فنر ناگهان رها شده و سبب بالا پریدن ماشین می شود، این پرش ها تا زمانی که انرژی ضربات تخلیه نشود، ادامه خواهد داشت، تکان های شدید سبب آسیب به شاسی، اتاقک و سایر اجزای سیستم تعلیق می شود.

حال که متوجه اهمیت بالای این قطعه در سیستم تعلیق شدید، در مورد نشانه های خرابی کمک فنر نکاتی را ارائه می دهیم، آشنایی با این نشانه ها به شما کمک می کند تا سریعتر مشکل را شناسایی و به رفع آن بپردازید تا از هزینه های گزاف تعمیرات پیشگیری شود.

وظیفه سیستم تعلیق چیست و از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 • سیستم تعلیق وظیفه تامین آرامش و راحتی سرنشینان، با دفع ارتعاشات و تکانه های ماشین را دارد.
 • سبب ارتقا عملکرد چرخ ها می شود.
 • سبب ایجاد اصطکاک کافی لاستیک ها با جاده شده و در نتیجه کنترل خودرو را راحت تر می کند.

سیستم تعلیق از اجزایی مانند فنر، کمک فنرها، سیبک، بوش، میل تعادل و رینگ و لاستیک تشکیل شده است.

وظیفه فنر در سیستم تعلیق چیست؟

هنگام عبور از ناهمواری ها، به لاستیک ها ضربه وارد می شود، فنر این ضربات را جذب کرده و در خود جمع می کند و با استفاده از کمک فنر این ضربات را به مرور دفع می کند.

وظیفه کمک فنر در سیستم تعلیق چیست؟

کمک فنر یا دمپر از اصلی ترین بخش های سیستم تعلیق است که وظیفه آن تکمیل عملکرد فنر بوده و به آرامی نیروی وارده از ضربات را دفع می کند.
فنر نیروی ناشی از ضربات را جذب می کند و در صورتی که این ضربات را به طور ناگهانی رها کند، خودرو به سمت بالا پرتاب می شود اما کمک فنرها مانع از این اتفاق می شوند زیرا سبب جذب ضربات فنر شده و به تدریج دفع می کنند، لذا این امر مانع از پرتاب شدن و ضربه ناگهانی به خودرو می شود.

ساختار کمک فنر

کمک فنرها دارای یک پیستون می باشند که درون سیلندر قرار دارد، پیستون سوراخ های بسیار ریزی دارد که از گاز یا روغن پر شده است. عبور هوا یا روغن از سوراخ های پیستون، سبب حرکت آرام و نرم سیلندر می شود به همین دلیل است که ضربات را به مرور دفع می کند و از پرش ناگهانی خودرو جلوگیری می کند.

انواع کمک فنر

بسته به این که کمک فنرها از روغن یا گاز برای حرکت سیلندر استفاده کنند، به دو نوع هیدرولیکی(روغنی) و نیوماتیکی (گازی) تقسیم می شوند.

کمک فنر چیست

11 روش تشخیص ایراد کمک فنر

ایراد در کمک فنرها سبب بروز خرابی در سایر قطعات سیستم تعلیق شده و همچنین عملکرد قطعاتی مانند، بلبرینگ، گیربکس، دیفرانسیل، جعبه فرمان، شاسی و لاستیک چرخ ها را تحت تاثیر قرار می دهد. نشانه های خرابی کمک فنر شامل:

 • بالا و پایین رفتن خودرو در زمان رانندگی
 • کشیده شدن خودرو به یک سمت
 • کنترل سخت ماشین در دورها و پیچ ها
 • شنیدن صدای غیرطبیعی از سیستم تعلیق هنگام عبور از ناهمواری ها
 • به هم خوردن تراز چرخ و لاستیک ها
 • ساییدگی و فرسایش غیر یکنواخت لاستیک ها
 • نشت کردن روغن از کمک فنر
 • کپ کردن خودرو به سمت جلو
 • لغزش چرخ ها و عدم تعادل ماشین
 • طولانی شدن مسافت ترمز
 • خراب شدن بوش کمک فنر

بالا و پایین رفتن خودرو در زمان رانندگی

اگر هنگام عبور از دست اندازها و ناهمواری ها ماشین بیش از حد به بالا پرتاب شود، پس مشکلی در کمک فنرها رخ داده است زیرا این قطعه وظیفه جذب ضربات فنر را برعهده دارد. کمک فنر این ضربات را با کمک پیستون و سیلندر به آرامی دفع می کند بنابراین در صورت خراب شدن این قطعه، ضربات جذب شده توسط فنر ناگهان به سمت بالا آزاد شده و ماشین به بالا و پایین پرتاب می شود.

کشیده شدن خودرو به یک سمت از نشانه های خرابی کمک فنر

کشیده شدن ماشین به یک سمت، نشان دهنده ایرادی در سیستم تعلیق است، زیرا احتمال خرابی میل تعادل یا فنر و کمک فنرها زیاد است. خرابی اجزای سیستم تعلیق و کمک فنر تماس لاستیک با جاده را کم کرده و تعادل ماشین به هم می خورد.

کنترل سخت ماشین در هنگام دور زدن و یا پیچ ها

خرابی کمک فنرها سبب کنترل دشوار ماشین در هنگام دور زدن و یا پیچیدن در پیچ ها می شود، در صورتی که راننده به تلاش زیادی برای کنترل ماشین در پیچ ها داشته باشد، پس احتمالا مشکلی در کمک فنرها و سیستم تعلیق به وجود آمده است.

شنیدن صدای غیرطبیعی از سیستم تعلیق

اگر هنگام عبور از دست اندازها یا ناهمواری ها، صدای غیرطبیعی مانند صدای “تق” از سیستم تعلیق شنیده شود و یا همچنین اگر هنگام شتاب گیری یا ترمز گیری صداهای ناهنجاری از سیستم تعلیق به گوش برسد، امکان خرابی کمک فنرها زیاد می باشد.

به هم خوردن تراز چرخ و لاستیک ها

در صورتی که تراز چرخ و لاستیک ها به هم بخورد، ایراد را در خرابی فنر و کمک فنرها می توان جستجو کرد زیرا سیستم تعلیق سبب برقراری تماس لاستیک با جاده می شود. اگر این قطعات ایراد پیدا کنند، لاستیک ها به سمت بالا متمایل شده و تراز چرخ و لاستیک به هم می خورد همچنین ممکن است به دلیل خرابی این قطعات، لاستیک ها بیش از حد به سطح جاده تماس داشته باشند که سایش زود هنگام لاستیک را موجب می شود.

وظیفه کمک فنر

ساییدگی و سایش غیر یکنواخت لاستیک ها

کمک فنرها با استفاده از فنر سبب برقراری سطح تماس لاستیک با جاده می شود. اگر کمک فنر یک سمت ماشین خراب شود، لاستیک های آن سمت بیشتر دچار فرسایش و ساییدگی می شود، سایش یا فرسودگی غیر یکنواخت لاستیک ها معمولا به دلیل به هم خوردن تنظیمات تراز چرخ و خرابی سیستم تعلیق می باشد.

همچنین سایش غیر یکنواخت در یک لاستیک را می توان در خرابی کمک فنرها و یا فنر جستجو کرد. به عبارتی فرسوده شدن یا خراب شدن کمک فنرها سبب شده تا هنگام عبور از ناهمواری ها، تایرها به طور کامل با زمین در تماس نباشند به همین دلیل به مرور زمان، برخی از قسمت های تایر به طور مداوم در تماس با زمین بوده و قسمت های دیگر در تماس نیستند، که این امر منجر به سایش ناهموار می شود.

نشت روغن از کمک فنر

روغن موجود در کمک فنر هیدرولیکی سبب حرکت آرام سیلندر شده و همین امر باعث دفع آرام ضربات می شود. در صورت خرابی پیستون یا ایراد در محفظه سیلندر، احتمال نشتی روغن زیاد است. به علاوه اگر ایرادی در آب بندی کمک فنرها رخ بدهد، روغن به راحتی به بیرون نشت می کند.

کپ کردن خودرو یا شیرجه زدن خودرو به جلو

در صورتی که ماشین به سمت جلو شیرجه زده یا به اصطلاح کپ کند، احتمالا مشکلی در کمک فنرها به وجود آمده است. در ترمز گرفتن های شدید، فنر و کمک فنرها سبب جذب ضربات وارد شده از زمین می شود، به همین دلیل ماشین به راحتی و بدون شیرجه زدن به جلو می ایستد اما هر گونه خرابی در این قطعات سبب ترمز گیری شدید و پرتاب شدن سرنشینان به جلو می شود، زیرا فنر و کمک فنرها قادر به جذب ضربات وارد شده به لاستیک ها نیستند.

لغزش چرخ ها از نشان های خرابی کمک فنر

از دیگر نشانه های خرابی کمک فنر، لغزش چرخ ها می باشد. در صورتی که چرخ ها به صورت هرزگرد چرخیده و لغزش داشته باشند، به این معنی است که فنر و کمک فنرها ضربه دیده است زیرا این قطعات ضربات وارد شده به لاستیک ها را جذب نکرده و از این رو هرز چرخیدن چرخ ها ادامه می یابد.

طولانی شدن مسافت ترمز

کمک فنرها نقش مهمی در شتاب گرفتن و توقف خودرو دارد و در صورت خرابی آن، مسافت توقف هنگام ترمز گیری بیشتر از حد معمول می شود زیرا ضربات توسط کمک فنر جذب نشده و چرخ به صورت هرزگرد می چرخد

خرابی بوش و نقاط اتصال دهنده کمک فنر در سیستم تعلیق

بوش ها سبب اتصال کمک فنرها به سیستم تعلیق می شود، در صورت ترک یا شکستگی بوش، هنگام عبور از دست اندازها صدای ضربه تق مانندی به گوش می رسد.

علائم خرابی کمک فنر

برخی از سوالات رایج کاربران در مورد نشانه های خرابی کمک فنر

نشانه های ظاهری خرابی کمک فنرها چیست؟

 • عدم پایداری خودرو در جاده
 • کنترل سخت ماشین
 • کاهش کیفیت سواری
 • خرابی بوش کمک فنر

آیا می توان با کمک فنر معیوب رانندگی کرد؟

خیر. اتومبیلی که سیستم تعلیق آن شکسته و کمک فنرهای آن خراب شده باشد، فشار زیادی به شاسی و سایر قطعات ماشین وارد می کند بنابراین نباید در این شرایط رانندگی کرد.

رانندگی کردن با کمک فنر معیوب موجب چه مشکلی در ماشین می شود؟

رانندگی کردن با کمک فنرهای معیوب دو مشکل جدی برای ماشین به همراه دارد.

 • طولانی شدن مسافت توقف که این امر خطر جدی از لحاظ ایمنی به همراه دارد.
 • کنترل دشوار ماشین نیز از مشکلاتی است که کمک فنر معیوب به همراه می آورد.

آیا در شتاب گیری ها، کمک فنر خراب مشکل ساز و خطرناک است؟

زمانی که ماشین سرعت می گیرد، ضربه های شدیدتری به ماشین وارد می شود، فنر و کمک فنرها باید این ضربات را خنثی کرده تا ماشین را پایدار نگه دارند. خرابی این قطعات در سرعت های بالا، منجر به تصادف می شود.

طول عمر کمک فنرها چقدر است؟

طول عمر کمک فنرها به نحوه رانندگی بستگی دارد اما به طور معمول طول عمر آن ها 16 هزار کیلومتر می باشد.

صداهای ناشی از خرابی کمک فنر شبیه چیست؟

صدای کوبیدن یا تق به خصوص هنگام عبور از دست اندازها و چاله ها نشان دهنده فرسودگی یا خرابی کمک فنرها است.

نحوه بررسی و چک کردن کمک فنر ماشین چگونه است؟

 1. با مشاهده ظاهر کمک فنرها و فنر می توانید به سلامت ظاهری آن ها پی ببرید. نشت روغن، فرو رفتگی و خوردگی یا تغییر شکل میله پیستون از نشانه های خرابی کمک فنر ماشین می باشد.
 2. در صورتی که ظاهر قطعات سالم باشد، اما باز هم نشانه های خرابی کمک فنرها در ماشین وجود دارد، باید از یک تعمیرکار مجرب کمک بخواهید.
 3. افزایش سرعت لاستیک ماشین و افزایش مسافت توقف از دیگر فاکتورهایی هستند که می توان براساس آن ها به خرابی کمک فنرها پی برد.

نتیجه گیری از نشانه های خرابی کمک فنر

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی کمک فنر، نکات مهمی را ارائه دادیم. همان طور که بیان شد، کمک فنرها نقش مهمی در سیستم تعلیق دارد و خرابی و فرسودگی آن موجب بالا و پایین رفتن شدید و ناگهانی خودرو می شود در نتیجه این تکان ها موجب آسیب به قطعات ماشین خواهد شد.
در صورتی که نشانه های خرابی کمک فنر در ماشین ظاهر شد، باید در اسرع وقت به تعمیرگاه مراجعه کنید زیرا نه تنها رانندگی با در این شرایط خطرناک است بلکه در صورت تعمیر نکردن آن در آینده هزینه تعمیرات افزایش می یابد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.