دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم پاره شدن تسمه تایم

علائم پاره شدن تسمه تایم

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:35 1 سال قبل بازدید: 158

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره علائم پاره شدن تسمه تایم بیان می کنیم. پاره شدن ناگهانی تسمه تایم سبب از کار افتادن خودرو و برخورد سوپاپ های ورودی و خروجی و خرابی آن ها می شود اما این اتفاق در برخی از خودروها خسارت های سنگین تری به موتور وارد کرده و ممکن است سبب برخورد سوپاپ به پیستون شود بنابراین برای پیشگیری از این خسارت ها باید علائم پاره شدن تسمه تایم را بشناسید و به موقع برای تعویض آن اقدام کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که پارگی تسمه بیشتر در حین حرکت اتفاق افتاده و باعث خاموش شدن ماشین می شود، در این حالت برای جلوگیری از خسارت های بیشتر استارت نزنید. ابتدا به نقش تسمه تایم در موتور می پردازیم تا درک درستی از نشانه های پاره شدن آن داشته باشید.

تسمه تایم چیست؟

در خودرو، قدرت و گشتاور موتور از طریق فلایویل به گیربکس و چرخ ها می رسد، البته سیستم های دیگری مانند دینام، پمپ آب موتور، پمپ روغن، میل بادامک و … برای انجام عمل خودر به قدرت موتور نیاز  دارند. با توجه به اینکه هر یک از قطعات نامبرده شده نسبت به گیربکس به گشتاور کمتری نیاز داشته و فاصله هر کدام از آن ها با میل لنگ زیاد است، نیروی مورد نیاز آن ها با تسمه تامین می شود.
هر کدام از این قطعات یک پولی در انتهای محورشان دارند، تسمه نیرو را از پولی میل لنگ دریافت کرده و به یک یا چند پولی دیگر منتقل می کند بنابراین شل یا پاره شدن تسمه باعث نقص عملکرد قطعات می شود.

پولی مانند چرخ دنده روی محور سوار می شود، به عبارتی در برخی از بخش های موتور برای ارتباط بین دو محور به جای استفاده از چرخ دنده های متحرک و محرک از پولی و تسمه استفاده می شود. پولی مانند چرخ دنده بدون دندانه است و یک شیار داخلی روی آن تعبیه شده که تسمه از درون آن عبور می کرده و ارتباط بین دو پولی را برقرار می نماید. تسمه ها در شیار پولی قرار گرفته و با چرخش یک پولی، نیروی چرخشی را به پولی دیگر منتقل می کند.
تسمه تایم یکی از مهمترین تسمه ها است که در برخی از ماشین ها به جای آن از زنجیر تایم استفاده می شود، این قطعه با توجه به گردش میل لنگ، سبب حرکت پولی های میل بادامک یا میل سوپاپ شده و زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها را تعیین می کند.

ظاهر تسمه تایم چگونه است؟

 • تسمه یک قطعه لاستیکی چند لایه است.
 • لایه بیرونی از الیاف پارچه ای مقاوم و با دوام بالا تشکیل شده است.
 • لایه دوم از الیاف شیشه تشکیل شده است.
 • لایه سوم از لاستیک CR یا HNBR تشکیل شده که بیشتر مدل ها براساس لایه سوم تعیین می کنند. لایه سوم استحکام دینامیکی خوبی داشته و بسیار با دوام می باشد.
 • لایه چهارم از پلی آمید تشکیل شده که هم انعطاف پذیری بالایی دارد و هم سبب تقویت قدرت دندانه های تسمه تایم می شود.
 • تسمه خودرو تعداد دندانه های مشخصی دارد و در هر خودرو متفاوت است.

تسمه تایم چه نقشی دارد؟

وظیفه اصلی تسمه ایجاد هماهنگی بین میل لنگ، میل بادامک و سوپاپ ها می باشد. نیروی تولید شده در محفظه سیلندر از پیستون به شاطون سپس به میل لنگ منتقل می شود. این نیرو توسط فلایویل، دیسک و صفحه به گیربکس و توسط تسمه به میل بادامک و در نهایت به سوپاپ ها انتقال می یابد.
همان طور که بیان شد نیروی میل لنگ به سوپاپ ها می رسد، اجزای قرار گرفته بین میل لنگ و سوپاپ ها را سیستم تایمینگ می گویند که یکی از مهمترین سیستم های موجود در موتور خودرو بوده و وظیفه آن کنترل زمان باز کردن سوپاپ های ورودی و خروجی می باشد، این سیستم از سوپاپ ها، میل بادامک، بادامک، پولی ها و تسمه تشکیل شده است.

در سیستم تایمینگ، سوپاپ ها توسط بادامک ها به گردش در آمده و نیروی گردش بادامک ها نیز از میل بادامک به دست می آید همچنین میل بادامک نیروی لازم برای گردش خود را از طریق تسمه و میل لنگ به دست می آورد، به عبارتی نیروی چرخش میل لنگ توسط پولی از طریق تسمه به پولی های میل بادامک رسیده و باعث گردش آن ها می شود.
تسمه توسط پولی ها و با چرخش میل بادامک سبب تنظیم دقیق زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها و انجام چهار عمل اصلی مکش، تراکم، انفجار و تخلیه می شود، هر گونه اختلال در این زمان بندی سبب بد کار کردن موتور خودرو شده و یا موتور بد یا کند استارت می خورد.

نشانه های پاره شدن تسمه تایم

نشانه های پارگی تسمه تایم

 1. دود زیاد خروجی از اگزوز
 2. فرسایش دندانه های تسمه تایم
 3. صدای قیژ قیژ موتور
 4. عدم تنظیم صحیح دور موتور
 5. مشکلات در استارت خوردن ماشین
 6. روشن شدن چراغ چک موتور
 7. نشت روغن از جلوی موتور

دود زیاد خروجی از اگزوز از علائم پاره شدن تسمه تایم

اگر دندانه های تسمه ایراد پیدا کرده باشند، موتور باید برای به حرکت در آوردن ماشین با شدت بیشتری کار کند، به همین دلیل اگزوز نسبت به حالت عادی دود بیشتری تولید می کند، همچنین با توجه به اینکه سیستم تایمینگ به هم خورده است، چهار مرحله مکش، تراکم، انفجار و تخلیه نیز دچار اختلال شده و احتراق ناقص رخ می دهد، در نهایت دود زیادی از اگزوز خارج می شود.

فرسایش دندانه های تسمه تایم

اگر دندانه های تسمه دچار شکستگی شده و به مرور خوردگی پیدا کنند، احتمالا پاره شدن آن وجود دارد، همچنین هر گونه ترک روی تسمه نشان می دهد که به زودی پاره خواهد شد.

صدای قیژ قیژ موتور یکی دیگر از علائم پاره شدن تسمه تایم

تسمه قبل از پاره شدن صدای عجیبی را در اطراف قاب خود ایجاد کرده و در هنگام شتاب گیری بیشتر می شود بنابراین با شنیدن صدای قیژ قیژ مانند آن را چک کنید و قبل از پاره شدن به فکر چاره باشید.

عدم تنظیم صحیح در دور موتور

اگر دور موتور در هنگام شتاب گیری به 2 یا 4 هزار برسد نشان می دهد که دور موتور تنظیم نشده و یکی از دلایل آن شل شدن یا پارگی تسمه می باشد.

مشکلات استارت ماشین جزء علائم پاره شدن تسمه تایم

اگر استارت ماشین به درستی کار نکرده و باید برای روشن شدن ماشین چند بار استارت بزنید، احتمالا تسمه دچار مشکل شده و در تایمینگ و زمان بندی اختلال ایجاد کرده است.

روشن شدن چراغ چک موتور

از دیگر علائم پاره شدن تسمه تایم می توان به روشن شدن چراغ چک موتور اشاره کرد، با کمک اسکنر می توان علت روشن شدن چراغ چک موتور را تشخیص داد و در صورت پاره شدن تسمه برای تعویض اقدام کرد.

روش های تشخیص پاره شدن تسمه تایم

نشت روغن از جلوی موتور شامل علائم پاره شدن تسمه تایم

یکی دیگر از نشانه های پارگی تسمه نشت روغن است زیرا شل شدگی، خرابی و یا در نهایت پارگی آن سبب آسیب دیدن واشر سرسیلندر و قاب شده و در نهایت منجر به نشت روغن از کاور می شود.

روش های تشخیص پاره شدن تسمه تایم

شاید شما هم شنیده باشید که بهترین راه برای تشخیص پاره شدن تسمه این است که ماشین را در دنده 1 گذاشته و هل بدهید، در صورتی که ماشین حرکت کرد، پس تسمه پاره شده اما اگر ماشین حرکت نکند تسمه سالم است. اما این روش امکان آسیب رساندن به سوپاپ ها را در صورتی که تسمه تایم  شده باشد، بیشتر می کند و همچنین برای خودروهای دنده اتوماتیک کاربرد ندارد.

در خودروهای دستی اگر تسمه پاره شده و شما آن را هل بدهید بسته به شرایط قرارگیری سوپاپ و پیستون شانس کمی سالم ماندن قطعات وجود دارد زیرا با هل دادن ماشین، گیربکس نیروی محرکه را به میل لنگ انتقال داده و در نتیجه پیستون شروع به حرکت می کند، در صورتی که تسمه پاره شده و سوپاپ در حالت باز مانده باشد، سر پیستون به سوپاپ برخورد کرده و کوچکترین شانسی که برای سالم بودن سوپاپ ها را از دست می دهید.

بهترین کار این است که قاب تسمه باز شده و پارگی آن چک شود اما این روش برای افرادی که دست به آچار نیستند کمی سخت به نظر می رسد اما اگر در صورت پذیرش ریسک می توانید به روش زیر عمل کنید.

 1. اگر در حین حرکت ماشین خاموش شد، به هیچ عنوان استارت نزنید، حتی یک بار استارت زدن به معنی خسارت های میلیونی می باشد.
 2. ماشین را در دنده یک گذاشته و هل دهید.
 3. اگر ماشین حرکت کرد، پس تسمه پاره شده و نیاز به یدک کش دارید.
 4. اگر ماشین حرکت نکرد پس قطعه سالم بوده و مشکل خاموش شدن موتور ماشین چیز دیگری است.

چه مواردی سبب پاره شدن تسمه تایم ماشین می شود؟

وارد شدن فشار مضاعف به تسمه تایم

در صورتی که از دنده مناسب در سربالایی استفاده نشود و یا دور موتور در بازه زمانی طولانی باشد سبب فشار مضاعف به تسمه و پاره شدن آن می شود.

شل بودن تسمه تایم

یکی از عوامل پاره شدن تسمه شل بودن یا خراب بودن دنده های تسمه تایم می باشد، در این مواقع تسمه از شیار پولی خارج شده و امکان پارگی آن افزایش می یابد.

خرابی تسمه سفت کن و سفت بودن زیاد تسمه تایم

در صورتی که تسمه سفت کن ایراد پیدا کرده و تسمه بیش از حد سفت باشد، در سربالایی ها و یا حتی در هنگام حرکت در سرعت های بالا امکان پاره شدن تسمه زیاد است.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

خراب بودن پولی تسمه تایم

اگر پولی های موجود در سیستم تایمینگ شکسته  شده و یا شیار آن ها چرب شده باشد امکان هرزگرد رفتن تسمه افزایش می یابد.

از دیگر موارد کوتاه شدن عمر این قطعه می توان به چرب شدن تسمه تایم، استفاده از دنده معکوس، عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو، استفاده از دنده مرده در سربالایی و … اشاره کرد.

بهترین زمان تعویض تسمه تایم

تسمه باید در فواصل منظمی که کارخانه سازنده خودرو توصیه کرده، تعویض شود اما متوسط میانگین طول عمر آن از 60000 تا 100000 است که بسته به نحوه رانندگی و کیفیت تسمه دارد. در نظر داشته باشید که باید به صورت دوره ای تسمه را مورد بررسی قرار دهید تا گریبانگیر پاره شدن آن و خسارت های سنگین نشوید.

نکات مهم در مورد تسمه تایم

 1. در برخی از خودروها برای کنترل سفت بودن تسمه از تسمه سفت کن استفاده می کنند که با کمک یک آچار قابل تنظیم می باشد، بهتر است این کار توسط متخصص ماهر انجام شود.
 2. در برخی از خودروها در مسیر تسمه، اجزای دیگری مانند پمپ آب خودرو قرار می دهند تا علاوه بر هدایت بهتر تسمه از نیروی آن برای خود استفاده کند، خرابی تسمه سبب آسیب به این قطعات نیز می شود.
 3. برای عمر بهتر تسمه و پیشگیری از پاره شدن ناگهانی آن بهتر است از تسمه های مرغوب استفاده شوید.
 4. تسمه باید توسط یک مکانیک ماهر بسته شود تا میزان شلی و سفتی آن را به خوبی تنظیم کرده و زمان بندی سیستم تایمینگ به هم نخورد.

نتیجه گیری از علائم پاره شدن تسمه تایم

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره علائم پاره شدن تسمه تایم بیان کردیم. تسمه تایم قطعه ای بسیار مهم در عملکرد پیشرانه خودرو به حساب می آید و پارگی آن سبب به هم خوردن تایمینگ و زمان بندی سوپاپ ها شده و مشکلاتی مانند لرزش بیش از اندازه موتور، شنیده شدن صدای اضافی از قاب تسمه، افزایش مصرف سوخت و کاهش محسوس شتاب ماشین می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *