دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم خرابی استپر موتور

علائم خرابی استپر موتور

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:30 1 سال قبل بازدید: 496

در این راهنما از سایت دلفد در مورد علائم خرابی استپر موتور به ارائه نکات مهمی می پردازیم. استپر با دریافت دستور از ECU مانع از خاموش شدن یا خفه شدن موتور می شود، مخصوصا در دورهای آرام و پایه (idle) که وظیفه کنترل هوا را دارد و موتور را با فاکتورهایی مانند دما و بار سیستم الکتریکی تنظیم می کند. استپر نقش مهمی در عملکرد صحیح موتور برعهده دارد بنابراین خرابی آن سبب آسیب های متعددی به موتور شده و عملکرد آن را دچار اختلال می کند. خرابی یا عدم عملکرد صحیح استپر مانع از یک رانندگی خوب و راحت می شود پس با کمک این مطلب هر آن چه در مورد این قطعه نیاز دارید را کسب کنید.

استپر موتور چیست؟

برای تشخیص و درک بهتر علائم خرابی استپر موتور ابتدا بهتر است با ساختار و عملکرد استپر ماشین آشنا شوید بنابراین در این بخش به توضیح مطالبی مفید در مورد نقش و عملکرد استپر موتور می پردازیم. به استپر سوپاپ کنترل هوا در دور آرام نیز گفته می شود. استپرها دریچه موتور داری هستند که روی منیفولد هوا نصب می شوند، زمانی که راننده پدال گاز را فشار نمی دهد و موتور در حالت خلاص است، این قطعه با دریافت دستور لازم از ECU باز شده و هوا را وارد منیفولد می کنند.

هوای ورودی موتور ماشین چگونه تامین می شود؟

مهمترین اتفاقی که درون سیلندر موتور رخ می دهد، احتراق ترکیب سوخت و هوا است. احتراق سبب رانده شدن پیستون به سمت پایین شده و این عمل سبب گردش دورانی میل لنگ می شود، نیروی دورانی میل لنگ توسط سیستم انتقال قدرت به چرخ ها رسیده و ماشین شروع به حرکت می کند،
برای اینکه احتراق درون سیلندر رخ بدهد، میزان معینی سوخت و هوا باید وارد سیلندر شود.

هوای ورودی به سیلندر توسط منیفولد هوا به سوپاپ ها رسیده و از طریق سوپاپ ها به محفظه سیلندر وارد می شود. سوخت نیز به دو روش کاربراتوری یا انژکتوری وارد سیلندر می شود. در خوردوهای قدیمی کاربراتور سوخت را با هوای ورودی مخلوط کرده و سپس با زدن شمع جرقه ایجاد شده و احتراق رخ می دهد، در خوردوهای جدیدتر انژکتور به صورت تزریقی سوخت را با مقدار و فشار معین به درون محفظه سیلندر پاشش می کند.

هوای ورودی از مجموعه سیستم ورود هوا تامین می شود، این مجموعه شامل: منیفولد، دریچه گاز، فیلتر هوا، لوله های واسط می باشد.
هوای ورودی توسط فیلتر تصفیه شده و وارد لوله های واسط می شود سپس از طریق لوله های واسط به دریچه گاز می رسد. دریچه گاز میزان کنترل مقدار هوای ورودی به داخل موتور را برعهده دارد.
زمانی که راننده پای خود را روی پدال گاز فشار می دهد، در واقع دریچه گاز را باز می کند، پدال گاز توسط یک سیم فلزی به دریچه گاز وصل شده و یا توسط یک موتور الکتریکی که با کمک سنسور کار می کند، دریچه را باز می کند. هر چقدر پدال گاز بیشتر فشرده شود، مقدار هوای ورودی به موتور افزایش یافته و دور موتور نیز زیاد می شود. میزان هوای ورودی تعیین شده توسط دریچه گاز به منیفولد می رسد، منیفولد به بدنه سیلندر متصل شده و هوای ورودی را بین سیلندرها تقسیم می کند.

وظیفه استپر موتور چیست

نقش استپر موتور در ورود هوا به موتور چیست؟

زمانی که راننده پای خود را از پدال گاز بر می دارد، دریچه گاز بسته شده و تنفس خودرو قطع می شود زیرا دریچه بسته است و هوا را به منیفولد نمی رساند. برای اینکه تنفس موتور به طور کامل قطع نشود از استپر استفاده می کنند، استپر یک شیر برقی است که از ECU دستور می گیرد. زمانی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بر می دارد یا زمانی که خودرو روی دنده خلاص است و درجا کار می کند، هوا از طریق منیفولد به موتور نمی رسد اگر مصرف کننده های سنگین مانند کولر هم روشن شود، فشار زیادی به موتور می آید اما استپر راهی برای عبور هوای اضافی جهت تنفس موتور ایجاد کرده که مانع از خاموش شدن موتور یا خفه شدن آن می شود.

نکته: استپر موتور در خودروهایی که دریچه گاز آن ها به وسیله گاز هدایت می شود قرار گرفته است. در خوردوهایی که از دریچه گاز برقی استفاده می شود نیازی به استپر نیست و دریچه گاز کار تنظیم دور آرام موتور را انجام می دهد.

استپر چگونه عمل می کند؟

استپر روی منیفولد متصل شده و توسط ECU کنترل می شود که با حرکت به سمت جلو و عقب مقدار هوای ورودی را کنترل کرده و سبب ورود هوا به منیفولد می شود. ECU با دریافت داده هایی از دما و سیگنال هایی از سایر شرایط خودرو، دستور لازم را به ترانزیستور استپر صادر کرده و این قطعه دریچه استپر را باز و بسته می کند.

وظایف استپر موتور

 1. تنظیم هوا در دورهای پایین (900-1100 دور در دقیقه)
 2. تنظیم سرعت خودرو در هنگام تعویض دنده (با برداشتن پا از روی گاز، سرعت خودرو را تنظیم می کند تا عملیات تعویض دنده انجام شود.)
 3. تنظیم دور موتور هنگام تحمیل بار اضافی مثل روشن کردن کولر یا بخاری

روش های تشخیص خرابی استپر موتور

اکنون به تشریح نشانه ها و علائم خرابی استپر موتور می پردازیم. امید بر آن است که با مطالعه این بخش به راحتی بتوانید مشکلات احتمالی موجود در استپر را تشخیص داده و به موقع برای رفع آن اقدام کنید.

 • دور آرام نامنظم
 • دور آرام خشن و پر سرو صدا
 • خاموش شدن موتور در دور آرام و یا در جا
 • خاموش شدن ماشین با بار اضافی
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • خاموش شدن ماشین با رها کردن پدال گاز
 • کاهش شتاب ماشین
 • روشن شدن چراغ چک موتور
 • روشن نشدن خودرو در روزهای سر
 • صدای زیاد موتور

دور آرام نامنظم

یکی از علائم خرابی استپر موتور، دور آرام نامنظم است. از آن جایی که این قطعه وظیفه کنترل هوای ورودی به موتور در دور آرام یا خلاص را برعهده دارد، اگر خراب شود، سرعت دور آرام موتور کم و زیاد شده و در نهایت به صورت نامنظم کار می کند همچنین اگر استپر از کار بیفتد ماشین در دور آرام خاموش می شود.
اگر دریچه استپر خراب شود و براساس دستور ECU عمل نکند، در یک لحظه حجم هوای کمی به موتور ارسال می شود همین امر سبب نامنظم کار کردن موتور ماشین در حالت درجا یا خلاص است.

نشانه های خرابی استپر موتور

دور آرام خشن و پرسر و صدا از علائم خرابی استپر موتور

از دیگر علائم خرابی استپر موتور این است که ماشین در دور آرام یا خلاص به صورت پرسر و صدا کار کند و لرزش های شدیدی داشته باشد. اگر استپر قادر به تامین هوای ورودی موتور نباشد، سیلندرها با کمبود تنفس مواجه می شوند لذا احتراق ناقص انجام شده و ماشین تکان و لرزش های شدیدی خواهد داشت.

خاموش شدن موتور در دور آرام یا درجا

اگر موتور ماشین در حالت درجا یا خلاص ناگهان خاموش شود، پس مشکل از استپر موتور است زیرا این قطعه وظیفه ورود هوا را در زمان هایی که پدال گاز فشرده نمی شود و دریچه گاز بسته است را بر عهده دارد. اگر استپر قادر به تامین هوای ورودی به سیلندر نباشد، احتراقی صورت نگرفته و در نتیجه میل لنگ دوران نخواهد داشت. عدم ورود هوا به داخل موتور در حالت درجا یا خلاص سبب خاموش شدن خود به خودی ماشین می گردد.

خاموش شدن ماشین هنگام بار اضافی

اگر موتور ماشین به صورت خود به خود هنگام روشن کردن کولر، بخاری و یا هنگام استفاده از چراغ ها و سایر قطعات پر مصرف، خاموش شد، پس مشکل را باید در استپر موتور جستجو کرد. با روشن کردن کولر، فشار زیادی به موتور وارد شده و باید با توان بیشتری کار کند. اگر موتور در حالت درجا باشد و پدال گاز فشرده نشود، هوای ورودی باید توسط استپر تامین شود که در صورت خراب شدن آن، موتور ماشین هوایی دریافت نکرده و به اصطلاح خفه شده است. همچنین اگر هنگام رانندگی در سرعت های بالا، پای خود را از روی پدال بدارید و کولر روشن باشد، ممکن است افت شدیدی در سرعت به وجود آید که این امر نیز نشان دهنده خرابی استپر است.

خاموش شدن ماشین با رها کردن پدال گاز

در صورتی که با رها کردن پدال گاز ماشین سریعا خاموش شود، باید استپر را مورد بررسی قرار دهید زیرا با برداشتن پا از روی پدال گاز و بسته شدن دریچه گاز، استپر قادر به تامین تنفس موتور نیست و ماشین سریعا خاموش می شود.

کاهش شتاب ماشین جزء علائم خرابی استپر موتور

کاهش سرعت و شتاب خودرو هنگام خرابی استپر نشانه رایجی است. اگر سرعت ماشین بالا باشد و با برداشتن پدال گاز، افت شدید سرعت رخ بدهد، پس این بدین معنی است که استپر ماشین خراب است.

روشن شدن چراغ چک موتور

اگر هر مشکلی در کمبود هوا یا سوخت در موتور ایجاد شود، چراغ چک موتور روشن می شود زیرا اگر تعداد دور موتور در دقیقه کمتر از حد معین باشد، با روشن کردن چراغ چک موتور هشدارهایی به راننده ارسال می کند.

روشن نشدن خودرو یا سخت روشن شدن ماشین در روزهای سرد

در روزهای سرد زمستانی، دور موتور باید مقداری بالاتر از دور آرام یا درجا باشد تا بتواند هوای کافی وارد محفظه سیلندر کرده و احتراق صورت گیرد. استپر نقش ساسات را در خودروهای کاربراتوری ایفا می کند، یعنی با تنظیم مقدار مشخص هوا در روزهای سرد سبب استارت زدن راحت ماشین می شود، اگر استپر خراب شود ماشین در روزهای سرد به سختی استارت خورده و روشن می شود.
اگر در روزهای سرد زمستان، کمی پدال گاز را بفشارید و استارت بزنید، موتور اتومبیل روشن می شود بنابراین می توانید ماشین را به تعمیرگاه رسانده و استپر را تعمیر یا تعویض نمایید.

روش های تشخیص خرابی استپر موتور

صدای زیاد موتور ماشین

اگر استپر هوای کافی را به موتور در هنگام دور آرام یا درجا نرساند، تنفس موتور قطع شده و به اصطلاح خفه می شود در این حین صدای ناهنجاری از موتور ماشین به گوش می رسد.

سوالات رایج در مورد علائم خرابی استپر موتور ماشین

1. چرا استپر موتور ماشین خراب می شود؟

یکی از مهمترین دلایل خرابی استپر ماشین، ارسال جریان بیش از حد مورد نیاز به این قطعه است. اگر سیم کشی ایراد پیدا کند یا اتصال کوتاه در مدار برقرار شود، استپر ماشین از کار می افتد.

2. در صورت از کار افتادن استپر و دسترسی نداشتن به تعمیرگاه چه باید کرد؟

در خودروهای انژکتوری که پیچ تنظیم دور آرام وجود ندارد باید از طریق رگلاژ سیم گاز، میزان دور آرام موتور را افزایش دهید، برای این امر:

 1. درب کاپوت را باز کنید و سیم گاز که در کنار دریچه گاز است را پیدا کنید.
 2. خار سیم گاز را به آرامی عقب بکشید تا دور آرام موتور افزایش یابد.
 3. ماشین را به تعمیرگاه رسانده و مشکل استپر را برطرف کنید.
 4. بعد از تنظیم استپر، خار سیم گاز را به جای اولیه خود برگردانید.

نتیجه گیری از علائم خرابی استپر موتور

در این راهنما از سایت دلفد در مورد نشانه ها و خرابی های استپر نکاتی ارزنده و مهمی ارائه دادیم. این قطعه وظیفه کنترل هوای ورودی به موتور در هنگام دور آرام و پایه یا در هنگام روشن بودن کولر و… را برعهده دارد. در واقع استپر مانع از خاموش شدن ماشین یا بد کار کردن آن در دورهای پایین و آرام می گردد. به محض خرابی استپر، موتور دچار نقص عملکرد شده و پیامدهای متوالی به دنبال آن رخ می دهد پس برای هر راننده ای آشنایی با علائم خرابی استپر موتور خودرو امری حیاتی است. با تشخیص به موقع مشکل می توانید به موقع برای تعمیر یا تعویض استپر اقدام کرده و از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *