دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نحوه کار کردن کمک فنر

نحوه کار کردن کمک فنر

delfed مطالعه: 16:10 1 سال قبل بازدید: 143

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نحوه کار کردن کمک فنر به مرور نکات مهمی می پردازیم. به خاطر دارید که در مقالات مرتبط با کمک فنر بیان کردیم که وجود کمک فنر برای جلوگیری از پرتاپ شدن خودرو به سمت بالا امری ضروری است. این وسیله با کمک سیلندر و پیستون، به آرامی ضربات جذب شده توسط فنر را دفع می کند. اگر کمک فنر وجود نداشت، با باز شدن فنر، ارتعاشات جذب شده در آن سبب پرتاب ماشین به سمت بالا و پایین می شود. این حرکت تا زمانی که ارتعاشات فنر تمام می شد، ادامه داشت. کمک فنر قطعه ای مهم در سیستم تعلیق است که آشنایی با نحوه کار کردن کمک فنر برای شناسایی ایرادات احتمالی آن برای هر راننده ای الزامی به نظر می رسد، با ما همراه باشد.

کمک فنر چگونه کار می کند؟

کمک فنر یکی از قطعات سیستم تعلیق است. کمک فنر یا جاذب ضربه که (Shock Absorber) نام دارد، در نزدیکی چرخ های خودرو نصب می شود و نوسانات فنر را به آرامی تخلیه می کند. کمک فنر از یک سمت به شاسی و از یک سمت به سیستم تعلیق متصل است.

فنر با جذب ضربه فشرده می شود و این ضربه به صورت انرژی جنبشی در آن ذخیره می گردد. این وسیله وظیفه دارد که این انرژی جنبشی را به انرژی دیگری مانند انرژی حرارتی تبدیل کرده و از وارد شدن ضربه به بدنه خودرو جلوگیری کند. آنها برای برقراری تعادل خودرو، کنترل ارتعاشات بدنه و دیگر اهداف مهم برای خودرو ضروری هستند. برای آگاهی از کلیه عملکردهای اصلی کمک فنر به خواندن ادامه دهید.

برای اینکه درک درستی از عملکرد کمک فنر داشته باشید بهتر است ابتدا در مورد سیستم تعلیق اطلاعاتی کسب کنید.

سیستم تعلیق چیست؟

سیستم تعلیق چندین وظیفه در ماشین برعهده دارد که برخی از مهمترین آن ها شامل:

 1. تامین راحتی سرنشینان خودرو با کاهش ارتعاشات و لرزش های ماشین
 2. ارتقای عملکرد چرخ ها با برقراری اتصال لاستیک با جاده
 3. کنترل راحت تر خودرو
 4. افزایش عمر بدنه
 5. حفظ تعادل خودرو

اجزای سیستم تعلیق

اجزای سیستم تعلیق شامل:

 1. فنر
 2. کمک فنر یا دمپر
 3. سیبک و بوش
 4. میل تعادل
 5. طبق
 6. رینگ و لاستیک

نقش فنر در سیستم تعلیق چیست؟

 1. ضرباتی که از چرخ ها به آن ها وارد می گردد را جذب می کنند.
 2. سبب تنظیم ارتفاع خودرو می شوند.
 3. سطح تماس لاستیک با جاده را حفظ می کنند.
 4. انواع مختلف فنر مانند برگی، پیچی و بادی موجود است.

نحوه عملکرد کمک فنر

فنرها هنگام وارد آمدن ضربه توسط چرخ ها جمع می شوند و انرژی حاصل از ضربه را در خود نگه می دارد، از این رو ضربات به شاسی و بدنه وارد نمی شود. فنر در حالت باز، سبب وارد کردن فشار به لاستیک شده و سطح تماس لاستیک با جاده را به بهترین شکل ممکن می سازد.

نقش کمک فنر در سیستم تعلیق چیست؟

کمک فنر وظیفه تکمیل عملکرد فنر را برعهده دارد. زمانی که انرژی حاصل از ضربات در آن جمع می شود، باید تخلیه شود تا فنر مجددا به حالت عادی برگردد، اگر این تخلیه ناگهانی صورت گیرد، ماشین به سمت بالا پرتاب می گردد. این پرتاب شدن به سمت بالا و پایین تا زمان تخلیه شدن کامل انرژی فنر ادامه می یابد که سبب آسیب های شدید به بدنه و شاسی ماشین می شود. از این رو کمک فنر به میدان آمده تا ضربات جمع شده در فنر را به آرامی تخلیه کند. این وسیله با کمک پیستون و سیلندر این امر را به آرامی انجام داده و از وارد شدن ضربات شدید ناگهانی به بدنه خودداری می کند.

کمک فنر چگونه عمل می کند؟

کمک فنر به شکل یک سیلندر استوانه ای است. پیستونی درون این استوانه دارد که سیلندر را به دو محفظه بالا و پایین تقسیم می کند. میل پیستون نیز سبب جا به جا شدن پیستون می شود. در انتهای این پیستون سوراخ های ریزی (سوپاپ) تعبیه شده که روغن از طریق این سوپاپ ها بین دو محفظه بالا و پایین جا به جا می شود. از آن جایی که این سوپاپ ها بسیار ریز هستند، عبور روغن بین دو محفظه بالا و پایین چندان راحت نیست، همین امر سبب کاهش انرژی پیستون می گردد.
به بیان دیگر: انرژی فنر توسط توپی کمک فنر که در بالای کمک فنر قرار دارد، جذب می شود. سپس توپی سبب حرکت میل کمکی می گردد. حرکت میل کمکی سبب پایین آمدن پیستون می شود. در نتیجه روغن موجود در قسمت پایین محفظه متراکم شده و از طریق سوپاپ های پیستون به سمت بالا حرکت می کند. این حرکت آرام روغن مانع از حرکات رفت و برگشتی سریع پیستون می شود. زیرا پیستون هنگام حرکت با مقاومت ناشی از حرکت آرام روغن مواجه می شود.

اجزای کمک فنر

میل کمکی یا میل پیستون:
در وسط پیستون، میل کمکی قرار دارد که به میل پیستون معروف است و به توپی در بالای آن متصل می گردد. حرکت توپی سبب حرکت میل لنگ به سمت پایین می شود. میل لنگ که در وسط پیستون قرار دارد، پیستون را به سمت پایین فشار می دهد.

پیستون:
محفظه سیال را به دو قسمت بالایی و پایینی تقسیم می کند و سوراخ های ریز که سوپاپ نام دارد در انتهای آن تعبیه شده است.

سیلندر:
محفظه ای پر روغن است و به دو محفظه بالایی و پایینی تقسیم می گردد. در وسط سیلندر، پیستون قرار دارد.

توپی سر میل کمکی:
توپی در بالای کمک فنر قرار دارد و به میل کمکی متصل می گردد. ضربه توسط توپی به میل کمکی منتقل می شود.

ضربه گیر:
ضربه گیر خاصیت ارتجاعی داشته و مانع از انتقال ضربات فنر به میل کمکی می شود.

نحوه کار کردن کمک فنر به زبانی دیگر

حال که با اجزای کمک فنر آشنا شدید، بهتر می توانید نحوه کار کردن کمک فنر را درک کنید. این بار با بیان دیگر به نحوه کار کمک فنر می پردازیم تا تمامی جنبه های کارکرد آن برای شما آشکار شود.

هنگام رانندگی و عبور از دست اندازها و ناهمواری ها، لاستیک ها دچار ارتعاش می شوند. این ارتعاش توسط چرخ ها به فنر می رسد. فنر ماشین فشرده شده و ارتعاشات را به صورت انرژی جنبشی در خود ذخیره می کند. انرژی جنبشی جمع شده در فنر توسط کمک فنر باید تخلیه شود.

توپی موجود در کمک فنر، این انرژی را دریافت کرده و آن را به میل کمکی انتقال می دهد. میل کمکی سبب حرکت پیستون به سمت پایین می شود. مایع موجود در محفظه پایین سیلندر متراکم شده و از طریق سوپاپ های پیستون به سمت بالای محفظه حرکت می کند. همین متراکم شدن مایع سبب کند شدن حرکت پیستون می شود. زیرا بخش زیادی از انرژِی جنبشی پیستون هنگام حرکت روغن از طریق سوپاپ ها به گرما تبدیل می گردد.

نکته: سیال ها با حرکت سخت خود از سوپاپ ها سبب کاهش حرکات میل کمکی و پیستون شده و به مرور انرژی جنبشی را به انرژی حرارتی تبدیل می کنند.

نحوه کار کردن کمک فنر

انواع کمک فنر

 • کمک فنر هیدرولیکی
 • کمک فنر گازی
 • کمک فنر تلسکوپی
 • کمک فنر قابل تنظیم
 • کمک فنر هیدرواستاتیکی
 • کمک فنر اهرمی

کمک فنر هیدرولیکی یا روغنی

سیال موجود در کمک فنر در نوع هیدرولیکی از نوع روغن می باشد. درون سیلندر کمک فنر که پر از روغن است، یک پیستون متحرک سبب حرکت روغن می شود. پس از وارد شدن نیرو توسط میل کمکی به پیستون، روغن از سوپاپ های پیستون جریان می یابد. ریز بودن سوپاپ ها سبب مقاومت زیادی در حرکت پیستون شده که در نهایت میرایی و دفع ارتعاشات را موجب می شود.

کمک فنر گازی یا بادی

کمک فنر گازی از گاز برای حرکت دادن پیستون موجود در کمک فنر استفاده می کنند. در این نوع کمک فنر، سوپاپ های پیستون جای خود را به سوپاپ های گازی داده اند و ورود و خروج هوا را کنترل می کنند. این کمک فنر نسبت به کمک فنر هیدرولیکی ضریب میرایی بالاتری دارد.

کمک فنر تلسکوپی

کمک فنر تلسکوپی شباهت زیادی به کمک فنر هیدرولیکی دارد. سوپاپ های موجود در کمک فنر تلسکوپی از نظر اندازه با هم تفاوت دارند. هنگامی که میل کمکی به پیستون فشار وارد می کند، روغن از سوراخ های بزرگتر به محفظه بالایی می رود و فنر سریع تر جمع می شود. هنگامی که کمک فنر باز می شود، روغن از سوراخ های ریز پیستون کرده و به محفظه پایین بر می گردد. به دلیل عبور روغن از سوپاپ های ریز، حرکت پیستون کندتر شده و میرایی ارتعاشات بیشتر می شود.

کمک فنرهای قابل تنظیم

ضریب میرایی این کمک فنر قابل تنظیم می باشد. در این کمک فنر سنسورهایی وجود داشته که شرایط خودرو را سنجیده و براساس آن میزان باز و بسته شدن سوپاپ ها را کنترل کرده و در نتیجه میرایی ارتعاشات را در کمک فنر تنظیم می کنند.

کمک فنر هیدرو استاتیکی

این کمک فنر مشابه کمک فنر هیدرولیکی عمل می کند. اما فقط برای پیشگیری از هوا گرفتن روغن، محفظه ای از گاز نیتروژن درون یک کیسه مخصوص در محفظه سیلندر قرار می گیرد.

کمک فنر اهرمی

مکانیسم عمل کمک فنر اهرمی مشابه کمک فنر هیدرولیکی است. با این تفاوت که به جای میل کمکی از اهرم برای حرکت پیستون استفاده می شود. همچنین هنگام جمع شدن کمک فنر، روغن از سوپاپ های درشت عبور کرده و هنگام باز شدن کمک فنر از سوراخ های ریز عبور می کند تا پیستون مقاومت بیشتری برای حرکت داشته باشد و فنر دیرتر باز شود.

هدف اصلی کمک فنر چیست؟

هدف اصلی کمک فنر، محدود کردن حرکت بدنه خودرو می باشد. زمانی که ماشین در جاده ناهموار حرکت می کند، تحت تاثیر شرایط جاده، بالا و پایین می رود. میزان تکان و لرزش های ماشین توسط کمک فنر باید کم شود. کمک فنر با کمک سیال های روغنی و گازی سبب میرایی این ارتعاشات شده و در نتیجه راحتی را برای سرنشینان خودرو فراهم می کند.

چگونگی کار کردن کمک فنر

برخی از وظایف جانبی کمک فنر در خودرو

1. حفظ تعادل خودرو
کمک فنر ها با جذب ضربات سبب حفظ تعادل خودرو می شوند. برای مثال در پیچ های تند امکان کنترل و پایداری بیشتری را برای خودرو فراهم می کند.

2. وارد کردن نیرو به تایر
هر کمک فنر علاوه بر اینکه با همکاری همدیگر سبب تامین راحتی سرنشینان می شود، به طور جداگانه نیز روی هر تایر یا لاستیک فشار وارد می کند. نیروی وارد شده به لاستیک ها سبب برقراری تماس لاستیک با جاده می شود. در نتیجه سطح تماس لاستیک با جاده حفظ شده و مانع از بلند شدن لاستیک در زمین های ناهموار می شود.

3. کاهش ساییدگی لاستیک
یکی دیگر از نقش های کمک فنر، کاهش ساییدگی لاستیک است. کمک فنر با تثبیت کردن وضعیت لاستیک، از ساییدگی لاستیک خودداری می کند. زمانی که تمامی قسمت های لاستیک با سطح جاده ارتباط داشته باشد، تمامی بخش ها به طور یکنواخت وزن را تحمل کرده و در نتیجه میزان ساییدگی لاستیک کمتر می شود.

4. افزایش کارکرد سیستم تعلیق
کمک فنرها تنها بخشی از سیستم تعلیق هستند. سیستم تعلیق از فنر، سیبک، بوش، میل موج گیر و.. تشکیل شده است. اگر کمک فنر به خوبی ضربات را جذب کند و به آرامی دفع کند بنابراین به سایر قسمت های سیستم تعلیق فشار وارد نمی شود و کارکرد این سیستم افزایش می یابد.

عوامل موثر در افزایش طول عمر کمک فنر

 1. پرهیز از ترمزهای شدید و ناگهانی
 2. تنظیم چرخ و تراز بندی آن ها
 3. روغن کاری اجزای سیستم تعلیق به صورت دوره ای
 4. تعویض به موقع لاستیک های آسیب دیده و تعویض ضربدری لاستیک ها
 5. پرهیز از حمل کردن بار بیش از ظرفیت ماشین
 6. پرهیز از رانندگی در جاده های ناهموار

نتیجه گیری از نحوه کار کردن کمک فنر

در این راهنما از سایت دلفد به توضیح در مورد نحوه عملکرد کمک فنر پرداختیم. کمک فنرها جز عناصر مهم هر سیستم تعلیق خودرو می باشند. در کنار هر لاستیک ماشین یک کمک فنر قرار دارد که کارایی قابل توجهی را در سیستم تعلیق خودرو ایجاد می کند. کمک فنر برای کنترل ارتعاشات فنر در سیستم تعلیق تعبیه شده است.
در برخی از موارد به دلیل شرایط نامطلوب جاده، ممکن است بدنه ماشین بیش از حد بالا و پایین رود، در این موارد کمک فنر به کمک فنر آمده و این حرکات لرزشی را کاهش می دهد. کمک فنر برای تخلیه انرژی جنبشی ذخیره شده در فنر آن را به انرژی حرارتی تبدیل می کند. سیال و گاز موجود در کمک فنر سبب جذب انرژی جنبشی به انرژی حرارتی می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *