دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های خرابی سرسیلندر

نشانه های خرابی سرسیلندر

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:30 1 ماه قبل بازدید: 19

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی سرسیلندر خودرو به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. خرابی سرسیلندر یک مشکل جدی در موتور ماشین است که باید سریعا به رفع آن بپردازید. در این راهنما رایج ترین نشانه های خرابی سرسیلندر را برای شما شرح داده ایم تا به محض مشاهده هر یک به دنبال رفع مشکل باشید و از خسارت های جبران ناپذیر به موتور خوردو جلوگیری کنید.

سرسیلندر چیست؟

سرسیلندر و سیلندر را به صورت یک ظرف دربسته تصور کنید. ظرف، نقش سیلندر و درب ظرف نقش سرسیلندر را برعهده دارد. این قطعات از آلیاژ های مقاوم ساخته شده است. سیلندر و سرسیلندر محفظه ای برای احتراق سوخت و هوا ایجاد می کنند.

 • سرسیلندر در بخش فوقانی سیلندر قرار می گیرد و سبب افزایش فشار و ایجاد محفظه ی بسته جهت انجام احتراق می شود.
 • روی سرسیلندر قطعاتی مانند سوپاپ، انژکتور، میل بادامک و… برای تایم بندی چهار مرحله موتور (مکش، تراکم، احتراق و انفجار) قرار دارد.
 • روی سرسیلندر مجراهایی برای عبور روغن موتور و مایع سیستم خنک کننده قرار دارد.

رایج ترین علائم خرابی سر سیلندر

 1. عملکرد ضعیف موتور
 2. نشت روغن
 3. تغییر رنگ روغن
 4. احتراق ناقص
 5. خروج دود
 6. نشت آب سیستم خنک کننده
 7. افزایش دمای موتور
 8. تاب برداشتن سرسیلندر
 9. ترک خوردن سرسیلندر
 10. کربن گرفتن سرسلیندر

عملکرد ضعیف موتور از نشانه های خرابی سرسیلندر

اگر توان و قدرت موتور نسبت به گذشته ضعیف تر شده باشد احتمالا مشکلی در قطعات آن رخ داده است. سرسیلندر نقش مهمی در موتور خودرو ایفا می کند و تاثیر بسزایی در درست کار کردن موتور برعهده دارد. اگر سرسیلندر خراب شود در نتیجه 4 مرحله موتور (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) با مشکل مواجه می شود. از طرفی اگر هر یک از مراحل موتور به صورت ناقص انجام شود آنگاه قدرت موتور کاهش می یابد.

علائم خرابی سر سیلندر

نشت روغن

از دیگر نشانه های رایج خرابی سرسیلندر می توان به نشت روغن اشاره کرد. در نظر داشته باشید که روغن موتور برای روانکاری قطعات موتور به کار می رود در صورتی که سرسیلندر خراب شود یا واشر سرسیلندر تاب بردارد آنگاه نشت روغن رخ می دهد. نشتی روغن را می توان با پارک کردن خودرو در یک مکان ثابت و سپس مشاهده نشتی روغن در زیر کاپوت تشخیص داد. همچنین نشتی روغن خود را به صورت دود آبی رنگ از اگزوز نشان می دهد.

تغییر رنگ روغن یکی از نشانه های خرابی سرسیلندر

تغییر رنگ روغن به دلیل خرابی سرسیلندر یا واشر سرسیلندر رخ می دهد. اگر سرسیلندر به هر دلیلی ترک بردارد منجر به ترکیب روغن و مایع سیستم خنک کننده می شود. اگر زمان بیرون کشیدن گیج روغن، رنگ روغن موتور روشن تر شده بود پس احتمال نفوذ آب به داخل مجاری روغن زیاد است که شایع ترین دلیل آن خرابی واشر سرسیلندر یا سرسیلندر است.

احتراق ناقص در شمع

در صورتی که سرسیلندر خراب شود قادر به ایجاد فشار کافی در فضای احتراق نیست و در نتیجه متراکم سازی مخلوط سوخت و هوا به طور ناقص انجام می شود. اگر مخلوط سوخت و هوا به خوبی متراکم نشوند احتراق ناقص رخ می دهد و عملکرد موتور ضعیف می شود. احتراق ناقص سبب تولید گازهای سمی و آلاینده و همچنین افزایش مصرف سوخت می شود.

خروج دود از موتور یکی دیگر از نشانه های خرابی سرسیلندر

از دیگر نشانه های خرابی سرسیلندر می توان به وجود دود در موتور اشاره کرد. در صورتی که سرسیلندر معیوب شده باشد گازهای خروجی از سرسیلندر به فضای داخل کاپوت راه می یابند. در چنین شرایطی باید سریعا به فکر تعویض سرسیلندر باشید در غیر این صورت مشکلات جدی به خودرو وارد می شود.

علائم خرابی سرسیلندر

نشت مایع خنک کننده

از دیگر نشانه های خرابی سرسیلندر می توان به نشت مایع خنک کننده اشاره کرد. نشت مایع خنک کننده از واشر سرسیلندر و سرسیلندر رایج است و دلیل آن ترک برداشتن یا سوخت واشر سرسیلندر یا خرابی سرسیلندر است. اگر مایع خنک کننده به بیرون نشت کند یا به فضای احتراق راه یابد آن گاه دود سفید همراه بخار از اگزوز خارج می شود.

افزایش غیر طبیعی دما جزء نشانه های خرابی سرسیلندر

از دیگر نشانه های خرابی سرسیلندر می توان به افزایش غیر طبیعی دما و جوش آوردن خودرو اشاره کرد. در صورتی که دمای موتور بیش از حد بالا برود، سبب خرابی سرسیلندر می شود. البته توجه داشته باشید که خرابی واشر سرسیلندر و یا خود سرسیلندر نیز می تواند سبب نشتی آب و در نتیجه افزایش دمای موتور شوند. ترک برداشتن یا داشتن شکاف روی سرسیلندر و یا تاب برداشتن واشر سرسیلندر از دلایل رایج نشتی آب سیستم خنک کننده است.

تاب برداشتن سرسیلندر

از دیگر نشانه های رایج خرابی سرسیلندر می توان به تاب برداشتن آن اشاره کرد. اگر سرسیلندر به صورت نادرست باز شود و یا در صورتی که دچار انبساط و انقباض ناگهانی شود احتمال تاب برداشتن آن زیاد است. بنابراین اگر سرسیلندر تاب برداشته باشد باید به فکر تعویض آن باشید در غیر این صورت منجر به نشتی روغن یا آب شده و قدرت احتراق را کاهش می دهد.

ترک خوردن سرسیلندر

اگر سرسیلندر ترک برداشته باشد سبب کاهش فشار فضای احتراق می شود. در نظر داشته باشید که یخ زدن آب موجود در سرسیلندر یا سرد و گرم شدن ناگهانی سرسیلندر موجب ترک برداشتن آن می شود. بسته به ترک خوردگی می توان میزان خسارت وارده را تعیین کرد. بهترین اقدام هنگام مشاهده ترک یا شکاف روی سیلندر تعویض به موقع آن است و یا اینکه بسته به موقعیت ترک، جوش دادن نیز پیشنهاد می شود.

نشانه های خرابی سر سیلندر

کربن گرفتن محفظه سیلندر

بعد از هر بار احتراق مقداری از سوخت به صورت کربن در محفظه احتراق ایجاد می شود. در صورتی که مدت زیادی از عمر ماشین گذشته باشد و دوده ها در این محفظه تجمع کرده باشند موجب کوچک شدن فضای احتراق می شود که به اصطلاح می گویند، سرسیلندر کربن گرفته است. کربن گرفتن سرسیلندر می تواند سبب احتراق ناقص و کاهش توان موتور شود.

نتیجه گیری از نشانه های خرابی سرسیلندر

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی سرسیلندر خودرو به ارائه نکاتی پرداختیم. دقت داشته باشید که پیشگیری از خرابی سرسیلندر و واشر سرسیلندر که نقش مهمی در عملکرد خودرو دارند بسیار مهم است. در صورتی که نشانه های رایج ذکر شده بروز کرد باید به دنبال رفع مشکل باشید در غیر این صورت خسارت های جدی تری به موتور ماشین وارد می شود که هزینه های سنگینی در پی دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *