دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علت لاستیک سایی خودرو

علت لاستیک سایی خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:30 1 سال قبل بازدید: 126

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت لاستیک سایی خودرو، نکات مهمی را بیان می کنیم. اگر به دنبال صرف کمترین سوخت در هر کیلومتر و بیشترین بازده موتور هستید، باید اطمینان حاصل کنید که لاستیک ها دچار ساییدگی نمی شوند. لاستیک‌های سالم در وسیله نقلیه همان چیزی هستند که می توانند تجربه رانندگی ایمن و سواری راحت تری را برای شما رقم بزنند. نگهداری لاستیک‌ها به معنی باد کردن آنها با فشار استاندارد، حفظ تراز بودن آنها، حفظ تعادل چرخ ها و بازرسی عمق آج های لاستیک است بنابراین شناخت دلایل مختلف فرسودگی آج لاستیک به شما کمک می کند تا تشخیص دهید آیا نیاز به لاستیک‌های جدید است یا خیر، با ما همراه باشید.

چرا لاستیک ساییده می شود؟

زمانی که ماشین مسافت های طولانی را می پیماد، طبیعی است که ارتفاع آج به تدریج کم شده و عملکرد کلی تایر تحت تاثیر قرار می گیرد، علاوه بر این سایش نامنظم آج به دلایل مختلفی رخ داده که این امر باعث تعویض لاستیک‌ها زودتر از موعد مقرر می شود. بررسی منظم عمق آج و فرسودگی هر لاستیک نه تنها به شما اطلاع می دهد که چه موقع زمان مناسب تعویض لاستیک است، بلکه می تواند به شما کمک کند سایر تعمیرات مورد نیاز را تشخیص داده و بیشترین راندمان را از وسیله نقلیه و لاستیک بگیرید. برای اینکه لاستیک‌های شما تا حد ممکن دوام داشته باشند و مسافت های طولانی را بدون فرسودگی طی کنند، به مطالعه ادامه دهید تا از الگوهای سایش برای شناسایی مشکل احتمالی جلوگیری کنید.

اهمیت آج لاستیک

قبل از بررسی علت لاستیک سایی خودرو، اجازه دهید در مورد اهمیت آج اطلاعاتی را بیان کنیم.
در یک سطح صاف، یک دست و خشک نیاز به لاستیک آج دار ندارید. اگر اتومبیل های مسابقه را مشاهده کنید، متوجه می شوید که لاستیک‌های این ماشین ها نرم و صاف هستند و هیچ گونه آجی ندارند و کل سطح تایر با سطح پیست مسابقه در تماس است، در این ماشین ها هر چقدر لاستیک صاف تر و بدون پستی و بلندی باشد، چسبندگی آن در جاده بالاتر است و در نتیجه توانایی کنترل ماشین در سرعت های زیاد، بالاتر است اما به محض تغییرات آب و هوایی، در اتومبیل های مسابقه لاستیک‌ها را با نوع آج دار تغییر می دهند، همین امر سبب می شود تا اتومبیل های مسابقه بدون لغزش در مسیر بارانی و یا خیس، مسیر را طی کنند.

اما در شرایط عادی نمی توان برای خودروهای معمولی، از لاستیک نرم استفاده کرد زیرا شرایط جاده و شرایط آب و هوایی متغیر است، برای مثال ممکن است از روی یک گودال آب رد شوید یا باران ببارد. همچنین شن و ماسه و کثیفی جاده باعث می شود تا لاستیک لغزش داشته باشد بنابراین پیش بینی شرایط محیطی دشوار است و لذا باید همیشه از لاستیک آج دار استفاده کرد.

ارتفاع استاندارد آج

آج لاستیک، شاخص بسیار مهمی از سلامت لاستیک‌ها و عملکرد خودرو است. با توجه به این موضوع، بررسی آج لاستیک به صورت دوره ای و منظم اهمیت زیادی دارد. ارتفاع آج یک تایر نو بیشتر از 9 میلی متر است و در صورتی که این ارتفاع به کمتر از 2 میلی متر برسد، تایر باید تعویض شود. در صورتی که ارتفاع آج به کمتر از 5/1 میلی متر برسد، رانندگی پرخطر خواهد بود. آج ها علائم یا برجستگی های در کناره خود دارند که با کمک آن ها می توان به میزان ساییدگی لاستیک پی برد.

دلیل ساییدگی زودرس لاستیک

سایش آج لاستیک می تواند اطلاعات زیادی در مورد سیستم تعلیق بگوید، به طور خاص می تواند اطلاعاتی در مورد وضعیت زوایا، فشار و اجزای سازنده بیان کند. در اینجا به متداول ترین الگوهای ساییدگی آج و علت ایجاد آنها می پردازیم.

در نظر داشته باشید که علت ساییدگی لاستیک‌های عقب و جلو با هم متفاوت است. ابتدا به دلایل لاستیک سایی تایر های جلو و در ادامه به لاستیک سایی تایرهای عقب می پردازیم.

علت ساییدگی لاستیک خودرو

انواع ساییدگی لاستیک

1. ساییده شدن وسط لاستیک (زیاد بودن فشار باد تایر)
2. ساییده شدن کناره لاستیک (کم بودن تایر)
3. تیزی در لبه لاستیک (تیزی لبه داخلی به دلیل زاویه toe in – تیزی لبه خارجی به دلیل زاویه toe out)
4. برآمدگی یا تو رفتگی لاستیک‌ها یا پله پله شدن لاستیک (ایراد در فنر بندی)
5. ساییده شدن لبه خارجی لاستیک (ایراد در زاویه کمبر و کستر)
6. ساییده شدن لبه داخلی لاستیک (زاویه toe in و زاویه منفی – ایراد در فنربندی)

علت ساییده شدن لاستیک خودرو

1. تنظیم نبودن فشار باد لاستیک
2. تراز نبودن لاستیک
3. بالانس نبودن چرخ ها
4. میزان نبودن فرمان خودرو
5. ایراد در فنر بندی
6. ایراد در جلوبندی
7. تصادف و ضربه به شاسی
8. ایراد در سیستم ترمز

تنظیم نبودن فشار باد لاستیک علت لاستیک سایی خودرو

وقتی لاستیک به طور نامناسب باد می شود، احتمال اینکه زودتر و یا به صورت ناهموار ساییده شود، وجود دارد. تولید کنندگان خودرو، فشار باد را برای تایرهای جلو و عقب مشخص می کنند. در نظر گرفتن فشار باد مناسب نه تنها سبب سواری راحت، کنترل بهتر و صرفه جویی در مصرف سوخت می شود، بلکه همچنین ساییدگی لاستیک‌ها را کاهش می دهد. فشار باد مناسب سبب بهینه سازی توزیع بار خودرو، شتاب و چرخش در پیچ می شودT در صورتی که فشار باد لاستیک خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، تماس آج لاستیک با سطح جاده به طور استاندارد برقرار نمی شود؛ بنابراین قسمت های مختلف آج با سرعت بیشتر و یا نامنظمی سایش می یابد.

فشار باد لاستیک خیلی کم است.

اگر برای مدت زمان طولانی با فشار ناکافی تایر رانندگی کنید، لاستیک‌ها علائمی از سایش نشان می دهد. زمانی که فشار باد لاستیک کم باشد، لبه های لاستیک سایش بیشتری پیدا می کنند زیرا به دلیل فشار باد کم، بار ماشین روی لبه های لاستیک (دو طرف عرض تایر) می افتد و لبه های لاستیک با سطح جاده تماس بیشتری پیدا می کنند بنابراین میزان سایش آج در لبه لاستیک بیشتر است. کم بودن باد تایر سبب افزایش مصرف سوخت می شود.

فشار باد لاستیک خیلی زیاد است.

سایش آج لاستیک در مرکز یا وسط نشان دهنده این است که فشار باد بیش از حد بالا است. فشار زیاد لاستیک سبب کم شدن سطح تماس لاستیک می شود و بیشتر بار ماشین در مرکز تایر متمرکز می شود. در صورت زیاد بودن باد سطح اتصال تایر به زمین در کمترین حد است و فرمان پذیری تایر در این شرایط مختل می شود که بسیار خطرناک است.

راه حل برای رفع مشکل فشار باد نامناسب برای پیشگیری از لاستیک سایی

• در صورتی که آج لاستیک در قسمت مرکز سایش داشته باشد، مطمئن شوید که فشار باد تایر زیاد نباشد. در صورت زیاد بودن فشار باد، باید تنظیم باد کنید.
• در صورتی که لبه های لاستیک، بیشتر سایش داشته باشند، باید فشار باد لاستیک را کنترل کنید، زیرا در این مواقع فشار باد تایر کم می باشد.
• فشار باد تایر ها را هر ماه بررسی کنید.
• همچنین باید قبل از مسافرت طولانی یا حمل بار زیاد، فشار باد لاستیک‌ها را کنترل کنید.
• مشخصات فشار باد تایر را روی برچسبی که سمت درب راننده است، پیدا کنید.
• دفترچه راهنما میزان استاندارد فشار باد تایر را مشخص کرده است.

علت لاستیک سایی

تراز نبودن زوایای چرخ و فرمان خوردو علت اصلی لاستیک سایی

ترازبندی زوایای چرخ و فرمان خودرو بسیار اهمیت دارد و به هندسه سیستم تعلیق خودرو اشاره دارد. سیستم تعلیق، وسیله نقلیه را به چرخ ها متصل می کند که شامل بازوهای کنترل، اجزای فرمان و محور و میل رابط، فنر و … است که همگی برای جذب ضربه و سواری نرم باید در مکان دقیق نصب شوند.
تراز نبودن سیستم تعلیق، در سرعت های بالا سبب لرزش فرمان می شود، همین لرزش می تواند نشان دهنده بالانس نبودن باشد، همچنین با توجه به اینکه ترازبندی سیستم تعلیق و قطعات فرمان، سبب حرکت صحیح چرخ ها می شود، لذا تراز نبودن سبب لاستیک سایی ناهموار و زودرس می شود.

انواع الگوی سایش لاستیک به دلیل تراز نبودن سیستم تعیلق شامل موارد زیر است:

• سایش به دلیل تراز نبودن زاویه toe (انگشت)

اگر یک طرفه آج نسبت به قسمت دیگر زودتر ساییده شود، این مشکل به دلیل تراز نبودن زاویه toe (انگشت) است. در این حالت toe in یا toe out رخ داده است، اگر دست خود را روی آج قرار دهید و از کنار به آج نگاه کنید، آج شبیه به دندانه های اره به نظر می رسد، یعنی از یک طرف صاف و از طرف دیگر تیز است، این نوع سایش نشانه تنظیم نبودن فشار باد و تنظیم نبودن تراز است.

تراز toe: در این تراز بندی، زاویه لاستیک‌ها با انگشت پا مقایسه می شود. اگر قسمت جلوی چرخ ها به طرف داخل متمایل باشد، مانند زمانی که نوک پا به سمت داخل متمایل است، به این زاویه toe in می گویند، اما زمانی که جلو چرخ ها به سمت خارج متمایل باشد، به این زاویه toe out می گویند. اگر زاویه toe از تراز خارج شده باشد، سایش لاستیک ها رخ می دهد.

• سایش به دلیل تراز نبودن زاویه camber (کمبر)

اگر ساییدگی آج در لبه داخلی یا خارجی نسبت به مرکز آج بیشتر باشد، به دلیل تراز نبودن کمبر رخ می دهد.
تراز camber: کامبر شاخص میزان چرخش چرخ به داخل یا خارج است. کامبر از جلو خودرو مشاهده می شود، شیب بیش از حد تایر به سمت داخل را کامبر منفی و شیب بیش از حد تایر به سمت خارج را کامبر مثبت می گویند.
1. سایش بیشتر لبه داخلی لاستیک نسبت به لبه خارجی لاستیک، به دلیل کامبر منفی رخ می دهد.
2. سایش بیشتر لبه خارجی لاستیک نسبت به لبه داخلی به دلیل کامبر مثبت رخ می دهد.

• سایش به دلیل تراز نبودن زاویه caster (کستر)

تراز نبودن زاویه کستر در بیشتر موارد روی ساییدگی لاستیک‌ها اثر نمی گذارد. کستر اکثر ماشین های چرخ محرک جلو قابل تنظیم نیست.

تراز caster: در این ترازبندی، محل قرار گیری محور فرمان از نمای کناری ماشین در نظر گرفته می شود. در واقع کستر زاویه محوری است که فرمان را به چرخ ها متصل می کند. در این ترازبندی میزان شیب جلو یا عقب بودن محور فرمان در نظر گرفته می شود و میزان چرخش چرخ به سمت جلو و عقب سنجیده می شود. کستر مثبت به این معنی است که محور فرمان به سمت راننده متمایل می شود، کستر منفی به معنای کج شدن محور فرمان به سمت جلوی ماشین است.

بالانس نبودن چرخ ها علت لاستیک سایی خودرو

چرخ های خودرو باید بالانس باشند و لنگی نداشته باشند تا لاستیکی سایی ایجاد نشود. بالانس بودن به این معنی است که وزن رینگ و لاستیک ها باید به صورت متوازن توزیع شده باشد. در صورت عدم توزیع یکنواخت وزن و نیرو بین چرخ های مختلف، فرسایش لاستیک‌ها سریعتر رخ می دهد. بالانس نبودن چرخ ها سبب پله شدن لاستیک می شود.

ایراد در فرمان خودرو دلیل اصلی لاستیک سایی

اگر هنگام رانندگی با رها کردن فرمان، غربیلک فرمان به یک سمت کشیده شود، باید میزان باد لاستیک‌ها بررسی شود.
در نظر داشته باشید که میزان کردن خودرو، کار ساده ای نمی باشد. باید با کمک دستگاه های پیشرفته میزان فرمان انجام شود، زیرا به صورت چشمی و تجربی نمی توان دقیقا میزان فرمان را سنجید، اگر فرمان به یک سمت کشیده شود، احتمالا لاستیک آن سمت ساییده شده است.

ایراد در فنر بندی دلیل اصلی ساییدگی لاستیک

فرو رفتگی و یا پله پله شدن لاستیک نشان دهنده شل بودن یا خم شدن قطعات سیستم تعلیق است. فنر بندی ماشین سبب هم راستایی چرخ ها و یاتاق، بوش، میله تعادل و بازوهای فنر و خود فنر می شود. در صورتی که فنر بندی ایراد داشته باشد، تراز بندی لاستیک به هم می خورد و امکان سایش آج افزایش می یابد. ایراد در فنر بندی یک سمت، سبب ساییدگی نامنظم چرخ در همان قسمت می شود لذا اگر دچار لاستیک سایی خودرو شدید، بهتر است فنر پذیری خودرو را بررسی کنید.

ایراد در جلوبندی علت لاستیک سایی خودرو

جلوبندی ماشین از بخش های مختلفی تشکیل شده است. نقص و ایراد در هر یک از این بخش ها می تواند علت لاستیک سایی خودرو باشد.

• اگر جلوبندی خودرو ایراد پیدا کند، لاستیک سایی لبه داخلی بیشتر است.
• اما اگر لبه خارجی لاستیک ساییده شده باشد، احتمالا مشکل ارتباطی به جلو بندی ندارد.
• معمولا خرابی سیبک سرفرمان و طبق خودرو سبب لاستیک سایی می شود.
• همچنین در صورت خرابی جلوبندی فقط لاستیک‌های جلو دچار سایش می شوند، اما اگر لاستیک‌های عقب نیز دچار ساییدگی شوند، پس مشکل چیز دیگری است.

تصادف و ضربه شاسی دلیل اصلی ساییدگی تایر

اجزای جلو بندی با قطعه ای به نام رام ارتباط دارند که این رام به سر دو شاسی جلو متصل می شود. در صورتی که شاسی ضربه خورده باشد، تنظیم زاویه و اندازه رام و سرشاسی ها به هم می خورد، حتی اگر به صورت میلی متری سر شاسی راننده و شاگرد با هم اختلاف داشته باشد، سبب انحراف رام و در نتیجه لاستیک سایی می شود.

تنظیم نبودن ترمز ها علت لاستیک سایی خودرو

وقتی سیستم ترمز دچار نقص شود، می تواند منجر به آسیب های زیادی به لاستیک‌ها شود و باعث افزایش ساییدگی تایرها شود. از طرفی عمق آج لاستیک در ترمز کردن بسیار مهم است. لاستیک‌های فرسوده با عمق آج پایین و سایش ناهموار می توانند باعث از دست رفتن کنترل خودرو و مانع عملکرد ترمز شوند.

دلیل ساییدگی لاستیک خودرو

3 دلیل اصلی ساییدگی لاستیک های عقب

1. میزان نبودن باد لاستیک
2. بالانس نبودن چرخ ها
3. خرابی اکسل عقب

درباره دو مورد از موارد بالا به تفضیل در مورد لاستیک‌های جلو بحث شد. برای لاستیک‌های عقب نیز تنظیم نبودن میزان باد و بالانس نبودن چرخ ها سبب ساییدگی لاستیک می شود.
خرابی اکسل عقب یکی از دلایلی است که سبب لاستیک سایی می شود. اکسل عقب از مجموعه اجزایی تشکیل شده است که باعث چرخش چرخ ها می شود و از قطعاتی مثل میله تعادل، بلبرینگ و… تشکیل شده است. در صورتی که اکسل عقب انحراف پیدا کند، لاستیک‌ها به سمت خارج متمایل می شوند و وزن خودرو باعث انحراف بیشتر لاستیک می شود، به مرور لاستیک‌ها از لبه داخلی به شدت ساییده می شوند.

تنظیم یا بالانس بندی برای پیشگیری از لاستیک سایی

برای بالانس یا تراز کردن لاستیک، باید زاویه چرخ ها را تنظیم کرد که به سه روش قابل انجام است. در بالا در مورد هر یک از این تراز بندی ها اطلاعاتی بیان شد.

• روش Caster (کستر)
• روش camber (کمبر)
• روش toe (انگشت پا)

نحو مراقبت از لاستیک ها برای پیشگیری از لاستیک سایی

1. حداقل هفته ای یک بار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید.
2. بالانس بودن چرخ ها را تنظیم کنید.
3. به صورت دوره ای لاستیک ها را بررسی کنید. وجود سنگ ریزه سبب لاستیک سایی می شود.
4. جا به جا کردن تایرها به صورت ضرب دری در هر 5000 کیلومتر سبب می شود تا سایش در هر لاستیک به صورت یکسان انجام شود.
5. بررسی منظم وضعیت ارتفاع آج لاستیک
6. انجام خدمات سرویس دوره ای
7. پیشگیری از قرار دادن لاستیک های ماشین در آفتاب مستقیم و مواد شیمایی

نتیجه گیری از علت لاستیک سایی خودرو

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت لاستیک سایی خودرو را بیان کردیم. در نظر داشته باشید که تایرها نقش مهمی از لحاظ تامین ایمنی برعهده دارند لذا توجه به صحت و سلامت لاستیک و میزان باد و بالانس بودن آن ها بسیار حائز اهمیت است. پی بردن به علت لاستیک سایی خودرو مانع از لغزش خودرو و از دست رفتن کنترل غربیلک فرمان در جاده های لغزنده و سرعت های بالا می شود بنابراین نکات ارائه شده در این راهنما را به خاطر داشته باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *