دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
10 نشانه خرابی سنسور دریچه گاز !

10 نشانه خرابی سنسور دریچه گاز !

delfed مطالعه: 12:45 1 سال قبل بازدید: 1493

در این راهنما از سایت دلفد در مورد 10 نشانه خرابی سنسور دریچه گاز نکات مهمی را ارائه می دهیم. سنسور دریچه گاز نقش مهمی در کم و زیاد کردن مصرف سوخت دارد. این قطعه که در کنار استپر موتور قرار دارد، عملیات گاز خوردن خودرو را انجام می دهد. سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) Throttle position sensor درصد باز بودن دریچه گاز را اندازه گیری کرده و آن را به واحد الکترونیکی ECU ارسال می کند. از این رو آگاهی از علائم خرابی سنسور دریچه گاز برای کارکرد صحیح موتور اهمیت ویژه ای دارد،با ما همراه باشید.

سنسور دریچه گاز چیست؟

در این بخش ابتدا در مورد عملکرد سنسور دریچه گاز نکات فنی را بیان می کنیم. آشنایی با عملکرد سنسور دریچه گاز به شما کمک کرده تا راحت تر نشانه های خرابی آن را تشخیص دهید و در اسرع وقت به تعمیر سنسور بپردازید.

همان طور که می دانید در خودروها وظیفه تنظیم میزان گشتاور و توان خروجی ماشین برعهده دریچه گاز (Throttle body) است. دریچه گاز به وسیله یک شیر پروانه ای شکل میزان جریان هوای ورودی به موتور را تنظیم می کند، در نتیجه براساس میزان باز و بسته شدن این دریچه، اطلاعاتی به ECU ارسال می شود که این اطلاعات در ECU سبب کم و زیاد شدن پاشش سوخت می شود. این اطلاعات توسط سنسور دریچه گاز به ECU ارسال می شود.

زمانی که راننده پای خود را روی پدال گاز فشار می دهد، به میزانی که پولکی درجه گاز باز می شود، این سنسور نیز باز می شود. سپس میزان باز بودن دریچه گاز را اندازه گیری کرده و این اطلاعات را به ECU ارسال می کند. ECU با پردازش داده های ارسالی از سنسور، مقدار سوخت تزریقی انژکتور را مشخص می کند. به عبارتی سنسور دریچه گاز، مشخص کننده میزان پاشش سوخت انژکتور می باشد. زیرا مقدار پاشش سوخت براساس مقدار باز بودن دریچه گاز تعیین می شود.

سنسور دریچه گاز موقعیت لحظه ای دریچه گاز را به منظور تشخیص دور آرام موتور (idle)، تمام بار موتور(full load)، شتاب گیری (accelerating) و کاهش شتاب (decelerating) به واحد ECU ارسال می کند.

نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز چیست؟

زمانی که سنسور دریچه گاز به درستی کار می کند ممکن است حتی به وجود این قطعه فکر هم نکنید. اما در صورت خراب شدن سنسور دریچه گاز آنگاه از اهمیت سنسور دریچه گاز آگاه می شوید.

 1. کمبود قدرت و توان موتور نشانه خرابی سنسور دریچه گاز
 2. مشکل در شتاب گیری ماشین
 3. شتاب گرفتن ماشین بدون افزایش سرعت
 4. دور آرام موتور یکنواخت و خشن
 5. روشن شدن چراغ موتور
 6. مصرف سوخت غیر معمول
 7. حالت limp mode ماشین
 8. مشکلات تعویض دنده
 9. مشکلات راه اندازی یا استارت
 10. لرزش و تکان شدید ماشین

کمبود قدرت و توان موتور نشانه خرابی سنسور دریچه گاز

اگر موتور سوخت مورد نیاز خود را تأمین نکند یا مقدار سوخت بیش از حد زیاد شود، خودرو شتاب نمی گیرد. هنگامی که پدال گاز را فشار دهید، دریچه گاز باز شده و سپس حس گر TPS مقدار باز شدن را به ECU گزارش می دهد. ECU سبب افزایش میزان پاشش سوخت می شود. در صورتی که سنسور دریچه گاز درست عمل نکند، تنظیمات سوخت به هم می خورد و در نتیجه قدرت موتور کاهش می یابد.

نکته: گاز خوردن با تاخیر ماشین سبب کاهش نیروی گشتاور شده که این امر به دلیل یکسان نبودن پدال گاز با دریچه و پشت آمپر است.

علائم خرابی سنسور دریچه گاز

مشکل در شتاب گیری ماشین

ممکن است این احساس به وجود بیاید که ماشین شتاب نمی گیرد یا اتومبیل شتاب بگیرد اما از سرعت خاصی عبور نکند و فاقد قدرت باشد. از طرف دیگر شاید هنگام رانندگی، بدون فشردن پدال گاز، ماشین ناگهان سرعت بگیرد. در صورت بروز این علائم، احتمال خرابی سنسور دریچه گاز زیاد می باشد. در صورتی که سنسور دریچه گاز خراب باشد، میزان پاشش سوخت انژکتور به هم می خورد. بنابراین:

 • ماشین بعد از دنده اول یا دوم سرعت نمی گیرد.
 • یا ماشین بی دلیل سرعت می گیرد
 • یا ماشین در هنگام شتاب گیری، قدرت کافی ندارد.

شتاب گرفتن ماشین بدون افزایش سرعت

این مورد یکی دیگر از حالت های خرابی سنسور دریچه گاز است. زیرا در واقع پدال گاز بیهوده فشرده می شود اما سرعت از یک مقدار معین بالاتر نمی رود. این مورد اغلب با از دست دادن قدرت همراه است. به عبارتی نوسان دور موتور و خوب گاز نخوردن خودرو به خرابی سنسور دریچه گاز اشاره دارد.

نکته: ماشین در دورهای موتور بین 2500 تا 3000 حالت گرفتگی یا قفل شدن پیدا می کند.

دور آرام موتور غیر یکنواخت

اگر اتومبیل قادر به حفظ دور موتور ثابت یا آرام (Idle) در هنگام درجا زدن نباشد، ممکن است مشکل از خرابی سنسور دریچه گاز باشد. برای ثابت نگه داشتن دور موتور آرام، سطح ثابت پاشش سوخت ضروری است. در صورتی که موتور در حالت دور آرام یا پایه کار نکند، بیش از حد کند کار کند یا متوقف شود، پس موتور در حالت Idle سو کارکرد دارد. این موارد نشانه هشدار خرابی سنسور دریچه گاز می باشد. بالا ماندن دور موتور در دورهای پایین نیز نشانه دیگری است که از خراب بودن این سنسور هشدار می دهد.

روشن شدن چراغ موتور ماشین

چراغ موتور چک از علائم هشدار دهنده خرابی در ماشین است. در صورتی که چراغ چک ماشین روشن شود، ممکن است ایراد از سنسور دریچه گاز باشد. سنسور موقعیت دریچه گاز یکی از م مؤلفه های اثرگذار در فرآیند احتراق داخلی است. اگر سنسور خراب شود، موتور در تولید نیرو کافی برای تأمین نیازهای شتاب ماشین ناتوان است.

مصرف سوخت غیر معمول

سنسور دریچه گاز در کنار سنسورهای دیگر با ECU در ارتباط هستند تا سواری روان و نرمی را فراهم کنند. هنگامی که سنسور دریچه گاز خراب شود، میزان باز شدن دریچه گاز را به درستی تشخیص نداده و لذا اطلاعات اشتباهی به ECU ارسال می کند. در نتیجه اطلاعات اشتباه، میزان پاشش سوخت توسط انژکتور نیز به هم می خورد و مصرف سوخت خودرو بیش از حد معمول می شود. پس با خرابی سنسور دریچه گاز، موتور بیش از حد معمول از هوا و سوخت بیشتری استفاده می کند و این امر تا حد زیادی بر اقتصاد سوخت تأثیر می گذارد.

سنسور دریچه گاز چیست

حالت limp mode ماشین

در بعضی از مدل های ماشین، هنگام خرابی یکی از قطعات مهم، برای جلوگیری از آسیب بیشتر، ماشین وارد ” limp mode” می شود. همانطور که از نام آن پیداست، سرعت ماشین کندتر از آن است که انتظار دارید و فقط می توانید ماشین را تا یک مکان ایمن، برانید.

مشکلات تعویض دنده

برای ماشین های اتوماتیک، عملکرد گیربکس به چندین متغیر بستگی دارد تا تعیین کننده زمان و شماره دنده تعویضی باشد. برخی از این متغیرها شامل اطلاعات ارائه شده توسط سنسور دریچه گاز هستند. اگر قطعه مذکور از کار بیفتد، گیربکس اتوماتیک ممکن است با مشکل روبرو شود.

زیرا مشکلات مربوط به شتاب گیری منجر به مشکلات انتقال دنده می شود زیرا ECU اطلاعات صحیحی درباره شتاب گیری دریافت نمی کند. این امر به مرور منجر به عملکرد ناقص شفت جعبه دنده شده که سپس خرابی آن را در پی دارد.

مشکلات راه اندازی یا استارت

در صورتی که ماشین هنگام راه اندازی یا استارت نسبت به حالت عادی، به سوخت و هوای بیشتری نیاز داشته باشد، ممکن است در سنسور دریچه گاز ایرادی رخ داده باشد. بنابراین در راه اندازی ماشین با مشکل روبرو می شوید اما موتور سوخت مناسبی دریافت نمی کند. اگر سنسور دریچه گاز مشکل جدی داشته باشد، ماشین اصلاً روشن نمی شود.

نکته: زود کات آف کردن موتور نیز به دلیل خرابی سنسور دریچه گاز رخ می دهد. در واقع به دلیل بسته شدن سوپاپ ها و انژکتور، سوخت و هوا وارد سیلندر نمی شود.

لرزش و تکان شدید ماشین

لرزش یا تکان شدید ماشین یکی از علائم رایج خرابی سنسور موقعیت گاز است. یک مسئله احتمالی که باعث این امر می شود این است که TPS به طور مداوم سیگنال های اشتباه را به ECU ارسال می کند و در نتیجه قدرت موتور کم و زیاد شده و لرزش یا تکان حس خواهد شد.

سوالات رایج در مورد خرابی سنسور دریچه گاز

در این بخش به برخی از سوالات رایج در مورد خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز می پردازیم.

1. اگر سنسور موقعیت دریچه گاز خراب شود، چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی خرابی سنسور دریچه گاز یا TPS، دریچه گاز خودرو به درستی کار نخواهد کرد. زیرا احتمال بسته نشدن یا به درستی بسته نشدن آن وجود دارد. همچنین اگر به طور کامل دریچه هوا بسته شود، هوا وارد محفظه احتراق نشده و ماشین روشن نمی شود.

2. آیا می توان با سنسور موقعیت گاز خراب رانندگی کرد؟

اگر سنسور موقعیت گاز خراب شده باشد، ماشین عملکرد خوب و ایمنی نخواهد داشت. رانندگی با سنسور موقعیت گاز معیوب ممکن است در سایر قطعات ماشین نیز مشکلاتی ایجاد کند.

وظیفه سنسور دریچه گاز

3. آیا می توان سنسور موقعیت گاز را بدون تعمیرکار، تعمیر کرد؟

تعمیر سنسور موقعیت گاز بهتر است توسط یک مکانیک حرفه ای انجام شود. اگر اتصالات سیم کشی سنسور فقط نیاز به تعمیر داشته باشد. دقیقاً مانند هر سیم کشی برق دیگر، سنسور موقعیت گاز شما در معرض آسیب و اتصالات معیوب است. بنابراین بهتر است در صورت هر گونه خرابی در سنسور دریچه گاز آن را به دست تعمیرکار حرفه ای بسپارید.

4. آیا سنسور موقعیت گاز می تواند در راه اندازی ماشین مشکل ایجاد کند؟

به دلیل خراب بودن سنسور موقعیت گاز، ماشین شما روشن نمی شود. زیرا موتور قدرت کافی برای راه اندازی ماشین را ندارد. حتی ممکن است میل لنگ دوران داشته باشد، اما قادر به حرکت دادن فلایویل نباشد بنابراین استارت با مشکل مواجه می شود.

5. چگونه باید سنسور موقعیت گاز را تست کرد؟

سنسور موقعیت گاز را با استفاده از مولتی متر دیجیتال تست کنید. از سلامت سیم ها و اتصال آن ها اطمینان حاصل کنید. اگر تست سنسور مشکلی ندارد؛ است، کد را پاک کنید. در صورتی که دوباره کد برگردد، پس مشکلی در عملکرد سنسور وجود دارد.

6. آیا می توان سنسور موقعیت دریچه گاز را تمیز کرد؟

تمیز کردن دریچه گاز با استفاده از مایع و یک پارچه تمیز برای از بین بردن آلودگی ها می تواند انجام شود. در طی این فرآیند، به دلیل احتمال آلودگی یا آسیب دیدن سیم ها و اتصالات سنسور، نباید سنسور موقعیت گاز را تمیز کرد. بعد از تمیز کردن دریچه گاز، از خشک شدن آن اطمینان حاصل کنید.

7. آیا سنسور دریچه گاز معیوب باعث مشکلاتی در سیستم انتقال قدرت می شود؟

از آنجا که سنسور دریچه گاز، متغیری برای پردازش اطلاعات توسط ECU است. مشکل در سنسور باعث مشکلات عملکرد سیستم انتقال قدرت می شود.

نکات مهم در مورد تعویض سنسور موقعیت دریچه گاز

 • سنسور موقعیت دریچه گاز بسته به کارکرد ماشین متوسط طول عمری 128 هزار کیلومتر دارد ، هرچند که برخی از آنها به صورت مادام العمر دوام می آورند.
 • اگر به خرابی سنسور دریچه گاز مشکوک هستید به یک مرکز تعمیر حرفه ای رفته و آزمایش الکتریکی روی سنسور انجام دهید. همچنین یک ابزار اسکن قادر به نشان دادن داده های سنسور است که عملکرد کلی سنسور را نشان می دهد.
 • هزینه تعویض سنسور دریچه گاز بسیار متفاوت باشد. هزینه جایگزینی برخی از آنها گران تر می باشد. همچنین هزینه تعویض سنسور در اتومبیل های جدید دارای تنظیمات گاز پیچیده تر است.
 • هر ماشین سنسور دریچه گاز جداگانه ای مخصوص خود دارد. تعویض سنسور اصل و از سازنده اصلی بسیار توصیه می شود. زیرا این سنسور یک قطعه بسیار مهم در موتور است و نباید با یک قطعه ارزان تر آن را جایگزین کنید.

نتیجه گیری از خرابی سنسور دریچه گاز

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز نکات مهمی را ارائه دادیم. سنسور موقعیت دریچه گاز برای بدست آوردن توان و بازده سوخت مطلوب، کلیدی است. همانطور که از علائم ذکر شده در بالا مشخص است، خرابی سنسور دریچه گاز پیامدهای جدی به همراه دارد و باید سریعاً بررسی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *