دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:10 1 سال قبل بازدید: 241

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. کاتالیست یا کاتالیزور یکی از اجزای سیستم اگزوز است که نقش مهمی در کاهش آلاینده های محیطی دارد. این قطعه مونوکسید کربن و هیدرو کربن موجود در دود اگزوز را می سوزاند. گاز CO و هیدرو کربن ها توسط کاتالیست به CO2 و H2O تبدیل شده که گازهای بی خطری هستند. با توجه به اینکه کاتالیزور نقش مهمی در کاهش آلاینده های محیطی دارد، باید به سلامت آن توجه کرد. خرابی کاتالیست سبب افزایش آلاینده های زیست محیطی شده که برای سلامت افراد جامعه و محیط زیست مضر است بنابراین در این مطلب در مورد نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو به توضیح مطالبی مفید می پردازیم، امید است که با آگاهی از علائم سریعا مشکل را شناسایی و به رفع آن بپردازید.

برای اینکه درک درستی از علائم خرابی کاتالیزور خودرو داشته باشید، بهتر است ابتدا با عملکرد آن آشنا شوید. در ادامه نیز به طور کامل به ارائه اطلاعاتی مفید در زمینه علائم خرابی کاتالیست خودرو خواهیم پرداخت.

کاتالیزور خودرو چیست؟

منیفولد خروجی سبب انتقال دود از محفظه احتراق به سیستم اگزوز می شود، به عبارتی سیستم اگزوز از منیفولد خروجی تا عقب خودرو ادامه می یابد و وظیفه آن خروج دودهای حاصل از احتراق در محفظه سیلندر است. سیستم اگزوز نه تنها یک لوله برای خروج دود است، بلکه با کمک قطعاتی مانند کاتالیزور باعث کاهش آلاینده های محیطی و با کمک قطعه رزوناتور سبب کاهش آلودگی صوتی می شود. بعد از اینکه دود توسط منیفولد خروجی و در برخی از ماشین ها توسط (هدرز) به لوله اگزوز رسید، اولین قطعه ای که وارد عمل می شود، کاتالیزور است.

نحوه عملکرد کاتالیزور خودرو

داخل مبدل کاتالیست، چندین ردیف توری یا صافی قرار دارد، این صافی ها از فلزهایی با آلیاژ های خاص ساخته شده و گازهای مضر را به ترکیبات غیر مضر تبدیل می کنند. کاتالیزور برای اینکه بتواند این گازهای مضر را به گازهای بی خطر تبدیل کند به دمای بالا نیاز دارد. با شروع کارکرد موتور، دمای این قطعه افزایش یافته و تا 400-600 درجه سانتی گراد می رسد. زمانی که خودرو روشن می شود، مبدل کاتالیست باید گرم شود تا عملکرد خود را شروع کند، این قطعه حدود 90 درصد از گازهای مضر و خطرناک را به گازهای کم خطر و سالم تبدیل می کند.

در نظر داشته باشید که سنسور اکسیژن قبل از مبدل کاتالیست در لوله اگزوز قرار می گیرد و میزان اکسیژن دود خروجی را سنجیده و داده ها را به ECU ارسال می کند، ECU با توجه به داده های رسیده شده از سنسور اکسیژن میزان هوای ورودی را تنظیم می کند. در برخی از ماشین ها از سنسور اکسیژن دیگری بعد از کاتالیزور استفاده می شود. این سنسور میزان آلاینده های باقی مانده گازهای خروجی را می سنجد، ECU با بررسی دو مقدار به دست آمده از سنسور ها، سلامت یا خرابی مبدل کاتالیست را تشخیص می دهد و در صورت خرابی، هشداری به راننده اعلام می شود.

علائم خرابی مبدل کاتالیست خودرو

 • مردود شدن خودرو در تست آلایندگی
 • کاهش شتاب گیری ماشین
 • نقص عملکرد موتور ماشین
 • کاهش توان موتور
 • کاهش قدرت موتور
 • احتراق ناقص داخل موتور
 • کاهش توان اگزوز
 • افزایش انتشار آلاینده ها
 • انتشار بوی نامطبوع
 • روشن شدن چراغ چک
 • افزایش مصرف سوخت
 • بد استارت خوردن ماشین
 • بد کار کردن موتور در حالت درجا
 • کاهش دمای مبدل کاتالیستی
 • سر و صدای شبیه سنگ ریزه در مبدل کاتالیست

مردود شدن خودرو در تست آلایندگی

تست آلایندگی برای محاسبه میزان آلاینده های تولیدی موتور است، در صورتی که مبدل کاتالیست به درستی کار نکند و قادر به تبدیل گازهای هیدرو کربن و مونوکسید به گازهای کربن دی اکسید و بخار آب نباشد، آزمایش آلایندگی مردود اعلام می شود. در این صورت باید کاتالیزور و موتور خودرو مورد بررسی قرار بگیرند.

کاهش شتاب گیری ماشین

اگر اتومبیل شما هنگام سربالایی یا شتاب گرفتن، قدرت کافی نداشته باشد، احتمال مسدود شدن کاتالیزور زیاد است.

علائم خرابی کاتالیزور خودرو

نقص عملکرد موتور یکی از نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

سوء کارکرد موتور یکی از علائم حتمی خرابی مبدل کاتالیستی است، هر زمان عملکرد موتور با اختلال مواجه شد بهتر است کاتالیزور را بازرسی کنید. مسدود شدن این قطعه مانع از خروج گازها شده و فشار بالایی به موتور وارد می کند که همین امر سبب کاهش عملکرد و سوء کارکرد موتور می شود، در نتیجه موتور قادر به نفس کشیدن نبوده و به اصلاح خفه می شود. لرزش ماشین و افزایش سوخت از علائم سو عملکرد موتور به دلیل انسداد یا خرابی مبدل کاتالیستی می باشد.

کاهش توان موتور

یکی از نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو، افت توان موتور می باشد. زمانی که ماشین از سربالایی ها بالا می رود، نیاز به توان بیشتری از موتور دارد و اگر مبدل کاتالیستی مسدود شده باشد، مانع از خروج گازهای اگزوز می شود. عدم خروج گازهای اگزوز سبب فشار زیاد به موتور شده و احتراق موتور را با مشکل مواجه می کند. افت توان موتور با انسداد کاتالیزور به راحتی قابل تشخیص است.
برای این کار باید:

 • پدال گاز را فشار دهید و دور موتور را بین 1800-2000 برسانید.
 • از یک نفر بخواهید که دست خود را در دهانه لوله اگزوز قرار دهد.
 • در صورتی که فشار دهانه اگزوز را با دست حس شد و این گاز خروجی داغ بود، پس مشکل از انسداد مبدل کاتالیست است.

کاهش قدرت موتور

زمانی که مبدل کاتالیست خراب شود، علاوه بر بک فایر ماشین، قدرت عملکرد موتور کاهش می یابد. یک مبدل کاتالیستی مسدود شده سبب تجمع گازهای سمی پشت کاتالیزور می شود. اگر کاتالیزور معیوب باشد، گازها از درون آن عبور نکرده و به مرور فشار زیادی روی موتور ایجاد می کند، این فشار سبب احتراق ناقص و کاهش توان و قدرت موتور خواهد شد.

احتراق ناقص داخل موتور از دیگر نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

کاتالیزور مسدود شده مانع از خروج گازهای اگزوز می شود لذا دودهای حاصل از اگزوز خارج نشده و به دلیل حرارت بالا شعله ور شده و بک فایر رخ می دهد. افزایش فشارهای گازهای سمی در پشت مبدل کاتالیست سبب سو عملکرد موتور می گردد، به دلیل اینکه گازهای تجمع یافته و به بیرون راه نمی یابند، موتور خفه می شود زیرا گازهای خروجی راهی برای خروج نداشته و موتور هم برای احتراق هوا و سوخت تازه وارد کرده و می سوزاند و دود حاصل از آن ها وارد منیفولد شده و در پشت کاتالیست به دام می افتد.

کاهش توان سیستم اگزوز

در صورتی که مبدل کاتالیست خراب شده باشد، سیستم اگزوز و قطعات درون آن مانند سنسور اکسیژن و رزوناتور قادر به عملکرد صحیح نیستند زیرا تجمع گازهای سمی پشت کاتالیزور سبب آلودگی این قطعات شده و عمر و کارکرد آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. تجمع گازهای سمی در پشت کاتالیست سبب خارج شدن دود سیاه و غلیظ از اگزوز خواهد شد.

افزایش انتشار آلاینده های سمی

خرابی کاتالیزور سبب افزایش آلاینده های سمی می شود. در صورتی که گازهای سمی به گازهای غیر سمی تبدیل نشوند، آلاینده هایی همچون هیدرو کربن و مونوکسید کربن وارد محیط شده و اثرات مخرب جبران ناپذیری بر محیط می گذارند. این گازها سبب گرم تر شدن آب و هوای کره زمین و سوراخ شدن لایه اوزون می شوند، علاوه بر این بیماری های تنفسی زیادی به دلیل استشمام گازهای سمی شیمیایی در بین افراد شایع خواهد شد.

علائم خرابی کاتالیست خودرو

انتشار بوی نامطبوع تخم مرغ فاسد از اگزوز

یکی دیگر از نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو خراب انتشار بوی نامطبوع است. زمانی که بنزین حاوی سولفور در محفظه احتراق می سوزند، هیدروژن سولفید تولید می شود. در شرایط عادی، مبدل کاتالیستی مولکول های هیدروژن سولفید را به سولفور دی اکسید تبدیل می کند، این ترکیب یک ترکیب بی بو است که با سایر گازها از اگزوز خارج می شود اما در صورتی که مبدل کاتالیستی ایراد داشته باشد و از بنزین حاوی سولفور استفاده شود، بوی نامطبوع شبیه تخم مرغ فاسد از لوله اگزوز به بیرون انتشار می یابد.

روشن شدن چراغ چک موتور جزء نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

چراغ چک موتور با کمک سنسورهای زیاد و ECU مشکلات ماشین را به راننده هشدار می دهد. اگر ECU عملکرد کاتالیزور را غیرعادی تلقی کند، چراغ چک موتور روشن خواهد شد، در این شرایط بهتر است مبدل کاتالیستی مورد بررسی قرار گیرد.

افزایش مصرف سوخت

زمانی که فیلترهای کاتالیزور مسدود شده و به درستی کار نکنند، گازهای سمی تولید شده توسط پیشرانه پشت مبدل کاتالیزور انباشته می شوند. تجمع گازها به موتور فشار وارد کرده و موتور برای اینکه بتواند این فشار اضافی را خارج کند، باید با نیروی بیشتری کار کند، نیروی بیشتر موتور با افزایش مصرف سوخت همراه خواهد بود. اگر ماشین افت شتاب پیدا کرد و یا به درستی استارت نخورد پس مشکل را در مبدل کاتالیستی جستجو کنید.

بد استارت خوردن موتور شامل نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

در صورتی که گازهای سمی حاصل از احتراق پیشرانه در پشت مبدل کاتالیست مسدود شده به دام بیفتند، فشار زیادی به موتور وارد می شود. موتور برای اینکه بتواند این فشار را کاهش دهد نیاز به سوخت بیشتر دارد، اما از آن جایی که در زمان استارت زدن به مقدار معین سوخت و هوا وارد محفظه سرسیلندر می شود لذا درخواست بیشتر موتور برای سوخت و هوای بیشتر سبب نقص عملکرد آن شده و موتور بد استارت می خورد.

بد کار کردن موتور در حالت درجا و در دور آرام

اگر موتور ماشین در حالت درجا و یا دور آرام بد کار کرد، می توان علت را به خرابی مبدل کاتالیست نسبت داد زیرا در حالت درجا موتور با توان کمتری احتراق انجام داده و گازهای خروجی نیز کمتر می باشند اما اگر مبدل کاتالیست ایراد داشته باشد، گازها پشت این قطعه تجمع یافته و سبب افزایش فشار به موتور می شود. افزایش فشار روی موتور باعث بیشتر کار کردن آن شده و سوخت بیشتری می سوزاند، در نتیجه موتور در حالت درجا بسیار خشن و پر سروصدا کار کرده و لرزش دارد.

کاهش دمای مبدل کاتالیستی

از دیگر علائم رایج خرابی مبدل کاتالیزور، کاهش دمای آن است. بازدهی واقعی کاتالیزور زمانی رخ می دهد که دمای آن به قدری بالا باشد تا گازها را وارد واکنش شیمایی کرده و آن را به گازهای بی خطر تبدیل کند. اگر مبدل کاتالیستی بعد از روشن شدن موتور، به دمای ایده ال 500-700 درجه سانتی گراد نرسیده باشد، پس به احتمال زیاد معیوب است. با کمک دستگاهی به نام حرارت سنج اینفرارد می توان دمای کاتالیست را سنجید و از صحت آن اطمینان کسب کرد.

وظیفه کاتالیزور خودرو چیست

سر و صدای مبدل کاتالیستی از نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

زمانی که خودرو خاموش باشد و کاملا سرد شده باشد، اگر مبدل کاتالیست را تکان دهید، صدایی شبیه سنگ ریزه درون آن احساس شد، پس مشکل از خرابی فیلترهای آن است. دقت داشته باشید که عمر مفید هر مبدل کاتالیست به طور میانگین 60-80 هزار کیلومتر است، بعد از گذشت این دوره باید برای تعویض کاتالیزور اقدام کنید.

نتیجه گیری از نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو نکات مهمی را با یکدیگر مرور کردیم. همان طور که بیان شد، مبدل کاتالیست خودرو نقش مهمی در تبدیل گازهای سمی و خطرناک به گازهای کم خطر دارد. بدون وجود کاتالیزور، آلاینده های محیطی افزایش یافته و این امر برای محیط زیست نشانه خطر و هشدار است.

بنابراین هر فردی باید وظیفه خود دانسته و از سلامت مبدل کاتالیست خودرو مطمئن شود، تا هم محیط زیست سالم تری داشته باشیم و هم از سلامت کارکرد قطعه ماشین اطمینان کسب کند.
معمولا کاتالیزور خودرو عمر طولانی داشته و 60 -80 هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد اما گاهی اوقات عملکرد آن به دلایل متعددی مختل می شود بنابراین بهترین کار این است که نسبت به نشانه های خرابی کاتالیزور خودرو آشنا باشید و به محض خرابی برای رفع مشکل اقدام کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *