دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:45 7 ماه قبل بازدید: 86

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکات مهمی در مورد علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو می پردازیم. بالانس کردن خودرو به این معنی است که باید وزن خودرو به طور یکسان و مساوی بین هر چهار چرخ توزیع شود. بالانس نبودن خودرو پیامدهای بسیاری را برای سیستم تعلیق، لاستیک، شاسی و بدنه به همراه می آورد بنابراین آگاهی در مورد علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو به شما کمک می کند تا سریع تر از این مشکل آگاه شوید، با ما همراه باشید.

بالانس کردن چرخ های خودرو به چه معناست؟

چرخ ها به عنوان بخشی از سیستم تعلیق به شمار می روند، در واقع می توان این گونه بیان کرد که چرخ و لاستیک ها به منزله پا برای بدن انسان هستند و عملیات جابه جایی حرکت خودرو را انجام می دهند. چرخ ها به عنوان بخش از سیستم تعلیق، وزن خودرو را تحمل کرده و ارتباط بدنه را با زمین برقرار می کنند، در واقع این چرخ ها هستند که تمامی ضربات زمین و اصطکاک جاده را تحمل کرده و با کمک سایر اجزای سیستم تعلیق، سبب کاهش ارتعاشات می شوند.

بالانس چرخ به معنای تعادل و هم راستایی چرخ ها با یکدیگر است که سبب سایش یکنواخت هر چهار لاستیک شده و عملکرد سیستم تعلیق را برای تامین راحتی سرنشینان، کارآمد می کند. همان طور که در بالا ذکر کردیم، بالانس کردن یعنی وزن خودرو به طور مساوی و یکنواخت بین هر چهار چرخ توزیع شود، در صورتی که وزن خودرو روی یکی از چرخ ها بیشتر باشد، مشکلات عدیده ای برای ماشین از جمله ساییدگی ناهموار لاستیک آج، کنترل دشوار فرمان، لرزش فرمان و… به بار می آورد.

نشانه ها و پیامدهای بالانس نبودن چرخ ها

 • لرزش فرمان
 • لرزش خودرو
 • ساییدگی غیر یکنواخت لاستیک ها
 • خرابی کمک فنر
 • افزایش مصرف سوخت
 • ترمز گیری و شتاب گیری ضعیف خودرو
 • کاهش پایداری و تعادل خودرو
 • خرابی بیش از حد قطعات سیستم تعلیق و جلو بندی
 • سروصدای زیاد ماشین

در ادامه در مورد هر یک از علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو، نکات مهمی را ذکر می کنیم، همراه ما بمانید.

لرزش فرمان

از رایج ترین علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو، لرزش فرمان است اما باید توجه داشت که لرزش فرمان در سرعت های پایین خودرو ملموس نیست و با افزایش شتاب ماشین کاملا مشهود شده و کنترل ماشین را سخت می کند. در واقع لرزش ماشین بسته به اندازه و وزن خودرو در سرعت های متفاوتی آشکار می شود.

لرزش خودرو از علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

لرزش خودرو ممکن است به دلیل ناهمواری جاده رخ بدهد اما در صورتی که در جاده صاف نیز ماشین لرزش داشته باشد، باید به دنبال مشکل در سیستم تعلیق و چرخ ها باشید. بالانس نبودن چرخ ها از رایج ترین دلایل لرزش خودرو در سرعت های بالا می باشد. لرزش ماشین معمولا از فرمان خودرو شروع می شود و کم کم اتاقک ماشین نیز به لرزش می افتاد.
علت لرزش ماشین به این دلیل است که چرخ ها بالانس نیستند. لاستیک ها وظیفه حفظ تماس خودرو را با جاده برعهده دارند، در صورتی که وزن در چهار چرخ مساوی نباشد، یک قسمت وزن بیشتری را متحمل شده و در نتیجه سبب لرزش و تکان های شدید در ماشین می شود.

نشانه های بالانس نبودن چرخ های خودرو

فرسایش ناهموار لاستیک ها

بالانس نبودن خودرو سبب توزیع نامساوی وزن بین چرخ های مختلف ماشین شده که در نتیجه وزن خودرو در یک قسمت و یا در یک لاستیک نسبت به سایر لاستیک ها بیشتر می شود. این عدم توزیع وزن سبب ساییدگی زود هنگام لاستیک می شود.

زمان بررسی آج لاستیک ها باید دقت داشته باشید که به صورت یک دست ساییده شده باشند. اگر بخشی از آج لاستیک ساییده شده باشد اما بخش های دیگر آن سالم باشد، پس مشکل از بالانس نبودن خودرو می باشد. در صورتی که به نشانه های بالانس نبودن خودرو توجه نکنید، ممکن است ساییدگی لاستیک تا جایی پیش رود که لاستیک بترکد و یا پاره شود که  این امر در سرعت های بالا، خسارت های جبران ناپذیری به بار می آورد.

خرابی کمک فنر و بلبرینگ

از دیگر علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو، خرابی کمک فنر و بلبرینگ می باشد. چرخ خودرو توسط قطعه ای به نام بلبرینگ با سیستم تعلیق ارتباط دارد و در صورتی که چرخ ها تنظیم نباشد، به دلیل تحمل وزن زیاد توسط برخی از لاستیک ها و یا بالا بودن لاستیک های دیگر نسبت به سطح جاده، به مرور آسیب به بلبرینگ قطعی می شود.
کمک فنر که از دیگر قطعات مهم سیستم تعلیق است که سبب جذب ضربه و تخلیه آرام ضربات وارد شده از زمین می گردد. اگر کمک فنر خراب شود، ضربات وارد شده به چرخ سبب پرت شدن ماشین به سمت بالا و پایین می شود. خرابی کمک فنر به دلیل بالانس نبودن چرخ سبب لرزش و تکان های شدید در ماشین می شود.

افزایش مصرف سوخت جزء علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

زمانی که مصرف سوخت ماشین نسبت به حالت معمول افزایش یابد، پس به دنبال مشکل باشید. بالانس نبودن چرخ خودرو سبب چرخش ناهموار لاستیک ها می شود، یعنی برخی لاستیک ها هرز گرد می چرخند و برخی از لاستیک ها اکثر وزن خودرو را تحمل می کنند، در نتیجه فشار زیادی به لاستیک وارد شده و ساییدگی زود هنگام آج رخ می دهد. همان طور که می دانید، کشیدن و به حرکت در آوردن لاستیکی که ساییده شده است نیاز به قدرت بیشتری نسبت به حالت معمول دارد بنابراین در چنین شرایطی نیاز به انرژی و نیروی بیشتری برای به حرکت در آوردن ماشین است. در نهایت هم فشار بیشتر به موتور سبب افزایش مصرف سوخت بیشتر می گردد.

شتاب و ترمز گیری ضعیف

بی شک، بالانس نبودن چرخ سبب شده تا عمل ترمز گیری به قدرت بیشتری نیاز داشته باشد، زیرا وزن خودرو در برخی از لاستیک ها بیشتر است و دیگر لاستیک ها به صورت هرز گرد می چرخند. متوقف کردن لاستیک هایی که هرز گرد می چرخند و وزن کمتری از خودرو را تحمل می کنند؛ سخت تر است. برای شتاب گیری نیز باید نیروی بیش از حدی به چرخ هایی که وزن بیشتری را تحمل می کنند، وارد شود تا سرعت چرخش آن ها بیشتر شود.

در صورتی که میزان نیروی مورد نیاز برای شتاب گیری و ترمز گیری در دو حالت بالانس بودن و بالانس نبودن خودرو را اندازه گیری کنید، متوجه خواهید شد که ترمز و شتاب گرفتن در حالت بالانس نبودن ضعیف تر عمل کرده و فشار بیشتری به ماشین وارد می کند.

کاهش پایداری و تعادل خودرو

در صورتی که وزن خودرو به صورت یکنواخت بین 4 چرخ توزیع نشود، ماشین به یک سمت متمایل می شود و همین امر تعادل و پایداری خودرو را به هم می ریزد. در صورت بالانس نبودن چرخ ها، کنترل ماشین در سرعت های بالا سخت بوده و امکان تصادفات سنگین وجود دارد، زیرا تعادل خودرو به هم خورده و پایداری ندارد.

علائم بالانس نبودن خودرو

خرابی بیش از حد قطعات

ضربات وارد شده از جاده به چرخ ها منتقل شده و سپس ضربات توسط کمک فنر و فنر جذب و تخلیه می شود و مانع از تکان های شدید بدنه و شاسی می شود اما در صورت بالانس نبودن چرخ ها، چون وزن خودرو در یک قسمت بیشتر از قسمت دیگر است بنابراین یک قسمت مجبور به تحمل ضربات بیشتری است، این امر سبب خراب شدن جلو بندی، سیستم تعلیق، فنر و کمک فنرها و همچنین شاسی ماشین می شود.

سروصدای زیاد ماشین یکی دیگر از علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

سروصدای زیاد ماشین به دلیل بالانس نبودن چرخ، از لرزش ها و تکان های شدید ماشین ایجاد می شود. در صورتی که صداهای وز وز مانند از ماشین به گوش رسید، احتمالا مشکل از بالانس نبودن خودرو است که این صداها در سرعت های بالاتر بیشتر آشکار می شود.

انواع روش های بالانس کردن خودرو

 1. روش استاتیکی
 2. روش دینامیکی

روش استاتیکی

روش استاتیکی به روش ایستا نیز شناخته می شود. در این روش چرخ روی یک محور افقی نصب می گردد که این محور دارای چرخش است. در صورتی که چرخ بالانس نباشد، برای تراز کردن آن از وزنه ای مخصوص برای ایجاد تعادل استفاده می کنند. در این روش چنانچه نقطه عدم توازن به دلیل وزن بیشتر در پایین قرار گیرد، برای جبران این وضعیت از وزنه در نقطه مقابل آن استفاده می کنند.

روش دینامیکی

این روش، روش پویا نیز نامیده می شود. در این روش عدم تعادل چرخ ها توسط محور افقی و عمودی سنجیده می گردد. دقت این روش نسبت به روش استاتیکی بیشتر است.

زمان بالانس کردن چرخ های خودرو

زمان معین و دقیقی برای بالانس کردن خودرو وجود ندارد. اگر به هر دلیلی بالانس چرخ ها به هم خورد باید برای رفع مشکل اقدام کنید.

نشانه های ذکر شده در بالا، علائم هشدار دهنده خوبی برای زمان بالانس کردن چرخ های خودرو است.
به طور میانگین بهتر است هر 6 ماه یک بار یا هر 8000 -9000 کیلومتر برای بالانس کردن چرخ های خودرو اقدام شود. همچنین در نظر داشته باشید که هنگام تعویض لاستیک ها بهتر است مجددا بالانس بودن چرخ ها را چک کنید.

رانندگی در شرایط جاده نامساعد و ناهموار نیازمند بالانس کردن زودتر از موعد چرخ های خودرو است.

بالانس کردن چرخ های خودرو

سوالات رایج در مورد بالانس نبودن خودرو

1. آیا بالانس نبودن خودرو به ماشین آسیب وارد می کند؟

بله! عدم بالانس چرخ ها سبب ضربه بیش از حد به طبق، سیستم تعلیق، اتاقک و شاسی ماشین می گردد. همچنین مصرف سوخت را افزایش داده و عمر لاستیک ها را نیز کاهش می دهد.

2. چگونه از بالانس بودن چرخ ها مطمئن شویم؟

تمامی وزنه های موجود در رینگ را بردارید، سپس با کمک دستگاه های بالانس، مجددا چرخ را از نظر تعادل بررسی کنید.

3. آیا بالانس کردن چرخ ها روی پایداری و کنترل خودرو تاثیر دارند؟

بله! بالانس کردن چرخ ها به معنی توزیع یکسان وزن در هر 4 چرخ است. در صورتی که چرخ ها بالانس نباشند، خودرو به یک سمت بیشتر متمایل شده و کشیده می شود. در نظر داشته باشید که این امر سبب کاهش پایداری و در نتیجه عدم کنترل ماشین می گردد.

4. تا چه مدت می توان با چرخ غیر بالانس رانندگی کرد؟

بالانس نبودن چرخ ها پیامدهای زیادی برای ماشین به همراه دارد، نهایت شما بتوانید تا 80 کیلومتر با ماشین رانندگی کنید.

5. چه مواردی سبب عدم تعادل چرخ ها می گردد؟

ساییدگی ناهموار لاستیک ها، ضربه وارد شدن به ماشین حتی با یک برخورد کوچک با جدول یا افتادن در یک گودال جدول به هم خوردن تعادل چرخ ها می شود.

6. آیا چهار چرخ نیاز به بالانس کردن دارد؟

اکثر سازندگان خودرو پیشنهاد می کنند که هر 4 تا لاستیک به صورت ضربدری جابه جا شود و همراه آن چهار چرخ از لحاظ بالانس بودن بررسی شود.

نتیجه گیری از علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو

در این راهنما از سایت دلفد علائم بالانس نبودن چرخ های خودرو را مرور کردیم. چرخ های خودرو یکی از اجزای سیستم تعلیق خودرو بوده که وزن ماشین را تحمل کرده و ارتباط بدنه با جاده را برقرار می کنند. در صورتی که لاستیک ها بالانس نباشند، نشانه ها و پیامدهای منفی برای ماشین رخ می دهد بنابراین اگر هنگام رانندگی متوجه ناهنجاری ها و نشانه هایی بالا شدید، سریعا برای رفع مشکل و بالانس کردن چرخ ها به تعمیرگاه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *