دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علت جوش آوردن ماشین چیست ؟

علت جوش آوردن ماشین چیست ؟

delfed مطالعه: 15:10 1 سال قبل بازدید: 120

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت اصلی جوش آوردن ماشین نکات مهمی را ارائه داده ایم. جوش آوردن ماشین سبب افزایش بیش از حد دمای موتور و در نتیجه سبب روغن ریزی و سوختگی واشر سرسیلندر می شود. از این رو آگاهی در مورد علت جوش آوردن ماشین به شما کمک می کند تا دلیل این مشکل را تشخیص دهید و به رفع آن بپردازید،با ما همراه باشید.

10 دلیل اصلی جوش آوردن ماشین

در این بخش 10 عامل مهم جوش آوردن ماشین را بیان می کنیم و همین طور نحوه جلوگیری از جوش آوردن ماشین را نیز ارائه می دهیم.

 1. آسیب به مهر و موم
 2. ایراد در درب رادیاتور
 3. ایراد در مخزن انبساط
 4. ایراد در فن یا پروانه
 5. ایراد در ترموستات
 6. ایراد در واترپمپ
 7. ایراد در مایع سیستم خنک کننده
 8. وجود هوا در سیستم خنک کننده
 9. انسداد شلنگ یا لوله های انتقال
 10. روغن موتور نامناسب

با توجه به اینکه دلیل اصلی جوش آوردن ماشین، ایراد در سیستم خنک کننده است، از این رو آشنایی با عملکرد سیستم خنک کننده اهمیت ویژه ای دارد. بنابراین ابتدا به مکانیزم سیستم خنک کننده می پردازیم تا درک درستی از دلایل جوش آوردن ماشین داشته باشید. سپس در مورد هر یک از دلایل جوش آوردن ماشین اطلاعاتی خلاصه بیان می کنیم.

مکانیسم عمل سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده وظیفه دارد تا دمای حاصل از احتراق در پیستون های موتور را کاهش دهد. با توجه به اینکه موتور چهار عمل (مکش، تراکم، احتراق و تخلیه) در هر سیکل انجام می دهد، لذا دمای موتور به دلیل احتراق یا انفجار افزایش می یابد، باید سیستم خنک کننده با به جریان انداختن آب سبب خنک کردن اجزای موتور گردد.
اجزای سیستم خنک کننده

اجزای سیستم خنک کننده ماشین

 • آب مقطر و مایع ضد یخ
 • درب رادیاتور
 • مخزن انبساط رادیاتور
 • صفحه مشبک رادیاتور
 • لوله های انتقال دهنده
 • پروانه
 • واترپمپ
 • ترموستات

علت جوش آوردن ماشین

آب مقطر و مایع ضد یخ از اجزای سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده، آب مقطر و مایع ضد یخ را در بین قطعات موتور به جریان می اندازد. آب که رسانای گرمایی خوبی است، دمای بالای قطعات موتور را گرفته و سبب متعادل شدن دمای آن می شود. ارزان ترین و راحت ترین روش برای خنک نگه داشتن دمای موتور، استفاده از مایعاتی است که توانایی انتقال گرما را دارند. به طور معمول درصد 50 -50 آب مقطر و مایع ضد یخ استفاده می شود.

درب رادیاتور

درب رادیاتور تنها یک قطعه ای پلاستیکی برای بستن رادیاتور نیست؛ بلکه این درب مانند سوپاپ عمل می کند و زمانی که دمای آب بیش از حد بالا رفته است، با باز کردن شلنگ سبب هدایت آب به سمت مخزن انبساط می گردد. در آن جا دما و حجم آب متعادل شده و به سمت رادیاتور باز می گردد. از این رو این عمل در پیشگیری از جوش آوردن خودرو بسیار کمک کننده است. نقش درب رادیاتور:

 1. متعادل نگه داشتن مایع خنک کننده
 2. جلوگیری از نشتی مایع به خارج از رادیاتور

منبع انبساط

منبع انبساط وظیفه نگه داشتن آب ذخیره و آب برگشتی از رادیاتور را برعهده دارد. از آن جایی که آب در سیستم خنک کننده در یک مسیر بسته به گردش در می آید لذا باید مکانی برای زمان هایی که حجم و دمای آب افزایش می یابد وجود داشته باشد. در واقع منبع انبساط به صورت ظرفی عمل می کند که در کنار رادیاتور نصب شده است و در صورت افزایش حجم آب، آب به سمت این ظرف روانه می گردد تا از حجم آب کم شود و مجددا به رادیاتور برگردد. نقش منبع انبساط:

 1. مخزن اضافی برای ذخیره آب
 2. برگشت آب اضافی به رادیاتور

شبکه رادیاتور

رادیاتور که به آن شبکه رادیاتور می گویند از صفحات مشبک تشکیل شده است. شبکه رادیاتور مسیر انتقال آب را طولانی تر کرده و این طولانی شدن مسیر سبب خنک شدن بیشتر آب می شود. پروانه با دمیدن نیز سبب خنک کردن آب موجود در رادیاتور می گردد.

لوله های انتقال دهنده

لوله انتقال دهنده مسئول انتقال آب از رادیاتور به موتور و از موتور به رادیاتور می باشند. آب از زیر محفظه رادیاتور وارد لوله انتقال می گردد از آن جا به سمت واتر پمپ می رود و واتر پمپ آب را درون موتور به جریان می اندازد، سپس بعد از باز شدن ترموستات، آب از لوله انتقال بالایی وارد محفظه بالای رادیاتور می گردد و در شبکه رادیاتور خنک می گردد.

فن یا پروانه

پروانه نیروی چرخشی خود را از تسمه دینام و میل لنگ دریافت می کند؛ از این رو با خاموش شدن ماشین، پروانه نیز از کار می افتد. پروانه با چرخاندن تیغه های خود، سبب خنک شدن آب داخل شبکه رادیاتور می گردد.

فن الکتریکی برخلاف پروانه نیروی خود را از میل لنگ دریافت نمی کند و با برق کار می کند، لذا بعد از خاموش شدن ماشین همچنان مشغول به کار است. فن نیز با چرخش سبب خنک شدن آب داخل شبکه رادیاتور می گردد.

دلایل جوش آوردن ماشین

پمپ آب

پمپ آب یا واتر پمپ سبب پمپاژ آب به داخل موتور می شود. واتر پمپ دارای پره هایی است که این پره ها سبب هدایت آب به سمت بلوک موتور و سرسیلندر می شود.

ترموستات

ترموستات زمانی که دمای آب به مقدار معینی برسد، بالا رفته و سبب باز شدن مسیر جریان آب می گردد. بنابراین آب از موتور به سمت رادیاتور جریان می یابد تا در آن جا خنک شود.

چرا ماشین جوش می آورد؟

در صورتی که هر یک از اجزای سیستم خنک کننده دچار ایراد شوند، ماشین جوش می آورد. در این قسمت به توضیح هر یک از دلایل جوش آوردن ماشین پرداخته ایم.

آسیب به مهر و موم سیستم خنک کننده دلیل اصلی جوش آوردن ماشین

هر زمان که مهر و موم در قسمت لوله های انتقال دهنده، پمپ آب، ترموستات و…. نشتی داشته باشد، سبب ورود هوای اضافی به داخل رادیاتور شده و در سیستم خنک کننده فشار ایجاد می شود. افزایش فشار مستقیما روی توانایی رادیاتور اثر می گذارد. در صورتی که دما و فشار آب افزایش یابد، حجم آب منبسط شده و مقداری از آن به صورت بخار خارج می گردد که این امر سبب جوش آوردن ماشین خواهد شد. همچنین نشتی آب از قسمت اتصالات و مهر و موم ها نیز سبب کم شدن آب رادیاتور می شود. در صورت کم شدن آب رادیاتور، دمای موتور بیش از حد افزایش می یابد و در نتیجه ماشین جوش می آورد.

ایراد در درب رادیاتور

در صورتی که مهر و موم درب رادیاتور از کار افتاده باشد و به خوبی بسته نشود، حباب هوا وارد شبکه رادیاتور شده و سبب ایجاد فشار و انسداد مسیر آب می شود. انسداد مسیر آب سبب می شود تا آب کافی به موتور نرسد و دمای موتور از محدوده معین بالا رود و علت جوش آوردن ماشین شود. نشتی آب از درب رادیاتور نیز سبب کاهش آب سیستم خنک کننده می شود که این امر نیز منجر به افزایش بیش از حد دمای موتور و جوش آوردن خودرو می گردد. همچنین در صورتی که درب رادیاتور در زمانی که حجم و دمای آب بالا است توانایی پمپ کردن آب را به سمت مخزن انبساط نداشته باشد، منجر به خارج شدن آب به شکل بخار می شود که این امر را با جوش آوردن ماشین می شناسیم.

سه مشکل در درب رادیاتور سبب جوش آوردن ماشین می شود

 1. گردش آب نامناسب
 2. عدم کنترل فشار آب
 3. نشتی آب از مهر و موم درب

ایراد در مخزن علت جوش آوردن ماشین

در صورتی که مخزن انبساط نشتی داشته باشد و سر آن به خوبی بسته نشود، حباب هوا وارد شبکه رادیاتور شده و در نتیجه توانایی واترپمپ برای پمپاژ آب به سمت موتور کاهش می یابد در نتیجه موتور داغ کرده و سبب جوش آوردن ماشین می گردد.

ایراد در فن یا پروانه رادیاتور

فن یا پروانه وظیفه خنک نگه داشتن آب رادیاتور را برعهده دارد. فن از طریق شبکه ای از سیم ها به رادیاتور متصل می شود و با گذشت زمان ممکن است سیم ها اتصالی پیدا کنند یا فن از کار بیفتد. برای پروانه نیز ممکن است تسمه دینام پاره شود یا پره های پروانه شکسته شوند. در این موارد آب خنک نشده و موتور بیش از حد گرم می شود که در نتیجه منجر به جوش آوردن ماشین می گردد.

اقدامات لازم هنگام جوش آوردن ماشین

ایراد در ترموستات

ترموستات سطح دمای آب را با کمک سنسور تشخیص داده و سپس اجازه می دهد تا مایع از موتور به سمت سیستم خنک کننده جریان پیدا کند. در صورتی که دمای آب بیش از حد شود و ترموستات باز نشود، پس ایرادی در این قطعه به وجود آمده است. دمای بیش از حد آب که در اطراف موتور در حال گردش است و لحظه به لحظه به دمای آن افزوده می شود سبب جوش آوردن ماشین می گردد. مشکلاتی که در ترموستات رخ می دهد:

 1. قفل شدن ترموستات
 2. نشتی آب از مهر و موم های ترموستات
 3. خراب شدن سنسور ترموستات

ایراد در واتر پمپ

خرابی واتر پمپ مانع از این می شود که آب به اطراف سیلندرهای موتور پمپاژ شود. در صورتی که آب به مجرای موتور نرسد، موتور داغ می کند و سبب جوش آوردن ماشین می شود.

استفاده از مایع خنک کننده نامناسب

سطح و کیفیت مایع خنک کننده برای عملکرد سیستم خنک کننده اهمیت دارد. برای افزایش توانایی رادیاتور باید از مایع مقطر با درصد مناسبی ضد یخ استفاده شود. در صورتی که سطح مایع و کیفیت آن نامناسب باشد، سبب رسوب و خوردگی قطعات رادیات شده و به مرور زمان دچار مشکلاتی مانند نشتی و جوش آوردن ماشین می شود. سطح مایع خنک کننده باید در حد مشخصی باشد و هر هفته چک گردد. در صورتی که 2 تا 3 سانتی متر از حد معین افت کرده باشد، باید به آن آب اضافه کنید.

وجود هوا در سیستم خنک کننده

مایع خنک کننده و ضد یخ، به گونه ای طراحی شده است که به راحتی از طریق تمام لوله ها و مجرای سیستم خنک کننده عبور می کند. اما وجود حباب های هوا در مایع خنک کننده در رادیاتور یا مخزن انبساط، به این معنی است که هوا در یک زمان وارد سیستم شده است و مسیر مجرای آب را مسدود می کند که در نهایت منجر به گرم شدن بیش از حد موتور و جوش آوردن خودرو می شود. هوا از طریق پر شدن نامناسب رادیاتور، نشتی و یا شل شدن مهر و موم ها وارد سیستم خنک کننده می شود.

انسداد در شلنگ های سیستم های خنک کننده

اگر شلنگ های سیستم خنک کننده با هوا و یا رسوبات مسدود شده باشد، مانع از گردش آب شده و منجر به جوش آوردن ماشین خواهد شد.

روغن موتور نامناسب

در صورتی که روغن موتور کم باشد یا نامناسب باشد، نمی تواند به خوبی وظیفه روان کاری و خنک کاری قطعات موتور را انجام دهد. از این رو گرمای حاصل از احتراق موتور سبب افزایش دمای موتور می گردد و احتمال جوش آوردن ماشین افزایش می یابد.

در هنگام جوش آوردن خودرو چه باید انجام داد؟

 1. در صورت روشن بودن کولر ماشین آن را خاموش کنید.
 2. ماشین را در کنار جاده نگه دارید اما خاموش نکنید.
 3. کاپوت را به آرامی بالا بزنید.
 4. به هیچ وجه درب رادیاتور را باز نکنید.
 5. به آرامی روی رادیاتور، آب بریزید.
 6. صبر کنید موتور به آرامی خنک شود.
 7. بعد از خنک شدن موتور و رادیاتور، به آرامی درب رادیاتور را باز کرده و آب آن را چک کنید(از خنک شدن آب رادیاتور مطمئن شوید در غیر این صورت باز کردن درب رادیاتور منجر به سوختگی شدید سر و صورت شما می شود.)

نتیجه گیری از علت اصلی جوش آوردن ماشین

در این راهنما از سایت دلفد در مورد دلایل اصلی جوش آوردن ماشین نکات مهمی را بیان کردیم. جوش آوردن اتومبیل اتفاقی است که هر راننده ای ممکن است با آن برخورد داشته باشد. اگر در هنگام رانندگی به خصوص در روزهای گرم و پرترافیک، نشانگر آمپر آب بالا رفت؛ احتمال دارد ماشین جوش آورده باشد. در صورتی که ماشین جوش آورد و شما به رانندگی ادامه دهید، آسیب های جدی به سرسلیندر، میل لنگ، پیستون و واشر سرسیلندر وارد می شود. از این رو شناسایی علل جوش آوردن ماشین به شما در رفع مشکل و پیشگیری از جوش آوردن ماشین کمک می کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.