دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی سنسور دمای آب چیست ؟!

علائم خرابی سنسور دمای آب چیست ؟!

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:30 1 سال قبل بازدید: 130

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی سنسور دمای آب نکات مهمی را ارائه می دهیم. سنسور آب به واحد کنترل مرکزی ECU را کمک می کند تا گرم شدن بیش از حد موتور یا افزایش غیر معمول دما را تشخیص دهد. همان طور که می دانید موتور باید در دمای معینی قرار گیرد تا قادر به عملکرد صحیح باشد در صورتی که سنسور آب خراب شود، یا سبب داغ شدن بیش از حد موتور شده که خرابی های گسترده ای به بار می آورد یا دمای موتور بیش از حد سرد شده که در این مورد هم موتور کارایی خود را از دست می دهد بنابراین آگاهی در مورد علائم خرابی سنسور دمای آب به شما کمک شایانی می کند تا مشکل را سریعا رفع کرده و از خسارت های سنگین به ماشین جلوگیری کنید.

سنسور دمای آب چیست؟

سنسور آب برای اندازه گیری دمای مایع در سیستم خنک کننده است، سنسور دمای آب (CTS) همچنین به عنوان سنسور ECT یا ECTS (سنسور دمای مایع خنک کننده موتور) شناخته می شود، که نشان دهنده دمای موتور است.
سنسور آب یا فشنگی آب با کمک اصول مقاومت الکتریکی، اطلاعاتی درباره مایع خنک کننده به ECU ارسال می کند. ابتدا ECU ولتاژ ورودی حدود 5 ولت به سنسور می دهد و سنسور براساس مقاومتی که در آن لحظه دارد، ولتاژ خاصی را به ECU برمی گرداند. هر ولتاژ نشانگر دمای خاصی است، مقاومت سنسور آب با افزایش دما کاهش یافته و مقاومت سنسور دمای آب با کاهش دما، افزایش می یابد.

• هر چه ولتاژ ورودی به ECU بیشتر باشد، نشان دهنده سرد بودن آب است.
• در صورتی که ولتاژ ورودی به ECU کمتر باشد، نشان دهنده گرم بودن دمای آب است.

به عبارتی چون مقاومت سنسور با سرد بودن دمای آب بالا می رود، ولتاژ ارسالی به ECU کمتر می شود همچنین چون مقاومت سنسور با گرم شدن دمای آب کم می شود، پس ولتاژ ارسالی به ECU افزایش می یابد.

محل سنسور دمای آب در ماشین کجاست؟

بسته به کارخانه سازنده خودرو معمولاً در کنار ترموستات یا داخل آن نصب می شود. در برخی ماشین ها سنسور آب موتور معمولاً روی بلوک موتور یا سر سیلندر قرار دارد، در برخی دیگر روی شلنگ پلاستیکی ورودی آب نصب می شود. بعضی از وسایل نقلیه ممکن است بیش از یک سنسور داشته باشند زیرا گاهی اوقات از سنسورهای مختلف برای کنترل فن خنک کننده و ECU استفاده می شود.

نشانه خرابی سنسور دمای آب

 1. مصرف زیاد سوخت
 2. خارج شدن دود سیاه از اگزوز
 3. داغ شدن بیش از حد موتور
 4. روشن بودن چراغ چک موتور
 5. نوسان دمایی در آمپر
 6. روشن نشدن فن الکتریکی
 7. دور پایه ضعیف و کند
 8. کاهش عملکرد موتور

نشانه های خرابی سنسور دمای آب

مصرف سوخت زیاد

بخشی از وظیفه سنسور آب در گزارش دقیق دمای مایع آب موجود در سیستم خنک کننده اتومبیل است، در صورتی که سنسور سیگنال اشتباه به ECU ارسال کند، محاسبه سوخت و زمان بندی تزریق سوخت به هم می خورد اما اگر سنسور دمای موتور را کمتر گزارش کند، ECU مقدار بیشتری سوخت به محفظه احتراق تزریق می کند لذا مصرف سوخت افزایش می یابد.

بنابراین یکی از رایج ترین علائم خرابی سنسور دمای آب است، افت مصرف سوخت می باشد که دلیل این اتفاق به شرح زیر است:

 • سنسور معیوب ممکن است یک سیگنال اشتباه به کامپیوتر ارسال کند و منجر به محاسبه اشتباه در زمان بندی احتراق موتور و محاسبه میزان پاشش سوخت شود.
 • اگر رایانه مدام سیگنال سرد بودن آب را از سنسور دریافت کند، اینگونه تفسیر می شود که گویا موتور سرد است بنابراین به تزریق سوخت بیشتر ادامه می دهد.
 • این امر نه تنها سبب مصرف سوخت شده بلکه مهمتر از آن بر عملکرد موتور تأثیر منفی می گذارد.

خارج شدن دود سیاه از اگزوز از علائم خرابی سنسور دمای آب

یکی دیگر از علائم خرابی سنسور دمای آب، خارج شدن دود سیاه از اگزوز است. در صورتی که سنسور اطلاعات اشتباهی به ECU ارسال کند، ECU در پردازش سیگنال ها دچار اشتباه شده و در نتیجه میزان سوخت و هوا به هم می خورد، در صورتی که احتراق ناقص انجام شود رنگ دود به سیاه تغییر می کند.
بنابراین خرابی سنسور سبب شده تا ECU به انژکتور دستور پاشش مقدار سوخت بیشتری را بدهد و در نتیجه مخلوط سوخت و هوا غلیظ بوده و احتراق ناقص انجام می شود. سوختی که در احتراق ناقص شرکت نکرده است به صورت کربن های سیاه رنگ از اگزوز جدا می شود. به طور خلاصه آنچه در اثر خرابی سنسور اتفاق می افتد به شرح زیر است:

 • خوانش معیوب سنسور باعث محاسبه اشتباه ترکیب سوخت و هوا می شود.
 • هر زمان که نسبت مخلوط هوا و سوخت متناسب نباشد و اگر مخلوط سوخت بیش از حد غلیظ باشد، سوخت نمی تواند در داخل محفظه احتراق بسوزد.
 • در نتیجه سوخت در لوله اگزوز ماشین سوخته که باعث تخلیه دود سیاه از اگزوز می شود..
 • اگر میزان دود سیاه زیاد است، از رانندگی خودداری کنید.

داغ شدن بیش از حد موتور

داغ شدن بیش از حد موتور نیز از علائم خرابی سنسور دمای آب می باشد. در صورتی که سنسور سیگنال اشتباهی به ECU ارسال کند، برای مثال اگر سنسور آب را کم تر از حد واقعی ارسال کند، به مرور موتور داغ می شود و سبب کاهش راندمان موتور خواهد شد.
همچنین ممکن است سنسور سیگنال دائمی داغ بودن پیشرانه را به ECU ارسال کند، در این وضعیت ECU برای جبران گرمی زیاد پیشرانه، دستور رقیق بودن سوخت و هوا را می دهد در نهایت دمای پیشرانه به دلیل رقیق بودن مخلوط سوخت و هوا، افزایش یافته زیرا احتراق ناقص است.

چشمک زدن چراغ چک جزء علائم خرابی سنسور دمای آب

چشمک زدن چراغ چک موتور یکی دیگر از علائم خرابی سنسور آب است. اگر ECU اشتباهی در سیگنال ارسالی سنسور تشخیص دهد، چراغ چک موتور را روشن می کند، در این وضعیت علائم هشدار دهنده مانند داغ شدن بیش از حد موتور و افزایش دود سیاه از اگزوز نیز نشان دهنده خرابی سنسور است. هر زمان که چراغ چک موتور روشن شد، توصیه این است ماشین را سریعا به تعمیرگاه ببرند تا از بروز خسارت های احتمالی موتور جلوگیری شود.

وظیفه سنسور دمای آب

نوسان دمایی در آمپر

اگر در هنگام رانندگی متوجه نوسان زیادی در دمای موتور خودرو شدید، پس مشکل از خرابی سنسور می باشد. سنسور دمای آب یکی از مهمترین سنسورهای مدیریت موتور است زیرا سیگنال های آن در عملکرد صحیح موتور نقش اساسی دارد، کم و زیاد شدن عقربه آمپر نشان دهنده این است که ECU قادر به اندازه گیری دمای آب نیست.

روشن نشدن فن های الکتریکی

برخی از ماشین ها از سنسور آب موتور برای کنترل فن الکتریکی استفاده می کنند، البته در اکثر ماشین ها دو سنسور دمای جداگانه برای فن ها، عقربه آمپر سنج و مدیریت موتور موجود می باشد، با این حال اگر ماشین دارای یک سنسور باشد، ممکن است خرابی سنسور دمای آب باعث از کار افتادن فن الکتریکی شود.

علائم هشدار دهنده خرابی سنسور دما آب را نادیده نگیرید.

سنسور آب یک قطعه مهم برای اطمینان از عملکرد موتور در سطح مطلوب است. عملکرد مطلوب موتور بر اساس سیگنال های دریافت شده از سنسور است. ECU براساس این اطلاعات زمان بندی احتراق موتور و تزریق سوخت را محاسبه می کند اگر سیگنال اشتباه باشد، محاسبه اشتباه دچار آسیب به موتور می شود. در صورت مشاهده هر یک از علائم فوق، سریعاً ماشین را خاموش کرده تا از بروز خسارت های احتمالی موتور جلوگیری کنید.

دور موتور ضعیف و بسیار کند (Poor Idling)

خرابی سنسور آب سبب به هم خوردن تنظیم مخلوط سوخت می شود، این امر باعث لرزش موتور در دورهای پایین موتور می شود لذا ماشین در دورهای پایین بسیار کند عمل کرده و دور پایه ضعیفی دارد. موتور در دورهای آرام یا پایه به مخلوط های اشتباه سوخت و هوا بسیار حساس است و در دورهای آرام موتور ممکن است به خرابی سنسور دمای آب پی ببرید.

عملکرد ضعیف موتور

سنسور آب موتور می تواند تأثیر زیادی روی مخلوط سوخت و هوا بگذارد. مخلوط ضعیف سوخت و هوا نیز سبب افت شدید عملکرد موتور می شود، اگر احساس می کنید عملکرد موتور مانند گذشته نیست، احتمالا مشکل از سنسور آب است.

سوالات رایج در مورد علائم خرابی سنسور دمای آب

نقش سنسور دمای آب چیست؟

این سنسور که فشنگی آب نیز نامیده می شود، به طور معمول در مسیر مایع خنک کننده موتور قرار گرفته و دمای لحظه ای آب را به ECU و آمپر ارسال می کند. ECU با کمک اطلاعات ارسالی از فشنگی آب، سبب کنترل فن، تشخیص به نیاز قطع یا وصل کردن ساسات، تنظیم پاشش سوخت می شود.

سنسور دمای آب چیست

آیا می توان ماشین را با سنسور خراب راند؟

خوانش معیوب سنسور باعث خطای محاسبه سوخت و مخلوط هوا توسط ECU می شود بنابراین اگر میزان دود سیاهی از اگزوز خارج شود، پس نباید رانندگی کرد و باید ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

اگر سیم سنسور قطع شود، چه اتفاقی می افتد؟

اگر در هنگام روشن بودن ماشین، اتصالات سیم سنسور آب را خارج کنید، باعث لغزش و خشن شدن دور موتور می شود، جدا کردن سنسور آب قبل از روشن کردن موتور سبب روشن نشدن موتور خصوصا در روزهای سرد می شود.

آیا سنسور، فن را کنترل می کند؟

سنسور با اندازه گیری دمایی که توسط ترموستات و یا دمای آب ارائه می شود، داده هایی را به ECU ارسال می کند. همانطور که ECU کنترل دما را از سنسور آب دریافت می کند، ممکن است فن خنک کننده را خاموش یا روشن کند.

آیا خرابی سنسور می تواند باعث سخت استارت خوردن شود؟

خرابی سنسور مانعی برای روشن شدن ماشین نیست بلکه خرابی آن باعث یک استارت زدن سخت و دشوار می شود.

سنسور چه مدت عمر دارد؟

سنسور موتور معمولا بعد از کارکرد حدود 16 هزار کیلومتر نیاز به تعویض دارد. اگر سیستم خنک کننده موتور را به درستی نگه داری نکنید، سنسور دمای آب زودتر به تاریخ انقضای خود می رسد.

روش های عیب یابی سنسور دمای آب؟

 • عیب یابی با استفاده از دستگاه مولتی متر
 • عیب یابی با استفاده از دستگاه دیاگ

روش تعویض فشنگی آب چیست؟

 1. خاموش کردن ماشین و صبر کردن برای خنک شدن موتور
 2. باز کردن خرطومی های هواکش
 3. باز کردن باتری
 4. باز کردن سوکت های فشنگی
 5. تعویض فشنگی با آچار مخصوص

نتیجه گیری از نشانه های خرابی سنسور دمای آب

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی سنسور دمای آب نکات مهمی را ارائه دادیم. سیگنال های دمایی سنسور دمای آب به ECUمنتقل شده می شود. ECU از آنها به عنوان داده هایی برای تنظیم و حفظ زمان احتراق مناسب و تزریق بهینه سوخت استفاده می کند، در صورت خرابی سنسور آب، سیگنال های اشتباه به ECU سبب ایراد در عملکرد موتور شده و مشکلات عدیده ای فراهم می کند. همانطور که با علائم خرابی و نحوه تأثیر آن ها بر قسمت های مختلف خودرو آشنا شدید، در صورت بروز خطا قطعاً باید ماشین توسط یک تکنسین حرفه ای بررسی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.