دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
8 علت روشن شدن چراغ روغن ماشین !

8 علت روشن شدن چراغ روغن ماشین !

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:45 1 سال قبل بازدید: 1171

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت روشن شدن چراغ روغن موتور ماشین نکاتی مهم را بیان می کنیم. روشن شدن چراغ آمپر هشدار دهنده کم شدن روغن موتور یا به دلیل یک نقص فنی رخ می دهد. در هر صورت باید علت روشن شدن چراغ روغن موتور را تشخیص دهید تا از آسیب های جدی به قطعات موتور پیشگیری کنید زیرا روغن موتور نقش مهمی در روان کاری و خنک کاری قطعات موتور بر عهده

چرا چراغ روغن ماشین روشن می شود؟

چراغ‌روغن ماشین که در روی داشبورد قرار دارد به شکل یک روغن‌دان است که قطره ای از درون آن به بیرون ریخته شده. روشن شدن چراغ هشدار، نشان دهنده مشکلی در سیستم روغن کاری است که باید سریعا رفع شود.
کلیه قسمت های متحرک موتور نیاز به روغن‌کاری دارند. حرکت کردن و تماس دو قطعه با یکدیگر با گرما و اصطکاک روبه رو است بنابراین با کمک روغن‌کاری می توان جلو این اصطکاک و گرما را گرفت. اصطکاک قطعات موتور سبب فرسایش یا سائیدگی می شود و گرما نیز به مرور سبب انبساط قطعات می شود اما روغن‌کاری قطعات موتور از سائیدگی قطعات جلوگیری کرده و در ضمن روان کاری سبب خنک کردن آن ها نیز می شود.

دلایل روشن شدن چراغ روغن موتور ماشین

1. ایراد در پمپ‌روغن
2. مشکل در فیلتر روغن
3. کم شدن سطح‌روغن
4. خراب شدن سنسور فشار روغن
5. از دست کیفیت روغن‌موتور به مرور زمان
6. نامرغوب بودن روغن
7. کثیف بودن روغن
8. انسداد و گرفتگی مجاری‌روغن

برای درک بهتر علت روشن شدن چراغ روغن موتور ابتدا به نحوه کار روغن‌موتور و اجزای این سیستم می پردازیم.

روغن موتور چگونه کار می کند؟

همان طور که بیان کردیم، روغن‌موتور برای عملکرد بهتر و طولانی تر موتور می باشند، از آن جایی که روغن‌موتور با پیشگیری از اصطکاک قطعات مانع از اتلاف انرژی می شود لذا بهترین و موثرترین راه برای کاهش سایش و کاهش اتلاف انرژی استفاده از روغن‌موتور است.
در این بخش به نحوه گردش روغن‌موتور می پردازیم. روغن‌موتور از محفظه‌روغن شروع به حرکت کرده و سپس با کمک پمپ فشار کافی را برای گردش بین قطعات موتور برخوردار می شود. روغن در بین مجراهای موتور حرکت کرده و در نهایت دوباره به سمت محفظه برمی گردد و خنک می شود سپس دوباره وارد چرخه روغن‌کاری می شود.

اجزای سیستم روغن کاری

1. سینی روغن موتور یا کارتل

سینی محفظه ای است که روغن‌موتور در هنگام خاموش بودن پیشرانه درون آن جمع می شود، این محفظه نقض منبع ذخیره روغن را برعهده دارد.

2. پمپ روغن

پمپ در نزدیک محفظه کارتل قرار دارد. پمپ با مکش روغن از داخل محفظه کارتل، سبب هدایت روغن به سمت فیلتر می شود و از آن جا به سمت مجراهای پیشرانه یا موتور حرکت می کند. پمپ در اکثر ماشین ها به میل لنگ متصل است و نیروی لازم برای پمپاژ را از چرخش میل لنگ دریافت می کند.

3. فیلتر روغن

فیلتر سبب تصفیه روغن‌موتور می شود، در صورت نبود این فیلتر ذرات معلق و تراشه های ریز فلز سبب انسداد مجراهای روغن‌کاری شده و به سیلندرها یا یاتاقان ها آسیب وارد می کند بنابراین نقش فیلتر برای تصفیه ضروری است.

علت روشن شدن چراغ روغن موتور

خرابی پمپ روغن علت روشن شدن چراغ

پمپ سبب پمپاژ روغن شده و روغن و در بین قطعات موتور به گردش در می آید، در صورتی که فشار پمپ کم شود، روغن قادر نیست به کانال ها و مجرای بین قطعات موتور برود به همین دلیل چراغ روغن‌موتور روشن می شود. ایراد در پمپ مانع از گردش روغن‌موتور در قسمت های متحرک شده و اغلب منجر به صداهای زیاد از موتور و گرم شدن بیش از حد می شود که مشکلات قابل توجهی ایجاد می کند.

پمپ معمولا به دلیل خراب شدن تسمه دینام یا تسمه پروانه قادر نیست وظیفه خود را به درستی انجام دهد. بنابراین هنگام چک کردن پمپ روغن، از سلامت تسمه دینام و بلبرینگ و پولی آن مطمئن شوید زیرا اگر نیروی لازم برای گردش روغن وجود نداشته باشد، روغن نمی تواند بین موتور حرکت کند و قطعات را روغن‎کاری کند و این امر منجر به اصطکاک بیشتر بین قطعات، باعث ایجاد دمای بالاتر در داخل موتور و در نهایت صدمه زیادی می شود.

مشکل در فیلتر روغن

فیلتر وظیفه تصفیه روغن‌موتور را برعهده دارد تا روغنی بدون آلودگی به مجراهای موتور برساند، در صورتی که فیلتر مسدود شده باشد، قادر به گردش روغن در اطراف موتور نیست و در نتیجه چراغ آن روشن می شود. پایه فیلتر نیز می تواند گاهی سبب مشکل شود که باید در هنگام بررسی فیلتر، این مورد نیز بررسی شود.
نکته دیگر که باید توجه داشته باشید، استاندارد نبودن فیلتر است، اگر از فیلتر بی کیفیت و فاقد استاندارد استفاده شود، قادر به برقراری سرعت مناسب روغن در پیشرانه نیست و سبب کاهش فشار روغن و در نتیجه روشن شدن چراغ هشدار می شود.

کم شدن سطح روغن دلیل روشن شدن چراغ روغن

از دیگر مواردی که باید هنگام روشن شدن چراغ هشدار به آن توجه کنید، کم شدن سطح‌روغن است، در صورتی که سطح روغن از مقدار معینی کم تر شود، به خوبی قادر به ایفای نقش خود یعنی روان کاری و خنک کاری نیست و لذا سبب روشن شدن چراغ هشدار می شود.
کم شدن سطح‌روغن به دلایل مختلفی رخ می دهد، برای مثال سوختن واشر سرسیلندر سبب نشتی روغن به محفظه سیلندر شده و روغن سوزی در محفظه سیلندر رخ می دهد همچنین نشتی یا شکاف در مجراهای روغن نیز دلیل دیگری از کم شدن سطح‌روغن است.

برای بررسی میزان روغن‌موتور کافیست با کمک گیج یا میله، سطح‌روغن را اندازه گیری کنید. گیج در کنار بلوک موتور قرار دارد و در انتهای خود دو نشانگر دارد. با بیرون کشیدن گیج، علامت ها را چک کنید، این دو علامت میزان حداقل و حداکثر روغن‌موتور را نشان می دهد و حد فاصل بین این دو علامت مقدار استاندارد روغن‌موتور را نشان می دهد. در صورتی که روغن موتور از سطح علامت مینیمم کمتر بود، پس مقدار روغن‌موتور رو به کاهش است. اما اگر مقدار روغن از به علامت بالایی رسیده باشد و از بالاتر باشد، نشانه زیاد بودن روغن است.

خراب بودن سنسور فشار روغن

در صورتی که روغن‌موتور با کیفیت باشد، اما چراغ هنوز روشن است، ممکن است مشکل از سنسور فشار باشد. روشن شدن چراغ هشدار روی داشبورد همیشه به معنای کم بودن روغن، نشت یا کثیف بودن روغن نیست، در عوض ممکن است به این معنی باشد که سنسور یا پمپ باید تعویض شود.
سنسور فشار یک حس گر کوچک است که فشار روغن وسیله نقلیه را کنترل کرده و در صورت پایین آمدن از یک حد مشخص اطلاع می دهد. اما این سنسور مانند هر قطعه دیگری که در اتومبیل است، می تواند فرسوده شود. فرسوده شدن حس گر سبب ارسال سیگنال های اشتباه شده که این امر باعث روشن شدن چراغ هشدار می شود. برای بررسی اینکه سنسور فشار روغن فرسوده است یا خیر، بهتر است از یک تکنسین ماهر کمک بگیرید.

دلیل روشن شدن چراغ موتور

از دست دادن کیفیت روغن موتور علت روشن شدن چراغ روغن

روغن‌موتور بعد از طی کارکردی معین، خاصیت خود را از دست می دهد، به عبارتی خاصیت چسبندگی و روان کاری نداشته و قادر به جذب کثیفی ها و آلودگی های موجود در مجراهای موتور نیست بنابراین باید روغن‌موتور در بازه زمانی معین تعویض شود و از روغن موتور با کیفیت استفاده شود. عمر مطلوب روغن موتور بسته به کارکرد ماشین و همچنین کیفیت روغن بستگی دارد. اما به طور معمول بین 8 – 10 هزار کیلومتر عمر مفید روغن‌موتور می باشد، در صورتی که روغن‌موتور کیفیت نداشته باشد یا خاصیت خود را از دست بدهد سبب روشن شدن چراغ هشدار می شود.

نامرغوب بودن روغن موتور

اگر روغن موتوری که برای روان کاری و خنک کاری استفاده می کنید، مرغوب نباشد، قادر به جذب آلودگی ها و گرما نیست همچنین نمی تواند به درستی روان کاری قطعات را انجام دهد، لذا سبب فرسایش و اصطکاک بین قطعات متحرک موتور می شود. در این موارد ممکن است چراغ روغن‌موتور روشن شود، در صورت روشن شدن چراغ هشدار باید سریعا اقدام به تعویض روغن‌موتور کنید و حتما از نوع با کیفیت و مرغوب که طول عمر مفید و بالایی دارد استفاده نمایید.

آلودگی بیش از حد روغن علت روشن شدن چراغ روغن موتور

همیشه روشن‌شدن چراغ موتور به دلیل کم بودن سطح روغن نیست، برخی اوقات کثیف بودن روغن نیز می تواند منجر به روشن شدن چراغ شود. خاک، گردو غبار و تراشه ها سبب آلودگی روغن می شود. رنگ و شفافیت روغن نیز باید بررسی شود. روغن‌موتور باید رنگی شفاف داشته باشد و همچنین کمی رقیق باشد، در صورتی که روغن تیره باشد و یا حالت غلیظ و لجن داشته باشد، پس باید آن را تعویض کنید.

گرفتگی مجرای و کانال های روغن در موتور

در صورتی که تراشه ها و آلودگی ها از فیلتر عبور کند و وارد معابر روغن شود، سبب انسداد و گرفتگی آن ها خواهد شد در نتیجه روغن با فشار کمتری از بین معابر و مجرای عبور خواهد کرد که در صورت برطرف نشدن این انسداد مشکلات زیادی برای موتور ایجاد شده و سبب روشن‌شدن چراغ روغن‌موتور می شود.

نکات مهم در هنگام چک کردن روغن موتور

1. ابتدا ماشین را در کنار جاده نگه دارید.
2. دقت داشته باشید که محیط باید صاف باشد، یعنی سراشیبی و سرازیری نباشد.
3. موتور را خاموش کنید.
4. اجازه بدهید کمی موتور خنک شود.
5. سپس گیج روغن را برداشته و علامت های آن را چک کنید.
6. در صورت کم یا زیاد بودن روغن‌موتور، برای رفع مشکل اقدام کنید.

علت روشن شدن چراغ روغن ماشین

بازه زمانی چک کردن سطح روغن موتور

ظرفیت روغن برای خودروهای سواری معمولا بین 4- 6 لیتر است. قرار نیست روغن‌موتور برای همیشه دوام آورد؛ حتی اگر مثل بنزین نسوزد، اما به مرور سطح روغن کم می شود. روغن‌موتور را هم می توان از فشار سنج روغن روی داشبورد مطلع شدید و هم از طریق گیج قرار گرفته شده در بلوک موتور می توان سطح‌روغن را اندازه گیری کرد. به طور معین باید دست کم هفته ای یک بار اقدام به چک کردن روغن موتور نمائید. با توجه به کارکرد و مسافت پیموده شده توسط ماشین و کیفیت روغن، باید یک برنامه معین و دوار برای چک کردن میزان روغن‌موتور برنامه ریزی کنید.
مورد دیگری که نشان دهنده کم شدن سطح روغن‌موتور است، این است که اگر هنگام ترمز گرفتن، چراغ هشدار روشن شود، پس نشانه کم بودن روغن‌موتور است.

زمان تعویض روغن موتور

به طور میانگین در هر 8- 10 کیلومتر نیازمند تعویض روغن‌موتور هستید اما فاکتورهایی مانند کارکرد و مسافت و همچنین کیفیت روغن‌موتور و شرایط محیطی در عمر مفید روغن موثر هستند، در صورت به تعویض انداختن زمان تعویض روغن‌موتور، به مرور به سایر قطعات موتور آسیب وارد شده و در نتیجه هزینه تعمیرات افزایش می یابد.
نکته: دست کم در هر چند بار تعویض روغن‌موتور، فیلتر را نیز تعویض کنید.

در صورت روشن شدن چراغ موتور ماشین چه کاری باید انجام داد؟

اما اگر هنگام رانندگی چراغ هشدار روشن شد، به مکانی امن بروید و بلافاصله موتور را خاموش کنید. بسیار مهم است که رانندگی نکنید زیرا ممکن است روغن موتور تمام شود. که این منجر به خرابی موتور شده و سلامت شما و سایر رانندگان را نیز در معرض خطر قرار دهد. در اینجا به برخی عواملی که هنگام روشن شدن چراغ‌موتور باید بررسی کنید، می پردازیم:

• هنگامی که اتومبیل خود را در مکانی امن پارک کردید، سطح‌روغن را بررسی کنید، این کار را می توان با گیج اندازه گیری انجام داد. گیج را بیرون بیاورید، آن را با پارچه تمیز کنید و دوباره آن را درون مخزن روغن قرار دهید. اگر دستمال خشک باشد یا روغن زیادی روی آن نباشد، ممکن است مشکل از کم بودن روغن باشد. در این وضعیت موتور را دوباره روشن نکنید.
• دلیل دیگر روشن شدن چراغ‌روغن این است که فشار روغن کم است. فشار کم روغن به این معنی است که روغن با فشار کافی در گردش نیست یا روغن کافی در سیستم برای پمپاژ وجود ندارد. از آن جایی که روغن برای روان کاری قطعات موتور مهم است، بنابراین اگر هشدار روشن شد و فشار آن کم بود، موتور را خاموش کنید.

نتیجه گیری از علت روشن شدن چراغ روغن موتور

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی در مورد علت روشن شدن چراغ روغن موتور پرداختیم. توجه داشته باشید که روغن‌موتور نقش مهمی در روان کاری قطعات خودرو برعهده دارند و در عین وظیفه خنک کنندگی قطعات موتور به دلیل گرمای حاصل از احتراق را دارد. اگر روغن‌موتور کم باشد یا نشتی داشته باشد، می تواند سبب اصطکاک بیش از حد قطعات موتور شده و در نتیجه آسیب جدی به موتور وارد کند لذا توجه به هشدار روشن شدن چراغ هشدار و آگاهی در مورد علت این موضوع حائز اهمیت است. رانندگی با فشار روغن کم یا روغن کم در سیستم می تواند موتور خودرو را خراب کند اگر هنگام رانندگی متوجه روشن‌شدن چراغ هشدار شدید، بلافاصله کنار بکشید و مشکل را برطرف کنید. این یک چراغ هشدار دهنده است که باید جدی گرفته شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.