دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم سوختن واشر سرسیلندر

علائم سوختن واشر سرسیلندر

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:30 1 سال قبل بازدید: 344

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم سوختن واشر سرسیلندر اطلاعاتی بیان می کنیم. این قطعه روی سرسیلندر نصب می شود و با آب بندی مانع از نشت روغن و آب به خارج از مجراهای موتور می شود. بزرگترین نقش واشر سرسیلندر جلوگیری از مخلوط شدن مایعات با یکدیگر می باشد بنابراین خراب شدن آن، سبب بد کار کردن موتور و در برخی موارد از کار افتادن کل موتور می شود. آشنایی با علائم سوختن واشر سرسیلندر به شما کمک می کند تا به راحتی مشکل را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازید.

واشر سرسیلندر چیست؟

برای درک بهتر نشانه های خرابی واشر سرسیلندر ابتدا در مورد عملکرد این قطعه نکاتی را بیان کرده سپس به طور کامل درباره هر یک از علائم سوختن واشر سرسیلندر توضیح می دهیم.

واشر بین بلوک موتور و سر سیلندر قرار می گیرد. هر اتومبیلی دارای این قطعه است اما از نظر ضخامت و ساختار متفاوت هستند. نقش واشر سر سیلندر بسیار مهم است زیرا با آب بندی، به محفظه جهت تراکم و فشرده سازی ماشین کمک می کند، همچنین این قطعه خنک کننده بوده و روغن را از محفظه احتراق دور نگه می دارد.

وظایف واشر سرسیلندر

1. آب بندی سیلندر

هنگامی که موتور در حال کار کردن است، باید فشار داخل محفظه احتراق حفظ شود، واشر سر سیلندر محفظه احتراق را آب بندی می کند.

2. هدایت مایعات

مایع خنک کننده موتور و روغن موتور در داخل بلوک موتور و سرسیلندر جریان دارند، مسیرهایی در واشر سر سیلندر تعبیه شده که این مایعات از آن عبور کرده و سبب خنک شدن موتور می شود.

3. حفظ و نگه داری مایعات

هم مایع خنک کننده و هم روغن موتور در مسیرهایی که توسط واشر سرسیلندر تعبیه شده است، گردش می کنند، یکی از وظایف مهم واشر سرسیلندر پیشگیری از ترکیب این مایعات است.

نشانه های خرابی واشر سرسیلندر

 • نشت مایعات
 • خراب شدن سیلندر
 • گرم شدن بیش از حد موتور
 • خارج شدن دود سفید از اگزوز
 • خارج شدن دود آبی از اگزوز
 • کاهش قدرت موتور
 • مشکل در استارت زدن ماشین
 • کثیفی و آلودگی روغن موتور
 • شمع آلوده
 • کم شدن فشار آب سیستم خنک کننده
 • وجود حباب در سیستم خنک کننده
 • تغییر رنگ آب
 • کم شدن روغن موتور

نشت مایعات

مایعات در ماشین در یک محفظه بسته به گردش در می آید، در صورتی که نشت مایعات وجود داشته باشد، امکان سوختگی واشر سر سیلندر زیاد است. در صورت سوختگی واشر سرسیلندر روغن یا مایع خنک کننده از درزهای بین بلوک موتور و سر سیلندر خارج می شود که باید بلافاصله شکاف ها و پیچ های واشر سرسیلندر را بررسی کنید.
نشت خارجی ممکن است به عنوان یک مشکل فوری ظاهر نشود اما اگر سطح مایع خنک کننده بیش از حد پایین باشد، می تواند منجر به مشکلات جدی در موتور شود. مسئله دیگر این است که نشت روغن در اگزوز داغ منجر به خروج شدید دود و آتش سوزی شود.

علائم خرابی واشر سرسیلندر

خراب شدن سیلندر از علائم سوختن واشر سرسیلندر

سیلندر در واقع محفظه ای است که در آن بنزین و هوا می سوزد و سپس نیروی حاصل از این احتراق به میل لنگ منتقل شده و دور موتور ایجاد می شود. فشرده سازی سیلندر و آزمایش نشت برای پیدا کردن محل خرابی سیلندر بسیار مناسب است. برای تست سیلندر می توانید هر سیلندر را به صورت مجزا بررسی کنید.

گرم شدن بیش از حد موتور

سوختن واشر سرسیلندر سبب نشت گازهای خروجی داغ به سیستم خنک کننده می شود یا مایع خنک کننده به داخل سیلندرها نشت کرده و به صورت بخار می سوزد، در هر صورت نتیجه نهایی، گرم شدن بیش از حد موتور است. اگر موتوری که داغ کرده است، در مسافت طولانی رانده شود، منجر به تاب خوردن آلیاژ سر سیلندر می شود، همچنین بخار موجود می تواند به مبدل کاتالیزوری آسیب برساند و به میزان قابل توجهی به هزینه تعمیرات اضافه می کند.

خارج شدن دود سفید از اگزوز یکی دیگر از علائم سوختن واشر سرسیلندر

سوختگی واشر سرسیلندر سبب جریان یافتن مایع خنک کننده در هر زمان به داخل محفظه احتراق می شود. در صورت ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق، آب با ترکیب سوخت و هوا می سوزد و به بخار آب به صورت دود سفید از اگزوز خارج می شود. دود سفید در زمان هایی که موتور سرد است به راحتی قابل تشخیص است همچنین در مواقعی که موتور گرم است، خروج دود سفید ادامه دارد. اگر نشتی در واشر سر سیلندر زیاد باشد، دود سفید بسیار زیاد می باشد.

خارج شدن دود آبی

خارج شدن دود آبی نشان دهنده نشتی روغن به سیلندر می باشد. سوختن روغن سبب ایجاد دود آبی رنگ شده که از اگزوز خارج می شود.

کاهش قدرت موتور جزء علائم سوختن واشر سرسیلندر

اگر واشر سر سیلندر دچار سوختگی شود، سبب ورود روغن و آب به محفظه احتراق می شود و در نتیجه ترکیب سوخت و هوا را به هم می ریزد و احتراق ناقص انجام می شود، احتراق ناقص سبب کاهش دور موتور و در نتیجه پایین آمدن راندمان و قدرت موتور می شود.
همچنین اگر واشر سرسیلندر خراب شود امکان فشرده سازی یا تراکم سوخت و هوا در سیلندر کاهش می یابد، متراکم نشدن هوا و سوخت در سیلندر منجر به خشن کار کردن موتور و کاهش قابل توجه قدرت موتور می شود، این نوع خرابی به طور معمول با صدایی شبیه نشت از اگزوز همراه است.

مشکل در استارت زدن ماشین

در طی مراحل استارت زدن ماشین مراقب دود سفید از اگزوز باشید. هنگام استارت زدن ماشین، موتور در حال راه اندازی ماشین است و یک سری عملیات پرقدرت انجام می شود که سیلندرها نیاز به خنک سازی دارند، با این حساب که بخارهای سفید اگزوز نشانگر خرابی واشر سر سیلندر هستند.

علائم سوختن واشر سر سیلندر

کثیفی و آلودگی روغن

یکی از مشهورترین علائم سوختن واشر سر سیلندر، مشاهده روغن کثیف در باک پر کننده روغن یا روی زمین می باشد، این امر به دلیل ورود مایع خنک کننده به روغن و برعکس ایجاد می شود اگرچه کثیفی روغن اثبات قطعی خرابی واشر سر سیلندر نیست، اما به طور کلی شاخص تاثیر گذار است. آلودگی روغن با مایع ضد یخ سبب آسیب به قطعات و یاتاقان موتور می شود، برای رفع این مشکل حداقل به شستشوی مجرای روغن موتور و همچنین نیاز به تعویض فیلتر روغن دارید و اغلب اوقات برای اطمینان از خراب نبودن یاتاقان ها، قسمت انتهایی پایین موتور را باید جدا شده و تمیز شود.

شمع آلوده جزء علائم سوختن واشر سرسیلندر

اگر مایع خنک کننده و یا روغن در محفظه احتراق بسوزد، رسوبات سفید کوچکی روی شمع در اطراف الکترود ایجاد می شود البته سایر مشکلات سبب ایجاد این رسوبات سفید رنگ می شوند بنابراین آلودگی شمع علامت قطعی سوختگی واشر سر سیلندر نیست.

کم شدن فشار آب سیستم خنک کننده

سوختگی در واشر سر سیلندر باعث تحت فشار قرار دادن سیستم خنک کننده و رادیاتور می شود. از آنجایی که دلایل دیگری برای کم شدن فشار آب در سیستم خنک کننده وجود دارد، به طور قطع نمی توان گفت این مشکل به دلیل سوختگی واشر سر سیلندر است. آزمایش نشتی برای تشخیص علت کم شدن فشار آب سیستم خنک کننده اهمیت دارد.

آزمایش نشتی هوای فشرده را در محفظه احتراق تحت فشار قرار داده و مقدار هوای خارج شده از داخل واشر سر سیلندر یا هر قسمت دیگر از محفظه احتراق را اندازه گیری می کند.

وجود حباب در رادیاتور شامل علائم سوختن واشر سرسیلندر

یکی دیگر از علائم سوختن واشر سرسیلندر، حباب در رادیاتور است زیرا فشار حاصل از محفظه احتراق به سمت سیستم خنک کننده نشت می کند از این رو حباب های آب درون رادیاتور مشاهده می شود.

تغییر رنگ آب شامل

در صورتی که رنگ آب شیری رنگ شود، پس ممکن است روغن با آب ترکیب شده باشد که رایج ترین دلیل این موضوع سوختگی واشر سرسیلندر است.

کم شدن روغن موتور از علائم سوختن واشر سرسیلندر

در صورتی که روغن موتور بیشتر از حد معمول، رقیق شده یا کم شود، باید پی به نشتی آن ببرید. سوختن واشر سر سیلندر متهم اصلی در این قضیه است زیرا ممکن است روغن وارد موتور شده و یا به سیستم خنک کننده راه پیدا کرده باشد.

نشانه های سوختن واشر سرسیلندر

چرا واشر سرسیلندر خراب می شود؟

گرم شدن بیش از حد موتور، در نتیجه ایراد در سیستم خنک کننده، دلیل اصلی خراب شدن واشر سرسیلندر است. وقتی دمای موتور بالاتر از حد استاندارد باشد، واشر سر سیلندر مقاومتش را از دست می دهد و در نتیجه نشتی آب رخ داده و واشر سرسیلندر می سوزد. سوختن واشر سرسیلندر به منزله ایجاد خسارت های متعدد به موتور ماشین است.

چرا واشر سر سیلندر باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود؟

وقتی قطعات موتور فلزی بیش از حد داغ شوند، متورم شده و تاب می خورند، این سبب شل شدن واشر سر سیلندر و مهر و موم شده که در نتیجه منجر به نشت می شود. از آنجا که واشر سر سیلندر باعث می شود تا مایع خنک کننده به درستی از طریق موتور جریان یابد، نشت واشر سر سیلندر نیز باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود.

آیا واشر سر سیلندر می تواند به موتور آسیب برساند؟

اگر از نوع مرغوب واشر سر سیلندر استفاده کرده و به درستی رانندگی کنید، موتور وسیله نقلیه ایمن می ماند. ذرات بسیار کوچکی وجود دارد که نشتی واشر سر سیلندر را برطرف می کند و از این رو در صورت تعمیر کردن به موقع آسیب جدی به موتور وارد نمی شود.

آیا با واشر سرسیلندر سوخته می توان رانندگی کرد؟

در صورتی که به رانندگی با واشر سر سیلندر معیوب ادامه دهید، این امر به طور حتم منجر به مشکلات بیشتر خودرو خواهد شد. قبل از اینکه خیلی دیر شود، بهتر است واشر سر سیلندر را تعویض کنید.

طول عمر واشر سرسیلندر چقدر است؟

واشرهای سر سیلندر به طور معمول 350 هزار کیلومتر عمر می کنند. طول عمر واشر سرسیلندر به کیفیت آن، نحوه رانندگی و سایر فاکتورهای مهم مانند سلامت اجزای موتور بستگی دارد.

نتیجه گیری از علائم سوختن واشر سرسیلندر

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم سوختن واشر سرسیلندر نکات مهمی را بیان کردیم. در صورتی که خرابی واشر سرسیلندر به موقع تعمیر نشود، مشکلات عدیده ای برای سیستم خنک کننده و موتور ایجاد می کند. آشنایی با نشانه و علائم سوختن واشر سرسیلندر به شما کمک کرده تا به موقع مشکل را شناسایی کرده و برای رفع آن اقدام کنید. تعویض واشر سر سیلندر به خودی خود گران نیست، اما تعمیر در صورتی که مدت طولانی با واشر سوخته رانندگی کنید، سخت تر و پرهزینه تر می شود زیرا به مرور گرمای بیش از حدی تولید کرده که بر روی سیستم های مختلف ماشین تاثیر منفی می گذارد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *