دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
7 دلیل تک کار کردن موتور ماشین چیست ؟!

7 دلیل تک کار کردن موتور ماشین چیست ؟!

مهسا حاتمیان مطالعه: 14:15 1 سال قبل بازدید: 815

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علت تک کار کردن موتور ماشین نکات مهمی را مرور می کنیم. اصلاح تک کار کردن موتور ماشین به نوعی به بد کار کردن موتور نیز اشاره دارد، این مشکل به دلیل تک کار کردن برخی سیلندرها نسبت به سایر سیلندرها اتفاق می افتد، از آن جایی که این امر تاثیر زیادی در توان و راندمان موتور دارد، بنابراین آگاهی از علت تک کار کردن موتور ماشین می تواند در تشخیص و رفع این مشکل تاثیر بسزایی داشته باشد.

علت تک کار کردن یا سه کار کردن موتور ماشین چیست؟

تک کار کردن موتور ماشین باعث بد کار کردن موتور می شود اما همیشه این مشکل به دلیل تک کار کردن موتور نمی باشد. در صورتی که یکی از سیلندرها از کار بیفتد تاثیر بسزایی در کشش اتومبیل دارد. هر سیلندر یک شمع و یک سوپاپ ورودی و خروجی و انژکتور دارد، خرابی هر یک از اجزا می تواند سبب کار نکردن آن سیلندر و در نتیجه تک کار کردن موتور ماشین شود. اصطلاح سه کار کردن به این دلیل است که ماشین ها در زمان های قدیم به طور عمده چهار سیلندر بودند، در صورتی که در یکی از سیلندرها احتراق رخ نمی داد، در واقع موتور با سه سیلندر کار می کرد که به آن سه کار کردن موتور می گفتند، از آن پس بدون توجه به تعداد سیلندرها از این اصطلاح برای تک کار کردن موتور نیز استفاده می شود.
برای تشخیص دقیق علت تک کار کردن موتور ماشین بهتر است در مورد مکانیسم آن اطلاعات داشته باشید.

نحوه کار کردن موتور ماشین

موتور ماشین با 4 عمل (مکش، تراکم، احتراق، تخلیه) وظیفه خود را انجام می دهد.

1. سوخت توسط انژکتور به محفظه احتراق پاشش می شود همچنین هوا نیز از طریق سوپاپ ها وارد محفظه احتراق می شود، این مرحله مکش نام دارد.
2. در مرحله بعد سوخت و هوا متراکم می شوند و پیستون به سمت بالا حرکت می کند، این مرحله تراکم نام دارد.
3. در مرحله بعدی، با زدن جرقه توسط شمع، مخلوط هوا و سوخت که متراکم شده اند، واکنش نشان داده و حریق رخ می دهد. انرژی حاصل از حریق سبب حرکت پیستون به سمت پایین می شود، این مرحله احتراق نام دارد.
4. در مرحله آخر، دود حاصل از انفجار یا حریق از طریق سوپاپ دود خارج می شود، این مرحله تخلیه نام دارد.

عملکرد اجزای موتور برای درک بهتر نحوه کار کردن آن

1. سیلندر و پیستون

سیلندر یک حفره استوانه ای است که یک استوانه تو پر با قطر کم درون این حفره حرکت می کند، این حفره استوانه ای را سیلندر می گویند و استوانه تو پر را پیستون می گویند که به سمت بالا و پایین حرکت می کند. سر سیلندر یا همان حفره استوانه ای توسط سر سیلندر بسته شده است. در سرسیلندر چندین سوراخ وجود دارد که سوپاپ و انژکتور و شمع از طریق این سوراخ ها به حفره سیلندر ارتباط دارند. پیستون در مرحله تراکم به سمت بالای حفره سیلندر حرکت کرده تا مخلوط هوا و سوخت فشرده شوند سپس با زدن جرقه توسط شمع، نیروی حاصل از انفجار سبب حرکت پیستون به سمت پایین می شود.

2. سوپاپ

سوپاپ وظیفه ورود و خروج هوا و دود را برعهده دارد، سوپاپ ورودی سبب ورود هوا به داخل محفظه احتراق و خروج دود از محفظه احتراق می شود.

3. انژکتور

انژکتور که سبب پاشش سوخت به درون محفظه احتراق می شود.

4. شمع

شمع با ولتاژ دریافتی از کوئل سبب ایجاد جرقه شده و مخلوط هوا و سوخت که متراکم و فشرده شده اند را منفجر می کند، این انفجار یا احتراق سبب حرکت پیستون به سمت پایین می شود.

5. کوئل و سیم ها

کوئل قطعه ای است که جریان برق را از باتری دریافت می کند و سپس جریان را تقویت می کند و آن را به کمک سیم به باتری می رساند، کوئل نقش تقویت کننده جریان را برعهده دارد.

6. یاتاقان و شاطون

بعد از اینکه جرقه ایجاد شد و پیستون به سمت پایین حرکت کرد، باید این حرکت طولی به حرکت دورانی تبدیل شود تا میل لنگ را به حرکت وادارد. در انتهای پیستون قطعه ای به نام شاطون و یاتاقان وجود دارد، شکل شاطون و یاتاق به گونه ای است که با ساختار میل لنگ جفت می شود.

7. میل لنگ

میل لنگ میله ای است که نیروی خطی دریافتی از شاطون و یاتاقان را به نیروی چرخشی و دورانی تبدیل می کند و این نیرو سپس به فلایویل و جعبه دنده و از آن جا به دیفرانسیل و سپس به چرخ ها می رسد و ماشین شروع به حرکت می کند.

علت بد کار کردن موتور ماشین

چرا موتور ماشین تک کار می کند؟

در صورتی که احتراق درون یکی از سیلندرها رخ ندهد، موتور ماشین تک کار می کند، به عبارتی زمانی که احتراق داخل یکی از محفظه های سیلندر رخ بدهد، پیستون به سمت پایین حرکت می کند. باید نیرویی باشد که پیستون را دوباره به سمت بالا حرکت دهد، این نیرو از پیستون بغلی است که میل لنگ را به حرکت واداشته و حرکت میل لنگ سبب حرکت شاطون و یاتاقان شده و این دو اجزا سبب حرکت پیستون به سمت بالا می شود تا دوباره چرخه 4 مرحله ای موتور انجام شود، اگر در یکی از سیلندرها احتراق رخ ندهد یا احتراق ناقص رخ دهد، پیستون کامل به سمت پایین حرکت نمی کند و در نتیجه حرکت میل لنگ کند می شود، کند شدن حرکت میل لنگ نیز سبب از کار افتادن پیستون ها می شود زیرا قادر به حرکت آن نیست.

زمانی که موتور ماشین تک کار می کند، علائمی مانند پت پت کردن ماشین، لرزش ماشین، صدای غیر نرمال در زمان روشن شدن موتور ماشین و کاهش قدرت موتور رخ می دهد بنابراین در صورتی که هر یک از این موارد رخ داد می توانید به تک کار کردن موتور ماشین پی ببرید اما دلایلی که سبب این موضوع می شود اهمیت دارد زیرا باید به صورت اصولی به تعمیر آن بپردازید تا از خسارت های سنگین به ماشین جلوگیری شود.

علت تک کار کردن موتور ماشین

1. خراب شدن شمع موتور
2. خرابی کوئل و وایر شمع
3. خراب شدن یا کثیف شدن انژکتور
4. ایراد در سوپاپ
5. ایراد در میل بادامک
6. ایراد در سرسیلندر
7. ایراد در منیفولد

خراب شدن شمع علت تک کار کردن موتور ماشین

همان طور که در بالا ذکر کردیم، شمع وظیفه تولید جرقه را برعهده دارد تا مخلوط سوخت و هوا منفجر شوند و سبب حرکت پیستون به سمت پایین شوند. هر سیلندر در موتور یک شمع دارد در صورتی که یکی از شمع های سیلندر جرقه نزند، احتراق درون آن سیلندر رخ نمی دهد و به سبب تک کار کردن موتور ماشین می شود. جرقه ضعیف شمع نیز می تواند سبب تک کار کردن شود زیرا جرقه ضعیف قادر به انفجار بالا مخلوط سوخت و هوا نیست در نتیجه این مخلوط به صورت ناقص می سوزد و نیروی لازم را برای حرکت دادن پیستون به سمت پایین ندارد.

چرا شمع موتور ماشین از کار می افتد؟

• کثیف بودن الکترودها
• وجود آب در محفظه احتراق (محفظه سیلندر)
• خراب شدن عایق چینی به دلیل بالا رفتن مقاومت داخلی شمع
• روغن زدن شمع به دلیل شکسته شدن رینگ سیلندر و نفوذ روغن به محفظه سیلندر
• رسوب دهانه شمع با کربن حاصل از احتراق

خرابی کوئل و وایر

کوئل جریان برق را از باتری دریافت می کند، جریان برق باتری 12 ولت است. کوئل با کمک سیم پیچ ولتاژ این جریان را تا هزار برابر تقویت می کند سپس با کمک وایر یا سیم این ولتاژ تقویت شده را به شمع می رساند. خراب شدن کوئل سبب از کار افتادن شمع می شود زیرا شمع قادر به تولید جرقه نیست و در نتیجه احتراق درون سیلندر رخ نمی دهد و موتور ماشین تک کار می کند. البته توجه داشته باشید که در ماشین های قدیمی از یک کوئل استفاده می شد، که از کار افتادگی آن سبب خاموش شدن موتور ماشین می شد اما امروزه از دو کوئل برای ماشین استفاده می شود که اگر یکی از کوئل ها از کار افتاد، کوئل بعدی قادر به تقویت جریان و رساندن آن به شمع باشد.

خرابی کوئل به معنی عدم جرقه نیست، ممکن است جرقه در شمع ایجاد شود اما ضعیف باشد. در این مواقع جرقه ضعیف سبب تک کار کردن لحظه ای موتور می شود و در صورتی که مشکل رفع نشود، سبب تک کار کردن دائمی موتور می شوند.

خراب شدن یا کثیف شدن انژکتور دلیل تک کار کردن موتور ماشین

انژکتورها قطعاتی هستند که سبب پاشش سوخت به محفظه سیلندر می شوند. برای اینکه اطلاعات کاملی خدمت شما ارائه دهیم، بهتر است بدانید که انژکتورها جایگزین کاربراتورها شده اند. کاربراتور ها به صورت دریچه ای باز می شدند و سوخت و هوای مخلوط شده را به محفظه وارد می کردند اما انژکتورها به صورت تزریقی یا پاششی است و به صورت الکترونیکی و توسط ECU کنترل می شود.

امروزه به دلیل عملکرد بهتر انژکتور از این نوع سیستم سوخت رسانی برای ماشین استفاده می شود. انژکتورها دهانه کوچکی برای تزریق سوخت به سیلندرها دارند در صورتی که دهانه کثیف شود، تزریق سوخت با مشکل مواجه می شود در نتیجه سوخت کافی به درون سیلندر وارد نشده و احتراق به صورت ناقص انجام می شود. احتراق ناقص نیز سبب کاهش انرژی لازم برای حرکت دادن پیستون شده و در نهایت شتاب و قدرت ماشین کاهش می یابد، در این موارد در لحظه شتاب گیری ممکن است موتور ماشین ریپ بزند یا تک کار کند.

کثیف شدن انژکتور ممکن است به دلایلی مانند رسوبات ناشی از احتراق و یا ناخالصی هوا و بنزین رخ بدهد. از آن جایی که مقدار پاشش سوخت در هر سیکل موتور اهمیت دارد، کم و یا زیاد شدن پاشش سوخت منجر به از کار افتادن سیلندر می شود.

دلیل تک کار کردن موتور ماشین

اشکالات مربوط به سوپاپ ها

سوپاپ ها در زمان بندی معین باز و بسته می شود. سوپاپ ورودی سبب ورود هوا به درون محفظه سیلندر شده و سپس بعد از انجام عمل تراکم و احتراق، سوپاپ خروجی سبب خروج هوا از محفظه سیلندر می شود. سوپاپ ها به کمک میل بادامک باز بسته می شود و باید در زمان بندی دقیق این عمل انجام شود تا چهار عملکرد موتور در هر سیکل به درستی انجام شد. زمانی که سوپاپ ها ایراد پیدا کنند یا در اثر گرمای بالای حاصل از احتراق منبسط شوند، نسبت به حالت عادی، میزان هوای کم و زیادی را به محفظه وارد می کنند این امر سبب احتراق ناقص می شود.

ایراد در میل بادامک یا میل سوپاپ علت بد کار کردن موتور ماشین

میل بادامک یا میل سوپاپ که محل نگه داری سوپاپ ها می باشد در سر سیلندر سوار می شود، این میل بادامک نیروی دورانی خود را از تسمه تایم دریافت می کند. تسمه تایم نیز توسط میل لنگ به حرکت در می آید. هر گونه ایراد در میل بادامک یا تسمه تایم می تواند زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها را دچار اختلال کند بنابراین اگر سوپاپ ها در زمان معین باز و بسته نشوند، هوا در زمان درست وارد محفظه سیلندر نشده و احتراق ناقص انجام شده و در نتیجه سبب کاهش قدرت موتور می شود.

مشکل در سرسیلندر

از قطعات عمده ای که روی سر سیلندر سوار می شوند، سوپاپ ها هستند. سوپاپ ها باید بسیار دقیق و متناسب با حرکات پیستون باز و بسته شوند، این زمان بندی توسط میل بادامک انجام می شود. در صورتی که واشر سرسیلندر یا سرسیلندر به دلیل گرمای بسیار بالای حاصل از احتراق خراب شود، اتصالات آن یعنی سوپاپ ها نیز از جایگاه خود خارج شده و عملکرد نرمالی ندارند. همان طور که در بالا بیان کردیم، هر گونه تاخیر در ورود یا خروج هوا سبب بد کار کردن موتور می شود.

ایراد در منیفولد علت تک کار کردن موتور ماشین

منیفولد نقشی شبیه ریه در بدن انسان برعهده دارد که وظیفه انتقال هوا به درون محفظه سیلندر را برعهده دارد. در مرحله اول موتور که مکش نام دارد، هوا از طریق منیفولد ورودی به سوپاپ رسیده و سپس وارد محفظه سیلندر می شود، بعد از اتمام مرحله مکش، مرحله تراکم و احتراق انجام می شود. در این دو مرحله سوپاپ ها بسته می شوند در نهایت در مرحله تخلیه، سوپاپ خروجی باز شده و دود حاصل از احتراق را به منیفولد خروجی انتقال می دهد. منیفولد خروجی اولین قسمت از اگزوز است در صورتی که منیفولد به درستی آب بندی نشده باشد، هوا به بیرون نشت می کند. در این مورد چون میزان هوای منیفولد کم می شود لذا ترکیب سوخت و هوا به هم می خورد و احتراق به درستی انجام نمی شود. ورود هر گونه هوای کم یا زیاد به محفظه احتراق موجب عملکرد بد پیشرانه یا موتور و افت توان آن خواهد شد.

دلیل بد کار کردن موتور ماشین

علائم تک کار کردن موتور ماشین

نشانه اصلی تک کار یا سه کار کردن موتور یا در اگزوز ظاهر می شود. به گونه ای که دود اگزوز به همراه یک صدای تپ خارج می شود. سرعت صدا با دور موتور هماهنگ است، یعنی با هر بار دور موتور صدا از اگزوز شنیده می شود.

1. لرزیدن و بد کار کردن موتور ماشین با به اصطلاح ریپ زدن موتور
2. لرزیدن موتور ماشین در هنگام استارت زدن
3. کاهش قدرت موتور
4. کاهش شدید در کشش موتور در شتاب گیری ها
5. ریپ زدن موتور ماشین در سرعت گیری
6. شنیده شدن صدای غیر عادی از موتور
7. شنیده شده صدای غیرعادی از اگزوز
8. خطای عدم احتراق در خودروهای جدید دیاگ دار
روش شناسایی سیلندر از کار افتاده در موتور تک کار

در این بخش راهکارهای مفید برای شناسایی سیلندر از کار افتاده بیان می کنیم. این روش برای خودروهایی است که دارای سیستم کامپیوتری برای تشخیص خطاهای ماشین نیست. در خودروهای هوشمند، سیستم کامپیوتری خطای عدم احتراق را در قسمت خطای دیاگ نشان می دهد.

1. موتور خودرو را روشن کنید.
2. اجازه بدهید موتور گرم شود.
3. وایر شمع های سیلندر را به ترتیب جدا کنید.
4. در صورتی که موتور بدتر کار کرد، یعنی سیلندر مربوط به آن شمع سالم است.
5. وایر را مجدد وصل کنید.
6. به همین ترتیب وایر های شمع سیلندرها را یک به یک امتحان کنید.
7. در صورتی که با قطع کردن وایر یک شمع، تغییری در عملکرد موتور انجام نشد، پس مشکل از آن سیلندر است.

نتیجه گیری از علت تک کار کردن موتور ماشین

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی مهم در مورد علت تک کار کردن موتور ماشین پرداختیم. به خاطر داشته باشید که تک کار یا سه کار کردن در بیشتر اوقات به راحتی شناسایی می شود اما در صورتی که شما از این ایراد ماشین چشم پوششی کنید در نهایت متوجه کاهش قدرت موتور در شتاب گیری خواهید شد زیرا عملا موتور ماشین شما با یک سیلندر مرده سیکل های خود را انجام می دهد که روی راندمان آن تاثیر بسزایی دارد. با شناسایی علت تک کار کردن موتور می توانید به راحتی مشکل را تشخیص داده و به رفع آن بپردازید.

به طور خلاصه علت بد کار کردن موتور در بخش انتهایی ذکر شده است:

1. خراب شدن شمع موتور
2. خرابی کوئل و وایر شمع
3. خراب شدن یا کثیف شدن انژکتور
4. ایراد در سوپاپ
5. ایراد در میل بادامک
6. ایراد در سرسیلندر
7. ایراد در منیفولد

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.