دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علت روشن شدن چراغ ABS

علت روشن شدن چراغ ABS

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:50 1 سال قبل بازدید: 523

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت روشن شدن چراغ ABS نکاتی را ارائه می دهیم. چراغ ABS یا سیستم ترمز ضد قفل نقش مهمی در گرفتن ترمز بدون قفل شدن چرخ ها دارد بنابراین روشن شدن چراغ هشدار ABS باید امری جدی تلقی شود. روشن شدن چراغ ABS در هنگام رانندگی ممکن است خطر ساز شود بنابراین به دلایل روشن شدن چراغ ترمز ضد قفل را که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم دقت کنید تا بتوانید سریع تر مشکل را تشخیص داده و به رفع آن بپردازید.

دلیل روشن شدن چراغ ترمز

• سو عملکرد ماژول ABS
• پایین آمدن سطح مایعات در مخزن
• درست کار نکردن پمپ
• شکسته شدن سنسورهای سرعت چرخ
• جابه جایی سوکت های متصل به سنسور
• کثیفی سنسورها
• سوختن فیوز
• سوختن رله
• خراب شدن سوپاپ ها
• تغییر اندازه زاویه چرخ بدون اطلاع به واحد مرکزی کنترل

برای اینکه بتوانید مشکل هر یک را به خوبی تشخیص دهید، ابتدا بهتر است با نحوه کار سیستم ترمز و اجزای آن آشنا شوید و سپس در مورد هر یک از این دلایل، نکاتی را ارائه دهیم.

سیستم ترمز یا ABS چیست؟

سیستم ترمز یا ABS که مخفف (Anti-lock Braking System) سیستمی است که برای جلوگیری از قفل کردن ترمزها یا اعمال فشار کافی به سیستم ترمز طراحی شده است که محور و چرخ های ماشین را کاملاً از چرخش باز می دارد. هنگامی که چرخ های ماشین از چرخش باز می ایستند، اما هنوز ماشین خیلی سریع حرکت می کند، ماشین شروع به لغزش کرده و سر می خورد که همین امر منجر به از دست دادن کنترل وسیله نقلیه شده که در سرعت های بالا و جاده های شلوغ بسیار خطرناک است.

بر خلاف تصور عمومی، سیستم ترمز ضد قفل در واقع سریعتر از سیستم ترمز سنتی ماشین را متوقف نمی کند، همچنین برای کاهش مسافت ترمز نیست، بلکه در حقیقت در مقایسه با سیستم ترمز قدیمی، فرمان پذیری خودرو را افزایش داده و از بروز حادثه جلوگیری می کند به همین دلیل سبب کنترل بیشتر روی ماشین و پیشگیری از تصادفات خطرناک می شود. به همین ترتیب، باعث افزایش طول عمر لاستیک ها، لنت های ترمز، کولیس های ترمز، چرخ ها و تقریباً هر چیز دیگری در اتومبیل می شود که ترمز می تواند در آن تأثیر بگذارد.

سیستم ترمز قدیمی و سیستم ترمز ABS

هنگام توقف ناگهانی ماشین، یک یا تعدادی از چرخ ها قفل می شوند و به همین دلیل کنترل روی خودرو کاهش می یابد و خودرو به سمتی که راننده فرمان را بچرخاند، حرکت نمی کند. خودرو در این شرایط به سمتی حرکت خواهد کرد که در حین قفل شدن چرخ ها در حال حرکت بوده است، بنابراین فرمان پذیری خودرو بسیار دشوار شده و سبب لغزش یا سر خوردن ماشین می شود.

ترمز ABS که تلفیقی از مکانیسم مکانیکی و الکترونیکی است، مانع از قفل شدن چرخ ها می شود. ترمز ضد قفل به این صورت عمل می کند، که تعداد دفعاتی که ترمز قطع و وصل می شود را به چندین بار در ثانیه می رساند. علت آن نیز این است که برای کاهش سرعت خودرو، بهتر است پدال ترمز به طور متناوب فشرده و رها شود. رانندگان مسابقات نیز از همین موضوع برای کاهش سرعت استفاده می کردند، یعنی برای کاهش سرعت خودرو در یک ثانیه چند بار پدال ترمز را فشرده و رها می کنند تا حداکثر نیروی ترمز اعمال شود و چرخ ها قفل نشوند. از روی همین کار تجربی رانندگان، سیستم ترمز ABS طراحی شد.

سیستم ترمز یا ABS چگونه کار می کند؟

در سیستم ترمز ABS راننده به صورت یکنواخت پدال ترمز را فشار می دهد و عمل قطع و وصل شدن ترمز توسط سیستم ABS انجام می گیرد. سرعت هر چرخ به صورت لحظه ای و متناوب به ECU ارسال می شود. زیر پدال ترمز، سنسور کوچکی وجود دارد که با فشرده شدن پدال ترمز، این سنسور نیز فشرده می شود و سپس اطلاعات به ECU رفته و در آن جا ECU میزان کاهش سرعت چرخ را محاسبه می کند. ECU با توجه به میزان کاهش شتاب چرخ، شیر کوچکی که در مسیر ارسال روغن هیدرولیک به قطعات سیستم ترمز هر چرخ وجود دارد را مسدود کرده و سریعا باز می کند، این امر تا زمانی که سرعت هر چرخ به آستانه صفر شدن برسد ادامه می دهد اما سرعت را به صفر نمی رساند تا چرخ ها قفل شوند.

به طور خلاصه:

ABS با آزاد کردن و سپس استفاده مجدد از ترمز در شرایط ترمزگیری شدید، عمل می کند. سنسورهای موجود در هر چرخ برای تشخیص قفل شدن یا توقف حرکت چرخ یا لغزش چرخ استفاده می شود. سنسورها، اطلاعات به سمت ECU ارسال کرده و ABS ترمز شروع به کار کرده و حدود 100 بار در ثانیه ترمز را قطع و وصل می کند.

علت روشن شدن چراغ ترمز

چرا چراغ سیستم ترمز ABS روشن می شود؟

سیستم ABS از سنسور یا حسگرها در هر چرخ استفاده می کند تا سرعت چرخش آنها را کنترل کند. ECU سیگنال های چهار چرخ و موقعیت پدال ترمز را کنترل می کند تا اطمینان حاصل شود که خودرو پایدار و تحت کنترل است، اگر ECU متوجه هرگونه سیگنال غیرعادی یا کمبود سیگنال از هر یک از سنسورها شود، چراغ هشدار ABS را روشن می کند تا راننده را وجود مشکل مطلع کند. ECU علاوه بر نظارت بر سنسورهای سرعت چرخ، چراغ ABS را به دلایل دیگری مانند سطح مایع کم ترمز یا سوختگی فیوز روشن کند. چراغ بعضی از سیستم های ABS ممکن است چند بار چشمک بزنند و سپس آن را دائما روشن کنند. تعداد چشمک ها بیانگر کد مشکل است و می تواند به شما در شناسایی مشکل کمک کند.

اجزای سیستم ABS

سیستم ABS از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در ادامه در مورد عملکرد هر یک اطلاعاتی بیان می کنیم:

1. واحد مرکزی کنترل الکترونیکی ABS
2. واحد کنترل هیدولیکی
3. سنسور اندازه گیری فشار پدال ترمز

واحد مرکزی کنترل الکترونیکی (ECU)

واحد مرکزی کنترل الکترونیکی نقش پردازنده یا مغز را برای خودرو ایفا می کند. این واحد مرکزی به سیستم ABS فرمان داده و عملیات ABS را کنترل می کند. واحد مرکزی کنترل براساس داده های ورودی که از سنسورهای چرخ دریافت می کند، وارد عمل می شود. این داده های ورودی، اعدادی آنالوگی یا دیجیتالی هستند. واحد مرکزی کنترل روی این داده ها پردازش انجام داده و سپس دستور لازم را به ABS ارائه داده و ABS سبب توقف چرخ ها می شود.

واحد کنترل هیدرولیکی (HCU)

یکی دیگر از اجزای سیستم ABS واحد کنترل هیدرولیکی است. این واحد به منزله قلب سیستم ترمز ABS عمل می کند. این واحد براساس دستوری که از واحد مرکزی کنترل الکترونیکی دریافت می کند، مقدار روغن ترمز که باید پمپاژ شود را اعلام می کند. این پمپاژ به صورت حدودی 15 بار در ثانیه انجام می شود. واحد کنترل هیدرولیکی از اجزایی مانند یاتاقان ها، پیستون تعدیل کننده، پمپ، موتور و شیرهای خروجی و… تشکیل شده است.

1. پمپ

مقدار روغن ترمز با توجه به سرعتی که ماشین دارد باید تنظیم شود. پمپ نیروی لازم برای پمپاژ روغن ترمز ABS را تامین می کند، پمپ نیروی خود را از حرکت دورانی موتور ABS می گیرد، یاتاق ها سبب انتقال نیرو از موتور به پیستون می باشند که به صورت خطی پیستون را حرکت می دهد.
در برخی از سیستم های ترمز ABS سوپاپ و برخی از شیر برقی استفاده شده است.

2. شیر های برقی

شیر برقی مقدار روغن خروجی را کنترل می کند. این شیرها براساس جریان برق ورودی مقدار روغن را تنظیم می کنند. این شیرها با برق کار می کنند و در صورتی که برق به آن نرسد قادر به فعالیت نیستند، به همبن دلیل امروزه از اجزایی مانند پیستون متحرک یا پیچ استفاده می شود.

3. سوپاپ

سیستم ترمز ABS دارای لوله ترمز یا کانال ترمز است که برای هر چرخ به صورت مجزا تعبیه شده است. در این لوله ها سوپاپی تعبیه شده است که فشار روغن ترمز را کنترل می کند.

4. سنسور

سنسورهای موجود در چرخ، اطلاعاتی مانند سرعت چرخ، میزان چرخش چرخ و …. را به واحد مرکزی کنترل الکترونیکی ارسال می کند. سنسور فعال در سرعت های بالای یک کیلومتر فعال می شود و سنسور غیرفعال در سرعت بالای 7 کیلومتر فعال می شود.

روش کار به این صورت است که سنسورها به صورت مداوم به وسیله ECU چک می شوند. در صورتی که چرخش چرخ ها کم شود، ECU با دستور به HCU وضعیت سوپاپ ها را به حالت در آماده می آورد. در صورتی که سرعت چرخش چرخ ها بسیار کم شود و در آستانه توقف قرار بگیرد، ECU با دستور به HCU سبب بسته شدن سوپاپ ها می شود تا فشار ترمز کم شود سپس به محض اینکه شتاب چرخ ها زیاد شد، دوباره سوپاپ ها را باز می کند. این کار تا زمانی که راننده پا را از روی پدال ترمز بردارد و ماشین متوقف شود، ادامه می یابد. این عملیات بسیار سریع انجام می شود.

علت روشن ماندن چراغ ترمز

چرا چراغ ABS ماشین روشن شده است؟

چراغ نشانگر ABS روی داشبورد ماشین نشانه این است که ممکن است مشکلی در سیستم ABS رخ داده و باید آن را بررسی کنید. 10 دلیل متداول که باعث روشن شدن این چراغ می شود شامل:

• سوء عملکرد ماژول ABS
• پایین آمدن سطح مایعات در مخزن
• درست کار نکردن پمپ
• شکسته شدن سنسورهای سرعت چرخ
• جابه جایی سوکت های متصل به سنسور
• کثیفی سنسورها
• سوختن فیوز
• سوختن رله
• خراب شدن سوپاپ ها
• تغییر اندازه زاویه چرخ بدون اطلاع به ECU

در ادامه در مورد هر یک از این گزینه ها، نکاتی را ارائه می دهیم.

سوء عملکرد ماژول ABS

در صورتی که ماژول ها مانند واحد الکترونیکی ECU و HCU به درستی کار نکنند، نمی تواند در زمان مناسب دستور باز و بسته شدن سوپاپ ها را بدهند در نتیجه چراغ ABS روشن می شود.

پایین آمدن سطح مایعات در مخزن علت روشن شدن چراغ ABS

سطح روغن ترمز را چک کنید. در صورتی که روغن ترمز از میزان استاندارد پایین تر است، باید از روغن ترمز مرغوب استفاده کنید و کمبود آن را جبران کنید، در غیر این صورت چراغ ABS روشن باقی می ماند.

درست کار نکردن پمپ

پمپ یا الکتروپمپ وظیفه پمپاژ کردن روغن ترمز را برعهده دارد. اگر پمپ نقص عملکرد داشته باشد یا نتواند نیروی لازم را برای پمپاژ روغن ترمز اعمال کند، چراغ ABS روشن می شود.

شکسته شدن سنسورهای سرعت چرخ دلیل روشن شدن چراغ ABS

ABS با کمک سنسورها در هر لحظه عملکرد دقیق چرخ ها را می سنجد و مانع از قفل شدن چرخ ها می شود، در صورتی که سنسورهای سرعت چرخ با مشکل مواجه شوند، سیگنال اشتباه به ECU ارسال می کنند و کامپیوتر این اخطار را به صورت روشن شدن چراغ ABS نشان می دهد.

جابه جایی سوکت های متصل به سنسور

سنسورهای که به چرخ ها متصل هستند، توسط سوکت هایی به جایگاه خود متصل می شوند، در صورتی که سوکت ها شل شوند و سنسورها لق بزنند، سیگنال اشتباه به ECU ارسال می کنند و یا ممکن است سیگنالی ارسال نکنند که در این موارد چراغ ABS روشن می شود.

کثیف شدن سنسورهای چرخ علت روشن شدن چراغ ترمز

اگر سنسورهای چرخ کثیف شده باشند، چراغ ABS روشن می شود زیرا سنسور کثیف نمی توانند داده ها را به درستی اندازه گیری کند و به ECU بفرستد از این رو سبب روشن شدن چراغ ABS می شود.

سوختن فیوز

یکی دیگر از مواردی علت روشن شدن چراغ ABS می شود، فیوز است. اگر فیوز آسیب دیده باشد یا سوخته باشد، باید آن را تعویض کنید. اما بهتر است به دنبال علت سوختگی فیوز باشید و مشکل را حل کنید، در صورتی که اتصال کوتاه بین قطعات ایجاد شده باشد، فیوز قطع می شود بنابراین از عدم اتصال کوتاه در بین سیم کشی ها مطمئن شوید.

خراب شدن رله علت روشن شدن چراغ ABS

قطعاتی مانند فیوز و رله از سیم کشی و واحد مرکزی کنترل یا ECU و HCU مراقبت می کنند. رله ABS نیز از قطعاتی است که مدار برق و سیم کشی ها را تحت کنترل دارد، خرابی آن سبب روشن شدن چراغ ABS می شود.

خراب شدن سوپاپ

یکی دیگر از علت هایی که سبب روشن شدن چراغ ABS می شود، خراب شدن سوپاپ است. سوپاپ ها باید به طور درست باز و بسته شوند تا ABS به درستی سبب توقف ماشین شود. اگر سوپاپ ها دچار آسیب شوند، آنگاه قادر به باز و بسته شدن نیستند و در نتیجه چراغ ABS روشن می شود.

دلیل روشن شدن چراغ ABS

تغییر در اندازه سایز چرخ بدون اعلام آن در ECU علت روشن ماندن چراغ ABS

در صورتی که سایز چرخ ها را تغییر داه اید، باید داده های مربوط به سایز چرخ را برای سیستم ECU و ABS تعریف کنید، در غیر این صورت سیگنال دریافتی از چرخ برای ECU نامفهوم بوده و چراغ ABS روشن می شود.

وقتی چراغ ABS شما روشن است چه باید کرد؟

هنگامی که چراغ ABS روشن می شود، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک مکان امن برای متوقف کردن وسیله نقلیه پیدا کنید، ماشین را خاموش کنید و سپس دوباره روشن کنید. این باعث می شود که ECU همه سنسورها را برای هرگونه خطا بررسی مجدد کند. دقیقاً مانند کامپیوتر خانگی که یک ری استارت ساده ممکن است مشکل را برطرف کند اما متأسفانه، بیشتر اوقات این کار به این راحتی نیست و ممکن است مشکلی در سیستم وجود داشته باشد که نیاز به شناسایی دارد. بهترین گزینه این است که یک تعمیرکار مجرب یک ابزار اسکن را در اتومبیل قرار داده و کدها را بررسی کند. در صورت برخورداری از دانش فنی و ابزارهای لازم می توانید این موارد را انجام دهید:

1. چرخ ها را جدا کنید و سنسورها و سیم های سرعت چرخ را از نظر آسیب دیدگی بررسی کنید.
2. برای اطمینان از درست کار کردن فیوز در سیستم ABS، آن را چک کنید.

نتیجه گیری از علت روشن شدن چراغ ABS

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت روشن شدن چراغ ABS به ارائه نکاتی مفیدی پرداختیم. سیستم ABS سبب افزایش ایمنی خودرو می شود زیرا مانع از قفل شدن چرخ ها در ترمزگیری های شدید می شود اما اگر هشدارهایی از این سیستم روی داشبورد نمایان شد، باید سریعا شناسایی شده و رفع شوند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.