دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی سنسور دور موتور

علائم خرابی سنسور دور موتور

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:20 1 سال قبل بازدید: 1124

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی سنسور دور موتور به ارائه نکاتی مهم می پردازیم. سنسور دور موتور یا سنسور موقعیت میل لنگ در مورد سرعت خودرو و چرخش میل لنگ اطلاعاتی به ECU ارائه می دهد بنابراین نقش مهمی در کارکرد و راندمان بالای موتور دارد. خرابی سنسور موقعیت میل لنگ سبب بروز مشکلات عدیده ای در موتور ماشین شده و به مرور توان موتور را کاهش می دهد بنابراین آشنایی با علائم خرابی سنسور دور موتور جهت تشخیص به موقع خرابی و رفع ایرادات آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

برای اینکه در مورد نشانه های خرابی سنسور موقعیت میل لنگ اطلاعات کاملی کسب کنید و با آگاهی به تشخیص و رفع مشکلات ناشی از آن بپردازید، بهتر است ابتدا با عملکرد و جایگاه سنسور دور موتور آشنا شوید سپس به طور کامل در ادامه متن، علائم خرابی سنسور دور موتور را ذکر می کنیم.

سنسور دور موتور چیست؟

سنسور دور موتور ماشین اطلاعاتی در مورد سرعت چرخش موتور ماشین در هر لحظه را به کامپیوتر ماشین یا ECU ارسال می کند، سنسور این کار را با ثبت سرعت چرخش میل لنگ ماشین انجام می دهد، به عبارتی برای محاسبه نسبت دنده گیربکس به کار می رود.

به طور کلی دو سنسور دور موتور یا سنسور سرعت موتور وجود دارد. این دو سنسور با همدیگر همکاری کرده و داده های دقیق را به ماژول کنترل قدرت پیشرانه خودرو یا ECU ارسال می کنند.

1. اولین سنسور به سنسور سرعت ورودی (ISS) معروف است، از این سنسور برای نظارت بر سرعت شافت (شفت) ورودی گیربکس استفاده می گردد.

2. سنسور دیگر سنسور سرعت خروجی شافت (OSS) است. اگر هر کدام از این دو سنسور خراب شوند یا در آن ها اتصال الکتریکی رخ بدهد، بر عملکرد کل سیستم انتقال قدرت تأثیر منفی می گذارند.

به طور خلاصه سنسور دور موتور که معمولاً به آنها سنسور سرعت خودرو یا سرعت انتقال نیز گفته می شود، داده ها را به ECU می فرستند. ECU داده های این دو سنسور را با یکدیگر مقایسه کرده و در نهایت بهترین دنده را در گیربکس درگیر می کند.
ECU در نهایت نسبت قدرت و سرعت دنده اجرایی با نسبت دنده مورد نظر را مقایسه می کند اگر دنده مورد نظر ECU و دنده در حال فعالیت با هم مطابقت نداشته باشند، سبب روشن شدن چراغ چک موتور ماشین می گردد.

سنسور دور موتور کجا قرار گرفته است؟

سنسور سرعت معمولاً در کنار محور چرخ نصب می شود همچنین در خودروهای انژکتوری معمولا در داخل دلکو قرار می گیرد.

نشانه های خرابی سنسور دور موتور

در این بخش به طور کامل در مورد علائم خرابی سنسور دور موتور نکات مهمی را بیان می کنیم که رایج ترین آن ها عبارت اند از:

  • تعویض دنده خشن و نامناسب
  • عدم کاربرد مبدل گشتاور در گیربکس اتوماتیک
  • روشن شدن چراغ چک موتور
  • افزایش آلاینده ها
  • روشن نشدن و استارت زدن دشوار ماشین
  • خوانش اشتباه سرعت در سرعت سنج یا نمایش دور اشتباه در موتور خودرو
  • مشکلات کنترل سرعت یا کروز کنترل
  • بالا و پایین رفتن دور موتور یا به اصطلاح پت پت کردن ماشین
  • کپ زدن ناگهانی یا شلاق زدن خودرو

تعویض دنده خشن و نامناسب از علائم خرابی سنسور دور موتور

عدم دریافت سیگنال صحیح از سنسور سرعت، سبب عملکرد اشتباه ECU برای کنترل تعویض دنده در سیستم انتقال قدرت می شود بنابراین خرابی آن، تعویض دنده را با مشکل مواجه می کند، همچنین سبب انتقال قدرت خشن تر یا سریعتر از حالت عادی در گیربکس می شود، این بدین معنی است که درگیر شدن دنده ها با سروصدای نامطلوب و خشن انجام می شود.
به عبارتی خرابی این قطعه سبب تحت تاثیر قرار دادن سیستم انتقال قدرت می گردد اگر سیستم انتقال قدرت به سختی کار کند به اجزای سیستم گیربکس و دنده ها آسیب وارد می کند. اگر تغییر قدرت در گیربکس با شدت و به سختی انجام می شود، باید در اسرع وقت با یک مکانیک تماس بگیرید.

خرابی سنسور سرعت منجر به کنترل ضعیف تغییر دنده در ECU می شود و وسیله نقلیه در این وضعیت قادر به رفتن به دنده های بالا نیست، همچنین تعویض دنده هنگام خرابی این قطعه خطرناک است زیرا به اجزای داخلی ماشین مانند چرخ دنده های مکانیکی، مبدل گشتاور و… آسیب می رساند.

علائم خرابی سنسور موقعیت میل لنگ

عدم کاربرد کلاچ مبدل گشتاور در گیربکس اتوماتیک

مبدل گشتاور در گیربکس اتوماتیک سبب انتقال روغن هیدرولیک و در نهایت سبب تعویض دنده می شود. مبدل گشتاور بدون اطلاعات دقیق از سنسورهای سرعت خودرو، قادر به استفاده از کلاچ و ایجاد یک پیوند مکانیکی بین موتور و سیستم انتقال قدرت نخواهد بود در نتیجه این امر سبب لرزش ماشین و افزایش مصرف سوخت می شود.

روشن شدن چراغ چک موتور جزء علائم خرابی سنسور دور موتور

در صورت خرابی سنسور سرعت، سیگنال های اشتباه به ECU ارسال شده و ECU در پردازش داده ها دچار خطا می گردد بنابراین ECU چراغ موتور روی داشبورد خودرو را روشن می کند. در صورت روشن شدن چراغ چک موتور، بهتر است کدهای خطا را بررسی کنید تا دلیل قطعی روشن شدن چراغ چک موتور مشخص شود. اگر مشکل از سنسور سرعت باشد، باید به عیب یابی و تعویض آن ها بپردازید.

نکته: چراغ موتور چک به دلایل متعددی روشن می شود که یکی از آن ها خرابی سنسور موقعیت میل لنگ است.

افزایش آلاینده ها

یکی دیگر از نشانه هایی که از طریق آن می توان به خرابی سنسور موقعیت میل لنگ پی برد، افزایش آلاینده ها می باشد که به صورت غیر معمول از اگزوز خارج می شوند.

سخت استارت خوردن ماشین یکی دیگرا ار علائم خرابی سنسور دور موتور

زمانی که ماشین روشن می شود، سنسور سرعت بلافاصله شروع به کنترل وضعیت و سرعت میل لنگ کرده و داده ها را به ECU می فرستد، در صورت خرابی سنسور، داده ها به ECU ارسال نشده یا سیگنال های اشتباهی ارسال می شود در نتیجه ماشین روشن نشده و یا به سختی استارت می خورد.

خوانش اشتباه سرعت در سرعت سنج

بسیاری از ماشین ها از سنسور سرعت به عنوان داده های ورودی برای کارکرد سرعت سنج استفاده می کنند؛ این بدان معناست که سوء عملکرد سنسور دور موتور باعث نمایش اشتباه سرعت در سرعت سنج می شود یا ممکن است اصلا سرعت در سرعت سنج نمایش داده نشود.

مشکلات کنترل سرعت و کار نکردن کروز کنترل ماشین

علاوه بر آنکه سنسورهای دور موتور سرعت شفت ورودی و خروجی را کنترل می کنند، همچنین بر کروز کنترل نیز نظارت دارند. وقتی سنسورها قادر به ارسال داده های دقیق به ECU نباشند، ECU نیز قادر به مدیریت سیستم انتقال قدرت و کروز کنترل نیست، در این مواقع ممکن است ماشین خاموش شود.
کروز کنترل سیستمی پیشرفته در ماشین است که سبب ثابت ماندن سرعت می شود، در واقع با کمک سیستم کروز کنترل امکان ثابت نگه داشتن دقیق سرعت بدون استفاده از پدال گاز فراهم می شود. در صورتی که سنسور سرعت ایراد پیدا کند، ECU داده هایی اشتباه دریافت کرده و به عنوان یک اقدام احتیاطی کروز کنترل را خاموش و غیرفعال می کند. اگر با فشردن دکمه کروز کنترل، ماشین به حفظ سرعت ادامه نداد، پس می توان به خرابی سنسور سرعت شک کرد.

نکته 1: در نظر داشته باشید که از کار افتادن سیستم کروز شاید بدون نمایش کد خطا رخ بدهد، در واقع از کار افتادن کروز ممکن است خطایی به ECU ارسال نکند.

نکته2: سیستم برای اینکه ماشین را با سرعت ثابت مدیریت کند، به داده های سنسور نیاز دارد بنابراین خرابی سنسور سبب عدم توانایی در کنترل سرعت می شود.

بالا یا پایین رفتن دور موتور شامل علائم خرابی سنسور دور موتور

در صورتی که دور موتور بیش از حد بالا و پایین برود، ممکن است سنسور دور موتور معیوب باشد زیرا اگر سنسور نتواند به درستی سیگنال دور موتور را به ECU ارسال کند، ECU هم قادر به پردازش صحیح نبوده و دور موتور را بالا و پایین می برد.

نشانه های خرابی سنسور دور موتور

کپ زدن ناگهانی یا شلاق زدن خودرو

کپ کردن خودرو اصطلاحی است که برای پرتاب شدن ماشین به جلو بیان می شود. اگر با فشار دادن پدال گاز، سرعت موتور افزایش نیافته و در عوض بدنه خودرو به جلو پرتاب شود، به آن کپ زدن یا شلاق زدن ماشین می گویند. اگر سنسور سرعت معیوب باشد به دلیل ارسال اشتباه سیگنال به ECU دور موتور به درستی اندازه گیری نشده و در نتیجه خوانش سرعت هم اشتباه می شود به همین دلیل هنگام گاز زدن، ماشین کپ کرده و به جلو پرتاب می شود.

چه عواملی باعث از کار افتادن سنسور سرعت می شود؟

1. اتصال الکتریکی داخلی

با ارسال سیگنال اشتباه توسط سنسور سرعت معیوب به ECU، خروجی غیر معمول از ECU صادر می شود. به طور معمول، سنسور دور موتور را می توان با ولت متر آزمایش کرد که اگر ایراد داشته باشد باید از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید تا در صورت نیاز آن را تعویض کند.

2. خرابی قطعات سنسور

آسیب دیدگی یا ترک خوردگی سنسور موقعیت میل لنگ از دیگر علائم خرابی این قطعه است. بخش پلاستیکی سنسور به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در برابر احتراق و سایر عناصر آسیب زننده، شکننده می شود و همین امر عمر آن را کاهش می دهد.

3. چک نکردن دوره ای ماشین

رعایت نکردن برنامه دوره ای معاینه ماشین، خطر خرابی سنسور موقعیت میل لنگ را افزایش دهد. اگر قطعات موتور فرسوده شده یا میل لنگ خراب شود، سنسور قادر به خوانش صحیح دور موتور نخواهد بود. همچنین قسمت مغناطیسی سنسور نیز ممکن است به مرور فرسوده شده و آسیب ببیند بنابراین وجود یک برنامه دوره ای برای چکاپ قطعات ماشین از اهمیت بالایی برخوردار است.

خرابی سنسور موقعیت میل لنگ برای ماشین چه خطری دارد؟

1. خرابی کامل و روشن نشدن موتور

در این وضعیت ماشین استارت نخورده و روشن نمی شود زیرا برق و جرقه ای در محفظه احتراق وجود ندارد و همچنین بنزین وارد محفظه احتراق نمی شود، این موارد به دلیل خوانش ناصحیح دور موتور رخ می دهد.

2. ریپ زدن ماشین

در صورتی که موقعیت و دور میل لنگ اشتباه محاسبه شود، موتور روشن می شود اما به سختی گاز می خورد و هنگام افزایش سرعت، ماشین ریپ زده یا کپ می کند.

نتیجه گیری از علائم خرابی سنسور دور موتور

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی سنسور دور موتور نکاتی مهم ارائه دادیم اگر اتومبیل هر یک از علائم را نشان دهد، باید سریعا برای تعمیر آن اقدام کنید. در نظر داشته باشید که خرابی این قطعه مانع از انتقال صحیح قدرت به گیربکس شده و تاثیر منفی در خوانش سرعت ماشین دارد.
در نظر داشته باشید که اگر ماشین خود را با سنسور  از کار افتاده برانید، مشکلات زیادی را برای ماشین ایجاد می کنید. در صورت خرابی سنسور سرعت، باید ماشین را به یک تعمیرگاه معتبر ببرید. با کمک دستگاه های خطا، می توان به صحت یا خرابی سنسور موقعیت میل لنگ پی برد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *