دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
نحوه کار دیفرانسیل خودرو چگونه است؟

نحوه کار دیفرانسیل خودرو چگونه است؟

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:45 7 ماه قبل بازدید: 107

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی مهم در مورد نحوه عملکرد دیفرانسیل خودرو می پردازیم. دیفرانسیل یکی دیگر از اجزای سیستم انتقال قدرت است، سیستم انتقال قدرت سبب انتقال قدرت موتور به چرخ ها می شود اما قبل از اینکه قدرت به چرخ ها برسد باید توسط سیستم انتقال قدرت در میزان سرعت و قدرت و همچنین میزان تقسیم این نیرو بین چهار چرخ، عملیاتی انجام شود. دیفرانسیل خودرو قدرت و سرعت را به طور متناسب بین چرخ های محرک تقسیم می کند زیرا برخی از چرخ های ماشین در شرایط مختلف مانند دور زدن ها و … نیاز به نیروی متفاوتی نسبت به چرخ های دیگر ماشین دارند.
آگاهی در مورد عملکرد دیفرانسیل خودرو به شما در شناسایی برخی از مشکلات رایجی که به سبب خرابی آن به وجود می آید، کمک می کند، با ما همراه باشید.

دیفرانسیل خودرو چیست؟

دیفرانسیل یکی از مهم ترین اجزای خودرو می باشد. وظیفه اصلی آن این است که اجازه دهد قدرت از گیربکس به چرخ ها برسد همچنین امکان سرعت چرخش چرخ های محرک را امکان پذیر می کند و قادر است تا قدرت را به طور یکسان بین هر دو چرخ تقسیم کند.
هر خودرو دارای چهار چرخ است و هر جفت را یک محور می گویند، برای مثال چرخهای جلو را محور جلو و چرخهای عقب را محور عقب می گویند، وظیفه دیفرانسیل این است که نیروی میل گاردان را به محور محرک یا جفت چرخ های محرک انتقال دهد.

در ماشین دو نوع چرخ وجود دارد، چرخ محرک و متحرک انواع چرخ های ماشین هستند.

 1. چرخ هایی که قدرت موتور به آن ها انتقال داده می شود و سبب حرکت ماشین رو به جلو می شود، چرخ های محرک نامیده می شود، چرخ های محرک نیروی پیشرانه را مستقیم دریافت می کند.
 2. چرخ هایی که هرز گرد می چرخند و با حرکت چرخ های محرک به حرکت واداشته می شوند، چرخ های متحرک نام دارند، چرخ های متحرک نیروی پیشرانه را مستقیم دریافت نمی کنند.

دیفرانسیل جلو و عقب یا دو دیفرانسیل به چه معناست؟

روی محور محرک تمامی خودروها، دیفرانسیل وجود دارد، در صورتی که محور جلو خودرو محرک باشد، به خودرو دیفرانسیل جلو گفته می شود اما اگر محور عقب خودرو محرک باشد، به ماشین دیفرانسیل عقب می گویند، در صورتی که هر دو محور جلو و عقب محرک باشد، به آن دو دیفرانسیل می گویند.

 • در خودروهای دیفرانسیل جلو، نیروی دیفرانسیل توسط پلوس به چرخها انتقال داده می شود.
 • در خودروهای دیفرانسیل عقب، نیروی دیفرانسیل توسط شفت به چرخها انتقال داده می شود.

دیفرانسیل خودرو چگونه کار می کند؟

دیفرانسیل خودرو مجموعه ای از چرخ دنده ها است که وظیفه تغییر نیروی تولید شده در گیربکس و تغییر اختلاف سرعت برای چرخش چرخ ها را برعهده دارد. قدرت موتور توسط یک میل گاردان از خروجی گیربکس به چرخ ها انتقال می یابد، وظیفه دیفرانسیل این است که گشتاور موتور را به چند قسمت تقسیم کرده و به چرخهای محرک انتقال دهد.

چرا باید دیفرانسیل سرعت چرخش چرخ های محرک را تغییر دهد؟

در هنگام پیچیدن در سرپیچ ها، چرخ های داخلی نسبت به خارجی مسافت کمتری را طی می کنند، اگر مسافت کمتری طی شود پس سرعت کمتری نیز نیاز است اما چرخهای خارجی به دلیل مسافت بیشتری که باید طی کنند، نیاز به سرعت بیشتر دارند، دیفرانسیل سرعت چرخ ها را با توجه به شرایط جاده تعیین کرده و بین چرخ ها تقسیم می کند تا حرکت خودرو مختل نشود.

انواع دیفرانسیل خودرو

قانون سرعت:

مقدار سرعت از تقسیم میزان مسافت طی شده در زمان بدست می آید. در پیچ ها چرخ های داخلی مسافت کمتری باید طی کنند اما چرخ های بیرونی نیازمند پیمودن مسافت طولانی تری هستند، از آن جایی که واحد زمان یکسان است، پس چرخی که داخل پیچ است به دلیل جا به جایی کمتر، سرعت کمتری هم دارد اما چرخ بیرونی به دلیل جا به جایی بیشتر، سرعت بیشتری نیاز دارد.
اگر ماشین دیفرانسیل نداشته باشد، چرخها قفل شده و در هنگام پیچ، یکی از چرخها روی زمین می لغزد زیرا بدون دیفرانسیل همه چرخ ها با یک سرعت می چرخند و چرخ داخلی که در پیچ است، سرعت بالایی داشته که این امر امکان چپ کردن ماشین را زیاد می کند.

برای اینکه با نحوه عملکرد دیفرانسیل آشنا شوید بهتر است در مورد اجزای دیفرانسیل اطلاعاتی داشته باشید.

اجزای دیفرانسیل جلو یک ماشین

 • هوزینگ
 • دو عدد چرخ دنده پلوس
 • چرخ دنده هرزگرد
 • چرخ دنده کرانویل یا حلقه ای
 • چرخ دنده های جانبی
 • چرخ دنده های اسپایدر
 • چرخ دنده پینیون یا سر گاوی

زمانی که نیرو از گیربکس به دیفرانسیل خودرو می رسد، ابتدا دنده پینیون شروع به چرخیدن می کند، از آن جایی که دنده کرانویل با دنده پینیون درگیر است، دنده کرانویل نیز می چرخد، دنده کرانویل سبب چرخش دنده هرزگردها می شود.
در صورتی که ماشین در یک جاده صاف حرکت کند، دنده هرزگردها با پلوس درگیری ندارند اما اگر نیاز به دور زدن باشد، دنده های هرزگرد خلاف جهت دنده های پلوس می چرخند و باعث شده که یکی از دنده های پلوس سریع تر نسبت به دیگر دنده پلوس بچرخد، این دنده پلوس که سریعتر می چرخد، مرتبط با همان چرخی است که در سمت خارج پیچ قرار دارد.

هر یک از اجزای دیفرانسیل خودرو چه نقشی بر عهده دارند؟

به طور کلی دیفرانسیل خودرو مجموعه ای از چرخ دنده ها است که نیرو را از گیربکس دریافت کرده و جهت گشتاور را تغییر می دهند، مهمترین بخش یک دیفرانسیل، هوزینگ می باشد.

1. هوزینگ

هوزینگ به تنظیم دور چرخها هنگام حرکت در جاده مستقیم و دور زدن در پیچ ها می پردازد، هوزینگ دارای 4 چرخ دنده می باشد که دو چرخ دنده آن هرز گرد و دو چرخ دنده آن سرپلوس نام دارد.

2. چرخ دنده پلوس

این قطعه در عبور از ناهمواری ها به هوزینگ یا هرزگرد کمک کرده تا گشتاور و سرعت را بین چرخ های محرک تقسیم کند.

3. چرخ دنده هرز گرد

این قطعه وظیفه حفظ تعادل خودرو در پیچ ها و تنظیم سرعت حرکت چرخ ها را برعهده دارد.

4. چرخ دنده پینیون یا کله گاوی

این قطعه سبب انتقال گشتاور از گیربکس به دیفرانسیل می شود.

چرخ دنده کرانویل (چرخ دنده حلقه ای)

این قطعه با کرانویل و هرزگرد در ارتباط است و سبب انتقال چرخش پینیون به دنده هرزگرد می شود، به چرخ دنده کرانویل حلقه ای نیز گفته می شود که گشتاور را از چرخ دنده پینیون دریافت می کند و به هرزگرد می دهد.

چرخ دنده جانبی

چرخ دنده جانبی سبب چرخش دورانی چرخ دنده حلقه ای می شود، به این چرخ دنده ها، سرپلوس نیز می گویند.

چرخ دنده اسپایدر

حرکت چرخ های چپ و راست توسط این چرخ دنده انجام می شود.

انواع دیفرانسیل خودرو

نحوه عملکرد دیفرانسیل خودرو در مسیر مستقیم

در مسیر صاف، دنده هرزگرد در امتداد چرخ دنده کرانویل می چرخد، این دنده با دوران خود سبب چرخش دنده های سرپلوس شده و با سرعتی برابر چرخ ها را به حرکت وا می دارد، در واقع دنده هرزگرد حول محور خودش دوران ندارد بلکه در راستای کرانویل می چرخد، به این ترتیب سرعت هر دو چرخ برابر خواهد شد.

نحوه عملکرد دیفرانسیل خودرو در دور زدن ها

در زمان دور زدن خودرو، دیفرانسیل به صورت متفاوت عمل می کند. با چرخش کرانویل، هرزگردها حول محور خودشان نیز می چرخند، یعنی ترکیبی از چرخش در راستای کرانویل و در راستای محور خود دارند، به این ترتیب تاثیر متفاوتی روی دنده های جانبی دارد، سرعت حرکت دنده سر پلوس با سرعت چرخش دنده هرزگرد حول محور خودش تنظیم می شود.

دسته بندی وظایف دیفرانسیل خودرو

در این بخش برای جمع بندی از عملکرد دیفرانسیل خودرو تصمیم گرفتیم وظایف این قطعه را به صورت خلاصه در زیر بیان کنیم.

1. انتقال نیرو به چرخ های ماشین

اصلی ترین وظیفه دیفرانسیل خودرو این است که نیرو را از گیربکس به دیفرانسیل انتقال دهد، نکته ای که باید مد نظر داشته باشید این است که دیفرانسیل فقط به چرخهای محرک نیروی گیربکس را انتقال می دهد، چرخ های متحرک با حرکت چرخهای محرک می چرخد و نیروی پیشرانه آن ها را به حرکت وا نمی دارد.

2. تنظیم سرعت چرخ های ماشین

تنظیم سرعت چرخ های ماشین از وظایف اصلی دیفرانسیل خودرو است، دیفرانسیل با توجه به شرایط جاده چرخ دنده های مناسب را درگیر کرده و از این رو سبب تنظیم سرعت چرخ های ماشین می شود. در جاده صاف، چرخ های محرک با یک سرعت یکسان شروع به چرخش می کنند، در جاده های پرپیچ و خم و در پیچ ها، دیفرانسیل سبب تقسیم نیرو بین چرخ ها می شود و سرعت یکی از چرخ ها را بیشتر از چرخ دیگر در نظر می گیرد.

3. تغییر جهت نیرو

تغییر جهت نیرو از دیگر وظایف دیفرانسیل خودرو است، از آن جایی که محور خروجی گیربکس در امتداد طولی خودرو قرار گرفته است و محورهای محرک عقب در امتداد عرض قرار دارند، باید نیرو را تحت زاویه 90 درجه به چرخهای محرک منتقل کند، این تغییر زاویه 90 درجه نیرو، توسط درگیری پینیون و کرانویل انجام می شود.

انواع دیفرانسیل خودرو

براساس تکنولوژی های به کار رفته در دیفرانسیل خودرو می توان آن ها را به چند دسته تقسیم کرد. در زیر انواع دیفرانسیل ماشین بیان شده است.

1. دیفرانسیل باز

دیفرانسیل باز از ارزان ترین دیفرانسیل های بازار می باشد، این مدل نیروی خروجی از موتور را به دو جهت تقسیم کرده که این دو جهت سبب چرخش چرخ ها با سرعت های متفاوتی می شود.

2. دیفرانسیل قفل شدنی

چرخ های متصل به این مدل در زمان قفل شدن هنگام عبور از شرایط سخت با سرعت برابر می چرخند.

3. دیفرانسیل تقسیم کننده گشتاور

این نوع در خودروهای چهار چرخ محرک به کار می رود و تقسیم نیرو بین چهار چرخ را به بهترین شکل انجام می دهد.

4. دیفرانسیل الکترونیکی

این مدل امنیت را نسبت به سرعت در درجه بالاتری قرار می دهد و با پایش و بررسی سرعت، زاویه فرمان و شتاب خودرو، میزان قفل شدن فرمان و …. را کنترل می کند.

5. دیفرانسیل LSD

این نوع در خودروهای مسابقه ای به کار رفته و به دیفرانسیل با لغزش محدود نیز نامگذاری می شوند که امکان قفل دیفرانسیل در پیچ ها را ممکن می سازد.

اجزای دیفرانسیل خودرو

سوالات رایج در مورد دیفرانسیل خودرو

در این بخش به سوالات رایجی که کاربران در مورد دیفرانسیل خودرو از کارشناسان تیم دلفد می پرسند، می پردازیم.

1. آیا می توان با یک دیفرانسیل شکسته رانندگی کرد؟

رانندگی کردن با دیفرانسیل شکسته امری معقولانه نیست زیرا ممکن است در پیچ ها، سبب واژگونی ماشین شود، خرابی دیفرانسیل سبب خراب شدن سایر قطعات ماشین می شود.

2. اگر دیفرانسیل از کار بیفتد چه اتفاقی می افتد؟

در صورتی که دیفرانسیل خودرو از کار بیفتد، چرخش چرخ ها را با مشکل مواجه می کند همچنین خراب شدن دیفرانسیل سبب قفل شدن چرخ ها می شود که این وضعیت در هنگام رانندگی بسیار خطرناک است.

3. علائم خرابی دیفرانسیل خودرو چیست؟

در صورتی که بوی سوختگی از گیربکس به مشام برسد، احتمالا مشکلی در گیربکس رخ داده است، صداهای عجیب و غیر طبیعی و ارتعاشات زیاد از دیگر علائم خرابی دیفرانسیل می باشد.

4. چه عواملی سبب خراب شدن دیفرانسیل می شود؟

 • استفاده از روان کننده نامرغوب
 • خراب شدن اتصالات و مفصل ها
 • گیر کردن گل و لای و آلودگی در دیفرانسی
 • پارگی گردگیر پلوس

نتیجه گیری از نحوه عملکرد دیفرانسیل خودرو در دور زدن ها

در این راهنما از سایت دلفد در مورد عملکرد دیفرانسیل خودرو نکات مهمی را بیان کردیم. در نظر داشته باشید که دیفرانسیل قطعه ای مهم در سیستم انتقال قدرت می باشد و سبب انتقال نیروی گیربکس به چرخ ها می شود و همچنین مقدار سرعتی که هر چرخ باید داشته باشد را تنظیم می کند. در صورت نبود دیفرانسیل، سرعت چرخش چرخ ها در دور زدن ها با هم برابر بوده که این امر موجب واژگونی خودرو می شود. پس برای هر ماشینی سیستم دیفرانسیل حکم تقسیم کننده سرعت و پیشگیری از واژگونی ماشین را برعهده دارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *