دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

علائم خرابی پمپ بنزین خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:45 1 سال قبل بازدید: 208

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی پمپ بنزین به ارائه نکات مهمی می پردازیم. پمپ بنزین سبب پمپاژ بنزین به سمت انژکتور شده و از این طریق سوخت مورد نیاز برای موتور را تامین می کند. موتور ماشین به یک جریان منظم سوخت برای احتراق نیاز دارد که پمپ بنزین با فشار ثابت و معین پمپاژ بنزین را انجام داده تا موتور به خوبی کار کند. بسته به عمر وسیله نقلیه و سایر فاکتورها امکان خرابی پمپ بنزین وجود دارد که در صورت آشنایی با علائم خرابی پمپ بنزین می توانید سریع تر مشکل را شناسایی کرده و به رفع آن بپردازید.

پمپ بنزین یکی از اجزای پر کاربرد در موتور ماشین است که سوخت را از باک به کاربراتور یا انژکتور موتور انتقال می دهد، این قطعه معمولا درون محفظه سوخت قرار دارد، البته در نوع مکانیکی، پمپ بنزین درون محفظه قرار ندارد.

پمپ بنزین چگونه کار می کند؟

برای اینکه درک درستی از علائم خرابی پمپ بنزین داشته باشید، ابتدا باید با روش کار این قطعه آشنا شوید. پمپ بنزین مکانیکی انرژی خود را برای پمپاژ کردن از موتور دریافت می کند اما نوع الکتریکی یا برقی انرژی لازم برای پمپاژ کردن را از باتری خودرو دریافت می کند. در ادامه در مورد هر دو مدل مکانیکی و برقی، اطلاعاتی ارائه می دهیم.

وظایف پمپ بنزین شامل:

 1. اعمال فشار در جریان سوخت
 2. فیلتر کردن سوخت جهت تصفیه
 3. ارسال سوخت به موتور

پمپ بنزین معمولا فشاری بین 4-6 بار به بنزین وارد کرده تا آن را به سمت موتور هدایت کند، در صورتی که سوخت با فشاری کمتر به سمت موتور هدایت شود، فرایند پاشش سوخت توسط انژکتور (در ماشین های قدیمی تر کاربراتور) به درستی صورت نمی گیرد.

انواع پمپ بنزین

پمپ بنزین مکانیکی

در خودروهای قدیمی کاربراتوری، از پمپ مکانیکی استفاده می شد که خارج از مخزن بنزین و روی بلوک سیلندر قرار دارد. پمپ مکانیکی حاوی دیافراگمی انعطاف پذیر است، با خم و راست شدن دیافراگم، حجم محفظه پمپ کاهش و افزایش می یابد. دیافراگم این قطعه مانند دیافراگم ریه انسان عمل می کند. نیرویی که سبب حرکت دیافراگم شده، از طریق یک اهرم که روی پمپ است اعمال می شود، این اهرم نیروی خود را از میل بادامک دریافت کرده و سبب پایین کشیدن دیافراگم می گردد و سوخت را به داخل پمپ می کشاند. فنر دیافراگم نیز سبب بالا رفتن دیافراگم شده و نیرویی وارد می کند تا سوخت را از پمپ خارج کند.

پمپ بنزین برقی

در خودروهای جدید که انژکتوری هستند، پمپ برقی استفاده می شود که در داخل محفظه بنزین قرار دارد. سوئیچ جرقه زنی رله ای در این قطعه فعال شده و فشار لازم برای ارسال سوخت را فراهم می کند. پمپ الکتریکی نیروی لازم برای جرقه زنی را از باتری ماشین دریافت می کند. در پمپ برقی مانند مکانیکی دیافراگم وجود دارد اما نیروی حرکت دهنده دیافراگم در این پمپ متفاوت است. نیروی لازم برای حرکت دیافراگم در پمپ الکتریکی از سوئیچ جرقه زنی تامین شده اما نیروی لازم برای حرکت دیافراگم در پمپ مکانیکی از نیروی میل بادامک تامین می شود.

نشانه های خرابی پمپ بنزین

نشانه های خرابی پمپ بنزین

 • سروصدای زیاد از مخزن سوخت
 • سخت استارت خوردن ماشین
 • تکان شدید و پرت شدن موتور در سرعت های بالا
 • کاهش قدرت ماشین هنگام شتاب گیری
 • کاهش توان ماشین تحت شرایط قدرتی مثل سربالایی یا بکسل کردن
 • سرعت گرفتن ماشین بدون استفاده از پدال گاز
 • مصرف زیاد سوخت
 • افزایش دمای موتور

سروصدای زیاد از مخزن سوخت

یکی از رایج ترین علائم خرابی پمپ بنزین، سروصدای زیاد مخزن سوخت می باشد، در واقع از مخزن سوخت صدای بلندی به گوش میرسد. علت ایجاد این صدای ناهنجار این است که پمپ معیوب، هنگام کار کردن صدای زیادی تولید می کند. اکثر پمپ های بنزین هنگام کار کردن صدای آرامی از خود منتشر می کنند اما اگر صدا بیش از حد شد، احتمال کم بودن سوخت، آسیب دیدن پمپ سوخت، سوخت آلوده و کثیف وجود دارد.

سخت استارت خوردن ماشین از علائم خرابی پمپ بنزین

زمانی که جرقه شمع زده می شود، پمپ باید به صورت دائم کار کند تا سوخت مورد نیاز برای احتراق را فراهم شود اما در صورت فرسوده شدن یا خراب شدن آن، ممکن است فشار پمپاژ بنزین به حدی نباشد که احتراق درون محفظه سیلندر ایجاد شود. در برخی موارد نیاز است که چندین بار دکمه استارت را فشار داده تا پمپاژ بنزین انجام شود بنابراین در صورتی که زمان استارت زدن ماشین طولانی تر شد، به دنبال مشکل در پمپ بنزین باشید.

تکان شدید و پرت شدن موتور در سرعت های بالا

در صورتی که در سرعت های بالا متوجه تکان شدید و یا حرکت تند موتور خودرو شدید، امکان خرابی پمپ وجود دارد. این مشکل زمانی ایجاد می گردد که این قطعه سوخت قادر به پمپاژ سوخت کافی به محفظه احتراق نیست. به طور معمول موتور هنگام دریافت سوخت، سوپاپ هوا را باز کرده و هوا را نیز وارد محفظه احتراق می کند اما اگر در جریان انتقال سوخت به محفظه احتراق وقفه ای پیش آید، ناگهان سوخت با فشار زیادی وارد موتور شده که این امر سبب تکان یا پرش موتور و ماشین در سرعت های بالا می شود.

همچنین اگر پمپ قادر به برقراری فشار ثابت برای پمپاژ بنزین نباشد، در یک لحظه میزان سوخت زیادی به موتور تزریق کرده که سبب پاشش ناگهانی سوخت با فشار زیاد توسط انژکتور می شود.
برخی مواقع مسدود شدن فیلتر سوخت با آلاینده ها و آلودگی های موجود در بنزین، سبب وقفه در جریان سوخت رسانی به پمپ می گردد که با باز شدن ناگهانی فیلتر، فشار زیادی سوخت وارد مخزن خواهد شد.

کاهش قدرت ماشین هنگام شتاب گیری

در صورتی که ماشین هنگام شتاب گیری، قدرت خود را از دست دهد، ممکن است در پمپ ایرادی رخ داده باشد. برای شتاب گیری نیاز به سوخت بیشتری است بنابراین پمپ سوخت باید با قدرت بیشتری کار کرده و بنزین را به سمت موتور پمپاژ کند. در صورت از کار افتادن پمپ سوخت، این تقاضای افزایش سوخت بی نتیجه می ماند و موتور هنگام شتاب گیری، به دلیل کمبود سوخت قدرت کافی را ندارد.

وظیفه پمپ بنزین خودرو

کاهش توان ماشین هنگام سربالایی و یا بکسل کردن

برخی از فعالیت های رانندگی مانند سربالایی رفتن و یا بکسل کردن ماشین نیازمند کار کردن بیشتر موتور است زیرا ماشین باید بار زیادی را برای رفتن از سربالایی ها تحمل کند. توان بیشتر نیازمند سوخت بیشتر است. پمپ باید سوخت کافی با فشار ثابت را به محفظه احتراق هدایت کند تا موتور قادر به کشش ماشین باشد اما در صورت خرابی پمپ، تقاضای موتور برای سوخت بیشتر بی جواب می ماند. این شرایط دشوار سبب افزایش فشار در پمپ بنزین و کاهش قدرت و توان در موتور ماشین می شود.

سرعت گرفتن ماشین بدون استفاده از پدال گاز

زمانی که اجزای پمپ شروع به فرسوده شدن یا خراب شدن می کنند، نشانه های زیادی آشکار می شود یکی از این نشانه ها، کم و زیاد شدن پمپاژ بنزین در مسیر سوخت رسانی است. در صورتی که بدون استفاده از پدال گاز، سرعت ماشین برای چند لحظه افزایش پیدا کرده و شتاب بگیرد، ایراد را باید در پمپ بنزین جستجو کنید. این وضعیت را surging ماشین می نامند.

نکته: در صورتی که میزان سوخت توسط پمپ تنظیم نشود، ممکن است ماشین بدون ورودی سوخت، شتاب بگیرد.

مصرف زیاد سوخت جزء علائم خرابی پمپ بنزین

در صورتی که تعداد دفعات پر کردن باک بنزین افزایش یافت، بهتر است نگاهی به پمپ بنزین داشته باشید. ایراد در دیافراگم پمپ ممکن است سبب پمپاژ بیش از حد سوخت به سمت موتور شود، موتور که از این سوخت برای احتراق استفاده میکند، مصرف سوخت را افزایش می دهد.

نکته: اگر متوجه مصرف بیش از حد بنزین شدید، ممکن است در سنسور فشار سوخت بنزین ایرادی رخ داده باشد.

افزایش دمای موتور

در صورتی که پمپ، قادر به پمپاژ بنزین کافی به سمت موتور ماشین نباشد، موتور با کمبود سوخت مواجه می شود، لذا باید بیش از حد توان کار کند تا قدرت کافی برای کشش ماشین را داشته باشد که همین امر سبب افزایش دما می شود همچنین ممکن است آمپر سنج روشن شده و هشدار دمای بالای آب را به راننده بدهد.

انواع پمپ بنزین خودرو

سوالات رایج در مورد خرابی پمپ بنزین ماشین

هنگام از کار افتادن پمپ بنزین، ماشین چگونه عمل می کند؟

زمانی که پمپ ایراد داشته باشد، بازده، توان و قدرت ماشین کاهش می یابد زیرا پمپ سوخت قادر به پمپاژ بنزین با فشار کافی نیست و موتور سوخت کافی برای احتراق ماشین را دریافت نمی کند.

چه عواملی سبب خرابی پمپ بنزین می شوند؟

زنگ زدگی، کثیفی مخزن و انسداد بیش از حد فیلتر سبب خرابی زود هنگام پمپ می شود.

آیا با یک پمپ بنزین معیوب می توان رانندگی کرد؟

در صورت از کار افتادن پمپ بنزین، دمای موتور بیش از حد بالا می رود، این امر سبب آسیب دیدن به قطعات موتور می شود لذا از رانندگی با پمپ معیوب خودداری کنید.

عمر مفید پمپ بنزین چقدر است؟

پمپ بنزین تا حدود 160 هزار کیلومتر عمر مفید دارد اما نوع سوخت مصرفی و نحوه رانندگی از دیگر فاکتورهای مهم برای تعیین طول عمر مفید پمپ می باشد.

خرابی پمپ بنزین سبب روشن شدن چراغ چک موتور می شود؟

ایراد در پمپ سوخت سبب فعال شدن فشار سوخت شده که چراغ چک موتور را روشن میکند.

آیا خرابی پمپ بنزین بدون علائم است؟

پمپ سوخت، انژکتورها و تنظیم کننده فشار سه جزء ضروری سیستم سوخت رسانی می باشند. اشکال در هر یک از این سه عضو از روشن شدن موتور خودداری می کند، خرابی پمپ سوخت در برخی مواقع بدون هشدار است.

چگونه می توان از انسداد فیلتر سوخت آگاه شد؟

علامت های مسدود شدن فیلتر سوخت شامل:

 • شتاب نگرفتن خودرو
 • بوهای شدید از مخزن باک بنزین
 • سو عملکرد موتور
 • مشکل در راه اندازی یا استارت ماشین

دلایل خرابی پمپ بنزین

1. آلودگی سوخت

بنزین اگر با تراشه های ریز، گردو غبار و سایر آلاینده ها، کثیف شده باشد، فشار زیادی به پمپ وارد می کند.

2. انسداد فیلتر

آلودگی ها و آلاینده ها سبب گرفتگی فیلتر شده که این انسداد در نهایت منجر به سوختن پمپ می شود. انسداد فیلتر، جریان سوخت را مسدود کرده که در طولانی مدت در کارکرد و توان موتور نیز تاثیر منفی می گذارد.

3. مشکلات برقی

خطاهای الکتریکی به میزان قابل توجهی در خرابی پمپ نقش دارند. برخی از مشکلات رایج شامل اتصالات کوتاه در مدار، قطع شدن مدار، ذوب شدن سیم کشی ها و… است. برای شناسایی مشکلات برقی از دستگاه ولت متر باید استفاده شود.

نتیجه گیری از علائم خرابی پمپ بنزین

در سایت دلفد در مورد علائم خرابی پمپ بنزین به ارائه نکاتی مهم پرداختیم. پمپ بنزین یکی از اجزای مهم برای کارکرد صحیح موتور است زیرا سوخت لازم برای احتراق را تامین می کند. در صورتی که سوخت کافی به موتور نرسد یا فشار لازم برای پاشش سوخت وجود نداشته باشد، موتور خودرو کارایی لازم را نخواهد داشت.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *