دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
16 علت روشن نشدن خودرو ؟!

16 علت روشن نشدن خودرو ؟!

مهسا حاتمیان مطالعه: 15:50 1 سال قبل بازدید: 404

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت روشن نشدن خودرو نکاتی را بیان می کنیم. از آن جایی که رانندگان ممکن است در جاده با مشکلات متعددی در ماشین خود روبه رو شوند، آگاهی در مورد علت این مشکلات به آن ها کمک شایانی می کند. روشن نشدن ماشین امری ناخوشایند است اما آنچه که اهمیت دارد این است که چه دلایلی سبب بروز این مسئله شده اند؟
دلایل زیادی وجود دارد که چرا ماشین روشن نمی شود. قبل از درخواست کمک، مواردی وجود دارد که می توانید خودتان بررسی کنید. برای شروع، مطمئن شوید که فرمان قفل نشده است، مخزن بنزینِ خالی، دلیل دیگری برای روشن نشدن ماشین است. اگر ماشین پس از بررسی فرمان و اطمینان از پر بودن باک باز هم روشن نمی شود، دلیل این امر قطعات دیگر ماشین است که در ادامه به آن می پردازیم، با ماه همراه باشید.

دلیل روشن نشدن ماشین چیست؟

16 علت اصلی روشن نشدن خودرو را در بخش های مختلفی از سیستم خودرو بررسی می کنیم، این بخش ها به شرح زیر هستند:

• ایراد در سیستم برق رسانی
• ایراد در سیستم استارت و فرمان
• ایراد در سیستم کامپیوتری یا ECU
• ایراد در سیستم سوخت رسانی
• ایراد در سیستم جریان هوا
• ایراد در قطعات موتور

ایراد در سیستم برق رسانی:

1. تمام شدن باتری
2. خرابی دینام
3. خرابی کوئل
4. خرابی شمع

ایراد در سیستم استارت و فرمان:

1. ایراد در استارت
2. قفل شدن فرمان

ایراد در سیستم ECU و سنسورهای آن:

1. ایراد در سیستم ECU
2. خرابی سنسور دور موتور
3. خرابی سنسور دمای آب
4. خرابی سنسور اکسیژن

ایراد در سیستم سوخت رسانی:

1. انسداد فیلتر سوخت
2. خرابی پمپ سوخت
3. خالی بودن باک بنزین
4. فعال شدن سوئیچ ضربه یا اینرسی

ایراد در سیستم جریان هوا:

1. مسدود شدن فیلتر هوا
2. ایراد در سنسور اکسیژن

ایراد در قطعات موتور:

1. ایراد در انژکتور
2. ایراد در سوپاپ ها
3. ایراد در تسمه تایم
4. ایراد در استپر موتور

ایراد در سیستم برق رسانی

سیستم برق رسانی خودرو در صورت مواجه شدن با مشکلات زیر مانع از روش شدن خودرو شما خواهد شد:

1. تمام شدن باتری
2. خرابی دینام
3. خرابی کوئل
4. خرابی شمع

تمام شدن باتری علت روشن نشدن خودرو

تمام شدن باتری رایج ترین علت روشن نشدن خودرو است. باتری قطعه ای است که برای تأمین انرژی الکتریکی کل ماشین و اجزای الکتریکی (مثلاً چراغ ، رادیو و غیره) از آن استفاده می شود. برای مواردی مانند راه اندازی اولیه خودرو، جرقه زدن شمع و سیستم روشنایی به سیستم برق نیاز داریم. دو قطعه مهم در برقراری جریان برق در ماشین وجود دارد، باتری و دینام.

دینام ژنراتور کوچکی است که با کمک تسمه دینام توسط میل لنگ به دوران درآمده و موجب تولید برق می شود. زمانی که ماشین خاموش است، دینام دیگر دوران نمی کند بنابراین قطعه ای به نام باتری به کمک ماشین می آید. باتری زمانی که ماشین روشن است و در حال کار است، توسط دینام شارژ می شود. تا زمانی که ماشین خاموش می شود، بتواند از برق ذخیره شده برای روشن کردن خودرو و دیگر مصارف برقی استفاده شود. اگر باتری به اندازه کافی شارژ نشود، دیگر نمی توان ماشین را روشن کرد یا از اجزای الکتریکی استفاده کرد.

برای اینکه تشخیص دهید آیا مشکل روشن نشدن خودرو مربوط به باتری است یا خیر، تست بیان شده را انجام دهید. در صورتی که ماشین در هنگام راه اندازی خودرو، بپرد و یا حالت پرشی داشته باشد، احتمالا باتری ماشین تمام شده است و باید باتری را تعویض کنید. در نظر داشته باشید که هنگام بررسی باتری، دینام را نیز فراموش نکنید.

علت روشن نشدن خودرو

مواردی که سبب خراب شدن باتری می شود شامل:

1. روشن ماندن چراغ های سیستم روشنایی
2. تمام شدن آب درون باتری های معمولی
3. تمام شدن عمر باتری

برخی از علائم رایج که نشان دهنده خرابی باتری هستند:

1. هیچ یک از اجزای الکتریکی کار نمی کنند (به عنوان مثال چراغ ها ، رادیو و غیره).
2. چراغ باتری روشن است.

خرابی دینام علت روشن نشدن ماشین

دینام یا ژنراتور، وظیفه تولید برق را برعهده دارد. دینام توسط تسمه دینام به حرکت در می آید، تسمه دینام دور خود را از میل لنگ دریافت کرده و باعث دوران دینام می شود. با عملکرد دینام، انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و برق قطعات ماشین تامین می شود، همچنین دینام سبب شارژ شدن باتری می شود.

اگر دینام به درستی کار نکند، ممکن است باتری ماشین شارژ نشود بنابراین باتری که شارژ ندارد، قادر به راه اندازی اولیه ماشین نیست. اگر تصور می کنید که خرابی دینام سبب روشن نشدن ماشین است، ابتدا تسمه دینام را مورد بررسی قرار دهید، اگر دینام خراب شود یا تسمه دینام پاره یا لغزنده شود به احتمال زیاد چراغ هشدار روشن خواهد شد. اما اگر خروجی سیستم شارژ دینام ضعیف شده باشد، ممکن است چراغ هشدار روشن نشود. استارت ضعیف و کم نور شدن چراغ های جلو می توانند از نشانه های شارژ نشدن باتری شما باشد.

خرابی کوئل از دلایل روشن نشدن خودرو

یکی دیگر از قطعاتی که در سیستم برق رسانی عمل می کند، کوئل می باشد. کوئل سبب جرقه زدن شمع شده و با جرقه زدن شمع، مخلوط سوخت و هوا منفجر می شوند و عمل احتراق صورت می گیرد. کوئل این وظیفه را دارد که جریان برق با ولتاژ کافی را به شمع ها برساند. کوئل برق 12 ولتی را از باتری دریافت کرده سپس توسط سیم پیچ های تقویت کننده، جریان را به 7000-25000 ولت تبدیل کرده و جریان را به سمت شمع هدایت می کند.

در صورتی که در کوئل خودرو ایرادی رخ بدهد و این قطعه نتواند جریان با ولتاژ کافی را به شمع برساند، شمع به درستی جرقه نزده و عمل احتراق در موتور انجام نگرفته و ماشین روشن نمی شود همچنین در صورتی که سیم ارتباطی کوئل و شمع دچار ایراد شده باشند و مدار قطع شده باشد نیز جریان ولتاژ برق به شمع با ایراد مواجه شده و موتور راه اندازی نشده و در نتیجه ماشین روشن نمی شود.

ایراد در شمع جزء دلایل روشن نشدن ماشین

شمع ها که در بالای محفظه احتراق قرار گرفته اند، جرقه را برای احتراق ترکیب سوخت و هوا تامین می کنند. شمع انرژی الکتریکی با ولتاژ بالا را از کوئل دریافت کرده و این انرژی در الکترودهای شمع سبب ایجاد جرقه می شود. خرابی شمع دلیل دیگر روشن نشدن ماشین است. زمانی که شمع ها خراب باشند، مشکلاتی نظیری استارت نخوردن، لرزش و افزایش مصرف سوخت و … را به دنبال دارد. همچنین در صورتی که روی الکترودهای شمع رسوب و آلودگی وجود داشته باشد، قادر به ایجاد جرقه نیست. نرسیدن برق به شمع دلیل دیگری است که شمع نمی تواند جرقه را برای احتراق تولید کند.

ایراد در سیستم استارت و فرمان

1. ایراد در استارت
2. قفل شدن فرمان

ایراد در استارت دلیل اصلی روشن نشدن خودرو

وظیفه استارت، رساندن دور موتور به 100 دور در دقیقه است. استارت خودرو در نقش یک موتور الکتریکی عمل می کند که نیروی الکتریسته را به نیروی مکانیکی تبدیل می نماید، این نیروی مکانیکی سبب به حرکت در آوردن میل لنگ شده که در نتیجه حرکت میل لنگ، سیکل احتراق درون موتور آغاز و در نتیجه ماشین روشن می شود. در این جا استارت، نیروی الکتریکی را از باتری دریافت کرده و با عبور از قطعات استارت، آن را به نیروی مکانیکی تبدیل کرده و باعث حرکت چرخ دنده های استارت می شود؛ چرخ دنده های استارت نیز سبب چرخش فلایویل موتور می شود. روی فلایویل، سنسوری وجود دارد که تعداد موتور را به ECU ارسال می کند، ECU دور موتور را اندازه گیری کرده و در صورتی که به 100 دور در دقیقه برسد ماشین را راه اندازی می کند.

اشکال در کلید استارت دلیل دیگری است که ماشین روشن نمی شود. اگر استارت خراب شود، میل لنگ موتور به درستی دوران نکرده یا اصلا حرکت نمی کند؛ بنابراین دور موتور به 100 دور در دقیقه نرسیده و ماشین روشن نمی شود. اگر هنگامی که می خواهید ماشین را روشن کنید صدای کلیک شنیدید، احتمالا استارت ضعیف یا خراب است.

خرابی دنده ها، بوشینگ ها و سایر قطعات متحرک در استارتر باعث روشن نشدن خودرو می شود. راه تشخیص این مورد، روشن بودن چراغ ها در هنگام خاموش بودن خودرو و کم نور بودن آن ها در هنگام خاموشی است.

برخی از علائم رایج که نشان دهنده خرابی استارت ماشین می باشد، عبارتند از:

1. هنگام چرخاندن سوئیچ، ماشین شروع به کار نمی کند.
2. هنگام چرخاندن سوئیچ، صدای بلند “کلیک یا قر قر” را بشنوید، اما موتور روشن نمی شود.
3. هنگام تلاش برای راه اندازی ماشین، سرو صدای زیادی تولید می شود.
4. شنیدن صدای شبیه به صدای کلاچ ناقص، در هنگام استارت زدن به معنی شکسته شدن چرخ دنده استارتر است.

دلایل روشن نشدن خودرو

قفل شدن فرمان علت روشن نشدن خودرو

در صورتی که فرمان قفل شود، شما قادر به روشن کردن ماشین نیستید؛ زیرا سوییچ خودرو درون استارت حرکت نمی کند، در این صورت باید یک بار فرمان را به راست و یا چپ بچرخانید و هم زمان نیز سوییچ را بچرخانید تا قفل فرمان باز شود.

ایراد در سیستم ECU و سنسورهای ماشین

1. ایراد در سیستم ECU
2. خرابی سنسور دور موتور
3. خرابی سنسور دمای آب
4. خرابی سنسور اکسیژن

ایراد در ECU دلیل

ECU که کامپیوتر ماشین است، دارای سنسورهایی در سرتاسر خودرو بوده که براساس اطلاعات دریافتی از این سنسورها، دستور لازم را صادر می کند. زمانی که سنسورهای ECU دچار ایراد شوند یا در پردازش اطلاعات توسط ECU خطایی رخ دهد، ماشین به درستی کار نخواهد کرد. برای مثال ممکن است ECU قادر نباشد که دستورات لازم برای روشن شدن ماشین را به سنسورها بدهد و لذا ماشین روشن نشود. همچنین قطع شدن منبع تغذیه ECU یا سوختن آن نیز می تواند علت روشن نشدن خودرو باشد.

ایراد در سنسور دور موتور علت روشن نشدن خودرو

سنسور دور موتور یا ESS قطعه ای الکترومغناطیسی است که در مقابل چرخ دنده روی فلایویل قرار گرفته است. هنگام چرخش چرخ دنده، سنسور اطلاعاتی را به ECU ارسال می کند سپس ECU این اطلاعات را پردازش کرده و دور موتور را راه اندازی می کند. در صورتی که سنسور دور موتور ایراد داشته باشد، ECU نمی تواند به درستی دور موتور را اندازه گیری کرده و لذا ماشین روشن نمی شود.

خرابی سنسور دمای آب

سنسور دمای آب دمای مایع خنک کننده را اندازه گیری می کند. فشنگی آب نامی است که به این سنسور اطلاق می شود. این سنسور دمای آب را به ECU ارسال کرده و ECU براساس دما، دور فن و همچنین میزان پاشش بنزین و … را کنترل می کند. در صورتی که سنسور دمای آب، اطلاعات نادرستی به ECU ارسال کند، ممکن است ECU دستور توقف پاشش سوخت را بدهد بنابراین عمل احتراق به درستی صورت نمی گیرد و ماشین روشن نمی شود.

خرابی سنسور اکسیژن علت روشن نشدن خودرو

سنسور اکسیژن بر روی منیفولد اگزوز قرار می گیرد. این سنسور میزان اکسیژن حاصل از احتراق را می سنجد و به ECU ارسال می کند. ECU براساس مقدار ورودی، میزان سوخت انژکتور را تنظیم می کند تا نسبت هوا و سوخت ورودی مشخص شود، در صورتی که سنسور اکسیژن ایراد پیدا کند، اطلاعات غیر واقعی ارسال می کند و در نتیجه ECU به اشتباه میزان سوخت را تنظیم می کند. در نتیجه این رخدادها، احتراق ناقص صورت می گیرد و ماشین قادر به روشن شدن نیست.

ایراد در سیستم سوخت رسانی ماشین

1. انسداد فیلتر سوخت
2. خرابی پمپ سوخت
3. خالی بودن باک بنزین
4. فعال شدن سوئیچ ضربه یا اینرسی

سوختن فیلتر سوخت علت روشن نشدن ماشین

فیلتر سوخت یکی از قطعات مهم برای بهینه کردن عملکرد خودرو می باشد. زیرا سوخت یا بنزینی که درون باک وجود دارد، برخی از ناخالصی ها مانند گرد و غبار، تراشه های رنگ و سایر ذرات آلاینده را دارا می باشد. ورود این ناخالصی ها به موتور، سبب آسیب جدی به قطعات آن می شود. فیلتر سوخت برای جلوگیری از ورود این ناخالصی ها وارد عمل می شود و بنزین تصفیه شده را به سمت موتور هدایت می کند. اگر فیلتر سوخت مسدود باشد، بنزین نمی تواند به موتور برسد بنابراین سوخت مورد نیاز برای راه اندازی خودرو تامین نمی شود. فیلترهای سوخت باید هر 15000 تا 20،000 کیلومتر تعویض شوند.

خرابی پمپ سوخت

وظیفه پمپ سوخت، پمپاژ کردن بنزین به سمت موتور است. حتی اگر مسیر مشخصی برای رسیدن سوخت از باک به محفظه احتراق وجود داشته باشد، اما پمپ جریان سوخت رسانی را با قدرت کافی انجام ندهد، ماشین روشن نخواهد شد. پمپ سوخت ضعیف یا معیوب به طور چشمگیری نحوه کارکرد اتومبیل را تغییر می دهد، در صورتی که به دقت گوش دهید، هنگام روشن کردن خودرو، می توانید برای چند ثانیه، صدای پمپ بنزین را بشنوید.

دلایل کار نکردن پمپ سوخت به دلایل زیر است:

• ممکن است برق رسانی به پمپ ایراد پیدا کرده باشد.
• شاید فیوز پمپ سوخت سوخته باشد.
• رله اصلی پمپ را تست کنید.
• ممکن است کلید قطع کن بنزین فعال شده باشد.

مخزن خالی بنزین دلیل روشن نشدن خودرو

ممکن است خیلی ساده به نظر برسد، اما گاهی ممکن است خالی بودن باک بنزین را فراموش کرده باشید. در صورتی که باک بنزین خالی باشد، سوخت به موتور نرسیده و در نتیجه عمل احتراق صورت نمی گیرد، لذا نباید از ماشین انتظار داشته باشید که روشن شود!

عمل کردن سوئیچ ضربه

سوئیچ ضربه که در مواقع برخوردهای شدید و تصادفات، سبب خاموش کردن خودرو می شود؛ می تواند علت روشن نشدن خودرو باشد. سوئیچ ضربه ممکن است در برخی از دست اندازها یا چاله ها فعال شود و ماشین خاموش شود. تا زمانی که سوئیچ غیرفعال نشود ماشین روشن نخواهد شد.
سوئیچ ضربه یا اینرسی که به قطع کن پمپ بنزین نیز معروف است، سبب می شود پمپ بنزین از مدار خارج شود، لذا بنزین به محفظه احتراق نرسیده و سبب خاموش شدن ماشین می شود. در ماشین هایی که سوئیچ اینرسی به ECU متصل است، با قطع کردن برق ECU سبب خاموش شدن خودرو می شود. برای اینکه بتوانید مجددا خودرو را راه اندازی کنید، باید مکان آن را پیدا کرده و با فشردن دکمه فشاری، آن را به جای اولیه خود بازگردانید.

علت روشن نشدن ماشین

ایراد در سیستم جریان عامل روشن نشدن خودرو

1. مسدود شدن فیلتر هوا
2. خرابی سنسور اکسیژن

مسدود شدن فیلتر هوا

یکی دیگر از مواردی که سبب روشن نشدن خودرو می شود، مسدود بودن فیلتر هوا است. اگر هوای کافی وارد محفظه احتراق نشود، احتراق به درستی صورت نمی گیرد لذا موتور توان کافی برای راه اندازی و روشن کردن موتور را ندارد.

ایراد در قطعات موتور

1. ایراد در انژکتور
2. ایراد در سوپاپ ها
3. ایراد در تسمه تایم
4. ایراد در استپر موتور

ایراد در انژکتور ها در ماشین های انژکتوری علت روشن نشدن خودرو

انژکتورها که در ورودی سرسیلندر قرار دارند، وظیفه انتقال سوخت رسانی به محفظه احتراق را به دنبال دارند. انژکتور سوخت را به صورت پودری وارد محفظه احتراق می کند و با کمک ECU میزان پاشش سوخت را تنظیم می کند، در صورتی که انژکتور معیوب شود نمی تواند میزان سوخت لازم را به محفظه احتراق وارد کند، لذا راه اندازی خودرو با اشکال مواجه شده و ماشین روشن نمی شود. در برخی مواقع ماشین شروع به ریپ زدن می کند.

خرابی سوپاپ ها

سوپاپ ها وظیفه ورود و خروج هوا را به داخل محفظه احتراق مدیریت می کنند. روی هر سر سیلندر دو نوع سوپاپ داریم: سوپاپ ورودی یا اکسیژن و سوپاپ خروجی یا دود. اگر سوپاپ ها دچار انسداد شده باشند یا میل بادامک سوپاپ در زمان درست قادر به باز و بسته کردن سوپاپ ها نباشد، عمل احتراق به درستی انجام نمی شود؛ لذا راه اندازی موتور با اشکال مواجه شده و ماشین روشن نمی شود.

ایراد در تسمه تایم علت روشن نشدن ماشین

در صورتی که تسمه تایم ایراد داشته باشد، قادر نیست میل بادامک یا میل سوپاپ را به حرکت در آورد؛ لذا سوخت و هوا وارد محفظه احتراق نشده و موتور راه اندازی نمی شود. به طور کلی زمان تعویض تسمه تایم براساس مسافت پیموده شده تا 95 هزار کیلومتر می باشد. در نظر داشته باشید که تسمه تایم سبب استارت ناقص ماشین می شود و سبب می شود تا خودرو به طور کامل استارت نخورد و راه اندازی نشود.

استپر موتور

استپر موتور روی دریچه انژکتور قرار داشته و وظیفه روشن نگه داشتن موتور در حالت دور آرام است. استپر ماشین میزان هوای ورودی به موتور را در دور آرام تنظیم می کند. منظور از دور آرام زمانی است که پدال گاز فشرده نمی شود. عدم فشرده شدن پدال گاز در زمان استارت خودرو، در زمان پشت چراغ قرمز یا ترافیک های شدید انجام می شود، در صورتی که استپر ماشین به درستی وظیفه خود را انجام ندهد ماشین خاموش می شود. همچنین اگر استپر ایراد داشته باشد، در زمان استارت زدن، قادر به برقراری دور موتور لازم نیست و ماشین روشن نمی شود.

نتیجه گیری از علت روشن نشدن خودرو

در این راهنمای جامع از سایت دلفد در مورد علت روشن نشدن خودرو نکاتی را ارائه دادیم. دلایل متعددی برای روشن نشدن خودرو وجود دارد. در نظر داشته باشید که ماشین سیستمی است که عملکرد قطعات روی یکدیگر اثر می گذارد، در صورتی که در بخشی از ماشین ایراد رخ دهد، ممکن است عملکرد اجزای دیگر را تحت تاثیر قرار دهد و در نتیجه ماشین روشن نشود. دلایل عمده روشن نشدن ماشین و یا استارت نخوردن ماشین را با هم مرور کردیم که می تواند راهنمای جامعی برای شما باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.