دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز

علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:45 1 سال قبل بازدید: 1473

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز نکاتی را ارائه می دهیم. خروج دود سیاه از اگزوز معمولا به دلیل ترکیبات نادرست سوخت و هوا است، در صورتی که میزان نسبت سوخت یا هوا کم و زیاد شود، چهار عملکرد موتور (مکش، تراکم، احتراق، تخلیه) با اشکال مواجه شده و در نتیجه از اگزوز دود سیاه خارج می شود. دانستن علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز به شما کمک می کند تا ایراد را سریع تر رفع کرده و از بروز خسارت های سنگین به ماشین پیشگیری کنید.

دلیل دود سیاه اگزوز چیست؟

علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز را می توان به مشکلات مختلفی نسبت داد اما بسته به انژکتوری بودن یا کاربراتوری بودن موتور خودرو، عیب یابی آن نیز متفاوت است.
رنگ و حجم دود حاصل از اگزوز اتومبیل چیزهای زیادی در مورد وضعیت فعلی ماشین بیان می کند، برای مثال دودسیاه خارج شده از اگزوز به وضوح نشان دهنده ضعف در عملکرد موتور است. برای اینکه بدانید دقیقاً دلایل خارج شدن دودسیاه از اگزوز چیست، به علل ذکر شده توسط متخصصان تیم دلفد در این راهنما توجه کنید.
قبل از اینکه به دلایل مربوط به این مشکل بپردازیم، ابتدا بهتر است بفهمیم دودسیاه دقیقاً چیست؟ دود سیاه عمدتا بخارهای متشکل از سوخت است که از سیستم اگزوز ماشین خارج می شود بنابراین اگر بخارهای غلیظ و سیاه رنگ از‌ اگزوز خارج شد، بدان معناست که سوخت بیشتری نسبت به هوا در محفظه احتراق وجود دارد.
حال سوال این است که چه عواملی باعث تشکیل دودسیاه از اگزوز می شود؟ پاسخ این سوال به اجزای معیوب خودرو مانند فیلتر هوا و انژکتورهای سوخت بستگی دارد.

خروج دود سیاه از اگزوز در ماشین های انژکتوری

1. انسداد فیلتر هوا
2. انژکتور های آسیب دیده
3. خراب شدن سنسور جریان جرمی
4. مشکل در سیستم EGR
5. آسیب دیدن حلقه های پیستون
6. رسوبات موجود در موتور

انسداد فیلتر هوا

با مسدود شدن فیلتر هوا توسط گردو غبار، این احتمال وجود دارد که مقدار کافی هوا به سیلندر نرسد و میزان سوخت نسبت به هوا بیشتر می شود، در نهایت سوخت به صورت کربن و به شکل دودسیاه از اگزوز بیرون می آید. علاوه بر این، هنگام شتاب گرفتن و یا حمل بار زیاد، دود سیاه نیز پیدا می شود، زیرا سوخت به مقدار مناسب و در زمان های مناسب به محفظه تزریق نمی شود.

دلایل خارج شدن دود سیاه از اگزوز

انژکتورهای سوخت آسیب دیده دلیل خارج شدن دود سیاه از اگزوز

تزریق مناسب سوخت توسط انژکتور ها، منجر به پاشش صحیح سوخت به محفظه می شود، این بدان معنی است که قطرات سوخت به طور مساوی در سیلندر پخش می شوند، با این حال، اگر انژکتورها به موقع بسته نشوند، احتمال تزریق بیشتر سوخت در یک منطقه خاصی از محفظه وجود دارد، در این شرایط مقدار هوای موجود در محفظه کافی نیست و در نتیجه کربن جامد از بنزینی که احتراق نگرفته است، ایجاد شده و به صورت دودسیاه از لوله اگزوز خارج می شود.

خراب شدن سنسور جریان جرمی

سنسور های جریان جرمی که با نام های (MFA- MAf-AFS) شناخته می شود از مهمترین سنسورهای ماشین انژکتوری است. این سنسور مقدار هوای ورودی به موتور را می سنجد و به نوبه خود در برقراری تعادل بین هوا و میزان سوخت داخل سیلندر کمک می کند بنابراین عملکرد این سنسور برای عملکرد موتور بسیار مهم است در غیر این صورت یک سنسور معیوب می تواند سبب ضعف موتور شود زیرا سنسور معیوب نمی تواند میزان هوای ورودی را به درستی تشخیص داده، بنابراین نسبت سوخت و هوا به هم خورده و سوختی که در فرایند احتراق شرکت نکرده است به صورت کربن از اگزوز خارج می شود که این کربن همان دودسیاه می باشد.

مشکل در سیستم EGR

خروجی اگزوزها خوردوها حاوی آلاینده های سمی مانند اکسیدهای نیتروژن است، این آلاینده در دمای بالای احتراق از ترکیب ازت و اکسیژن ایجاد می شود. برای پیشگیری از تشکیل این آلاینده ها باید دمای فضای احتراق را کاهش داد، کاهش دمای فضای احتراق توسط سیستم EGR انجام می شود. سیستم EGR با تزریق کمی از گازهای خروجی مانند CO2 به منیفولد ورودی هوا، دمای احتراق از داخل سیلندر را کاهش می دهد و در صورتی که سیستم EGR مشکل پیدا کند و سوپاپ آن دچار اختلال شود، دودسیاه اگزوز خارج می شود.

آسیب دیدن حلقه های پیستون علت خارج شدن دود سیاه اگزوز

حلقه های پیستون برای پیشگیری از نشت روغن موتور به محفظه احتراق طراحی شده اند، در صورتی که در حلقه های پیستون مشکلی رخ داده باشد، سبب نشتی روغن به محفظه احتراق شده و در نتیجه سوختن این روغن با سوخت و هوای موجود در محفظه احتراق سبب خارج شدن دودسیاه اگزوز می شود.

رسوبات موتور

وقتی موتور جدید باشد، بدون هیچ مشکلی به صورت روان کار خواهد کرد اما پس از یک دوره طولانی استفاده، شرایط موتور بد و بدتر می شود. برای مثال رسوبات انباشته در موتور و در مناطق مهم مانند محفظه احتراق و انژکتور سبب افت عملکرد موتور شده و احتراق به درستی صورت نمی گیرد، در نهایت سوخت باقی مانده و رسوبات موجود در محفظه احتراق سبب خارج شدن دودسیاه از اگزوز می شوند.

رفع دود سیاه اگزوز

علت خروج دود مشکی از اگزوز در ماشین های کاربراتوری

همان طور که در بالا بیان کردیم دود سیاه اگزوز به این معنی است که موتور بیش از حد سوخت می سوزاند. موتورها برای سوختن به سوخت و اکسیژن نیاز دارند تا عمل احتراق انجام شود، اگر در محفظه احتراق مقدار زیادی سوخت وجود داشته باشد و اکسیژن کافی برای سوختن آن نباشد، می تواند باعث خارج شدن دودسیاه اگزوز شود. عواملی که در اتومبیل های کاربراتوری سبب خارج شدن دود سیاه اگزوز می شود.

1. خراب بودن کاربراتور
2. خراب بودن دریچه ساسات

خراب بودن کاربراتور

کاربراتور و انژکتور در واقع به نحوه سیستم سوخت رسانی خودروها اطلاق می شود. در کاربراتورها، میزان نسبت سوخت و هوا تقریبی است و قابل سنجش نیست و نسبت به انژکتورها قدیمی تر هستند، در صورتی که کاربراتور خراب شود، میزان زیادی سوخت به محفظه احتراق وارد کند لذا نسبت سوخت و هوا به هم می ریزد و سوخت اضافی سبب خارج شدن دود اگزوز می شود.

خراب بودن دریچه ساسات

ساسات بخشی از کاربراتور می باشد و به صورت یک اهرم دستی است. ساسات وظیفه بستن دریچه ورودی هوا به کاربراتور را دارد، در صورتی که این دریچه خراب شود، مقدار کمی هوا وارد محفظه احتراق می شود، در نتیجه میزان نسبت سوخت و هوا به هم می ریزد. سوخت اضافی در محفظه احتراق هم سبب خارج شدن دود از اگزوز می شود.

چگونه می توان از دود سیاه لوله اگزوز خلاص شد؟

اگر دود سیاه از لوله اگزوز خارج می شود، در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید برای رفع آن انجام دهید.

1. تمیز کردن فیلتر هوا
2. استفاده کردن از سیستم سوخت رسانی مشترک
3. استفاده از مواد افزودنی سوخت

تمیز کردن سیستم تصفیه هوا

فرایند احتراق برای سوختن کامل نیاز به یک نسبت معین سوخت و هوا دارد. در صورتی که هوای کمتری به محفظه وارد شود، تمام سوخت مصرف نمی شود لذا سوخت مصرف نشده به صورت دودسیاه از اگزوز خارج می شود. در صورتی که سوخت به طور کامل بسوزد آب و CO2 ایجاد می کند که این محصولات سبب دود سیاه نمی شود اما کم شدن هوای ورودی سبب افزایش دودسیاه اگزوز می شود بنابراین باید سیستم تصفیه هوا به طور مرتب از لحاظ مسدود نبودن بررسی شود.

استفاده کردن از سیستم سوخت رسانی ریلی مشترک

وسایل نقلیه امروزی از سیستم تزریق سوخت ریلی مشترک استفاده می کنند که یک سیستم تزریق فشار بالا است. در این سیستم، سوخت از یک ریل مشترک تحت فشار بالا به درون محفظه احتراق تزریق می شود. با استفاده این سیستم تزریق با تکنولوژی بالا، دیگر شاهد دود اگزوز نخواهید بود.

علل خارج شدن دود سیاه از اگزوز

استفاده از مواد افزودنی سوخت راه حلی

بقایای احتراق و رسوبات ناشی از آن به تدریج در انژکتورهای سوخت و محفظه های سیلندر ایجاد می شود. این رسوبات سبب احتراق ناقص سوخت و در نتیجه باقی مانده سوخت در محفظه می شود. وجود سوخت اضافی در محفظه احتراق باعث خارج شدن دود سیاه از اگزوز می شود. با کمک مواد افزودنی سوخت می توان از این رسوبات خلاص شد و دیگر شاهد خارج شدن دود از اگزوز نبود.

بررسی کردن حلقه ها و مهر و موم های موتور

در صورتی که حلقه و مهر و موم های موتور نشتی داشته باشند یا دچار پارگی شده باشند، هنگام انجام عمل تراکم و احتراق سبب ایجاد دود سیاه از اگزوز می شود لذا باید پیستون را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

سوالات رایج کاربران در مورد دود سیاه از اگزوز

در این بخش به برخی از سوالات رایج کاربران در مورد خارج شدن دودسیاه از اگزوز می پردازیم.

دود سیاه از لوله اگزوز معمولاً نشان دهنده چیست؟

اگر دود سیاه از اگزوز خارج می شود، به احتمال زیاد به دلیل زیاد بودن مخلوط سوخت نسبت به هوا است. موارد مختلفی وجود دارد که می تواند باعث ایجاد افزایش نسبت سوخت به هوا شود که از جمله این دلایل مسدود شدن انژکتورهای سوخت و فیلتر هوای کثیف است.

اگر دود سیاه غلیظی از اگزوز خارج شود چه باید کرد؟

در اتومبیل بنزینی، دود سیاه نشانه سوختن بیش از حد بنزین است که برای رفع آن، ابتدا باید فیلتر هوای اتومبیل را بررسی یا تعویض کنید.

آیا شمع های آلوده باعث خارج شدن دود سیاه از اگزوز می شوند؟

شمع آلوده باعث ایجاد دود سیاه نمی شود زیرا شمع آلوده قادر به ایجاد جرقه برای احتراق بین سوخت و هوا نخواهد بود، لذا هیچ احتراق و در نتیجه هیچ تخلیه دودی ایجاد نمی شود.

آیا یک سنسور معیوب اکسیژن می تواند باعث ایجاد دود سیاه شود؟

اگر ماشین به درستی کار کند، سنسور اکسیژن (O2) نمی تواند باعث خارج شدن دودسیاه از اگزوز شود اما اگر ماشین با شتاب بسیار بالایی حرکت کند، قطعاً خواهید دید که از لوله اگزوز دود سیاه خارج می شود.

آیا واشر سر سیلندر معیوب می تواند باعث ایجاد دود سیاه شود؟

اگر حلقه های پیستون و واشر سر سیلندر بیش از حد روغن کاری شده باشد و نشتی روغن داشته باشند، منجر به نشت روغن به داخل کاربراتور می شوند در نتیجه احتراق سوخت، هوا و روغن باعث خارج شدن دود از اگزوز می شود.

نتیجه گیری از علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز

در این راهنما از سایت دلفد در مورد دلایل اصلی خارج شدن دود از اگزوز نکاتی را مطالعه کرده اید. تا زمانی که از ماشین برقی یا مجهز به هیدروژن استفاده نکنید، این احتمال وجود دارد که ماشین های با موتور بنزینی یا دیزلی دودسیاه از اگزوز خارج کنند. این موتورها از طریق احتراق داخلی انرژی تولید می کنند و این فرآیند سبب تشکیل گازهای خروجی از جمله مقدار کمی دود می شود. در صورتی که دود سیاه غلیظ از اگزوز خارج شد، در نسبت هوا و سوخت موجود در محفظه احتراق، اختلالی رخ داده است و میزان هوا نسبت به سوخت کمتر است که منجر به دود سیاه شده است. از این رو با آگاهی در مورد دلایل اصلی دود سیاه اگزوز، این ایراد ناخوشایند را رفع کنید. بخشی از علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز عبارت اند از :

1. انسداد فیلتر هوا
2. انژکتور های آسیب دیده
3. خراب شدن سنسور جریان جرمی
4. مشکل در سیستم EGR
5. آسیب دیدن حلقه های پیستون
6. رسوبات موجود در موتور
7. خراب شدن دریچه کاربراتور
8. خراب شدن ساسات

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *