دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علت بوی بنزین در خودرو

علت بوی بنزین در خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:45 1 ماه قبل بازدید: 18

در این راهنما از سایت دلفد علت بوی بنزین در خودرو را برای شما شرح می دهیم. گاهی اوقات در کابین خودرو بوی بنزین به مشام می رسد که این امر یا به دلیل مشکل جزئی یا به دلیل مشکلات جدی در موتور ماشین ایجاد می شود. در این راهنما رایج ترین دلایل بوی بنزین در خودرو را شرح می دهیم.

پخش بوی بنزین در کابین خودرو به دلایل رایجی رخ می دهد که باید سریعا به فکر رفع آن باشید در غیر این صورت منجر به مسومیت و یا سردرد می شود و همچنین می تواند به قطعات ماشین آسیب وارد کند.

دلایل بوی بنزین در خودرو

 1. خرابی کنیستر
 2. نشتی بنزین
 3. خرابی واشر
 4. تجمع گاز یا هوا
 5. احتراق نامناسب
 6. خرابی انژکتور
 7. خرابی حباب گیر
 8. انتشار بوی بنزین از اگزوز
 9. خرابی سنسور اکسیژن

خرابی کنیستر علت بوی بنزین در خودرو

از رایج ترین دلایلی که سبب پخش شدن بوی بنزین در خودرو می شود، خرابی کنیستر است. کنیستر یکی از قطعات مهم در سیستم سوخت رسانی است که سبب جذب بخارات بنزین شده و مانع از انتشار آن به فضای آزاد می شود. کنیستر با کمک زغال های فعالی که دارد سبب جذب بخارات در زمان خاموش بودن ماشین می شود و هنگامی که موتور روشن می شود این بخارات جذب شده را به سیستم سوخت رسانی برمی گرداند. اگر کنیستر خراب شود، بخارات بنزین در فضا پخش می شود و بوی بنزین در کابین خودرو به مشام می رسد.
اگر بوی بنزین گهگاهی در کابین خودرو به مشام برسد پس به احتمال قوی به دلیل خرابی کنیستر است.

علت پیچیدن بوی بنزین در خودرو

نشت بنزین

در صورتی که بوی بنزین در کابین خودرو به مشام می رسد بهتر است سیستم سوخت رسانی را چک کنید و از عدم نشتی مطمئن شوید. نشتی در لوله سوخت رسانی سبب انتشار بوی بنزین می شود که عواقب خطرناک تری مانند انفجار را نیز به همراه دارد. از دلایلی که سبب نشتی بنزین می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خرابی باک و یا شلنگ های متصل به باک
 • مسدود بودن یا فرسودگی لوله انتقال سوخت
 • مسدود بودن فیلتر سوخت

خرابی واشر درب باک علت بوی بنزین در خودرو

از دیگر دلایل انتشار بوی بنزین در کابین خودرو می توان به خرابی واشر درب باک بنزین اشاره کرد. اگر درب باک به درستی بسته نشود و یا واشر درب باک خراب باشد آنگاه بوی بنزین در کابین خودرو به مشام می رسد. پس در مرحله اول بهتر است از سلامت واشر درب باک اطمینان کسب کنید.

تجمع گاز یا هوا در باک بنزین

لوله خروجی از باک چند سانتی متر بالاتر از کف باک قرار دارد تا رسوبات موجود در باک وارد لوله سوخت رسانی نشود. از آن جایی که بنزین تمایل زیادی به واکنش نشان دادن به گرما دارد و دائم در حال تبخیر شدن است از این رو در باک خودرو سوراخ های ریزی برای خروج گازهای بخار شده وجود دارد. مسدود شدن این منفدها سبب شده تا گاز درون باک تجمع کند که به این مشکل هوا گرفتن باک بنزین می گویند. گازهای تجمع یافته در باک بنزین به مرور زیاد شده و در کابین خودرو به مشام می رسند. در نظر داشته باشید که باید در اسرع وقت هواگیری باک بنزین را انجام دهید در غیر این صورت منجر به آتش سوزی می شود.

علت پخش شدن بوی بنزین در خودرو

احتراق نامناسب سوخت علت بوی بنزین در خودرو

از دیگر دلایلی که سبب انتشار بوی بنزین در باک می شود، احتراق ناقص در محفظه سیلندر است. احتراق ناقص در سیلندر به دلایل مختلفی از جمله خرابی الکترود شمع، به هم خوردن ترکیب سوخت و هوا، ایراد در انژکتور یا سوپاپ و … ایجاد می شود. هر مشکلی که سبب احتراق ناقص در سیلندر شود منجر به باقی ماندن سوخت در فضای سیلندر می شود که اگر این مشکل رفع نشود بوی بنزین داخل کابین خودرو به مشام می رسد و علاوه بر آن سبب کاهش توان و قدرت موتور ماشین نیز می شود.

خرابی انژکتور

یکی دیگر از دلایل انتشار بوی بنزین در خودرو، خرابی انژکتور است. انژکتور به دلیل شکستگی یا فرسودگی و یا همچنین به دلیل آلودگی خراب می شود. هر دلیلی که سبب خرابی انژکتور شود می تواند منجر به نشتی بنزین شده و این بوی بنزین در کابین خودرو منتشر شود. از دیگر دلایل انتشار بوی بنزین تزریق و پاشش سوخت نامناسب از انژکتور است. اگر سوراخ های انژکتور ایراد داشته باشند ممکن است بنزین زیادی به داخل محفظه احتراق پاشش کند که این امر نیز منجر به بوی بنزین در کابین خودرو می شود.

خرابی حباب گیر باک بنزین

حباب گیر بنزین نقش گرفتن هوای اضافه هنگام بنزین زدن را برعهده دارد. زمانی که سوخت گیری انجام می شود مقداری هوا با بنزین وارد باک می شود که حباب گیر مولکول های هوا را به دام می اندازد و از باک خارج می کند. یکی از دلایل بوی بنزین در اتاق خودرو به دلیل معیوب بودن حباب گیر باک است. همچنین مسدود شدن لوله های حباب گیر نیز سبب استشمام بوی بنزین در اتاق خودرو می شود.

دلیل پیچیدن بوی بنزین در خودرو

انتشار بوی بنزین از اگزوز علت بوی بنزین در خودرو

اگر بنزین به صورت ناقص در محفظه احتراق بسوزد، آنگاه پدیده خام سوزی بنزین رخ می دهد که این امر منجر به انتشار بوی بنزین از اگزوز می شود. در صورتی که مشکل خام سوزی بنزین رفع نشود به مرور بوی بنزین زیادتر شده و در کابین خودرو به مشام می رسد.

خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن که در منیفولد خروجی قرار دارد سبب اندازه گیری گازهای خروجی می شود و سپس اطلاعات را به ECU ارسال می کند. در صورتی که سنسور اکسیژن ایراد پیدا کند، ECU اطلاعات اشتباهی دریافت می کند و در نتیجه میزان پاشش سوخت را به درستی تخمین نمی زند و منجر به افزایش پاشش سوخت می شود که این امر در نهایت سبب انتشار بوی بنزین در کابین خودرو می شود.

نتیجه گیری از علت بوی بنزین در خودرو

در این راهنما از سایت دلفد علت بوی بنزین در خودرو را با یکدیگر مرور کردیم. در این مقاله سعی بر آن بود تا رایج ترین دلایل بوی بنزین در خودرو را برای شما شرح دهیم. در نظر داشته باشید که بنزین ماده ای با اشتعال پذیری بالا است که اگر نشتی داشته باشد می تواند منجر به آتش سوزی و انفجار شود پس باید به محض استشمام بوی بنزین در خوردو به رفع مشکل بپردازید و آن را سرسری نگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *