دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نقش کنیستر و نشانه های خرابی آن !!!

نقش کنیستر و نشانه های خرابی آن !!!

delfed مطالعه: 14:00 1 سال قبل بازدید: 1050

در این راهنما از سایت دلفد در مورد 10 نشانه خرابی کنیستر نکات مهمی را ارائه می دهیم. کنیستر مخزنی از زغال می باشد که با جذب بخارات فرار بنزین از باک، آن ها را دوباره به سیستم سوخت رسانی بر می گرداند و از ورود بخارات بنزین به هوا جلوگیری می کند. کنیستر یکی از اجزای مهم هر خودرو می باشد، زیرا مازاد سوخت را احیا کرده و در مصرف بنزین صرفه جویی می کند؛ همچنین با جذب بخارات بنزین از ورود به جو جلوگیری کرده و برای حفظ محیط زیست تاثیر زیادی دارد. خرابی کنیستر سبب افزایش مصرف بنزین و افزایش ورود آلاینده مخرب به محیط زیست می شود. آشنایی با نشانه خرابی کنیستر برای هر راننده ای ضرروی به نظر می رسد تا با شناسایی زود هنگام به رفع مشکل آن بپردازد، با ما همراه باشید.

در مورد نشانه خرابی کنیستر چه می دانید؟

در این بخش به صورت موردی نشانه خرابی کنیستر را بیان می کنیم. در ادامه با تشریح هر یک از این نشانه ها شما را درباره آنها راهنمایی خواهیم کرد.

 1. روشن شدن چراغ چک موتور
 2. بوی بنزین خام
 3. شنیده شدن صدای تق تق
 4. مشکلات موتور
 5. بد کار کردن موتور در حالت خلاص یا دور آرام
 6. سخت استارت خوردن ماشین یا مشکل در راه اندازی موتور
 7. کاهش میزان کیلومتر طی شده با میزان سوخت معین
 8. تست ناموفق آزمایش آلاینده ها
 9. مشکل در پر کردن باک بنزین
 10. نشت بنزین از باک

اگر شما با کنیستر و عملکرد آن آشنا باشید، بهتر می توانید نشانه ها و علائم خرابی کنیستر را تشخیص دهید. بنابراین ابتدا در مورد نقش و ساختار کنیستر اطلاعات مختصری ارائه می دهیم و در ادامه مطلب به نشانه خرابی کنیستر می پردازیم. صبور باشید.

کنیستر چیست؟

کنیستر (CANISTER) یک مخزن مملو از زغال فعال (CARBON ACTIVE) است که سه مجرا از آن منشعب می شود. دو مجرا به صورت لوله ای شکل بوده که در بالای مخزن قرار دارد که یک شلنگ مرتبط با باک و یک شلنگ مرتبط با منیفولد هوا دارد. همچنین یک مجرا در پایین منیفولد برای ارتباط با هوای آزاد در آن تعبیه شده است که فیلتری در دهانه آن قرار دارد.

کنیستر یک ظرف استوانه ای شکل بوده که درون آن با زغال پر شده است. درون خود کنیستر هیچ مکانیزم مکانیکی یا الکتریکی درون کنیستر رخ نمی دهد، بلکه به دلیل وجود زغال، بخارات بنزین جذب می شوند و زمانی که خودرو روشن است، این بخارات را پس داده و به موتور می رساند.

عملکرد مخزن به این صورت است که در زمان خاموش بودن، بخارات بنزین درون باک وارد مجرا شده و به سمت کنیستر می آیند. زغال موجود در کنیستر سبب جذب این بخارات می شود. زمانی که خودرو روشن است، ECU در زمان مناسب شیر برقی یا شیر تخلیه کنیستر را باز کرده و با ایجاد مکش، بخارات بنزین را به سمت منیفولد هدایت می کند.

کنیستر چه نقشی در خودرو دارد؟

به عبارتی زمانی که فشار بنزین داخل باک به دلیل افزایش حرارت بالا می رود، بخشی از بنزین به صورت بخار از مایع جدا می شود، برای پیشگیری از هدر رفت قطعه ای به نام کنیستر در نزدیکی باک قرار می گیرد. کنیستر این بخارات را جذب کرده و زمانی که خودرو روشن است، به منیفولد ورودی هوا هدایت کرده تا به سیلندر برسد.

فرایند جذب بخارات بنزین در کنیستر به این صورت است که در صورت خاموش بودن موتور، بخارات خارج شده از باک به کنیستر می رسد و کربن این بخارات را در خود نگه می دارد و مرطوب می شود. زمانی که موتور روشن شود، هوای درون منیفولد کاهش می یابد، بنابراین خروجی اضطراری شیر برقی باز شده و از مجرای پایینی کنیستر جریان هوا وارد کنیستر کرده و این جریان هوا سبب تبخیر بنزین از زغال های کنیستر می شود. هوا و بخارات بنزین با هم ترکیب شده و به منیفولد رسیده و از منیفولد به سیلندر منتقل می شود. زمانی که بنزین از کربن خارج می شود، کربن خشک شده و آماده جذب بخارات بنزین می شود.

خروجی اضطراری زمانی کار می کند که موتور از دور خلاص بالاتر برود. اگر در دور خلاص همچنین سوخت اضافی وارد شود، در کارکرد موتور اختلال ایجاد می شود.

نکته: وظیفه کنیستر جذب موقت بخارهای بنزین در زمان خاموش بودن موتور ماشین است. با روشن شدن موتور این بخارات مجددا وارد چرخه سوخت می شود. از این رو کنیستر نقش مهمی در بهینه سازی مصرف سوخت ماشین دارد.

روش های تشخیص خرابی کنیستر

به طور کلی کنیستر:

 1. وظیفه کنیستر جذب بخارات بنزین توسط زغال فعال است.
 2. کنیستر در بهینه سازی مصرف سوخت نقش مهمی دارد.
 3. کنیستر در حفظ محیط زیست نقش بسزایی ایفا می کند.

شیر برقی کنیستر

دریچه های موجود در ورودی شلنگ های کنیستر باید یک به یک باز و بسته شوند. یک شیر برقی برای باز و بسته شدن آن ها تعبیه شده است. کنترل شیر برقی برعهده ECU خودرو می باشد. شیر برقی کنیستر با باتری و ECU ارتباط دارد. یک سر شیر برقی به رله دوبل و قطب منفی آن به ECU متصل است.

شیر برقی کنیستر یکی از اجزای حیاتی سیستم کنترل میزان انتشار تبخیر (EVAP) است. این شیر برقی با باز کردن خروجی اضطراری سبب ورود هوا از مجرای پایینی به درون مخزن کنیستر می شود.

علائم و نشانه های خرابی کنیستر

در این بخش به طور کامل به ارائه نکاتی در مورد نشانه خرابی کنیستر می پردازیم.

 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • بوی بنزین خام
 • شنیده شدن صدای تق تق
 • مشکلات موتور
 • بد کار کردن موتور در حالت خلاص یا دور آرام
 • سخت استارت خوردن ماشین یا مشکل در راه اندازی موتور
 • کاهش میزان کیلومتر طی شده با میزان سوخت معین
 • تست ناموفق آزمایش آلاینده ها
 • مشکل در پر کردن باک بنزین
 • نشت بنزین از باک

روشن شدن چراغ چک موتور نشانه خرابی کنیستر

یکی از رایج ترین نشانه خرابی کنیستر، روشن شدن چراغ چک موتور است. اگر روشن شدن چراغ چک موتور با دیاگ بررسی شود خطای شیر برقی کنیستر مشاهده می شود. شیر برقی کنیستر توسط ECU کنترل می شود، اگر کنیستر ایراد پیدا کند، روی عملکرد شیر برقی تاثیر گذاشته و سبب روشن شدن چراغ چک موتور می شود.

بوی بنزین نشانه خرابی کنیستر ماشین

از متداول ترین نشانه خرابی کنیستر ماشین، استشمام بوی بنزین است. در صورتی که بوی بنزین در اتاقک به صورت مداوم احساس شد، باید شلنگ های باک بنزین، درب باک را چک کنید.

اما اگر بوی بنزین در برخی مواقع به مشام رسید، احتمال زیاد مشکل از خرابی کنیستر است. همچنین اگر درب باک بنزین را باز کرده و بخارات بنزین با فشار زیاد خارج شد، ایراد را می توان در کنیستر جستجو کرد. اگر در فصول گرم سال و رانندگی در جاده های ناهموار بعد از رانندگی چند ساعته، درب باک را باز کنید شاهد انتشار بخارهای بنزین خواهید بود. بنابراین از سلامت کنیستر اطمینان حاصل کنید.

شنیده شدن صدای تق تق

اگر شلنگ کنیستر پاره شود و یا شکستگی در مخزن کنیستر باشد، صدای تق تق از ماشین به گوش می رسد. بنابراین هنگام شنیده شدن صدای تق تق از ماشین بهتر است کنیستر را مورد بازرسی قرار دهید.

علائم خرابی کنیستر

مشکلات موتور

نشانه رایج دیگری که خرابی کنیستر سبب آن می شود، مشکلات موتور ماشین است. در صورتی که ماشین عملکرد بهینه نداشته باشد. در صورتی که دریچه خروج اضطراری شیر برقی به طور دائم باز باشد، اجازه ورود هوا را به منیفولد می دهد. به هم خوردن میزان ترکیب سوخت و هوا سبب سو کارکرد موتور ماشین می شود.

بد کار کردن موتور در حالت خلاص یا دور آرام

اگر شیر برقی کنیستر خراب باشد و به صورت دائم باز باشد، هوای اضافی وارد منیفولد شده و این هوای اضافی وارد سیلندر می شود. درون سیلندر باید نسبت سوخت و هوا معین باشد تا احتراق به درستی صورت گیرد. اگر هوای ورودی درون سیلندر بیش از حد معین باشد، احتراق ناقص انجام می شود و همین امر سبب لرزش و بد کار کردن موتور در حالت خلاص یا درجا می شود.

مشکل در راه اندازی موتور

از دیگر نشانه خرابی کنیستر، بد استارت خوردن ماشین است. در صورتی که موتور ماشین بد استارت بخورد، می توان به خرابی کنیستر پی برد. اگر شیر برقی کنیستر باز باشد و به طور دائم هوا از مجرای پایینی وارد منیفولد شود، میزان هوای زیادی وارد مخزن احتراق می کند. این میزان هوا در ابتدای کار موتور سبب مشکل در استارت و راه اندازی می شود.

اثر منفی روی مسافت طی شده با مقدار معین سوخت

اگر شیر برقی بنزین به درستی باز نشود، بر میزان مسافتی که با مقدار معینی سوخت می توان طی کرد اثر منفی می گذارد. دلیل این امر این است اگر شیر برقی باز نشود، بخارات بنزین جذب شده در کنیستر به محیط بیرون منتشر یافته و وارد منیفولد هوا نمی شوند. بنابراین بخش از سوخت را به دلیل خرابی کنیستر از دست می دهید. از این رو میزان کیلومتری که می توان با مقدار معین بنزین طی می شود، کاهش می یابد.

تست ناموفق در آزمایش آلاینده ها

اگر تست آلاینده ها برای میزان آلاینده های خروجی از ماشین به عمل آید، به دلیل خرابی کنیستر، تست آلایندگی ناموفق خواهد بود. زیرا بخارات بنزین به دلیل خرابی کنیستر خارج می شود. همچنین چراغ چک ماشین به دلیل افزایش آلاینده ها روشن می شود.

مشکل در پر کردن باک بنزین

یکی دیگر از نشانه های رایج خرابی کنیستر، مشکل در پر کردن باک بنزین است. از آن جایی که کنیستر وظیفه جذب بخارات بنزین را دارد. اگر این قطعه از کار بیفتد بخارات بنزین به سایر اجزای موتور هدایت شده و مجددا به باک برمی گردد. این بخارات مانع از پر کردن کامل باک بنزین می شود.

نشت از باک بنزین

یکی دیگر از نشانه هایی که خرابی کنیستر را هشدار می دهد، نشت بنزین از باک است. زمانی که کنیستر خراب باشد، قادر به جذب بخارهای بنزین نیست. در نتیجه بخار ها درون باک بنزین جمع شده و متراکم می شوند. اگر درب باک را باز کنید، ممکن است بخارهای بنزین با فشار به بیرون انتشار یابند. یا اینکه به درپوش باک فشار وارد کنند و به بیرون نشت کنند.

خراب بودن کنیستر حتی ممکن است ایمنی شما را به خطر بیندازد. اگر در یک روز داغ تابستان به مدت چند ساعت رانندگی کنید، در صورت برخورد شدید ماشین شما با سایر ماشین ها یا جدول و… امکان نشت بنزین از باک شدت می یابد. اگر بخارات بنزین توسط کنیستر جذب نشده باشد، این بخارها سبب باز شدن شدید درب باک شده و امکان آتش سوزی را فراهم می کند.

وظیفه کنیستر چیست

سوالات رایج در مورد خرابی کنیستر

در این بخش به برخی از سوالات رایج کاربران در مورد نشانه خرابی کنیستر می پردازیم.

1. آیا با کنیستر معیوب می توان رانندگی کرد؟

از نظر ایمنی، رانندگی با کنیستر معیوب مشکلی ایجاد نمی کند. اما خرابی کنیستر سبب آسیب به موتور ماشین و همچنین باعث انتشار آلاینده های زیست محیطی خواهد شد.

2. نشتی از باک بنزین آیا به دلیل خرابی کنیستر است؟

اگر کنیستر خراب باشد، بخارات را جذب نکرده و این امر سبب جمع شدن بخارهای بنزین بالا باک می شود. اگر نشتی در باک بنزین مشاهده کردید، بهتر است کنیستر را مورد بازرسی قرار دهید.

نتیجه گیری از نشانه های خرابی کنیستر

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه خرابی کنیستر نکات مهم و ارزنده ای ارائه داده ایم. کنیستر یک مخزن استوانه ای شکل پر از زغال فعال است که وظیفه اصلی آن جذب بخارات بنزین است. بخارات بنزین در زمان خاموش بودن موتور، جذب کنیستر می شود. زمانی که موتور روشن است، شیر برقی کنیستر با فرمان ECU باز شده و سبب ورود هوا به داخل کنیستر می شود. هوا و بخارات بنزین در زغال هوا وارد منیفولد می شود و از منیفولد به محفظه سیلندر رسیده تا در احتراق شرکت کنند. اگر شیر برقی کنیستر خراب شود و یا فیلتر مجرای هوای ورودی از کار بیفتد، عملکرد کنیستر مختل می شود. آشنایی با نشانه خرابی کنیستر به شما کمک کرده تا در اسرع وقت مشکل را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *