دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
9 نشانه روغن سوزی خودرو !

9 نشانه روغن سوزی خودرو !

delfed مطالعه: 12:50 1 سال قبل بازدید: 186

در این راهنما از سایت دلفد در مورد 9 نشانه روغن سوزی خودرو نکات مهمی را ارائه داده ایم. اصطلاح روغن سوزی ماشین به این نکته اشاره دارد که روغن در محفظه سیلندر با سوخت و هوا ترکیب شده و می سوزد. لذا تعمیر کاران به زبان عامه بیان می کنند که ماشین به روغن سوزی افتاده است. شناسایی علائم و نشانه های روغن سوزی موتور کمک می کند تا سریعا مشکل را پیدا کرده و به رفع آن بپردازید. در این راهنما به مواردی همچون روغن سوزی چیست و چرا رخ می دهد؟ و نشانه ها و علائم روغن سوزی موتور چیست؟ می پردازیم، همراه ما باشید.

روغن موتور چیست و چه نقشی دارد؟

روغن موتور نقش روان کاری و خنک کاری قطعات موتور را برعهده دارد. از آن جایی که قطعات متحرک موتور با همدیگر در ارتباط هستند این تماس سبب اصطکاک خواهد شد. در نتیجه تداوم این اصطکاک، فرسایش و خوردگی به همراه می آید. همچنین هنگام اصطکاک دو جسم، مقداری گرما خارج می شود. برای خنثی کردن این اصطکاک و گرما؛ باید از یک روان کننده استفاده شود. روغن موتور روان کنندگی عالی دارد و مانع از فرسایش و گرمای بیش از حد بین قطعات موتور می گردد.

نحوه کار روغن موتور

روغن موتور از محفظه روغن شروع به حرکت می کند و توسط پمپ، نیروی لازم برای گردش در بین معابر و مجاری اطراف موتور را پیدا می کند. روغن موتور در بین مجرای حرکت کرده و گرمای حاصل از احتراق و همچنین اصطکاک بین قطعات موتور را به خود جذب می کند و همچنین حرکات قطعات موتور را روان می کند و سپس مجدد به محفظه برگشته و خنک می شود. دوباره روغن موتور وارد این چرخه می شود.

روغن سوزی موتور چیست؟

روغن موتور زمانی می سوزد که وارد محفظه سیلندر شده و با سوخت و هوا ترکیب شده و در مرحله احتراق با زدن جرقه بسوزد و همراه دود خارج شود. روغن سوزی موتور یک مشکل رایج است، که اکثرا در ماشین های فرسوده رخ می دهد. وقتی از مشکل روغن سوزی ماشین چشم پوشی شود، می تواند صدمات بزرگی به موتور ماشین وارد کند. متهمانی که منجر به روغن سوزی می شوند شامل مهر و موم ها و حلقه های پیستون هستند که همه اینها می توانند باعث نفوذ روغن به محفظه احتراق یا سیلندر شوند. در صورت ورود روغن به محفظه احتراق، با هوا و سوخت می سوزد و سبب آبی رنگ شدن دود اگزوز می گردد. اما اگر روغن موتور به اندازه کمی وارد محفظه احتراق شود، ممکن است رنگ آبی از اگزوز خارج نشود، اما با کم شدن سطح روغن می توان به روغن سوزی موتور پی برد.

دلایلی که می تواند باعث روغن سوزی موتور شود؟

در این بخش به طور کامل به نشانه های روغن سوزی موتور می پردازیم.

 1. کم شدن سطح روغن بدون نشتی
 2. خارج شدن دود آبی رنگ از اگزوز
 3. چرب بودن دهانه لوله اگزوز
 4. خارج شدن بوی روغن سوخته از موتور
 5. چرب شدن شمع ها
 6. کاهش قدرت و توان موتور
 7. ریپ زدن موتور ماشین در حین حرکت
 8. خاموش کردن های مکرر
 9. نتایج تست کمپرسنج

نشانه های روغن سوزی موتور

کاهش سطح روغن موتور

برای تشخیص سطح روغن موتور باید از گیج مخصوص استفاده کنید. در انتهای گیج روغن دو نشانه قرار دارد. مقدار روغن باید بین این دو علامت باشد. در صورتی که مقدار روغن از علامت پایینی کمتر باشد، نشان دهنده سطح پایین روغن است. در صورتی که سطح روغن موتور بسیار سریع کم می شود، یا مشکل نشتی وجود دارد یا روغن سوزی در موتور رخ می دهد. برای اینکه بین این موضوع، بتوانید تمایز قائل شوید، روش زیر را به کار گیرید.

 1. سطح روغن موتور را در یک سطح صاف که سراشیبی و سربالایی نباشید و یک ساعت از خاموشی آن گذشته باشد، بررسی کنید.
 2. بعد از 8 ساعت مجددا به سراغ ماشین بروید.
 3. در صورتی که در زیر ماشین لکه روغن وجود داشته باشد، ماشین نشتی دارد.
 4. اما اگر در زیر ماشین هیچ لکه روغنی نباشد، پس مشکل از روغن سوزی خودرو است.

خروج دود آبی رنگ از اگزوز نشانه روغن سازی خودرو

یکی دیگر از نشانه هایی که مشکل روغن سوزی موتور را بیان می کنند، خروج دود آبی رنگ از اگزوز است. رنگ دود خارج شده از اگزوز در مورد سلامت و یا مشکلی در موتور صحبت می کند. اگر دود خروجی از اگزوز آبی رنگ باشد، پس مشکل از روغن سوزی موتور است.

چرب بودن داخل لوله اگزوز

در صورتی که لوله اگزوز چرب باشد، امکان روغن سوزی وجود دارد. زیرا روغنی که وارد محفظه احتراق شده، می سوزد و در صورت احتراق ناقص، مقداری از روغن به همراه دود وارد لوله اگزوز می گردد.

بوی سوختن روغن در محفظه روغن

بوی سوختگی روغن بوی متمایزی است که می توان به آن پی برد. روغن سوزی موتور سبب ساطع شدن بوی خاصی می شود که در محفظه اتومبیل و یا کابین نیز به مشام می رسد.

چرب شدن شمع های موتور

شمع ها در بالای محفظه احتراق قرار گرفته اند و با کمک الکترودها جرقه لازم را برای احتراق سوخت و هوا ایجاد می کنند. در صورتی که نوک شمع ها چرب باشد، می توان به ورود روغن به محفظه و روغن سوزی موتور پی ببرید. همچنین شمعی که با روغن آلوده شده باشد، به درستی قادر به تولید جرقه نیست یا جرقه ضعیف تولید می کند که در نتیجه سبب کاهش شتاب و افت ماشین می شود.

کاهش شتاب و افت ماشین

همان طور که ذکر کردیم، روغنی شدن شمع ها سبب عدم تولید جرقه یا جرقه ضعیف می شود که این امر احتراق ناقص را در پی دارد و در نهایت روی راندمان موتور اثر منفی می گذارد. یک موتور برای اینکه از حداکثر توان خود استفاده کنید باید به میزان متناسب هوا و سوخت دریافت کند. وجود هر گونه ناخالصی در محفظه احتراق، سبب احتراق ناقص شده و در نتیجه راندمان موتور کاهش می یابد.

ریپ زدن شدید موتور در حین حرکت

ریپ زدن موتور نشانه عدم ترکیب مناسب سوخت و هوا است. زمانی که روغن وارد محفظه سیلندر می گردد، با ترکیب هوا و سوخت می سوزد. از آن جایی که سوخت ماشین نباید هیچ ناخالصی داشته باشد، لذا ورود روغن به داخل محفظه احتراق سبب کاهش توان موتور و در نتیجه ریپ زدن موتور می شود.

 نشانه های روغن سوزی موتور

خفه کردن مکرر موتور و خاموش شدن آن

در صورتی که موتور به طور مکرر خاموش شود، مشکلی در ترکیب سوخت و هوا به وجود آمده است. خفه کردن مکرر موتور به همراه خروج دود آبی رنگ از اگزوز نشان دهنده این است که روغن در محفظه احتراق وجود دارد. که این امر سبب روغن سوزی ماشین می شود.

مثبت شدن تست کمپرسنج

یکی دیگر از نشانه های روغن سوزی موتور، مثبت شدن تست کمپرسنج است. با استفاده از تست کمپرسنج پی می برید که موتور خودرو شما در چه وضعیتی است. تست کمپرسنج در دو مرحله انجام می شود. مرحله اول تست موتور در شرایطی که موتور گرم است انجام می گردد و یک نفر همزمان پدال گاز و کلاچ را تا آخر فشار دهد. شمع ها جدا شده و کمپرسنج در محل شمع ها قرار می گیرد، سپس استارت ماشین زده می شود، استارت ماشین تا زمانی که عقربه کمپرسنج ثابت بماند، زده می شود. سپس عدد سیلندر نوشته شده و برای هر سیلندر این مراحل انجام می گردد. مرحله دوم آزمایش به این صورت است که مقداری روغن داخل یک سیلندر ریخته شود، سپس استارت زده شود تا عقربه کمپرسنج ثابت شود، عدد یاداشت می شود. این عدد با عدد قبلی مربوط به همان سیلندر مقایسه می شود.

 • در صورتی که عدد دوم نسبت به عدد اول بیشتر باشد یعنی رینگ ضعیف است و امکان روغن سوزی وجود دارد.
 • در صورتی که اعداد در دو مرحله با هم تفاوت نداشتند یعنی ساق سوپاپ یا گیت سوپاپ مشکل دارد که امکان روغن سوزی وجود دارد.
 • در صورتی که اعداد دو سیلندر وسطی که به طور همزمان با هم بالا می آیند مثل هم بود و با بقیه متفاوت بود، یعنی سرسیلندر مشکل دارد و احتمال سوختگی واشر می باشد که این امر نیز سبب روغن سوزی می گردد.

چگونه می توان گفت اتومبیل در حال روغن سوزی است؟

در اینجا سه روش برای تشخیص اینکه آیا ماشین روغن سوزی دارد یا خیر، بیان شده است.

1. سطح روغن اتومبیل را کنترل کنید.

یکی از راه های تشخیص اینکه آیا اتومبیل روغن سوزی دارد یا خیر، مشاهده سطح روغن خودرو است. اگر به نظر می رسد، روغن موتور با سرعت بالاتر از حد معمول در حال کاهش است، ممکن است مشکلی وجود داشته باشد. یا روغن موتور به بیرون نشت می کند و یا اینکه وارد محفظه احتراق شده و داخل موتور می سوزد که به آن روغن سوزی می گویند.

2. توجه داشته باشید که آیا بوی سوزش وجود دارد.

یکی دیگر از علائم که بیان کننده روغن سوزی است، بویی است که روغن سوخته از خود ساطع می کند. زمانی که روغن در محفظه احتراق می سوزد، بوی به خصوصی منتشر می شود.

3. به دنبال دود آبی مایل به زرد از لوله اگزوز باشید.

یکی دیگر از علائم روغن سوزی خودرو، خروج دود مایل به آبی از اگزوز در هنگام روشن شدن موتور است. این دود به ویژه هنگامی که شتاب یا سرعت ماشین را کاهش می دهید، بیشتر آشکار می شود.

علت روغن سوزی موتور

 • ایراد در مهر و موم و یا رینگ پیستون
 • خرابی واشر سرسیلندر
 • لاستیک گیت روغن
 • خوردگی یا ساییدگی جداره سیلندر
 • خرابی سوپاپ و اصطکاک شدید گیت سوپاپ

ایراد در رینگ روغن پیستون دلیل روغن سوزی ماشین

در صورتی که مهر و موم پیستون ها و یا رینگ روغن آن خراب شود، سبب نشت روغن می شود. در این مواقع، روغن وارد محفظه احتراق شده و طی فرایند احتراق در موتور می سوزد. رینگ روغن پیستون وظیفه دارد که از ورود روغن به داخل محفظه احتراق خودداری کند و بیشترین کارکرد و توان را برای موتور رقم می زند. در صورت ضعیف شدن رینگ یا شکستگی یا کج شدن آن و ضعیف شدن مهر و موم های پیستون، امکان عبور روغن از آن وجود دارد.

سوختن یا خرابی واشر سرسیلندر

واشر سرسیلندر نقش مهمی در چفت و بست کردن سرسیلندر و ممانعت از نشت روغن و آب به محفظه احتراق و همچنین اطراف موتور دارد. در صورتی که واشر سرسیلندر بسوزد، روغن به بیرون نشت می کند و ممکن است وارد محفظه احتراق یا سیلندر شود. در نتیجه روغن سوزی رخ می دهد.

لاستیک گیت روغن

در صورتی که لاستیک گیت روغن به خوبی آب بندی نشده باشد یا دچار ایراد و مشکل شود، سبب نشت روغن به داخل محفظه سیلندر شده و روغن سوزی رخ می دهد.

روغن سوزی موتور خودرو

خرابی یا خوردگی بدنه سیلندر

در صورتی که بدنه سیلندر دچار خوردگی شده باشد یا به دلیل دمای بسیار بالا ناشی از احتراق؛ منبسط شده باشد، قطر آن افزایش می یابد. در این حالت تنظیمات آب بندی پیستون درون سیلندر به هم می خورد و احتمال پاشیده شدن روغن از رینگ روغن پیستون به دیواره های سیلندر افزایش می یابد. در نتیجه روغن به سمت بالا آمده و با سوخت و هوا ترکیب شده و موتور روغن سوزی می کند.

خرابی سوپاپ

سوپاپ ها که نقش ورود و خروج هوا به درون محفظه را برعهده دارند، روی سرسیلندر نصب می شوند، ضعیف شدن اتصالات سوپاپ یا خرابی و شکستگی سوپاپ، منجر به بسته نشدن آن می شود. در نتیجه روغن موجود در سرسیلندر که روی میل بادامک و اسبک ها است، از طریق سوپاپ وارد محفظه سیلندر شده و روغن سوزی رخ می دهد.

راه های پیشگیری از روغن سوزی خودرو

 1. به طور معین و دوره ای غلظت و سطح روغن موتور را بررسی کنید، در صورتی که سطح روغن موتور با سرعت زیاد کم شود و مشکل نشتی نباشد، پس احتمالا روغن سوزی رخ داده است. با شناسایی مشکل سریعا اقدام به رفع آن کنید.
 2. قبل از اینکه روغن، کیفیت خود را از دست بدهد، آن را تعویض کنید تا قادر ب جذب تراشه و ذرات آلوده باشد، قبل از اینکه به رینگ روغن پیستون و سایر قطعات موتور آسیب بزند.
 3. چکاب کردن موتور خودرو از نظر سلامت قطعاتی مثل واشر سرسیلندر، قطر و اندازه سیلندرها و سوپاپ ها

نتیجه گیری از نشانه های روغن سوزی موتور

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم اصلی نشت روغن موتور نکاتی را مطالعه کردید. بنابراین شما در صورت مشاهده یکی از آنها می توانید به راحتی مشکل را تشخیص داده و اقدام به رفع آن کنید. در نظر داشته باشید که روغن سوزی موتور سبب آسیب های جدی به موتور خواهد شد. لذا توجه به روغن سوزی موتور خودرو، سبب کاهش خسارت های احتمالی به موتور شده و هزینه تعمیرات را کاهش می دهد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *