دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
میل موجگیر خودرو چیست

میل موجگیر خودرو چیست

مهسا حاتمیان مطالعه: 9:40 1 سال قبل بازدید: 175

در این راهنما از سایت دلفد در مورد میل موجگیر خودرو (Anti-Roll Bar) اطلاعاتی را بیان می کنیم. میل موج گیر که میل تعادل نیز نامیده می شود، به حفظ تعادل و کاهش تکان های بدنه ماشین در مسیرهای ناهموار کمک می کند، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

کار میل موجگیر خودرو (میل تعادل) چیست؟

در همه ماشین ها یک میل موجگیر نصب شده است که لاستیک ماشین را به جاده متصل نگه می دارد و بخشی از سیستم تعلیق ماشین می باشد. میل موجگیر به کمک سیستم تعلیق آمده و در پیچ ها یا دور زدن ها، مانع از چپ کردن ماشین به یک سمت می شود بنابراین آگاهی در مورد ساختمان و عملکرد میل تعادل حائز اهمیت است زیرا می توانید با شناخت از عملکرد آن به راحتی دلیل برخی از مشکلاتی که برای ماشین به وجود می آید را تشخیص دهید.

ساختمان میل موجگیر خودرو

میل موجگیر خودرو یک قطعه فولادی است و ساختار هندسی ساده ای دارد. این قطعه استوانه ای شبیه به طرح U می باشد و دو چرخ جلویی را به هم متصل می کند. در برخی از ماشین ها، میل موج گیر برای قسمت عقب ماشین نیز نصب می شود اما به طور معمول کاربرد آن برای قسمت چرخ های جلو است.

محل نصب میل موج گیر ماشین

محل نصب میله موج گیر بسته به نوع سیستم تعلیق متفاوت است. سیستم تعلیق به دو نوع وابسته و مستقل تقسیم می شود.

• در سیستم تعلیق وابسته، برای هر دو چرخ یک محور استفاده می شود و چرخ ها به موازات یکدیگر قرار می گیرند. در این سیستم تعلیق، در صورتی که یک چرخ بالا و پایین رود، چرخ موازی با آن نیز تحت تاثیر این حرکت قرار می گیرد. میل تعادل در این سیستم تعلیق زیر کاپوت و به کمک فنرها وصل شده است و کمک فنرهای طرفین خودرو را به همدیگر وصل می کند بنابراین با حرکت کمک فنر یک سمت، کمک فنر سمت دیگر نیز حرکت می کند و تعادل برقرار می شود.
• در سیستم های تعلیق مستقل، هر چرخ توانایی حرکت مستقل و بدون تاثیر گرفتن از چرخ طرفی را دارا است. میل موجگیر خودرو در این سیستم تعلیق در زیر بازوها نصب می شود.

اتصالات میله موج گیر اتومبیل

1. میله موجگیر توسط بوش به دو کمک فنر چرخ (یا بازوهای سیستم تعلیق) وصل می شود.
2. میله موج گیر با اتصال محوری یا pivot به دو طرف طبق زیرین نیز متصل می شود.

میله موجگیر خودرو

میل موجگیر خودرو و سیستم تعلیق

برای درک بهتر عملکرد میل موجگیر خودرو بهتر است در مورد سیستم تعلیق اطلاعاتی کسب کنید.
سیستم تعلیق برای جلوگیری از ارتعاشات و لرزش های ماشین به داخل اتاقک است، لذا راحتی سرنشینان را فراهم می کند. سیستم تعلیق بین شاسی و چرخ های خودرو به کار گرفته می شود.
اجزای سیستم تعلیق شامل:

1. فنر
2. کمک فنر
3. ستون های نگه دارنده
4. طبق
5. میل موجگیر (میل تعادل)

میله موجگیر به بازوهای کنترل یا کمک فنر چرخ ها متصل می شوند و مانند فنر پیچشی عمل می کند. میله موج گیر با افزودن مقاومت در برابر چرخش بدنه، سختی سیستم تعلیق را افزایش می دهند و از این رو مانع از چپ شدن ماشین می شود. اما هنگام رانندگی در جاده ای همسطح که هر دو چرخ همزمان به سمت بالا و پایین حرکت می کنند، وجود میل تعادل لازم نیست.

نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که شرایط جاده قابل پیش بینی است و ممکن است در مسیر شما دست انداز یا پیچ و همچنین گودال وجود داشته باشد، از این رو وجود میل موج گیر برای جلوگیری از چپ شدن ماشین لازم و ضروری است.

 

هدف از نصب میل موجگیر خودرو چیست؟

میله موجگیر که میل های تثبیت کننده یا تعادل نیز نامیده می شوند، برای جلوگیری از چپ شدن وسیله نقلیه استفاده می شود. این یک میل فولادی U شکل است که به هر یک از چرخهای جلو خودرو متصل است. وقتی ماشین در یک پیچ می چرخد، بدنه ماشین به یک طرف می چرخد یا وزن آن به یک طرف تغییر می کند، میل موجگیر با عملکرد خود مانع از کج شدن ماشین به یک سمت می شود، به عبارتی زمانی که ماشین به سمت راست می پیچد، وزن ماشین نیز به سمت راست چرخانده می شود.

هنگامی که چرخ شروع به حرکت به سمت راست بدنه می کند، میله تعادل تاب می خورد و باعث می شود وزن خودرو به سمت دیگر منتقل شود، همچنین در چاله یا دست اندازها نیز میل موجگیر کمک می کند تا تعادل ماشین حفظ شود.

آیا همه ماشین ها میله موجگیر دارند؟

در همه اتومبیل ها یک میل موجگیر نصب شده است که لاستیک را به جاده متصل می کند و از تکان های شدید اتاقک و سرنشینان جلوگیری می کند.

میل موجگیر خودرو کجا نصب می شود؟

میله موجگیر جز عناصر ضروری سیستم تعلیق و شاسی است و سیستم تعلیق چرخ محور را به ساختار بدنه متصل می کند. بسیاری از ماشین ها دارای یک میله موج گیر در محور جلو و برخی از آنها نیز در محور عقب هستند.

در صورت شکستن میل موجگیر چه اتفاقی می افتد؟

اگر اهرم های میل موجگیر بشکند؛ شما هنوز هم قادر به رانندگی هستید. مشکل این است که هنگام چرخش با سرعت بیش از 50 کیلومتر در ساعت، متوجه کج شدن بیش از حد ماشین خواهید شد، این امر می تواند وسیله نقلیه را ناپایدار کند. اگر در هنگام رانندگی بوش یا اتصالات میل موجگیر خراب شد، ماشین را به یک تعمیرکار بسپارید.

میل موج گیر خودرو

آیا می توان بدون میل موجگیر رانندگی کرد؟

بدون میل موجگیر می توان رانندگی کرد اما ماشین هنگام پیچیدن در پیچ ها بیشتر کج می شود. ولی غیرقابل کنترل نیست. فقط با سرعت قانونی در پیچ ها رانندگی کنید و مراقب تغییر مسیر در بزرگراه باشید.

آیا میل موجگیر می تواند خیلی سفت باشد؟

همانطور که از نام آن پیداست میله موجگیر یا میل تعادل برای مقاومت در برابر چپ شدن ماشین کار می کند. اما این میل یک نقش فوق العاده مهم دیگر نیز دارد که به عنوان فنر دوم برای افزودن سختی فنر در تایر عمل می کند، اما فقط در پیچ ها! در صورتی که میل موج گیر سفت باشد، گرفتن ترمز برای لاستیک در سطح صاف مشکل می شود و کنترل شتاب تحت تأثیر منفی قرار می گیرد.

ماشین چند میل موج گیر دارد؟

به طور معمول هر ماشین یک میله موجگیر دارد. برخی از اتومبیل ها دارای یک میل موجگیر در جلو و یک میل موجگیر دیگر در محور عقب هستند. بعضی از خودروها فقط یک میل موج گیر در سیستم تعلیق جلو دارند. اتومبیل های اسپرت برای ثبات بهتر در هنگام پیچیدن، میل موج گیر ضخیم تری دارند.

نتیجه گیری از مقاله میل موجگیر خودرو چیست؟

در این راهنما از سایت دلفد در مورد میل موجگیر خودرو اطلاعاتی کسب کردید. میل موج گیر یا میل تعادل، برای ایجاد ثبات بهتر ماشین به کار می رود و از چپ کردن ماشین در پیچ ها و یا گودال ها و سطوح ناهموار جلوگیری می کند. میل موجگیر خودرو به کمک سیستم تعلیق آمده و سبب می شود تا تکان ها و لرزش های ماشین کم شود. میله موج گیر سبب افزایش تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن ماشین می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *