دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
8 نشانه خرابی دیسک ترمز !

8 نشانه خرابی دیسک ترمز !

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:45 1 سال قبل بازدید: 796

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه خرابی دیسک ترمز نکات مهمی را ارائه می دهیم. سلامت قطعات ترمز، از مهمترین مواردی است که باید در خودرو به آن توجه کنید بنابراین داشتن اطلاعات کافی درباره آن ها اهمیت زیادی دارد. خرابی قطعات سیستم ترمز مانند دیسک ترمز می تواند خسارت مالی و جانی سنگینی به بار آورد لذا آشنایی با نشانه خرابی دیسک ترمز برای تشخیص مشکل، امری مهم و ضروری است.

مکانیسم عمل سیستم ترمز

برای درک بهتر نشانه خرابی دیسک ترمز، بهتر است ابتدا بدانید که نقش سیستم‌ترمز چیست و چگونه سبب توقف ماشین می گردد، در صورتی که شما جایگاه دیسک‌ترمز و همچنین مکانیزم عمل آن را بدانید زودتر مشکل را تشخیص داده و به رفع آن می پردازید.

سیستم ترمز چگونه کار می کند؟

سیستم‌ترمز سبب کاهش سرعت یا توقف کامل خودرو می شود. باید بدانید که سیستم‌ترمز با فشردن پدال توسط راننده وارد عمل شده و با فرآیندهای که رخ می دهد، نیروی لازم برای توقف چرخ ها ایجاد شده و سبب کاهش سرعت یا توقف خودرو می گردد. راننده پدال را فشار می دهد و سبب انتقال روغن می شود، سپس این نیرو سبب حرکت پیستون و سیلندر شده و حرکت این دو قطعه سبب انتقال نیرو به تمامی چرخ ها می شود.

زمانی که راننده پدال را فشار می دهد، به پیستون فشار وارد شده و سبب انتقال روغن موجود در سیلندر می گردد، روغن از طریق لوله به سمت چرخ ها حرکت می کند، در این قسمت روغن به پیستون و سیلندر دیگری می رسد، پیستون سبب حرکت سیلندر شده و سیلندر سبب اتصال لنت ترمز به دیسک‌ترمز می شود، دیسک‌ترمز که به چرخ متصل است سپس توقف گردش چرخ خواهد شد.

انواع سیستم ترمز در ماشین

در برخی از ماشین از سیستم‌ترمز دیسکی و در برخی دیگر کاسه ای استفاده شده است. در برخی از ماشین ها چرخ جلو از نوع دیسکی و چرخ های عقب از نوع کاسه ای می باشد.

سیستم ترمز دیسکی

سیستم‌ترمز دیسکی شامل دیسک ترمز، کالیپر ترمز است. دیسک‌ترمز به قسمت متحرک چرخ و کالیپر ترمز به قسمت ثابت چرخ متصل می شود.

اجزای چرخ به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شود، دیسک‌ترمز بر روی مجموعه بلبرینگ چرخ که قطعه ای متحرک است وصل می گردد، بلبرینگ هم زمان با سرعت رینگ و لاستیک می چرخد، دیسک‌ترمز دقیقا روی بلبرینگ چرخ قرار می گیرد، کالیپر نیز با پیچ مخصوصی به قسمت ثابت چرخ متصل می گردد. وظیفه کاهش سرعت قسمت متحرک چرخ برعهده سیستم‌ترمز است.

روغن‌ترمز سبب فشار وارد کردن به کالیپر می گردد، کالیپر نیز به دیسک فشار وارد کرده و سرعت چرخش دیسک را کم می کند، به بیان دیگر روغن به پیستون فشار وارد کرده و پیستون کالیپر را فشار می دهد، کالیپر سبب اتصال لنت ها به دیسک می شود و در نهایت این لنت ها به دیسک فشار وارد کرده و سرعت دیسک را کم می کنند.

علائم خرابی دیسک ترمز

سیستم ترمز کاسه ای

سیستم‌ترمز کاسه ای از کاسه ترمز تشکیل شده است که متحرک بوده و اجزای داخل این کاسه ثابت می باشند. محل نصب کاسه ترمز مانند دیسک‌ترمز است، کاسه ترمز به دلیل اتصال به بلبرینگ می چرخد و با کمک اجزای ثابت داخل ترمز کاسه ای، امکان کم کردن سرعت چرخش کاسه و چرخ مهیا می شود.

اجزای ترمزگیری درون کاسه‌ترمز قرار دارند. روغن با فشار زیاد از لوله ترمز به سمت پیستون و سیلندر می رود سپس پیستون و سیلندر حرکت کرده و سبب فشار آوردن به کفشک ها می شوند، کفشک ها در دو طرف دیواره محیطی کاسه ترمز قرار دارند، لنت ترمز به کفشک متصل می باشند، لنت ها به دیواره کاسه فشار وارد کرده و سبب اتصال لنت به دیواره کاسه می گردد و عمل ترمزگیری انجام می شود.

علائم خرابی دیسک ترمز

 • کشیده شدن فرمان به یک طرف هنگام ترمز گیری
 • سوت کشیدن هنگام ترمزگیری
 • نازک شدن ضخامت دیسک‌ترمز
 • شیار یا بریدگی دیسک
 • به ته رسیدن پدال
 • سفت شدن پدال
 • لرزش پدال
 • لرزش فرمان هنگام ترمزگیری

در ادامه به شرح هر یک از علائم و نشانه خرابی دیسک ترمز می پردازیم.

کشیده شدن فرمان به یک طرف هنگام ترمز گیری

نیروی ترمز به صورت مساوی به چرخ محور جلو و عقب تقسیم نمی گردد بلکه فرمان به سمتی که ترمز قوی تر است، کشیده می شود. این مشکل کنترل خودرو را سخت می کند، به طور رایج یکی از شایع ترین دلایلی که سبب کشیده شدن فرمان در هنگام ترمزگیری می شود، ایراد در لنت‌ترمز و دیسک است.
علت کشیده شدن فرمان به دلایل زیر رخ می دهد:

 1. دیسک اصطکاک خوبی ندارد و امکان دارد چرب شده باشد.
 2. ممکن است پیستون در سیلندر ترمزگیر کرده و به اصطلاح گیرپاژ شده باشد.
 3. ممکن است روغن در لوله مسدود شده باشد و حرکت نکند.
 4. رانندگی کردن در مکان مرطوب و گودال های پر از آب و ترمزگیری هم زمان، سبب پاشیده شدن آب روی دیسک‌ترمز و در نتیجه تاب برداشتن آن می شود.

سوت کشیدن ترمز هنگام ترمز گیری از نشانه خرابی دیسک ترمز

اگر هنگام ترمزگیری صدای سوت کشیدن از چرخ ها شنیده شد، مشکل از لنت و دیسک‌ترمز می باشد. در صورتی که لنت مشکل داشته باشد، می تواند سبب پله پله شدن دیسک شود. اگر لنت هنگام ترمزگیری صدا بدهد، سبب داغ شدن بیش از حد دیسک شده و دیسک خراب می شود.

نکته: صدای سایش و جیغ هنگام ترمزگیری را جدی بگیرید و سریعا به رفع آن بپردازید.

نازک شدن ضخامت دیسک

در صورتی که از لنت غیر استاندارد و بی کیفیت استفاده شود، تغییرات دمایی ناشی از اتصال لنت به دیسک به مرور سبب تخریب لایه دیسک شده و عمل ترمزگیری را با مشکل مواجه می کند.

دیسک ترمز چیست

شیارها یا بریدگی های دیسک یکی دیگر از نشانه های خرابی دیسک ترمز

یکی دیگر از نشانه خرابی دیسک ترمز، خرابی ظاهری دیسک و شیار ایجاد شده روی دیسک است. با گذشت زمان و به دلیل تماس مکرر لنت ها با دیسک، شیارها و بریدگی های روی دیسک‌ترمز ایجاد می شوند، شیارهای موجود در دیسک سبب نقص در ترمزگیری شده و در صورت مشاهده شیار و یا بریدگی و لب پریدگی دیسک بهتر است آن را تعویض کنید.

به ته رسیدن پدال ترمز

در صورتی که برای ترمزگیری مجبور به گرفتن پدال تا انتها هستید، پس مشکلی در سیستم‌ترمز ایجاد شده است، در این مورد روغن کاهش یافته و امکان دارد لنت و دیسک نیز دچار ایراد شده باشند.

سفت شدن پدال ترمز جزء نشانه خرابی دیسک ترمز

در صورتی که در هنگام ترمزگیری، احساس سفت بودن پدال ترمز را داشتید، باز هم باید دیسک‌ترمز و بوستر ترمز مورد بررسی قرار گیرد.

لرزش پدال ترمز

لرزش پدال نشانه دیگری از خرابی دیسک‌ترمز است زیرا ممکن است دیسک‌ترمز تاب برداشته باشد.

لرزش خودرو در ترمز گیری از علائم خرابی دیسک ترمز

اگر خودرو در هنگام ترمزگیری دچار لرزش شود، ممکن است ایراد از دیسک باشد، در این مواقع احتمال تاب برداشتن دیسک‌ترمز زیاد است.

افزایش مسافت توقف

زدگی و لب پریدگی دیسک ترمز، عملکرد آن را برای ترمزگیری مختل کند و همچنین باعث ایجاد لرزش در فرمان و لرزش در پدال می شود. بعلاوه، وقتی پدال قادر به ارتباط با دیسک‌ترمز نباشد، لرزشی ایجاد شده و امکان دارد ماشین متوقف نشود. ناتوانی در توقف ماشین یا حتی طولانی شدن مسافت امری بسیار خطرناک می باشد، به خصوص اگر راننده مجبور به توقف اضطراری شود. دیسک قسمت مهمی از سیستم ترمز دیسکی است که در برقراری ایمنی و هندلینگ خودرو اهمیت زیادی دارد.

سوالات رایج در مورد نشانه های خرابی دیسک ترمز

در این قسمت برخی از سوالات رایجی که کاربران در مورد دیسک‌ترمز می پرسند، ارائه شده است.

آیا رانندگی با دیسک ترمز معیوب، ایمن است؟

از ترمز فرسوده به عنوان عاملی خطرآفرین در آسیب یا مرگ و میر یاد می شود. رانندگی با ترمزهای فرسوده جدا از اینکه ایمنی راننده را به خطر می اندازد، سبب خسارت  سنگین به ماشین می شود. در صورت فرسودگی لنت‌ترمز و دیسک‌ترمز، چرخ های ترمز نیز از کار می افتند و هزینه تعمیرات بسیار افزایش می یابد.

زمان تعویض دیسک ترمز چه موقع است؟

اگر ضخامت لنت های ترمز کاهش یافته است، پس باید تعویض شوند، همچنین اگر هنگام ترمزگیری ماشین دچار لرزش می شود، این علامت نشان دهنده آن است که دیسک های ترمز فرسوده شده یا در اثر ترمز شدید دچار صدمه حرارتی شده باشند.

چگونه ترمز دیسکی خراب می شوند؟

به دلیل گرم شدن بیش از حد کالیپر ترمز دیسکی، امکان خرابی این ترمزها افزایش می یابد. زمانی که پیستون کالیپر ترمز از کار بیفتد، کالیپر قادر به اتصال لنت ها به دیسک نیست و در نتیجه عمل ترمزگیری انجام نمی شود زیرا هیچ نیرویی از لنت به دیسک وارد نشده که دیسک را متوقف کند.

وظیفه دیسک ترمز

اگر دیسک ترمز فرسوده شوند، چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که دیسک فرسوده می شود، بریدگی و خرابی را در دیسک می توان مشاهده کرد. دیسک معمولا فقط در جایی که لنت به آن متصل می شود، فرسوده می شود. هرچه بریدگی و این خرابی بیشتر باشد پس، ساییدگی دیسک بدتر می شود. تعمیرکاران از ابزارهای ویژه ای برای اندازه گیری ضخامت دیسک های ترمز استفاده می کنند.

دیسک ترمز چند کیلومتر عمر می کند؟

طول عمر مفید دیسک های ترمز بسته به کارخانه سازنده خودرو، جنس دیسک و لنت به کار رفته و نحوه رانندگی و روش ترمز گیری بستگی دارد.= اما به طور میانگین لنت های ترمز بین 40 هزار تا 96 هزار کیلومتر دوام داشته باشند و دیسک ترمز بین 120 هزار تا 190 هزار کیلومتر دوام داشته باشند.

آیا باید لنت و دیسک ترمز را با هم تعویض کنید؟

برای برقراری حداکثر ایمنی، لنت و دیسک ترمز را با هم تعویض کنید. برای اطمینان از ترمزگیری ایمن و راحت تعویض لنت و دیسک به طور هم زمان توصیه می شود حتی اگر دیسک های ترمز از فلز مرغوب و با کیفیت هستند، به این معنی نیست که نیازی به تعویض ندارند.

آیا ترمزهای دیسکی دیرتر از ترمز کاسه ای فرسوده می شوند؟

ترمزهای دیسکی بهتر از ترمزهای کاسه ای هستند، زیرا احتمال گرم شدن آنها کمتر است. طور معمول، در جلو اتومبیل ها ترمز دیسکی و در عقب ترمزهای کاسه ای استفاده می شود.

چه زمانی باید دیسک ها را تعویض کنید؟

برای دیسک جلو، بهتر است زمانی که هر دو طرف سطح ترمز بیش از 1 میلی متر فرسوده شود.، دیسک تعویض شود. برای دیسک عقب، زمانی که هر دو طرف سطح ترمز بیش از 0.5 میلی متر تا 0.75 میلی متر فرسوده شود، زمان تعویض دیسک است.

نتیجه گیری از نشانه خرابی دیسک ترمز

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه خرابی دیسک ترمز نکاتی را ارائه دادیم. دیسک‌ترمز از اجزای بسیار مهم سیستم‌ترمز دیسکی به شمار می رود بنابراین توجه به سلامت آن برای برقراری ایمنی خودرو امری ضروری است. برخی نشانه ها و علائم وجود دارد که از خراب شدن دیسک‌ترمز خبر می دهند، آگاهی از نشانه خرابی دیسک ترمز برای تشخیص زود هنگام مشکل به شما کمک شایانی می کند. اگر شک دارید که دیسک ترمز فرسوده یا خراب شده است، وسیله نقلیه را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید و به بازرسی دیسک‌ترمز بپردازید. به طور خلاصه علائم رایج خرابی دیسک‌ترمز خودرو عبارتند از: ترمز گیری پر سر و صدا، ارتعاشاتی که از طریق پدال احساس می شوند و بریدگی روی دیسک است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *