دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی مپ سنسور !!!

علائم خرابی مپ سنسور !!!

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:20 7 ماه قبل بازدید: 557

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی مپ سنسور نکات مهمی را ارائه می دهیم. سنسور MAP به ECU متصل شده است. مپ سنسور (سنسور فشار منیفولد هوا، سنسور مپ) با ارسال داده های مربوط به وضعیت مقدار هوا به ECU میزان باز و بسته شدن دریچه هوا را کنترل می کند، بنابراین عملکرد صحیح سنسور MAP برای پیشرانه بسیار اهمیت دارد. هر گونه خرابی در سنسور مپ سبب به هم خوردن نسبت میزان هوا و سوخت در محفظه احتراق شده و عملکرد موتور را با اختلال مواجه می کند. در ادامه به علائم خرابی مپ سنسور می پردازیم، با ما همراه باشید.

نشانه های خرابی سنسور مپ در سوخت رسانی

یک مپ سنسور معیوب معمولاً چراغ هشدار دهنده چک موتور را روشن می کند، همچنین می تواند منجر به بد کار کردن ماشین در حالت درجا، شتاب گیری کند، ضعف در مصرف سوخت یا خروج دود سیاه از اگزوز شود. علائم خرابی مپ سنسور در زیر ارائه شده است.

 1. افزایش آلاینده ها
 2. افزایش مصرف سوخت
 3. کاهش شتاب ماشین
 4. کاهش راندمان موتور
 5. افزایش دمای موتور
 6. خرابی شمع ها
 7. ریپ زدن ماشین
 8. سخت کار کردن ماشین در حالت درجا یا Idle
 9. سخت استارت زدن ماشین
 10. روشن شدن چراغ چک موتور

ابتدا به توضیح کوتاهی در مورد نقش مپ سنسور می پردازیم تا با عملکرد آن آشنا شوید. درک درست از نحوه کار کرد سنسور مپ سبب تشخیص راحت تر خرابی این قطعه مهم می باشد سپس در ادامه به توضیح هر یک از نشانه های خرابی سنسور MAP خواهیم پرداخت.

مپ سنسور چیست و چه نقشی در خودرو دارد؟

مپ سنسور، اطلاعات میزان فشار موجود در منیفولد را به واحد کنترل الکترونیکی یا ECU ارسال می کند. از داده های ارسالی به ECU برای محاسبه تراکم هوا و تعیین سرعت جریان توده هوا استفاده می شود. محاسبه میزان هوا به نوبه خود میزان سوخت مورد نیاز برای احتراق کامل را نیز تعیین می کند بنابراین از مپ سنسور برای تشخیص میزان هوای ورودی و همچنین برای تشخیص نشتی در منیفولد استفاده می شود.
زمانی که شما پدال گاز را می فشارید، در واقع شتاب موتور را افزایش می دهید بنابراین باید مکانسیمی باشد که بین پدال گاز و شتاب بیشتر موتور هماهنگی ایجاد کند. در زیر به شرح آن می پردازیم تا با عملکرد مپ سنسور بهتر آشنا شوید.

با فشرده شدن پدال گاز توسط راننده، هوای بیشتری وارد منیفولد می شود، سنسور مپ که در منیفولد ورودی قرار گرفته است، میزان هوای ورودی را سنجیده و به ECU ارسال می کند. ECU اطلاعات دریافتی از مپ سنسور را پردازش کرده و براساس آن میزان پاشش سوخت توسط انژکتور را کنترل می کند زیرا در نتیجه ورود هوا، سوخت نیز باید به نسبت استاندارد وارد محفظه احتراق شود بنابراین مصرف سوخت بیشتر سبب افزایش توان موتور و در نتیجه سبب افزایش شتاب ماشین می شود.

نام های مپ سنسور عبارتند از:

سنسور فشار مطلق منیفولد

 • سنسور بار موتور
 • سنسور فشار
 • حسگر بوستر
 • سنسور مپ، سنسور MAP

محل نصب مپ سنسور در ماشین

محل قرار گیری مپ سنسور در ماشین های مختلف کمی متفاوت است اما به طور معمول این سنسور بعد از دریچه گاز در منیفولد ورودی قرار می گیرد به همین دلیل چگالی هوای وارد شده را سنجیده و به ECU ارسال می کند، در نهایت ECU میزان پاشش سوخت را به انژکتور صادر می کند.

علائم خرابی سنسور مپ

وظایف مپ سنسور چیست؟

مپ سنسور برای حفظ ترکیب مناسب سوخت و هوا برای برقراری شتاب مناسب، احتراق کامل، کاهش آلایندگی ها و عملکرد صحیح موتور، به کار می رود، هنگامی که دریچه گاز کاملاً باز است و هوا به داخل منیفولد ورودی وارد می شود، حسگر MAP به کامپیوتر سیگنال می دهد تا سوخت بیشتری ارسال کند، هنگامی که دریچه گاز بسته می شود، حسگر MAP به کامپیوتر سیگنال می فرستد که مقدار سوخت وارد شده به موتور را کاهش دهد.

علائم خرابی مپ سنسور

علائم خرابی سنسور فشار منیفولد یا سنسور مپ مشابه مشکلات کم فشاری یا تزریق نامناسب سوخت است. برای جلوگیری از آسیب جدی به موتور و عملکرد آن، این مشکلات باید سریعا شناسایی شود. بنابراین، در اینجا برخی از نشانه های خرابی سنسور مپ را توضیح داده ایم.

1. افزایش آلاینده ها از وسیله نقلیه

هنگامی که مپ سنسور ایراد پیدا کند. بار موتور بسیار افزایش می یابد. زیرا سنسور مپ قادر نیست اطلاعات درست مربوط به هوا را به ECU ارسال کند لذا ECU میزان سوخت را کم و زیاد می کند، در نتیجه سبب به هم خوردن ترکیب میزان سوخت و هوا شده و احتراق ناقص داخل پیشرانه رخ می دهد. احتراق ناقص نیز سبب افزایش آلاینده ها می شود.

اگر میزان هوای ورودی کم باشد و سوخت زیاد باشد:

در صورت کمبود هوا و احتراق ناقص، هیدروکربن نمی سوزد و گاز مونوکسید کربن منتشر می شود بنابراین موتور باعث انتشار مونوکسید کربن و هیدروکربن به بیرون می شود، که این امر دود را در جو اطراف بیشتر می کند.

اگر میزان سوخت کم باشد:

به دلیل کم بودن میزان سوخت، احتراق ناقص رخ داده و در نتیجه موتور قدرت کافی برای کشش ماشین را ندارد و باید مصرف سوخت را بالا برده که این امر به نوبه خود سبب افزایش آلاینده ها می شود، همچنین مخلوط رقیق سبب می شود تا دمای موتور بالا رود که این افزایش دما به دلیل واکنش نیتروژن با اکسیژن است که مشتقاتی مانند NOx را تولید می کند که سبب آلودگی هوا می شود.

بنابراین خرابی حسگر MAP باعث می شود که وسیله نقلیه شما در تست آلاینده ها شکست بخورد. سطح بالای هیدروکربن ها، تولید NOx زیاد، CO2 کم یا سطح بالایی از مونوکسیدکربن در اگزوز نشان دهنده خرابی سنسور مپ است.

افزایش مصرف سوخت از علائم خرابی مپ سنسور

در صورتی که مپ سنسور، مقدار فشار هوای موجود در منیفولد را بیشتر از مقدار واقعی به ECU ارسال کند، در این وضعیت ECU به انژکتور دستور تزریق سوخت بیشتری به پیشرانه می دهد در نتیجه میزان مصرف سوخت بیشتر می شود. وجود سوخت مازاد در موتور سبب از کار افتادن شمع ها می شود.

کاهش شتاب ماشین یا کوبش ماشین

در صورتی که مپ سنسور خراب باشد، ECU قادر به تشخیص میزان هوای ورودی نیست، اگر سنسور، میزان هوای ورودی را کمتر از مقدار واقعی به ECU گزارش کند، ECU به انژکتور دستور می دهد تا میزان سوخت کمتری به پیشرانه تزریق کند. در نتیجه مخلوط سوخت و هوا رقیق می شود و این امر منجر به کاهش شتاب ماشین و کوبش یا دیر شتاب گرفتن می شود.
در صورت خرابی سسنور مپ، هنگام استارت یا تلاش برای شتاب گرفتن، قرار دادن پدال پا روی گاز ممکن است هیچ شتابی ایجاد نکند، خصوصاً اگر ECU مخلوط رقیق تری را براساس سیگنال های اشتباه سنسور MAP به پیشرانه می دهد.

کاهش راندمان موتور جزء علائم خرابی مپ سنسور

سنسور MAP که فشار هوای منیفولد را کم اندازه گیری می کند، سبب شده تا ECU نیز میزان سوخت تزریقی را کم کند. با اینکه شما متوجه افزایش مصرف سوخت می شوید اما پی می برید که قدرت و راندمان موتور مانند گذشته نیست بنابراین هر دو مخلوط رقیق یا غلیظ سوخت و هوا ممکن است به دلیل خرابی سنسور مپ رخ داده باشد.

نشانه خرابی مپ سنسور

افزایش دمای موتور

احتراق ناقص که به دلیل به هم خوردن ترکیبات سوخت و هوا است، بار زیادی به موتور ماشین وارد می کند لذا موتور برای جبران این احتراق ناقص باید نسبت به حالت معمول با توان بیشتری کار کند تا بتواند نیروی لازم برای حرکت چرخ ها را فراهم کند بنابراین فشار به موتور افزایش یافته و سیستم خنک کننده باید با تمام توان مشغول خنک کردن موتور شود، در صورتی که سیستم خنک کننده پاسخگوی دمای بالای حاصل از احتراق ناقص نباشد، دمای موتور بیش از اندازه بالا می رود و امکان جوش آوردن ماشین افزایش می یابد.

خرابی شمع ها از علائم خرابی سنسور مپ

شمع ها با دریافت جریان ولتاژ از کوئل قادر به ایجاد جرقه هستند. در صورتی که شمع ها از کار بیفتند، دیگر نمی توانند جرقه لازم برای احتراق را ایجاد کنند. از دلایل عمده خرابی شمع، آلوده شدن سر شمع و الکترودهای آن هستند، اگر احتراق ناقص رخ دهد سبب تجمع رسوبات کربن روی شمع شده و شمع جرقه کافی تولید نمی کند. مپ سنسور از متهمان اصلی این پرونده است، اگر مپ سنسور نتواند اطلاعات درستی به ECU ارسال کند، ECU هم مقدار تزریق سوخت را به درستی کنترل نکرده و در نتیجه سبب به هم خوردن غلظت ترکیب سوخت و هوا شده و امکان خرابی شمع زیاد می باشد.

از دلایل دیگر خرابی شمع این است که اگر سوخت بیشتری وارد محفظه احتراق شود، شمع به صورت مکرر جرقه تولید می کند که این امر سبب خرابی زود رس آن می شود. در این جا هم رد پای سنسور مپ پیدا می شود. اگر مپ سنسور ایراد داشته باشد تنظیمات سوخت و هوا به هم خورده و لذا سوخت بیشتری وارد پیشرانه شده و اتفاقات بالا رخ می دهد.

ریپ زدن ماشین

در صورتی که ماشین ریپ بزند، می توانید به خرابی مپ سنسور پی ببرید. (ریپ زدن به معنی دو سه بار تکان خوردن ماشین در هنگام استارت یا در هنگام شتاب گرفتن است.) ریپ زدن خودرو به دلیل کمبود هوا یا سوخت پیشرانه است، اگر سنسور مپ مقدار هوای ورودی را بیشتر از مقدار واقعی گزارش کند، ECU به اشتباه دریچه هوا را می بندد و هوای کمتری وارد پیشرانه می شود که در نتیجه احتراق ناقص رخ می دهد و ماشین ریپ می زند. همچنین اگر سنسور مپ با ارسال اطلاعات نادرست به ECU سبب کاهش تزریق سوخت شود و مخلوط سوخت رقیق شود، ماشین در هنگام استارت زدن یا شتاب گرفتن ریپ می زند.

سخت کار کردن ماشین در حالت درجا یا Idle

در صورتی که مخلوط هوا و سوخت موجود در پیشرانه رقیق باشد، ماشین در حالت درجا بد کار می کند. زیرا ECU باید در حالت درجا مقدار سوخت بیشتری وارد پیشرانه کند تا موتور به نرمی کار کند اما اگر سنسور مپ خراب باشد، سیگنال اشتباهی به ECU ارسال کرده و در نتیجه مخلوط سوخت و هوا رقیق شده و سبب لرزش و سخت کار کردن ماشین در حالت درجا می شود.

سخت استارت زدن ماشیناز علائم خرابی مپ سنسور

یکی دیگر از علائم خرابی مپ سنسور این است که ماشین در زمان روشن شدن یا استارت زدن، بد روشن شود. زیرا هنگام استارت زدن، باید سوخت کافی در پیشرانه وجود داشته باشد تا سبب حرکت میل لنگ و تداوم دور موتور شود اما اگر سنسور مپ اطلاعات هوای ورودی را به اشتباه به ECU ارسال کند برای مثال میزان هوای ورودی را کمتر از مقدار واقعی گزارش دهد، لذا ECU نیز سوخت کمتری را وارد پیشرانه می کند و زمان جرقه زدن شمع ها را نیز کاهش می دهد. در نتیجه این اتفاقات ماشین به سختی استارت می خورد.

نشانه خرابی سنسور مپ

روشن شدن چراغ چک خودرو

از دیگر علائم خرابی مپ سنسور، روشن شدن چراغ چک خودرو است، درصورتی که چراغ چک موتور روشن شود، بد نیست به سنسور مپ سری بزنید. در صورتی که سنسور از جای خود تکان خورده یا اتصالات آن شل شده باشد، می تواند سبب روشن شدن چراغ چک شود البته مشکل الکتریکی در داخل سنسور نیز از دلایل خرابی مپ سنسور و روشن شدن چراغ چک موتور است.

سوالات رایج در مورد سنسور مپ ماشین

در این بخش برخی از رایج ترین سوالاتی که کاربران از کارشناسان تیم دلفد می پرسند را ارائه می دهیم.
MAF یا MAP؟
در موتور ماشین های مدرن، ماژول کنترل موتور (ECM) جریان هوا را از طریق حسگر جریان انبوه هوا (MAF) یا فشار مطلق چند منظوره (MAP) اندازه گیری یا محاسبه می کند. موتورهای توربوشارژ ممکن است از هر دو استفاده کنند، اما موتورهای معمولی معمولاً از یکی از این سنسورها استفاده می کنند.

چرا سنسورهای MAP خراب می شوند؟

مانند بیشتر سنسورهای برقی، سنسور مپ نیز به آلودگی حساس است. اگر سنسور مپ از یک شلنگ استفاده کند، ممکن است شلنگ مسدود شده یا نشت کند که در نهایت سنسور قادر به خواندن تغییرات فشار نمی باشد. در بعضی موارد، لرزش های شدید ناشی از رانندگی می تواند اتصالات سنسور را شل کرده و سبب صدمه فیزیکی به سنسور شود. همچنین ممکن است اتصالات الکتریکی به دلیل نزدیک بودن به موتور ذوب شده و یا در اثر گرم شدن ترک بخورند. در هر یک از این موارد، سنسور MAP باید تعویض شود.

چه عواملی باعث خرابی حسگرهای MAP می شود؟

عملکرد سنسور با کمک اجزای فیزیکی و الکتریکی است، بنابراین علت خرابی عوامل مختلفی را شامل می شود. در صورت وجود نشت یا آسیب در محفظه خلا، سنسور نمی تواند اطلاعات دقیق را بدست آورد. به دلیل قرارگیری سنسور، همچنین ممکن است توسط آلودگی های جاده یا موتور، کثیف شده و در عملکرد آن اختلال ایجاد شود.

آیا راهی ساده برای تشخیص خرابی حسگر مپ وجود دارد؟

اولین کاری که می توانید انجام دهید، بررسی صدمه فیزیکی به سنسور و اطمینان از محکم بودن اتصالات سیم کشی است. در مرحله بعد، می توانید از ولت متر برای بررسی ولتاژ استفاده کنید و همچنین می توانید در صورت داشتن اسکنر مخصوص برای خواندن کدهای خطایی که ایجاد شده استفاده کنید.

نتیجه گیری از علائم خرابی مپ سنسور ماشین

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی مپ سنسور ماشین نکات مهمی را ارائه دادیم. در نظر داشته باشید که سنسور مپ نقش مهمی در عملکرد صحیح موتور برعهده دارد. همچنین کاهش آلاینده ها و مصرف اقتصادی بنزین همگی به سلامت سنسور مپ وابسته است. از این رو این مقاله را به توضیح در مورد نشانه و علائم خرابی سنسور دریچه هوا یا مپ اختصاص دادیم. امید بر آن است که با مطالعه این مطلب در شناسایی علائم خطر بهتر عمل کنید و از خسارت های سنگین به ماشین جلوگیری نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *