دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی دسته موتور

علائم خرابی دسته موتور

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:30 6 ماه قبل بازدید: 79

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره علائم خرابی دسته موتور بیان می کنیم. این قطعه با وصل کردن موتور به شاسی و جذب و دفع ارتعاشات، نقش مهمی در کاهش تکان های داخل کابین خودرو دارد. بسیاری از کاربران از کارشناسان تیم دلفد می پرسند که با خراب شدن دسته موتور، چه مشکلی برای خودرو به وجود می آید؟ در ادامه به صورت کامل به پاسخ این سوال پرداخته ایم، جهت کسب اطلاعات لازم همراه ما باشید.

دسته موتور چیست؟

دسته موتور اصلی ترین تکیه گاه موتور بوده و آن را به شاسی وصل می کند، برقراری ارتباط بین گیربکس و شاسی، دفع ارتعاشات و تحمل وزن موتور و گیربکس نیز از دیگر وظایف آن می باشد. دسته از یک پایه فلزی و یک قطعه لاستیکی تشکیل شده است، در یک ماشین یک یا چند دسته وجود دارد. ابتدا عملکرد و نقش دسته موتور را بررسی می کنیم تا درک درستی از علائم خرابی دسته موتور داشته باشید.

دسته موتور چه نقشی در خودرو دارد؟

صنعت کارخانه سازی به دنبال رفاه و راحتی سرنشینان و افزایش ایمنی خودرو است و به همین دلیل قطعات متعددی روی ماشین تعبیه شده که یکی از آن ها دسته موتور می باشد.

 •  اصلی ترین تکیه گاه موتور است.
 • ارتعاشات را جذب کرده و از لرزش کابین جلوگیری می کند.
 • موتور ماشین در هنگام احتراق، مقداری ارتعاش تولید کرده که برای مهار آن باید از قطعه ای به نام دسته استفاده شود.
 • هنگام عبور از جاده و دست اندازها باعث کاهش ارتعاشات موتور شده و همچنین ارتعاشات تولید شده توسط موتور را جذب و دفع می کند.
 • هنگام رها شدن کلاچ و یا درگیر شدن آن، ارتعاشات را جذب و دفع کرده می کند.
 • از حرکت کردن موتور در حین ترمز گیری یا شتاب گیری خودداری می کند.

وظایف دسته موتور عبارت اند از:

 • جذب ارتعاشات ناشی از احتراق
 • تحمل وزن موتور
 • ثابت نگه داشتن موتور در جایگاه خود
 • عدم اجازه حرکت به موتور در زمان شتاب گیری
 • تکیه گاه برای موتور و قطعات خودرو

انواع دسته موتور

 • دسته مکانیکی
 • دسته هیدرولیکی

دسته مکانیکی از سیستم ساده ای تشکیل شده است، به عبارتی قطعه پیچیده ای نبوده و از یک پایه فلزی و یک قطعه لاستیکی تشکیل شده است. قطعه لاستیکی حالت ارتجاعی داشته و همین خاصیت باعث جذب و دفع ارتعاشات می شود. تنها تفاوت بین این دو نوع مدل، جنس لاستیک و روغنی است که در دسته هیدرولیکی وجود دارد.

تفاوت های مدل های مکانیکی و هیدرولیکی

 • قیمت مدل مکانیکی نسبت به هیدرولیکی ارزان تر است.
 • کارایی مدل هیدرولیکی نسبت به مکانیکی بیشتر است.
 • هزینه تعمیرات و نگه داری مدل هیدرولیکی نسبت به مکانیکی بالاتر است.

نشانه های خرابی دسته موتور

شکل دسته موتور به چه صورت است؟

دسته دارای دو صفحه فلزی است که یکی به گیربکس و دیگری به شاسی خودرو متصل می شود، میان این دو صفحه موادی از جنس لاستیک قوی با طول عمر بالا قرار گرفته که باعث اتصال محکم موتور به شاسی می شود. لاستیک های به کار رفته در دسته حالت ارتجاعی بالایی دارد و به همین دلیل ارتعاشات موتور و جاده را به خوبی جذب و دفع می کند.

علت خرابی دسته موتور چیست؟

 1. فشار بیش از حد روی آن
 2. تیک آف گرفتن
 3. نامرغوب بودن جنس آن
 4. تنظیم نبودن دسته و عدم قرار گیری آن در جای اصلی خود

فشار بیش از حد روی دسته موتور

اگر هنگام عبور از دست اندازها و ناهمواری ها فشار بیش از حدی به موتور وارد شود، احتمال پارگی و خرابی دسته افزایش می یابد. در نظر داشته باشید که این قطعه تحمل وزن مشخصی دارد و اگر با سرعت زیاد از دست اندازها عبور کنید، بار زیادی را به آن وارد می شود، دسته که وظیفه جذب ارتعاشات را دارد باید فشار زیادی را متحمل شده که همین امر باعث ضعیف شدن و پارگی لاستیک آن می شود بنابراین هنگام عبور از دست اندازها سرعت خود را کم کنید.

تیک آف گرفتن

هنگام تیک آف گرفتن ارتعاشات زیادی به موتور ماشین وارد شده و دسته باید ارتعاشات را جذب کند بنابراین تیک آف گرفتن های متعدد به مرور آسیب زیادی به دسته موتور وارد می کند. به خاطر داشته باشید که این قطعه تا حدی قادر به جذب ارتعاشات بوده و در صورت تحمل وزن بیش از حد پاره می شود.

نامرغوب بودن جنس دسته موتور

دسته از لاستیکی با دوام بالا ساخته شده است اما کیفیت دسته ها با هم متفاوت است. اگر دسته موتور ماشین شما بی کیفیت بوده و نتواند به خوبی ارتعاشات را جذب کند باعث ایجاد فشار زیاد به موتور شده و در نهایت منجر به لگد پرانی موتور خواهد شد.
اگر دسته بی کیفیت باشد نه تنها تکیه گاه خوبی برای موتور و شاسی نبوده بلکه عمر آن زود تمام شده و پاره می شود به همین دلیل بهتر است از قطعه با کیفیت استفاده کنید تا هم موتور ماشین از ارتعاشات در امان باشد و هم اینکه سرنشینان داخل کاپوت سواری راحتی را تجربه کنند.

تنظیم نبودن دسته موتور

دسته باید تنظیم باشد تا بتواند ارتعاشات موتور و جاده را جذب کند. در صورتی که دسته جدیدی خریداری کرده و آن را به خوبی تنظیم نکرده اید، عملا نمی تواند هیچ نقشی داشته باشد بنابراین تنظیم کردن دسته از نظر جایگاه، محل قرارگیری و اتصالات باید دقیق باشد تا بتواند وظیفه خود را که جذب و دفع ارتعاشات است را به خوبی انجام دهد.

علت خرابی دسته موتور

فرسوده بودن دسته موتور

دسته عمر معینی دارد و بعد از مدت زمانی فرسوده شده و لاستیک آن حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد، در این شرایط مانند قبل قادر به جذب و مهار ارتعاشات نیست بنابراین فشار زیادی به موتور وارد شده و همچنین کابین خودرو به لرزش می افتد.
با مشاهده ظاهری قطعه می توانید به سالم بودن آن پی ببرید. اگر دسته دچار پارگی شده باشد به راحتی قابل دیدن است، همچنین اگر دسته فرسوده شده باشد لرزش های زیادی در کابین خودرو به خصوص در دسته دنده و کلاچ مشاهده خواهد شد که این امر هم خبر از فرسوده بودن آن می دهد.

تنظیم نبودن سیستم تعلیق و جلو بندی

فنر و کمک فنر، میل موج گیر، بازوها و دیگر قطعات دخیل در سیستم تعلیق اگر دچار ایراد یا آسیب شوند، عملکرد سیستم تعلیق مختل شده و سبب ارتعاشات و تکان های شدیدی داخل کابین خودرو حس می شود. در نظر داشته باشید که ارتعاشات بیش از حد باعث می شود تا موتور از جای خود پایین تر آمده و فاصله آن با زمین کم شود. بنابراین تنظیم نبودن سیستم تعلیق سبب ارتعاشات زیاد و به دنبال آن فشار زیاد به دسته می شود که احتمال پارگی آن را افزایش می هد.

نشانه های خرابی دسته موتور

در این بخش به طور خلاصه به علائم خرابی دسته موتور می پردازیم تا در صورت مشاهده هر یک از آن ها بتوانید به راحتی به خرابی دسته پی برده و در اسرع وقت آن را تعویض کنید. خرابی این قطعه را پشت گوش نیندازید زیرا به مرور منجر به آسیب دیدن قطعات موتور شده و در نهایت عملکرد آن را مختل می کند.

 1. لرزش و تکان شدید در کابین خودرو
 2. پارگی دسته موتور
 3. پایین آمدن موتور از جایگاه اصلی خود
 4. شنیدن صدای لق لق از موتو
 5. لگد پرت کردن موتور

احساس قابل توجه لرزش در کابین خودرو

تکان ها و لرزش های شدید داخل کابین خودرو یکی از علائم خرابی دسته موتور می باشد، این لرزش به راحتی در دسته دنده و پدال کلاچ مشهود است. از آن جایی که دنده و پدال کلاچ نزدیک ترین قطعات به موتور هستند لذا لرزش موتور بیشتر روی این دو قطعه اثر می گذارد و شما به طور محسوس لرزش را احساس می کنید.

پارگی دسته موتور یکی از علائم خرابی دسته موتور

دلایل متعددی باعث پاره شدن دسته می شود که برخی از آن ها شامل بد جا رفتن دنده و یا گیر کردن دنده می باشد، اگر دنده به درستی تنظیم نشود و یا دنده ها در خودروهای اتوماتیک به هم گیر کند، فشار بسیار زیادی به دسته وارد شده که در نهایت باعث پارگی آن می شود.

دسته موتور چیست

پایین آمدن موتور از جایگاه اصلی خود از علائم خرابی دسته موتور

اگر این قطعه ایراد داشته و قادر به تحمل وزن موتور و جذب ارتعاشات موتور نباشد، موتور از جایگاه خود به پایین کشیده می شود. اگر به وضعیت موتور دقت کنید متوجه می شوید که موتور نسبت به حالت عادی بیشتر به زمین نزدیک شده است.

شنیدن صدای لق لق از موتور هنگام عبور از دست اندازها

زمانی که دسته ارتعاشات را جذب و مهار کرده دیگر خبری از صدای لق لق و صداهای موتور نیست اما در صورت خرابی آن صدای لق لق در هنگام عبور از ناهمواری ها و دست اندازها به گوش می رسد که نشانه لق شدن موتور از جایگاه خود است.

لگد پرانی کردن موتور یکی دیگر از علائم خرابی دسته موتور

با نیروی احتراق پیستون به سمت پایین کشیده شده و با کمک شاتون و یاتاقان منجر به نیروی دورانی میل لنگ می شود همین امر باعث می شود تا موتور ارتعاشات زیادی در هنگام احتراق تولید کند، دسته باید این ارتعاشات را جذب و مانع از لگد پرانی موتور شود اما اگر موتور در هنگام احتراق صداهای عجیبی تولید کند و حالتی داشته باشد که گویا لق می زند، پس باید به خرابی دسته پی ببرید.

نتیجه گیری از علائم خرابی دسته موتور

وظیفه دسته موتور کاهش ارتعاشات موتور و جاده است که با این کار موتور را در جای خود ثابت نگه می دارد. به طور معمول وقتی به یک شی یا جسمی ارتعاشات زیادی وارد شود از جای خود حرکت می کند، دسته طراحی شد تا ارتعاشات را جذب و دفع کرده و مانع از حرکت موتور به سمت پایین شود. این قطعه نقش مهمی در خودرو برعهده دارد و به همین دلیل باید علائم خرابی دسته موتور به خوبی بدانید تا در صورت مشاهده این علائم فورا اقدام به تعمیر آن نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *