دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نشانه های تمام شدن لنت ترمز

نشانه های تمام شدن لنت ترمز

مهسا حاتمیان مطالعه: 1 سال قبل بازدید: 127

در این راهنما از سایت دلفد به نشانه های تمام شدن لنت ترمز می پردازیم. سیستم ترمز برای برقراری امنیت ماشین باید به طور صحیح کار کند بنابراین نگهداری و تعویض به موقع لنت ترمز نه تنها برای افزایش دوام خودرو بلکه برای ایمنی سرنشینان بسیار اهمیت دارد. سیستم ترمز، توقف ایمن ماشین را فراهم می کند پس هر راننده ای باید در مورد رایج ترین نشانه ها و علائم تمام شدن لنت ترمز آگاهی داشته باشد تا به موقع برای تعویض آن اقدام کرده و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کند.

برای اینکه به درستی نشانه های تمام شدن لنت ترمز را تشخیص داده و به موقع برای تعویض آن اقدام کنید، باید با نحوه عملکرد سیستم ترمز خودرو آشنا باشید بنابراین ابتدا در این مورد نکاتی را ارائه می دهیم و سپس به طور کامل نشانه های خرابی آن را مورد بررسی می کنیم.

نحوه عملکرد سیستم ترمز خودرو

وظیفه سیستم ترمز توقف کامل خودرو می باشد. سیستم ترمز از چندین بخش تشکیل شده است که این عناصر با همکاری همدیگر سبب توقف ماشین می شوند.
ابتدا پدال توسط راننده فشرده می شود، سپس این فشار سبب حرکت پیستون و انتقال روغن شده و روغن توسط لوله به چرخ ها می رسد. در کنار هر چرخ اجزایی مثل کالیپر، دیسک و لنت قرار دارد. فشار روغن سبب حرکت پیستون کالیپر شده و آن را تحت تاثیر قرار می دهد، کالیپر سبب فشار آوردن لنت به دیسک شده و دیسک سرعت چرخش چرخ را کاهش می دهد.
مکانیزم ترمز دیسکی و کاسه ای با هم متفاوت است، ترمزهای کاسه ای معمولا برای چرخ های عقب به کار می رود اما در برخی خودروها هر چهار چرخ از مدل دیسکی استفاده می کنند.

لنت ترمز چیست؟

برای تشخیص تمام شدن لنت ترمز بهتر است ابتدا با این قطعه آشنا شوید. سیستم ترمز از چندین قطعه مصرفی تشکیل شده است که در بازه های زمانی معین باید تعویض شوند که لنت یکی از پر کاربردترین قطعات مصرفی این سیستم می باشد. جنس اکثر لنت ها سرامیکی بوده که طول عمر بالاتر و عملکرد بهتری دارند. طول عمر لنت ها به عوامل مختلفی بستگی دارد که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد، همراه ما باشید.

چگونه ترمز سبب توقف وسیله نقلیه می شود؟

دیسک ترمز بر روی بلبرینگ چرخ متصل است، بلبرینگ چرخ جزء قطعات ثابت چرخ است که همزمان با رینگ و لاستیک می چرخد بنابراین دیسک هم با سرعت بلبرینگ می چرخد. قطعه ای باید وجود داشته باشد که دیسک را نگه دارد تا دیسک سبب توقف چرخش بلبرینگ و رینگ و لاستیک شود، این قطعه لنت ترمز است که با اتصال به دیسک، آن را از حرکت باز می دارد.

ترمزهای دیسکی

لنت در ترمز دیسکی توسط نیروی حاصل شده از کالیپر به دیسک متصل می شود، در واقع روغن سبب حرکت پیستون کالیپر شده و کالیپر لنت ها را به دیسک می چسباند.

ترمزهای کاسه ای

در ترمزهای کاسه ای، کاسه بخش متحرکی است که به بلبرینگ متصل می باشد. با حرکت پیستون و فنرها، کفشک ها به دیواره کاسه متصل شده و لنت ها که روی کفشک ها سوار شده اند، سبب ثابت نگه داشتن کاسه می شوند.

علائم خرابی لنت ترمز

چه اتفاقی برای لنت های ترمز در هنگام ترمز گیری می افتد؟

زمانی که راننده پدال را فشار می دهد، لنت های ترمز سبب نگه داشتن دیسک در ترمز دیسکی و نگه داشتن کاسه در دیسک کاسه ای می شوند، لذا اصطکاک زیادی بین لنت و دیسک ایجاد شده که به مرور سبب نازک شدن لنت می شود. اگر لنت ها به موقع تعویض نشوند، اتصال لنت با دیسک برقرار نشده و در نتیجه سیستم ترمز قادر به ثابت نگه داشتن چرخ نیست.

نکته: با کاهش ضخامت لنت، قطعات فلزی نگهدارنده به صورت بصری قابل دیدن هستند، هنگام کاهش ضخامت لنت، قطعات فلزی با دیسک تماس پیدا کرده و سبب آسیب دیدن به دیسک می شوند.

راه های تشخیص تمام شدن لنت ترمز

 • صدای سوت
 • لرزش پدال
 • صدای خرخر یا جیر جیر
 • کشیده شدن خودرو هنگام ترمز گیری
 • عدم تعادل بین نیروی وارد شده به پدال و عملکرد سیستم ترمز
 • کم شدن ضخامت لنت
 • آسیب زدن قطعه فلزی لنت به دیسک ترمز
 • روشن شدن چراغ هشدار
 • ساطع شدن بوی تند شیمیایی
 • افزایش مسافت توقف

صدای سوت از لنت

شنیدن صدای سوت نشانه رایجی است که به شما می گوید، زمان تعویض لنت فرا رسیده است. زمانی که ضخامت لنت ترمز کم شده و فاصله بین دیسک و لنت از 6 میلی متر کم تر باشد، باید برای تعویض آن اقدام کنید.

لرزش پدال نشانه تمام شدن لنت ترمز

از دیگر نشانه های رایج تمام شدن لنت ترمز، لرزش پدال می باشد. لرزش شدید پدال در هنگام ترمز گیری نشانه مشکلی در سیستم ترمز است، این نکته را در نظر داشته باشید که یکی دیگر از عوامل لرزش پدال خرابی دیسک می باشد.

شنیده شدن صدای جیر جیر یا خرخر

زمانی که صدایی مانند کشیده شدن ناخن روی تخته سیاه شنیدید و هنگام ترمز گیری این صدا افزایش یافت، وقت آن است که لنت را بازرسی کنید. توجه داشته باشید که این قطعه ماشین در شرایط مرطوب و خیس، صدای سوت از خود نشان می دهد اما در صورت خشک شدن صفحه این صدا قطع می شود، در این مواقع نیازی به تعویض لنت نیست.

نشانه های تمام شدن لنت ترمز

کشیده شدن خودرو در هنگام ترمز گیری

اگر در هنگام ترمز گیری، ماشین به یک سمت کشیده شده و راننده کنترلی روی ماشین نداشته باشد، باید ایراد را در سیستم ترمز یا لاستیک ها جستجو کنید زیرا خودرو معمولا به سمتی که توان بیشتری برای توقف دارد، کشیده می شود. لنت های قوی تر یک چرخ نسبت به چرخ دیگر موجب کشیده شدن خودرو به سمت قوی تر می شود.

عدم تعادل بین نیروی وارده بر پدال ترمز و کارکرد ترمز

بسته به میزان فشاری که راننده بر پدال وارد می کند، باید سیستم ترمز وارد عمل شده و سرعت چرخش چرخ ها را کاهش داده و یا متوقف کند، در واقع میزان فشار پدال با میزان کاهش سرعت باید متناسب باشد اما اگر بین این دو اختلاف وجود داشته باشد، باید به تمام شدن لنت ترمز شک کنید.

کم شدن ضخامت لنت نشانه تمام شدن لنت ترمز

در ترمزهای دیسکی، لنت را به صورت بصری بازرسی کنید اگر ضخامت لنت کمتر از 6- 7 میلی متر باشد، به معنی تمام شدن آن است.

صدمه زدن فلز بالای لنت ترمز به دیسک

در بالای لنت یک تکه فلز قرار داده شده است که هنگام تمام شدن لنت با دیسک برخورد می کند. در صورتی که صدای کم و عمیق برخورد فلز را شنیدید، باید به سراغ تعویض لنت ها بروید. برخورد فلز با دیسک به مرور سبب ناهمواری و خرابی دیسک ترمز می شود بنابراین باید قبل از وارد شدن آسیب جدی به دیسک، لنت جدید را جایگزین کنید.

روشن شدن چراغ هشدار دهنده علائم

در برخی از ماشین ها یک چراغ نشانگر روی داشبورد ماشین قرار دارد، زمانی که این چراغ روشن شد باید برای تعویض لنت ها اقدام شود.

ساطع شدن بوی تند شیمیایی

در صورتی که هنگام ترمز گیری بوی شدید به مشام رسید، باید فورا لنت ها را بررسی کنید زیرا این بو به دلیل گرم شدن بیش از حد لنت های ترمز است. استفاده از لنت نامرغوب و یا کاهش ضخامت آن سبب انتشار این بوی شیمیایی می شود.

افزایش مسافت توقف نشانه تمام شدن لنت ترمز

اگر لنت ترمز تمام شده باشد، اتصال کافی با دیسک نداشته و در نتیجه هنگام ترمز گیری باید مسافت زیادی طی شود تا ماشین متوقف شود. افزایش مسافت توقف، ایمنی سرنشینان خودرو را به خطر می اندازد.

نحوه بازرسی از سیستم ترمز

 • به صداهای ترمز ماشین گوش کنید.
 • به پدال و فرمان ماشین توجه کنید.
 • به چراغ هشدار ماشین نیز توجه داشته باشید.
 • ضخامت لنت های ترمز را به صورت چشمی مشاهده کنید.

راه های تشخیص تمام شدن لنت ترمز

سوالات رایج در مورد لنت ترمز

با فرسودگی لنت چه اتفاقی برای ماشین می افتد؟

زمانی که لنت یا دیسک ترمز فرسوده شده باشد، سیستم ترمز به درستی عمل نمی کند و باید راننده چندین بار پا را روی پدال فشار دهد تا ترمز عمل کند، این ترمز گیری ها سبب افزایش ساییدگی لاستیک ماشین می شود.

آیا می توان با لنت تمام شده رانندگی کنید؟

لنت ترمز فرسوده سبب افزایش مسافت توقف می شود همچنین در نظر داشته باشید که کاهش ضخامت آن ها سبب ضربه زدن قطعه فلزی به دیسک ترمز می شود پس رانندگی با لنت فرسوده، آسیب به دیسک را دو چندان کرده و باید هزینه ی بیشتری برای تعمیرات بپردازید.

عواملی که سبب کاهش طول عمر لنت ترمز می شود؟

 • رانندگی در مسیرهای ناهموار
 • افزایش بار بیش از حد ظرفیت خودرو
 • کارکرد و طول مسافت پیموده شده

چگونه طول عمر لنت ترمز را افزایش دهیم؟

 • پرهیز از ترمزهای ناگهانی و پی در پی
 • کاهش وزن خودرو
 • نگه داری منظم و بازرسی دوره ای
 • رانندگی نکردن در مسیرهای ناهموار
 • رانندگی نکردن در گودال های پر آب

چه مدت می توان با لنت ترمز فرسوده رانندگی کرد؟

بسته به کم شدن ضخامت لنت ترمز، مسافت رانندگی متغیر است اما به دو دلیل رانندگی طولانی مدت با لنت خراب پیشنهاد نمی شود. 1. طولانی شدن مسافت توقف 2. آسیب دیدن دیسک.

آیا باید هر 4 لنت ترمز را با هم همزمان تعویض کرد؟

لنت ترمز چرخ های جلو را با هم و چرخ های عقب را با هم تعویض کنید مگر اینکه مشکل خاصی برای یکی از لنت ها پیش آمده باشد که می توانید به صورت تکی آن را تعویض کنید.

نتیجه گیری از تمام شدن لنت ترمز

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی در مورد نشانه های تمام شدن لنت ترمز پرداختیم. یکی از مهارت های مهمی که هر راننده ای باید از آن برخوردار باشد، توانایی تشخیص برخی از مشکلات ماشین است، تمام شدن لنت ترمز از جمله مشکلاتی است که باید هر راننده ای به راحتی آن را تشخیص دهد. سیستم ترمز ویژگی مهم امنیتی را برای ماشین فراهم می کند بنابراین خرابی این سیستم یا نقص عملکرد آن خطرناک است. آشنایی با نشانه های تمام شدن لنت ترمز به شما کمک کرده تا سریعا به تعویض آن بپردازید و از بروز حوادث ناگوار برای خود و سایر رانندگان پیشگیری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *