دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی دینام خودرو را بهتر بشناسید!

علائم خرابی دینام خودرو را بهتر بشناسید!

delfed مطالعه: 1 سال قبل بازدید: 204

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه های خرابی دینام خودرو به ارائه نکاتی آموزنده می پردازیم. یکی از حساس ترین قطعات خودرو، دینام است که موتور مولد الکتریکی می باشد. دینام خودرو مولد برق خودرو بوده و برق قطعات برقی ماشین را تولید می کند. زمانی که دینام خودرو خراب شود، برق به باتری نرسیده و ماشین استارت نمی خورد؛ همچنین اگر دینام مشکل پیدا کند، مشکلات متعددی دیگری نیز برای خودرو ایجاد می شود. اما آشنایی با نشانه های خرابی دینام به شما کمک کرده تا در اسرع وقت علت را شناسایی کرده و به رفع مشکل بپردازید. در صورتی که دینام ماشین شما خراب شده باشد یا مشکلاتی برای سیستم الکتریکی ماشین رخ داده است، این راهنما برای شما مفید خواهد بود، با ما همراه باشید.

هر آن چه که باید در مورد نشانه خرابی دینام خودرو بدانید.

نشانه های خرابی دینام خودرو به شرح زیر می باشد:

  1. روشن شدن چراغ هشدار دهنده داشبورد (چراغ باتری)
  2. چراغ های کم نور یا بسیار پرنور
  3. سوسو زدن چراغ های ماشین
  4. خوابیدن باتری
  5. عملکرد نادرست یا ضعیف اجزای برقی
  6. به سختی استارت خوردن ماشین
  7. سروصدای زیاد از ماشین
  8. بوی سوختگی سیم یا لاستیک

با توجه به اینکه شناختی کلی از دینام و اجزای دینام به شما کمک می کند تا سریع تر و بهتر مشکلات مربوط به دینام خودرو را شناسایی کنید، بنابراین ابتدا عملکرد دینام خودرو و اجزای آن را بیان می کنیم و سپس در ادامه به طور کامل به ارائه اطلاعات در مورد علائم و نشانه های خرابی دینام خودرو می پردازیم.

دینام خودرو چیست؟

دینام خودرو با نام ژنراتور نیز شناخته می شود. هدف اصلی یک دینام تولید جریان برق برای شارژ باتری خودرو و تامین انرژی الکتریکی مورد نیاز خودرو می باشد. برخی از افراد ممکن است تصور کنند که برق ماشین برای مثال حرکت برف پاک کن، رادیو، چراغ های ماشین، بالابر و پایین بر پنجره و… با باتری تامین می شود. اما در حقیقت دینام خودرو مولد برق ماشین است. باتری فقط در هنگام راه اندازی یا استارت، برق مورد نیاز را تامین می کند. زمانی که دینام روشن است، باتری را شارژ کرده و زمانی که ماشین خاموش می شود، دینام نیز از کار می افتد. بنابراین هنگام استارت زدن ماشین باید نیروی برق لازم توسط باتری که قبلا شارژ شده است تامین شود. به محض راه اندازی خودرو، مجددا دینام شروع به کار کرده و برق اجزای الکتریکی را تامین می کند.

دینام ژنراتوری است که هدف آن توزیع برق و شارژ مجدد باتری ماشین است. دینام به طور معمول در جلو موتور نصب شده است و با کمک تسمه دینام برق را تولید می کند. دینام خودرو مانند ژنراتور کوچکی نیروی مکانیکی را توسط تسمه از موتور خودرو دریافت کرده و برق 12 ولت را تولید می کند.

اجزای دینام خودرو در ماشین

دینام خودرو از قطعات اصلی و مهم زیر تشکیل شده است:

1. استاتور یا بالشتک

استاتور از هسته و سیم پیچ تشکیل شده است. هسته استاتور دارای چندین لایه از حلقه های شیار دار نازک با عایق مخصوص ساخته شده است. استاتور از چندین حلقه سیم پیچ تشکیل شده است که لابه لای شیارهای هسته استاتور قرار می گیرند. با چرخش روتور که درون استاتور قرار گرفته است، انرژی مغناطیسی به انرژی الکتریکی تبدیل شده و ولتاژ 12 ولتی تولید می شود.

2. روتور یا آرمیچر

یک قطعه استوانه ای شکل بوده و قلب اصلی دینام است. به روتور، آرمیچر نیز گفته می شود که درون استاتور می چرخد. آرمیچر قطعه ای مغناطیسی بوده که در مرکز استاتور می چرخد و وظیفه تولید نیروی مغناطیسی را برعهده دارد.

نشانه های خرابی دینام خودرو

3. رگلاتور یا آفتامات دینام

قطعه ای بوده که جریان تولیدی آرمیچر را اندازه گیری کرده تا ولتاژ خروجی استاتور را در حد معینی نگه دارد. از آن جایی که مقدار توان الکتریکی تولید شده در استاتور بسته به نیروی مغناطیسی آرمیچر است، لذا آفتامات جریان ورودی آرمیچر را کنترل می کند.

4. دیود: یک سو کننده ولتاژ

5. جاروبک ها: برای اینکه ارتباط الکتریکی با موتور باقی بماند از جاروبک ها استفاده می شود.

در ادامه در مورد هر یک توضیحات مختصری ارائه می دهیم.

روشن شدن چراغ هشدار دهنده داشبورد (چراغ باتری) نشانه خرابی دینام

زمانی که چراغ باتری روی داشبورد ماشین روشن می شود، مشکلی در باتری یا دینام رخ داده است. دینام ها برای تولید ولتاژ در بازه 13-14.5 تولید شده اند، بنابراین در صورتی که دینام خودرو از کار بیفتد و ولتاژ کمتر یا بیشتر از حد مورد نیاز تولید کند، چراغ باتری روی داشبورد روشن می شود. بسته به بار الکتریکی موجود در لوازم برقی جانبی خودرو (برف پاک کن، رادیو و …) ممکن است چراغ باتری به دلایل نوسانات ولتاژ دینام روشن و خاموش شود.

چراغ های کم نور یا بسیار پرنور نشانه خرابی دینام

از دیگر نشانه های رایج خرابی دینام، کم نور بودن یا پر نور بودن چراغ های ماشین است. یک دینام زمانی که شروع به کار می کند، ولتاژ 12 ولتی را برای اجزای الکتریکی جانبی خودرو تامین می کند. اگر ولتاژ تولیدی دینام کمتر یا بیشتر از ظرفیت واقعی آن باشد، چراغ های جلو یا بسیار کم نور یا بسیار پر نور هستند. همچنین ممکن است چراغ های ماشین سوسو زده و نور آن ها کم و زیاد شود. این موارد همگی به خرابی دینام اشاره دارد.

سوسو زدن چراغ های ماشین نشانه رایج خرابی دینام

همان طور که در پاراگراف بالا مطرح شد، کم یا زیاد بودن نور چراغ های ماشین به دلیل خرابی دینام است. اگر چراغ های ماشین روشن و خاموش شود و نور آن ها به طور مکرر و پشت سر هم کم و زیاد شود، پس باید ایراد را در دینام جستجو کنید. برای اینکه علت سوسو زدن چراغ های ماشین را پیدا کنید که آیا از دینام است یا خیر، به نکته زیر توجه کنید:

اگر هنگام سوسو زدن چراغ های ماشین، رادیو یا برف پاک کن یا دکمه بالابر و پایین بر شیشه ها به درستی کار کند، پس مشکل از دینام نیست. اما اگر تمامی لوازم جانبی برقی خودرو دچار اختلال شوند پس مشکل از عملکرد دینام می باشد و باید برای تعمیر آن اقدام کنید.

خوابیدن باتری نشانه خرابی دینام

گاهی اوقات باتری خودرو تمام می شود، این امر یا به دلیل به پایان رسیدن عمر باتری رخ می دهد یا اینکه ممکن است شب تا صبح چراغ های ماشین یا رادیو را روشن نگه داشته باشید و شارژ باتری تمام شده باشد. با این حال اگر باتری شارژ نشده باشد یا اگر باتری خراب شود، ممکن است به نقص عملکرد دینام نیز برگردد. در صورت روشن بودن موتور، دینام نیروی لازم برای تولید جریان الکتریکی را از تسمه دینام دریافت می کند. در صورتی که دینام خراب شده باشد قادر به شارژ کردن باتری نیست و یا باتری را کم شارژ می کند. یکی از راه کارهایی که می توان به کمک آن پی برد که مشکل باتری مربوط به دینام است یا خیر، روش زیر است:

1. اگر ماشین با رها کردن ناگهانی پدال کلاچ یا استفاده از کابل اتصال باتری به باتری روشن شد، پس مشکل از باتری ماشین است. همچنین در صورتی که با هل دادن ماشین، ماشین استارت خورد و روشن شد پس باید باتری ماشین تعویض شود.

2. اگر ماشین را سریع روشن کنید اما دوباره ماشین خاموش شود، به این معنی است که دینام به اندازه کافی انرژی لازم را برای باتری تامین نمی کند.

روش های تشخیص خرابی دینام خودرو

عملکرد نادرست یا ضعیف اجزای برقی

از دیگر علائم و نشانه های خرابی دینام ماشین، عملکرد نادرست اجزای برقی مانند برف پاک کن، رادیو، بالا و پایین بر شیشه پنجره ماشین و… است. اگر دینام به اندازه کافی برق مورد نیاز لوازم جانبی برقی را تامین نکند، این قطعات یا از کار می افتند یا ضعیف عمل می کنند. در صورتی که متوجه شدید که شیشه پنجره بیش از حد بالا و پایین رود یا اگر نشانگر سرعت سنج یا سایر ابزارهای جانبی غیرفعال شوند، پس مشکل از دینام خودرو است.

بسیاری از وسایل نقلیه مدرن با یک اولویت بندی برنامه ریزی شده هستند که در صورت خرابی دینام، به پردازنده می گویند که ابتدا برق کدام قطعات را تامین کنند. به این ترتیب، اگر دینام خراب شود، قبل از اینکه برق چراغ های جلو قطع شود، برق رادیو یا سایر لوازم جانبی از دست می رود.

به سختی استارت خوردن ماشین

از رایج ترین نشانه های خرابی دینام، استارت نخوردن و روشن نشدن ماشین است. اگر مشکل روشن نشدن ماشین، از خرابی یا تمام شدن عمر باتری باشد، باید با تعویض باتری این مشکل را برطرف کنید. اما اگر سوئیچ استارت را که می چرخانید تنها صدایی که به گوش می رسد، صدای کلیک است، پس دینام قادر به شارژ کردن باتری ماشین نیست.

از سمت دیگر اگر ماشین در حین رانندگی مرتب خاموش شود، این به این دلیل است که شمع جرقه کافی را برای احتراق تولید نمی کند. علت ضعیف بودن جرقه شمع مشکل در جریان ولتاژ آن است. کوئل برق 12 ولتی را دریافت کند، با تقویت جریان آن را به سمت شمع می فرستد و شمع جرقه کافی تولید می کند. اما اگر کوئل، شمع یا وایر خراب شوند، جرقه ایجاد نشده و موتور خاموش می شود. اگر کوئل، 12 ولت را دریافت نکند، پس این بدین معنی است که دینام قادر به تولید برق اجزای الکتریکی ماشین نیست. عدم تولید برق یا تولید برق ضعیف سبب عدم جرقه شمع شده و در نتیجه ماشین مکررا خاموش می شود.

سر و صدای زیاد نشانه خرابی دینام خودرو

اگر سر و صدای عجیبی از اتومبیل به گوش رسید، ممکن است دینام خودرو دچار مشکل شده باشد. این صدای عجیب بلند ممکن است به دلیل خرابی پولی تسمه دینام رخ داده باشد. در صورتی که بلبرینگ شفت روتور یا آرمیچیر نیز خراب شده باشند این صدای عجیب ممکن است شنیده شود.

بوی سوختگی سیم یا لاستیک

از دیگر نشانه های رایج که خبر از خرابی دینام خودرو می دهد، بوی شبیه سوختگی سیم یا لاستیک است. این بو نشان دهنده فرسودگی قسمت هایی از دینام خودرو است. اگر تسمه دینام شل شده باشد یا تحت کشش مداوم بوده و سفت بسته شده باشد، با گذشت زمان در حین کار کردن موتور بوی لاستیک سوخته به مشام برسد.

همچنین اگر دینام ماشین بیش از حد توان کار کرده باشد و عمر آن به پایان رسیده باشد، بوی لاستیک سوخته از دینام منتشر می شود. دینام سعی دارد که برق را از طریق سیم پیچ های خود انتقال دهد، اگر فشار زیادی روی دینام باشد، انتقال برق از درون سیم پیچ ها سبب گرم شدن سیم ها و بوی بد آن ها می شود.

علت خرابی دینام ماشین

در این بخش به طور مختصر در مورد علت خرابی دینام به ارائه نکاتی می پردازیم.

1. مشکل در سیم های رابط یا یک سو کننده دیود دینام علت خرابی دینام

گاهی اوقات اگر مشکلی در تسمه دینام یا باتری و دینام وجود نداشته باشد، اما باز هم لوازم جانبی برقی ضعیف عمل کنند، ممکن است مشکل مربوط به سیم ها باشد. سیم های انتقال دهنده جریان برق از دینام به باتری اگر مشکل پیدا کنند، مانع از انتقال جریان می شوند. در این مواقع دینام برای مقابله با مقاومت سیم ها، جریان بیشتری تولید کرده و این امر سبب پر نور تر شدن چراغ های ماشین می شود. این مشکل با بوی سیم سوخته همراه است. هر چه مقاومت بیشتری داخل سیم باشد، سیم داغ تر شده و بوی سوختگی بیشتر می شود.

اگر یک سو کننده دینام مشکل داشته باشد نیز قادر به تبدیل جریان برق AC به DC نیست. زیرا لوازم برقی با برق DC کار می کنند. یک سو کننده جریان را از AC به DC تبدیل می کند. اگر این قطعه خراب شده باشد، دینام قادر به برق رسانی به اجزای الکتریکی نیست.

دینام خودرو چیست

2. خرابی تسمه دینام علت خرابی ژنراتور ماشین

ترک خوردگی، ساییدگی بیش از حد تسمه دینام سبب درست کار نکردن دینام ماشین می شود. اگر به صورت بصری تسمه دینام را بررسی کردید و نقص ظاهری در آن مشاهده شد یا از نظر کشش استاندارد نبود، می تواند سبب بد کار کردن دینام ماشین شود.

نتیجه گیری از نشانه های خرابی دینام خودرو

در این راهنما از سایت دلفد با نشانه های خرابی دینام خودرو آشنا شدید، یکی از مهمترین قطعاتی که برق سیستم برقی و سیستم جرقه زنی ماشین را تولید می کند دینام است. اگر ماشین روشن نمی شود یا در صورتی که اجزای برقی مانند برف پاک کن، رادیو و… به درستی کار نمی کنند، باید مشکل را در دینام جستجو کنید. دینام سبب شارژ شدن باتری ماشین می شود و باتری در زمان استارت با نیروی ذخیره شده ماشین را روشن می کند. اما اگر دینام خراب شود، ماشین روشن نشده و سایر اجزای الکتریکی نیز از کار می افتند.

آشنایی با نشانه های خرابی دینام خودرو برای شناسایی سریع مشکل برای هر راننده ای الزامی است. هدف از ارائه این راهنما این بود که شما با کارکرد و نشانه خرابی دینام خودرو آشنا شوید و مانند یک راننده حرفه ای مشکلات را شناسایی کرده و خرابی ماشین را به کمترین حد ممکن برسانید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *