دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
موتور دو زمانه چگونه کار می کند؟

موتور دو زمانه چگونه کار می کند؟

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:30 1 سال قبل بازدید: 125

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نحوه کارکرد، مزایا و معایب موتور دو زمانه مطالب مهمی را گردآوری کرده ایم. موتور خودروها به دو نوع سواری و سنگین دسته بندی می شود اما برای وسایل نقلیه کوچکتر موتور دیگری به نام موتور دو زمانه وجود دارد که کم هزینه تر و با قدرت بیشتر است. جهت کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

نحوه عملکرد موتور دو زمانه

موتورهای دوزمانه به دلیل اینکه با هر بار چرخش میل لنگ یک بار عمل احتراق را انجام می دهند، توان دو برابری نسبت به موتورهای چهار زمانه تولید می کنند. مراحل سیکل موتور دو زمانه مانند موتور چهار زمانه است و با هم همپوشانی دارند، اما در برخی از قسمت ها تفاوت هایی وجود دارد.

به طور کلی موتور دوزمانه چهار مرحله مکش، تراکم، احتراق و تخلیه را دارد اما تمامی این مراحل را با یک بار حرکت رفت و برگشتی پیستون انجام می دهد.اما موتورهای چهار زمانه برای انجام این مراحل به دو بار حرکت رفت و برگشتی پیستون نیاز دارند، به عبارتی مراحل یک سیکل در موتورهای دو زمانه با هم انجام گرفته اما در موتورهای چهار زمانه هر مرحله به صورت مجزا از هم انجام می شود و تا تمام نشدن یکی از این مراحل، مرحله بعدی شروع نمی شود.

برای اینکه درک درستی از مکانیسم عمل موتور دوزمانه داشته باشید بهتر است ابتدا با سیکل موتور های چهار زمانه آشنا شوید.

موتور چهار زمانه چگونه کار می کند و تفاوت آن با موتور دو زمانه در چیست؟

در موتورهای چهار زمانه که به طور رایج در خودروهای سواری به کار می رود، سیکل عمل موتور به شرح زیر است.

ابتدا سوخت توسط انژکتور وارد محفظه سیلندر شده و به همان نسبت نیز هوا توسط سوپاپ ها وارد محفظه می شود، شمع با کمک ولتاژ بالایی که از کوئل دریافت می کند، سبب ایجاد جرقه شده و مخلوط سوخت و هوا آتش می گیرد و عمل احتراق صورت می گیرد.

موتور در هر سیکل چهار عمل زیر را در محفظه سیلندر انجام می دهد که شامل:

 1. مرحله مکش: در این مرحله ابتدا سوخت و هوا توسط انژکتور و سوپاپ وارد محفظه می شود.
 2. مرحله تراکم: سوخت و هوا با بالا آمدن پیستون به سمت بالای محفظه حرکت کرده و بسیار متراکم یا فشرده می شود.
 3. مرحله احتراق: شمع با ایجاد جرقه مخلوط متراکم شده سوخت و هوا را محترق می کند.
 4. مرحله تخلیه: دود حاصل از احتراق با باز شدن سوپاپ خروجی از محفظه سیلندر خارج و وارد اگزوز می شود.

زمانی که مرحله احتراق رخ می دهد، مخلوط سوخت و هوا آتش گرفته و انرژی حاصل از این انفجار سبب پایین راندن پیستون می شود، پیستون توسط یاتاقان و شاطون به میل لنگ متصل است، این حرکت خطی پیستون توسط یاتاقان و شاطون به حرکت دورانی در میل لنگ تبدیل شده و میل لنگ می چرخد. با دو بار چرخش میل لنگ، یک بار میل بادامک باز می شود (میل بادامک بالای سوپاپ ها قرار دارد و سبب باز و بسته شدن سوپاپ ها می شود)، یعنی اگر میل لنگ در یک ثانیه 36 بار دور بزند، سوپاپ ها 18 بار یعنی (نصف تعداد دورهای میل لنگ) باز و بسته می شوند.

طریقه کارکردن موتور دو زمانه

موتور دو زمانه نیز 4 مرحله دارد اما هر مرحله به صورت مجزا انجام نمی شود بلکه مراحل هم زمان با هم فعالیت می کنند. برای اینکه بهتر مراحل کار موتور 2 زمانه را درک کنید، ابتدا از مرحله جرقه یا احتراق شروع می کنیم.

مرحله جرقه

در مرحله جرقه، مخلوط متراکم شده سوخت و هوا با یک جرقه آتش گرفته و مشتعل می شود، نتیجه این احتراق انفجاری بزرگی است که پیستون را به سمت پایین حرکت می دهد، به محض رسیدن پیستون به انتهایی ترین نقطه در سیلندر که نقطه مرگ نامیده می شود، راه تخلیه باز شده و گازهای حاصل از احتراق از محفظه سیلندر تخلیه می شود.

مرحله مکش

در مرحله مکش زمانی که پیستون از پایین ترین نقطه سیلندر به سمت بالا حرکت می کند، دریچه ای برای ورود هوا و سوخت باز می شود (دریچه با بالا رفتن پیستون باز شده و هوا و سوخت به محفظه سیلندر مکش می شود)، این مکش توسط دریچه ای به نام Reed Valve صورت می گرفته که از ورقه فولادی نازک ساخته شده که سبب برقراری جریان یک طرفه سیال ها به درون محفظه سیلندر می شود. با باز شدن دریچه و هم زمان با بالا آمدن پیستون، سوخت و هوا متراکم شده و مجددا عمل احتراق صورت می گیرد، به عبارتی مرحله مکش و تراکم و احتراق با هم صورت می گیرد.

مرحله تراکم

همچنان که پیستون به سمت بالا حرکت می کند، مخلوط سوخت و هوا که از دریچه وارد محفظه شده، در بالای محفظه جمع شده و متراکم می شوند. به دلیل متراکم شدن سوخت و هوا، خلایی در میل لنگ به وجود می آید، این خلا سبب باز شدن دریچه Reed Valve شده و سوخت و هوا وارد محفظه می شود. اینجا هم مشاهده می کنید که عمل تراکم و مکش با هم انجام می شود، زمانی که پیستون به بالاترین نقطه ممکن برسد، عمل جرقه زدن شروع شده و چرخه مجددا تکرار می شود.

موتور دو زمانه چگونه کار می کند

نحوه کار کردن موتورهای دو زمانه به زبان ساده تر

در موتورهای دوزمانه، مراحل مکش، تراکم، احتراق و تخلیه توام با هم انجام می شود، یعنی ابتدا پیستون در بالاترین بخش سیلندر قرار دارد و به سمت پایین حرکت می کند، در همین زمان محفظه احتراق از سوخت و هوا پر شده و از یک طرف دود حاصل از احتراق قبلی از محفظه خارج می شود سپس پیستون که اکنون به پایین ترین نقطه رسیده است، به سمت بالا حرکت کرده و علاوه بر متراکم کردن سوخت و هوا، احتراق نیز انجام می شود، در همین حین که پیستون دوباره به سمت پایین حرکت می کند، دریچه باز شده و مخلوط سوخت/هوا وارد سیلندر می شود تا عمل احتراق بعدی صورت گیرد.
متوجه شدید که چهار مرحله مکش، تراکم، احتراق و تخلیه با هم انجام شده و نمی توان آن ها را مجزا کرد.

پیستون ها در موتورهای دو زمانه چگونه کار می کنند؟

در موتورهای دوزمانه پیستون سه عمل مختلف را انجام می دهد که شامل:

 1. پیستون با حرکت کردن به سمت بالایی ترین بخش محفظه سیلندر، باعث متراکم شدن هوا و سوخت می شود.
 2. هنگام متراکم شدن هوا توسط پیستون، خلایی در میل لنگ به وجود آمده که این خلا سبب مکش هوا به سمت دریچه شده و دریچه باز شده و هوا به درون سیلندر وارد می شود.
 3. زمانی که جرقه ایجاد شد، پیستون به سمت پایین حرکت کرده و راه خروجی گازهای حاصل از احتراق باز شده و گاز و دود خارج می شود.

نکته: پیستون با حرکت خود به سمت پایین و بالا سبب باز شدن و بسته شدن دریچه های ورودی و خروجی می شود.

تفاوت موتورهای دو زمانه با چهار زمانه

 • موتور دو زمانه برخلاف موتورهای چهار زمانه از سوپاپ استفاده نمی کنند.
 • در موتورهای 2 زمانه با هر چرخش میل لنگ یک بار احتراق رخ می دهد.اما در موتورهای چهار زمانه، با هر دو بار چرخش میل لنگ یک بار احتراق رخ می دهد لذا در موتورهای دو زمانه افزایش چشمگیر توان موتور را شاهد هستید.
 • موتورهای دوزمانه ساده تر، سبک تر و ارزان قیمت تر هستند.
 • نسبت توان به وزن در موتورهای دوزمانه از موتورهای چهار زمانه بیشتر است زیرا موتورهای دو زمانه وزن کمتری داشته اما توان بیشتری دارند.
 • موتورهای چهار زمانه دارای سیستم ورودی و خروجی پیشرفته تری هستند.

مزایای موتورهای دو زمانه

 • موتور دو زمانه ارزان تر هستند.
 • وزن کمتری داشته و از این رو قیمت مناسب تری دارند.
 • توان تولیدی موتور دو زمانه نسبت به چهار زمانه بیشتر است.
 • موتورهای 2 زمانه در هر جهتی کار کرده و همین امر سبب استفاده بیشتر از آن ها در اره برقی ها، موتورهای چمن زنی، موتور قایق های کوچک و… شده است.
 • موتورهای 2 زمانه تعمیر و نگه داری راحت تری دارند.

معایب موتورهای دو زمانه

عمر کوتاه نسبت به موتورهای چهار زمانه

نرخ فرسایش در موتورهای دوزمانه نسبت به موتورهای چهار زمانه بیشتر است.

نرخ آلاینده های بیشتر

موتورهای دوزمانه آلاینده های بیشتری تولید می کنند، زیرا در صورت تخلیه نشدن کامل دودها حاصل از انفجار قبل، احتراق ناقص رخ داده و آلاینده های زیادی تولید می شود همچنین نشت سوخت به سمت دریچه خروجی سبب افزایش آلاینده ها می شود.

عدم استفاده از سوخت به صورت کارآمد

مصرف سوخت در موتورهای دوزمانه بیشتر از موتورهای چهار زمانه است زیرا سوخت در موتورهای دو زمانه به طور کامل مصرف نمی شود، علت این امر همزمانی ورود و خروج سوخت و گازهای حاصل از احتراق است.

عمر کوتاه پیستون

این پیستون ها تحت فشار مکانیکی زیاد و حرارت بالایی هستند.

مزایا و معایب موتور دو زمانه

سوالات رایج در مورد نحوه کار کردن موتور دو زمانه

1. چرا موتورهای دوزمانه قدرت بیشتری تولید می کنند؟

از آن جایی که احتراق با هر بار چرخش میل لنگ انجام می شود لذا در زمان کوتاه تر قدرت بیشتری تولید کرده و نسبت به موتور چهار زمانه توان بیشتری دارد.

2. چرا موتورهای 2 زمانه برای ماشین های سواری به کار نمی رود؟

موتورهای دو زمانه برای خودرو ها مناسب نیستند زیرا طول عمر پایین داشته و مصرف سوخت بالاتری نیز دارند همچنین به دلیل خروج زیاد آلاینده ها از نظر زیست محیطی ممنوع اعلام شده است.

3. از موتورهای دو زمانه کجا استفاده می شود؟

موتورهای دوزمانه برای ماشین های کنترل از راه دور، ابزارهای چمن زنی، اره برقی، موتور قایق و …. استفاده می شود. از موتورهای دو زمانه در هر جهتی می توان استفاده کرد زیرا دیگر بحث مخلوط شدن روغن در این موتورها معنی ندارد، یعنی شما اره برقی را در هر جهتی (بالا، پایین راست و چپ) می توانید بگیرید.

4. آیا موتورهای دوزمانه به روغن کاری نیاز دارند؟

موتورهای دو زمانه مانند موتورهای چهار زمانه برای کاهش اصطکاک قطعات مانند پیستون و سیلندر نیاز به روغن کاری دارند اما سیستم روغن کاری این موتورها با موتور چهار زمانه متفاوت است.

5. نحوه روغن کاری موتور دو زمانه چگونه است؟

 • سیستم روان کاری موتور دو زمانه ضعیف تر از موتور چهار زمانه است.
 • مقداری از روغن در موتور دو زمانه در میل لنگ جمع می شود، روغن دو زمانه انتهای قسمت فوقانی و روغن میل لنگ، انتهای قسمت تحتانی سیلندر و پیستون را روغن کاری می کند.
 • تلفات روغن در موتورهای دو زمانه زیاد است.
 • سیستم روان کاری، روغن و سوخت در موتورهای دو زمانه را با هم ترکیب کرده که به طور هم زمان هم تولید انرژی و هم روغن کاری موتور انجام شود.

آیا موتورهای 2 زمانه سوپاپ دارند؟

موتورهای دوزمانه فاقد میل بادامک و سوپاپ هستند. موتورهای دو زمانه از دو دریچه تشکیل شده است. دریچه ورودی سبب ورود سوخت و هوا به محفظه سیلندر شده و دریچه دیگر سبب خروج گازهای حاصل از احتراق می شود. این دریچه ها به صورت یک طرفه باز می شوند.

نتیجه گیری از نحوه کار کردن موتور دو زمانه

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نحوه کار کردن موتور دو زمانه نکات مهمی را ارائه دادیم. در موتورهای دو زمانه با هر بار دور میل لنگ، یک بار احتراق صورت می گیرد، همین امر سبب افزایش توان موتور می شود.

نحوه کار کردن موتور دو زمانه با موتور چهار زمانه شباهت هایی با هم دارند اما تفاوت اصلی که این دو موتور با هم دارند این است که چهار مرحله مکش، تراکم، احتراق و تخلیه در موتور دوزمانه با هم انجام می شود اما در موتورهای چهار زمانه این مراحل مجزا انجام شده و تا تمام نشدن یک مرحله، مرحله بعدی آغاز نمی شود به همین دلیل به این موتورها لقب چهار زمانه را اعطا کردند. زیرا 4 مرحله در 4 زمان متفاوت انجام می شود.

در موتورهای دوزمانه، هر چهار مرحله در دو زمان انجام می شود و توام با هم وارد عمل می شوند به همین دلیل به این موتورها لقب موتور دو زمانه داده اند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.