دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی رله دوبل خودرو ؟!

علائم خرابی رله دوبل خودرو ؟!

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:10 1 سال قبل بازدید: 905

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه علائم خرابی رله دوبل می پردازیم. این قطعه یکی از مهمترین اجزای الکتریکی خودرو است که وظیفه تامین برق 12 ولتی ماشین را بر عهده دارد و در صورت از کار افتادن آن ماشین خاموش شده و یا از کار می افتد. از آن جایی که وظیفه رله دوبل تامین ولتاژ مورد نیاز مانند ECU و قطعات سوخت رسانی است، لذا سلامت آن تاثیر زیادی در کارکرد صحیح خودرو دارد. آشنایی با نشانه ها و علائم خرابی رله دوبل برای هر راننده ای ضروری است تا بتوانند در صورت بروز مشکل آن ها را بررسی و رفع نمایند.

رله دوبل در سیستم سوخت رسانی انژکتوری نقش مهمی دارد. کلیه قطعاتی که با برق 12 ولت کار می کنند اعم از سنسور ها، عملگرها و ECU توسط این قطعه برق رسانی می شوند. این قطعه دارای 15 پایه و سه مرحله عملکرد مجزا می باشد که در ادامه مطلب توضیح داده شده است.

برای درک بیشتر علائم خرابی رله دوبل ابتدا عملکرد این قطعه را با هم مرور کرده سپس به توضیح نشانه های خرابی آن می پردازیم.

رله دوبل چیست؟

رله دوبل مانند جعبه تقسیم برق عمل کرده و برق را به قطعات نام برده شده در بالا می رساند. اگر سیم کشی ها به صورت مستقیم بود و از رله استفاده نمی شد، طول و وزن سیم ها زیاد شده و به دلیل جریان با ولتاژ بالا امکان داغ شدن آن ها وجود داشت اما این قطعه با کمک جریان نسبتا ضعیف، یک جریان قوی را قطع و وصل می کند. برای اینکه بتوان حجم سیم کشی ها را در برخی از نقاط خودرو کم کرده و به صورت اتوماتیک جریان را قطع نمود از سوئیچ یا رله استفاده می شود.

نکته: رله یکی از قطعات الکتریکی ماشین بوده و در واقع سوئیچ اتوماتیک است که از جریان های کوچک برای کنترل جریان های بزرگ استفاده می کند.

رله دوبل به کدام قطعات برق رسانی می کند؟

رله دوبل وظیفه برق رسانی 12 ولتی را به قطعاتی مانند سنسورها ( سنسور موقعیت میل سوپاپ، سنسور سرعت خودرو،) عمل گر ها (پمپ بنزین، کوئل، انژکتور ها، شیر برقی کنیستر و… ) و ECU بر عهده دارد.

اجزای رله دوبل

رله دوبل از دو رله مجزا به نام های رله اصلی و دوم (پمپ بنزین) تشکیل شده است که هر یک از آن ها از یک سیم پیچ با هسته مغناطیسی و یک کنتاکت و صفحه پلاتین تشکیل شده است. این قطعه دارای یک کانتکتور 15 پایه است که هر یک از پایه ها به قطعات ذکر شده در بالا ولتاژ می رساند.

 • پایه 2- 8- 11- 15 برق ورودی دائم را از باتری دریافت کرده و به صورت ثابت برق مثبت دارند. (به طور معمول چهار پایه رله دارای ولتاژ دائمی 12 ولت هستند. )
 • پایه 1 تامین برق ECU (در زمان باز بودن سوئیچ برعهده دارد)
 • پایه 4 تامین برق انژکتور (سوزن انژکتور که پاشش سوخت را ایجاد می کند)
 • پایه 5 تامین برق کوئل (کوئل دوبل که جرقه سر شمع ایجاد می کند)
 • پایه 6 تامین برق گرم کن دریچه گاز (یخ زدن پولکی دریچه گاز)
 • ایه 9 تامین برق شیر کنیستر
 • پایه 10 تامین برق ECU (در زمان بسته بودن سوئیچ)
 • پایه 13 تامین برق پمپ بنزین (پمپ بنزین که بنزین را به سر انژکتور می رساند)

عملکرد رله دوبل در سیستم انژکتوری ساژم و ولئو

در سیستم ساژم زمانی که سوئیچ خودرو باز می شود، ولتاژ مثبت از پایه 1 به ECU رسیده و ECU با دریافت این برق متوجه باز شدن سوئیچ شده و سبب منفی کردن پایه 10 رله دوبل می شود، در نتیجه این منفی کردن، سیم پیچ خاصیت آهنربایی پیدا کرده و پایه 11 که دارای ولتاژ مثبت دائم است را به پایه 1 و 9 متصل می کند، در این وضعیت برق پایه 11 از طریق پایه 1 به ECU و از طریق پایه 9 به سوئیچ اینرسی و بوبین رله فن می رود.

ارسال برق از رله اصلی به ECU نشان دهنده سلامت رله بوده و بنابراین مجوز روشن شدن چراغ چک موتور را صادر می کند. Eبا دریافت برق از پایه یک با ارسال منفی به صفحه آمپر سبب روشن شدن چراغ چک می شود، همچنین یک منفی دیگر به بوبین رله دوم یعنی پایه 7 ارسال می کند، در این حالت بوبین خاصیت آهن ربایی پیدا می کند و پایه های 8 و 15 را به پایه های 4 و 5 و 6 و 13 متصل می کند، در نتیجه برق از پایه 4 به کوئل و از پایه 5 به پمپ بنزین و شیر برقی کنیستر و از پایه 6 به سنسور های سرعت و موقعیت میل سوپاپ و گرمکن دریچه گاز و از پایه 13 به انژکتورها می رسد.

نشانه های خرابی رله دوبل

عملکرد رله دوبل چگونه است؟

اگر جریان نسبتا ضعیفی وارد سیم پیچ شود، سیم پیچ و هسته آهنی درون آن تبدیل به آهن ربا شده و خاصیت مغناطیسی می گیرد و صفحه پلاتین با کمک خاصیت آهن ربایی سبب اتصال کنتاکت ها به یکدیگر شده و باعث عبور جریان می شود. برای مثال با وصل کردن چراغ ماشین، رله برق مورد نیاز را از باتری دریافت کرده و نیروی مغناطیسی ایجاد شده در رله سبب وصل شده کنتاکت های مربوط به چراغ ماشین می شود.

به زبان دیگر: رله به صورت دو بخش فعالیت می کند، بخش اول با دریافت انرژی باتری سبب ایجاد خاصیت آهنربایی می شود و بخش دوم که پلاتین است به مانند پلی عمل کرده که ارتباط کنتاکت ها را برقرار کرده و جریان را در مدار برقرار می کند.

نکته: زمانی که یک رله فعال می شود، برق باتری را به یکی از ادوات و تجهیزات خودرو وصل می کند. این مدار و سیم کشی ها یا مربوط به سیستم روشنایی مثل چراغ ها یا سیستم سوخت رسانی مانند پمپ بنزین و انژکتورها و… می باشد.
رله دوبل در سه حالت سوئیچ بسته، سوئیچ باز و موتور روشن ولتاژ های متفاوتی را به قطعات ارائه می دهد.

سوئیچ بسته خودرو

در این حالت برق 12 ولت برای ذخیره اطلاعات به حافظه ECU ارسال می شود.

سوئیچ باز خودرو

در این حالت رله به مدت 2- 5 ثانیه توسط ECU برای اجزایی از خودرو که نیازمند برق هستند، برق 12 ولت می فرستد.

موتور روشن

در این حالت رله به طور مداوم برق 12 ولتی را به سنسور ها و اجزای سیستم سوخت رسانی ارسال می کند.

روش های تشخیص خرابی رله دوبل

 • روشن نشدن خودرو، یعنی موتور استارت می خورد ولی روشن نمی شود.
 • عدم شنیدن صدای پمپ بنزین هنگام باز کردن سوئیچ
 • روشن نشدن چراغ چک با باز کردن سوئیچ استارت
 • نبود جرقه سر شمع

روشن نشدن خودرو

در صورتی که ماشین استارت خورده اما روشن نمی شود، احتمالا رله مشکل پیدا کرده است زیرا این قطعه قادر به برقراری جریان برق به سیستم های سوخت رسانی و سیستم جرقه زنی نیست.

شنیده نشدن صدای پمپ بنزین هنگام باز کردن سوئیچ

یکی دیگر از علائم خرابی رله دوبل عدم شنیده شدن صدای پمپ بنزین در یک الی 2 ثانیه اول است. زمانی که پمپ فعال شود برای چند ثانیه اول صدایی از زیر صندلی عقب به گوش می رسد، اگر رله دوبل قادر به برق رسانی به پمپ بنزین نباشد، این قطعه کار نکرده و روشن نمی شود.

روشن نشدن چراغ چک بعد از باز کردن سوئیچ استارت

از دیگر نشانه هایی که خرابی رله، روشن نشدن چراغ چک بعد از باز کردن سوئیچ است. زمانی که برق به ECU می رسد، نشانه صحت کارکرد رله اصلی بوده و به همین دلیل مجوزی برای روشن شدن چراغ چک فراهم می شود، در صورتی که رله خراب باشد، برق پایه 1 به ECU نرسیده و در نتیجه نه چراغ چک روشن شده و نه رله دوم فعال می گردد.

نبود جرقه سر شمع از علائم خرابی رله دوبل

اگر هنگام استارت زدن، شمع جرقه نزند پس احتمالا مشکل در سیستم برق رسانی و جرقه زنی است. یکی از عوامل جرقه نزدن شمع، خرابی رله است، این قطعه سبب برقراری جریان به کوئل شده و کوئل جریان برق با ولتاژ بالا را به شمع ارسال می کند. در صورت خرابی رله شمع جرقه نخواهد داشت.

علت سوختن رله دوبل

 • سوختگی به دلیل حرارت بالا
 • کار نکردن یکی از بوبین ها
 • سولفاته شدن پایه های کنتاکتور

رله دوبل چیست

سوالات رایج در مورد خرابی رله دوبل

مکان قرار گیری رله دوبل کجاست؟

مکان قرار گیری رله در ماشین های مختلف متفاوت است. در خودروهای سمند و 405 در نزدیک رادیاتور، در خودرو 206 در محفظه BM34، در پراید در کنار باتری خودرو و در سایر خودروها در کنار ECU تعبیه شده است.

در صورت خرابی رله دوبل چه اتفاقی می افتد؟

رله برق مورد نیاز کامپیوتر خودرو را تامین می کند و خرابی آن مانع از کار کردن پمپ بنزین و انژکتور می شود، در نتیجه ماشین روشن نشده یا در حین حرکت ماشین خاموش می شود.

خرابی رله دوبل چگونه خود را نشان می دهد؟

علائم رایجی مانند روشن نشدن موتور، عدم توانایی موتور برای روشن ماندن طولانی و روشن شدن چراغ چک موتور از نشانه های خرابی رله می باشد.

روش تست رله دوبل

تست ولتاژ

باید پروب قرمز را به پایه های 2-8-11-15 و پروب مشکی را به سر منفی متصل کرد و سپس ولتاژ باتری اندازه گیری شود. در صورتی که تمامی پایه ها مقدار ولتاژ استاندارد داشته باشند، پس مشکلی در رله دوبل نیست اما اگر میزان ولتاژ پایه ها متفاوت بود، رله خراب شده است.

بررسی ظاهر رله دوبل

یکی دیگر از تست های رایج، تست ظاهری رله است. در صورت سوختگی پایه های رله دوبل یا سولفاته شدن آن، می توان به خرابی رله پی برد.

تست با دستگاه دیاگ

سوکت دستگاه دیاگ را به خودرو متصل کرده و سوئیچ را باز می کنیم سپس منوی یکی از عملگرها مثلا پمپ بنزین را تست می کنیم. در این حالت با اتصال سوکت دستگاه به پایه پمپ بنزین باید پلاتین رله صدا بدهد. اگر اتصالات و فیوز و … بررسی شد و مجددا پلاتین رله صدا نداشت، رله دوبل خراب است.

تست اهمی

با کمک اهم متر باید میزان ولتاژ پایه ها بررسی می شود. در صورت خرابی رله، پایه ها مقادیر ثابتی نشان نمی دهند.

نحوه یک سره کردن رله دوبل در مواقع اضطراری

در صورتی که رله از کار بیفتد و دسترسی به تعمیرگاه نداشته باشید، بهترین راه کار این است که آن را یکسره کرده و خود را به یک تعمیرگاه برسانید.
نحوه یک سره کردن رله دوبل در خودروهای مختلف متفاوت است، عملکرد رله دوبل در ساژم و ولئو شبیه به هم بوده و زیمنس و بوش نیز با هم شباهت دارند.

چهار پایه که برق 12 ولت را به صورت ثابت از باتری دریافت می کنند در ساژم و ولئو پایه های 2 و 8 و 11 و 15 بوده و در بوش و زیمنس پایه های 11و 8و 14 و 15 می باشد.

 • در خوردوهای ساژم و بوش باید به پایه 1 و 4 و 5 و 13 برق بدهیم.
 • در خودروهای زیمنس باید به پایه های 1 و 4 و 13 برق رسانی کنیم.
 • در خودروهای پژو 206 تیپ 2 و 3 باید به فیوز 4 و 15 و پایه 8 سوکت مشکی برق رسانی کنیم.
 • در خودروهای پژو 206 تیپ 5 و 6 باید به فیوز 4 و 15 برق مستقیم بدهیم.

نتیجه گیری از علائم خرابی رله دوبل

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی مهم در مورد علائم خرابی رله دوبل پرداختیم.
رله دوبل مانند جعبه تقسیم عمل کرده و برق مثبت قطعات سوخت رسانی و ECU را تامین می کند. در صورتی که رله دوبل خراب شود، ماشین روشن نخواهد شد زیرا برق سوزن انژکتور، کوئل، سنسور سرعت خودرو و… قطع می شود، با قطع شدن جریان برق، سوخت رسانی به موتور انجام نشده و موتور روشن نمی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *