دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی شمع خودرو

علائم خرابی شمع خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 10:35 1 سال قبل بازدید: 97

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی شمع خودرو به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. این قطعه سبب ایجاد جرقه شده و مخلوط سوخت و هوا را مشتعل می کند. در صورتی که شمع جرقه تولید نکند یا جرقه ناقصی بزند، مخلوط سوخت و هوا در محفظه احتراق به طور کامل مشتعل نمی شود، در نتیجه پیستون به سمت پایین حرکت نکرده و میل لنگ دور نمی زند. برای اینکه موتور با قدرت کافی کار رده و دور مناسبی ایجاد کند باید شمع به طور کامل و درست جرقه بزند. همچنین برای هر راننده ای آگاهی داشتن از این نشانه ها و علائم ضروری خواهد بود.

در ادامه به طور کامل به ارائه نکاتی در مورد علائم خرابی شمع خودرو می پردازیم. اما قبل از آن برای اینکه تشخیص درستی از این نشانه ها داشته باشید، بهتر است در مورد نحوه عملکرد شمع اطلاعاتی کسب کنید بنابراین ما به طور خلاصه در مورد نقش شمع در خودرو صحبت می کنیم و سپس هر یک از نشانه های خرابی شمع را توضیح می دهیم.

شمع خودرو چه نقشی در ماشین دارد؟

شمع یکی از قطعات مهم و تاثیر گذار در موتورهای احتراق داخلی است که با استفاده از جریان الکتریکی که از کوئل می رسد، جرقه را برای احتراق ترکیب هوا و سوخت در محفظه سیلندر ایجاد می کند. این قه بین گپ (فاصله) الکترود مثبت و منفی جرقه را ایجاد کرده که این جرقه سبب احتراق می شود.
مرحله به مرحله عملکرد شمع ماشین در زیر ارائه شده است:

 1. ابتدا جریان برق 12 ولتی از باتری به کوئل می رسد سپس کوئل این جریان برق را با کمک سیم پیچ ها به جریان برق قوی تر تبدیل می کند، جریان برق با ولتاژ بالا توسط وایر به شمع می رسد.
 2. ترمینال شمع، ولتاژ را از وایر دریافت کرده و جریان را به رسانای درون شمع یا الکترود مثبت انتقال می دهد.
 3. الکترود منفی که الکترود میانی نیز نام دارد در وسط شمع قرار گرفته و باید جریان را از ترمینال تا گپ برساند.
 4. گپ فاصله بین الکترود منفی و مثبت است، الکترود منفی که الکترود کناری نیز نامیده می شود روی بدنه شمع قرار دارد، بین الکترود منفی و الکترود مثبت، فاصله یا شکافی وجود دارد، این شکاف را گپ می گویند.
 5. جریان که از الکترود مثبت به گپ رسید، سبب یونیزه شدن گازهای موجود در گپ شده و در نتیجه جرقه تولید می شود.

اجزای شمع خودرو

1. ترمینال

ترمینال بالاترین بخش شمع است که انرژی برق را از وایر کوئل دریافت کرده و به الکترود مثبت انتقال می دهد.

2. عایق سرامیکی یا چینی

عایق سرامیکی برای پیشگیری از انتقال جریان به بدنه می باشد، در واقع نقش محافظ را برعهده دارد.

3. بدنه

بدنه از ترمینال تا پایه شمع است که جنس فولادی دارد.

4. پایه یا رزوه

پایه سبب اتصال شمع به سرسیلندر می شود.

5. الکترود مثبت

الکترود مثبت که الکترود میانی یا رسانا نیز نامیده می شود، نقش انتقال جریان از ترمینال تا گپ را برعهده دارد. در قسمت گپ بخشی از الکترود مثبت بیرون از بدنه است که با الکترود منفی که در بیرون بدنه قرار دارد، فاصله یا شکافی را ایجاد کرده که در این شکاف، جرقه تولید می شود.

6. الکترود منفی

الکترود منفی یا الکترود کناری که روی بدنه شمع سوار شده است و حامل جریان منفی می باشد.

روش های تشخیص خرابی شمع خودرو

روش های تشخیص خرابی شمع خودرو

اگر به هر دلیلی شمع خودرو به خوبی کار نکند، سوخت داخل موتور دچار خام سوزی شده که این امر سبب افزایش مصرف سوخت، کاهش توان موتور و به صورت کلی مواردی به شرح زیر می شود.

 • افزایش مصرف سوخت خودرو
 • سوء عملکرد موتور
 • خشن کار کردن موتور در دور پایه یا آرام
 • شتاب ضعیف
 • سخت استارت خوردن ماشی
 • صدای زیاد موتور
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • سیاه شدن عایق چینی
 • صدای ناهنجار از اگزوز

افزایش مصرف سوخت خودرو

یکی از رایج ترین علائم خرابی شمع خودرو، افزایش مصرف سوخت است. اگر شمع جرقه کافی برای احتراق ترکیب هوا و سوخت را تولید نکند، خام سوزی رخ می دهد که این امر سبب افزایش مصرف سوخت می شود زیرا موتور با دریافت سوخت بیشتر تلاش می کند تا دور موتور را تامین کند. اگر شکاف بین الکترودها بسیار نزدیک یا دور باشد، شمع قادر به ایجاد جرقه کامل نیست.

سوء عملکرد موتور

اگر موتور از کار بیفتد احتمالا مشکلی در سیستم اشتعال رخ داده است. در صورت آسیب دیدن نوک شمع و یا وایر آن، احتراق صورت نمی گیرد. شنیدن صدای لرزش متناوب در موتور نشان دهنده بد کار کردن موتور است، اگر شمع جرقه تولید نکند یا جرقه ضعیف ایجاد کند، موتور ماشین قادر به حرکت دادن میل لنگ نیست، لذا لرزشی در حین روشن بودن موتور احساس می شود.

 • اگر موتور قدرت خود را از دست داده و دوباره قدرت بگیرد در این حین ممکن است صدای POP مانندی از موتور شنیده شود که همه این موارد به دلیل آسیب دیدن شمع می باشد.
 • زمانی که موتور به درستی کار نکند، سوخت خام به سمت لوله اگزوز هدایت شده که در نهایت منجر به خرابی مبدل کاتالیستی می شود.

خشن کار کردن دور موتور پایه

اگر موتور در دور آرام یا پایه به صورت خشن کار کند و یا صدای کوبشی از موتور به گوش برسد، وقت آن است که شمع ها را بررسی کنید. صدای شدید و لرزش وسیله نقلیه در دور آرام موتور ممکن است به دلیل خرابی یکی از شمع ها باشد که در نتیجه آن سیلندر به درستی کار نمی کند و این مشکلات را به وجود می آورد.

شتاب ضعیف ماشین از علائم خرابی شمع خودرو

در صورتی که شتاب ماشین ضعیف باشد و به سختی شتاب بگیرد، باید شمع ها را بررسی کنید. شمع باید جرقه کافی برای احتراق سوخت و هوا ایجاد کند، وقتی الکترودها فرسوده باشند یا فاصله گپ تنظیم نباشد، جرقه درست نخواهد بود.

جرقه ضعیف سبب کاهش شتاب ماشین و سخت شتاب گرفتن آن می شود، اگر متوجه شدید که شتاب ماشین مانند گذشته نیست و سرعت کمتری دارد، شمع را بازرسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید. عوامل دیگری که سبب سخت شتاب گرفتن ماشین می شود، شامل: فیلتر سوخت نامناسب، انژکتور کثیف و خرابی سنسور اکسیژن است.

نکته1: شمعی که کثیف باشد و روغن روی الکترودها را مسدود کرده باشد، ب طور موثر جرقه نزده و باعث کاهش شتاب ماشین می شود.

نکته 2: یکی از بارز ترین ایراداتی که شمع نشان می دهد، شتاب گیری کند و سخت ماشین است.

مشکل در استارت خوردن ماشین

در صورتی که ماشین به سختی استارت می خورد، باید شمع را مورد بررسی قرار دهید. سیستم اشتعال از چندین جزء تشکیل شده است که هر یک باید به درستی کار کند تا جرقه کافی برای احتراق در محفظه سیلندر به وجود آید. اگر شمع ماشین ایراد داشته باشد، قادر به ایجاد جرقه و حرکت دادن پیستون و میل لنگ نیست، لذا ماشین به سختی استارت می خورد. صرف نظر از اینکه چه موضوعی سبب سخت استارت خوردن ماشین می شود، واقعیت این است که شمع ها عمر مشخصی داشته و فرسوده می شوند.

نشانه های خرابی شمع خودرو

صدای زیاد موتور شامل علائم خرابی شمع خودرو

زمانی که یکی از شمع ها خراب شود، سیلندر مرتبط با آن، سایر سیلندرها را تحت تاثیر قرار داده و بار زیادی به آن ها وارد می کند، در نتیجه صدای زیادی از موتور به گوش می رسد.

روشن شدن چراغ چک موتور

شمع فرسوده یا خرابی وایر آن سبب روشن شدن چراغ چک موتور می شود. بنزینی که در محفظه سیلندر انباشته شده به دلیل خام سوزی وارد اگزوز می شود و مبدل کاتالیستی را تحت تاثیر قرار می دهد، خراب شدن مبدل کاتالیستی سبب روشن شدن چراغ چک و توان موتور می شود.

سیاه شدن عایق یا چینی نشانه خرابی شمع خودرو

اگر عایق شمع سیاه شده باشد، پس باید برای تعویض آن اقدام کنید.

صدای ناهنجار از اگزوز ماشین

اگر زمانی که خودرو دور می گیرد یا شتاب آن افزایش می یابد، صدای ناهنجاری از اگزوز به گوش برسد، احتمالا مشکلی در محفظه سیلندر رخ داده است، یکی از این قطعات دخیل در این مشکل شمع ماشین می باشد.

سوالات رایج در مورد علائم خرابی شمع خودرو

شمع معیوب سبب چه اتفاقی در ماشین می شود؟

شمع ها به مرور زمان فرسوده شده و از کار می افتند که در این صورت جرقه و احتراق ضعیف می شود. از بین رفتن قدرت و صدای عجیب موتور از پیامدهای خرابی شمع معیوب است.

ظاهر شمع معیوب چگونه است؟

 • اگر سطح چینی به رنگ قرمز یا صورتی تبدیل شود، نشانه آلودگی شمع است.
 • اگر سطح چینی به رنگ سیاه تبدیل شود، دال بر معیوب بودن شمع است.
 • در صورت ترک خوردگی در سطح چینی نیز می توان به خرابی شمع پی برد.
 • فرسودگی الکترودها یکی دیگر از علائم خرابی شمع خودرو می باشد.
 • رنگ زرد یا سبز در عایق نشانه این است که راننده تخته گاز از ماشین استفاده کرده است که باید شمع تعویض شود.

چرا شمع ماشین باید تعویض شود؟

شمع ماشین جزء قطعات مصرفی است و بعد از مدت زمانی باید تعویض شود. با توجه به اینکه جنس شمع ها به گونه ای است که در حرارت بالا آسیب نبیند و در برابر جریان ولتاژ بالا و همچنین دمای بیش از حد، مقاومت داشته باشند اما به دلایل متعددی مانند شکستن چینی و یا استفاده از شمع نامرغوب، باید آن را زودتر از موعد تعویض کنید.

وظیفه شمع خودرو

انواع شمع ماشین چیست؟

شمع معمولی سوزنی دو نوع اصلی شمع ماشین هستند. نوع معمولی الکترودی از جنس نیکل دارد و نوع سوزنی از الکترودهای پلاتینیومی و ایریدیومی ساخته شده است که رسانای بهتری بوده و مقاومت حرارتی بالایی دارد.

راه کار افزایش طول عمر شمع خودرو

 • بین 50 تا 90 هزار کیلومتر شمع خودرو تعویض شود.
 • از سوخت مرغوب استفاده کنید.
 • از عدم نشت روغن به داخل محفظه سرسیلندر مطمئن شوید.
 • از شمع مرغوب با کیفیت و دوام عمر بالا استفاده نمایید.
 • فیلتر هوا و فیلتر سوخت را دوره ای تمیز کنند تا سوخت و هوای وارد شده به محفظه به شمع آسیب نرساند.

نتیجه گیری از علائم خرابی شمع خودرو

در این راهنما از سایت دلفد به علائم خرابی شمع خودرو پرداختیم. همان طور که بیان شد این قطعه خودرو وظیفه تولید جرقه برای احتراق مخلوط سوخت و روغن را دارد و در صورتی که جرقه کافی تولید نکند، مخلوط موجود در محفظه احتراق مشتعل نشده و موتور کار نمی کند. اهمیت شمع موتور به اندازه ای است که باید هر فردی با نشانه های خرابی آن آشنا باشد تا در اسرع وقت به تعمیر یا تعویض آن بپردازد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.