دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا

ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:40 1 سال قبل بازدید: 136

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا برای خودرو بیان می کنیم. با فرار رسیدن فصل تابستان و گرمای طاقت فرسا، کولرهای ماشین باید شروع به کار کنند. با توجه به اینکه در فصل تابستان کابین خودرو بسیار گرم شده و دمای آن به 65 درجه نیز می رسد، بهترین راه روشن کردن کولر است. بسیاری از افراد از کارشناسان تیم دلفد در مورد ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا سوال می پرسند، چیزی که باید بدانید این است که کولر خودرو سبب افزایش مصرف سوخت می شود، به عبارتی دیگر کولر زمانی که در حال حرکت هستید، سوخت کمتری نسبت به زمانی که خودرو در حالت درجا است، مصرف می کند بنابراین روشن کردن کولر در حالت دور آرام یا درجا پیشنهاد نمی شود، جهت کسب اطلاعات بیشتر همراه ما باشید.

درجا کار کردن خودرو به چه معناست؟

درجا کار کردن به معنای روشن کردن خودرو بدون حرکت است، یعنی پیشرانه قدرت لازم برای به حرکت در آوردن چرخ ها را ایجاد کرده ولی راننده حرکت نمی کند.

آیا روشن ماندن کولر در حالت درجا برای موتور ضرر دارد؟

برای اینکه درک درستی از این مسئله داشته باشید ابتدا توضیح کوتاهی در مورد نحوه عملکرد استپر و سوزن انژکتور ارائه می دهیم. زمانی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بر می دارد، دریچه گاز که سبب ورود هوا به داخل منیفولد می شود را بسته و تنفس موتور به طور کامل قطع می شود، برای جلوگیری از این اتفاق یک شیر برقی به نام استپر مورد استفاده قرار می گیرد.

زمانی که راننده پای خود را از روی پدال گاز بردارد و یا خودرو در حالت ساکن کار کند، روشن کردن کولر و سایر مصرف کننده ها به موتور ماشین فشار وارد می کند، از استپر برای عبور اضافی هوا جهت تنفس موتور و جلوگیری از خاموش شدن یا خفه شدن موتور خودرو استفاده می شود، به عبارتی دیگر استپر به تنظیم میزان هوای ورودی در دور پایین یا آرام موتور کمک می کند.

از دو قطعه استپر و سوزتن انژکتور برای تنظیم دور موتور در حالت ایستاده استفاده می شود، هر دوی آن ها تحت کنترل ECU هستند. استپر میزان هوای ورودی و دور موتور و سوزن انژکتور میزان پاشش سوخت به سیلندر را کنترل می کنند. زمانی که ماشین در حالت درجا کار می کند به دلیل کاهش میزان هوای ورودی به موتور، فشار روی آن نیز و میزان پاشش سوخت توسط انژکتور نیز کم می شود.
بنابراین زمانی که در وضعیت عدم فشرده شدن پدال گاز، کولر خودرو روشن شود، موتور ماشین باید برای به حرکت در آوردن کمپرسور کولر خودرو سوخت بیشتری مصرف کرده و فشار بالاتری متحمل شود.

ضرر روشن بودن کولر در حالت درجا

کولر خودرو چگونه سبب افزایش بار موتور می شود؟

زمانی که کولر ماشین را روشن می کنید، کمپرسور کولر با موتور درگیر شده و انرژی موتور را دریافت می کند بنابراین بار اضافی بر موتور تحمیل شده و بخشی از انرژی آن توسط کولر خودرو گرفته می شود، همچنین میزان مصرف سوخت موتور نیز افزایش می یابد.

کولر خودرو چگونه کار می کند؟

کولر خودرو یکی از قسمت های اصلی سیستم تهویه است، کمپرسور توسط تسمه به حرکت در آمده و تسمه نیز قدرت خود را از میل لنگ موتور می گیرد. تسمه کولر سبب چرخش کمپرسور شده و کمپرسور گاز را از یک لوله مکش کرده و به لوله دیگری پمپاژ می کند، با پمپاژ گاز درون لوله بسیار گرم شده و فشار گاز افزایش می یابد، در مسیر لوله میله ای به نام فشار شکن وجود دارد که فشار گاز پس از عبور آن به شدت کاهش می یابد، گاز سرد از طریق لوله وارد اواپراتور شده و اواپراتور را خنک می کند، در اواپراتور گاز خنک شده از طریق دریچه کولر به سمت اتاقک کابین رفته و فضای داخل را خنک می کند سپس در ادامه گازی که دمای آن رو به افزایش است از طریق لوله به کمپرسور برگشته تا مجددا توسط کمپرسور پمپاژ شود.

آسیب های روشن بودن کولر در حالت درجا کار برای خودرو

  1. مخلوط شدن روغن با بنزین
  2. گرم شدن بیش از حد سیلندر
  3. فعالیت مداوم فن خنک کننده رادیاتور
  4. فشار مضاعف به سیستم برقی
  5. آسیب دیدن اگزوز خودرو
  6. آسیب دیدن سیلندر
  7. افزایش مصرف سوخت
  8. آسیب دیدن شمع
  9. آسیب دیدن سوزن انژکتور
  10. خنک نکردن کولر

مخلوط شدن روغن با بنزین

خودرو در موقع کار کردن سیستم پاشش سوخت و میزان هوای ورودی را به گونه ای تنظیم می کند که به میزان استاندارد این دو ترکیب وارد سیلندر شده و عمل احتراق انجام شود، با توجه به اینکه خودرو در حالت ساکن با کمک استپر اکسیژن مورد نیاز موتور را تامین کرده و به اندازه کافی هوا وارد سیلندر نمی کند، بنابراین احتراق داخل سیلندر به طور کامل انجام نمی شود، به عبارتی مقداری بنزین به صورت نسوخته در اتاق سیلندر باقی مانده و احتراق ناقص انجام می شود، بنزین سوخته از طریق محفظه های سیلندر به سمت کارتر و روغن موتور راه پیدا می کند، در نهایت بنزین با روغن مخلوط شده و کیفیت و روان کاری روغن موتور را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر در همین وضعیت کولر خودرو را نیز روشن کنید، میزان فشار بر موتور افزایش یافته و بار زیادی به آن وارد می شود، در نهایت احتراق ناقص بیشتری رخ داده و سوخت بیشتری هدر می رود.

گرم شدن بیش از حد سیلندر یکی از ضررهای روشن ماندن کولر در حالت درجا

در حالت ساکن هوای کمتری به درون موتور راه می یابد زیرا جریان هوا در محفظه زیر کاپوت نسبت به زمانی که ماشین در حال حرکت می باشد، کمتر است بنابراین دمای سیلندر افزایش یافته و این افزایش دما به سیلندر خودرو، واشر سرسیلندر و روغن موتور آسیب وارد می کند. حال تصور کنید که کولر خودرو را در حالت درجا نیز روشن کرده اید، در این وضعیت که هوای ورودی به موتور کم است تنفس موتور با مشکل مواجه شده و به دلیل احتراق ناقص، موتور باید برای روشن نگه داشتن ماشین بیشتر فعالیت کند تا احتراق ناقص را جبران کند، در نهایت سیلندر موتور بیش از حد گرم می شود.

ضرر روشن ماندن کولر در حالت ایستاده

فعالیت مداوم فن برقی

سیستم رادیاتور برای خنک کردن موتور به کار می رود، فن برقی در سیستم رادیاتور به خنک شدن آب درون صفحه های مشبک رادیات کمک کرده و در نتیجه دمای آب را معتدل نگه می دارد، فن برقی زمانی که دمای موتور استاندارد باشد خاموش شده و در دمای بالا روشن می شود. زمانی که موتور در حالت درجا کار می کند، قطعات موتور نسبت به حالت عادی بیشتر گرم می شوند و فن خودرو باید به طور مداوم کار کند، حال تصور کنید که کولر خودرو در حالت ایستاده نیز روشن باشد، در این وضعیت فشار و بار موتور چندین برابر شده و فن خودرو به میزان زیادی باید روشن بماند، در نهایت فشار زیادی به سیستم برقی مانند دینام و باتری وارد می شود.

فشار مضاعف به اجزای برقی ماشین جزء ضررهای روشن ماندن کولر در حالت درجا

فن های خنک کننده، از اجزای پرمصرف در سیستم برقی خودرو هستند که نیروی لازم برای چرخش را از باتری و دینام دریافت می کنند. همچنین روشن کردن رادیو، برف پاک کن، چراغ های جلو و … همگی باعث مصرف برق باتری و دینام می شوند. زمانی که ماشین در حالت ساکن کار می کند و کولر خودرو روشن است فشار موتور افزایش یافته و فن باید به صورت مداوم کار کند، فن انرژی خود را از باتری و دینام دریافت می کند در نتیجه فشار زیادی به باتری، سیم ها، دینام و رله وارد می شود. اگر به طور مداوم کولر خودرو را در حالت درجا روشن کنید، نیاز به تعویض زود هنگام باتری دارید.

آسیب دیدن اگزوز خودرو

با توجه به اینکه هوای ورودی به موتور در حالت ساکن کم است، روشن کردن کولر بار موتور را افزایش داده و هوای بیشتری طلب می کند، اما این هوا تامین نشده و احتراق ناقص رخ می دهد. احتراق ناقص سبب ایجاد گازهای سمی خام و آلاینده های زیادی شده و سلامت مبدل کاتالیزور اگزوز را تهدید می کند،
بنابراین اگر کولر خودرو در حالت درجا به مدت زیادی روشن باشد، فشار زیادی به موتور ماشین وارد شده و در نهایت خرابی سیستم اگزوز را به بار می آورد.

آسیب دیدن سیلندر به دلیل تولید گازهای سمی

زمانی که موتور هوای کافی برای تنفس ندارد، سوخت به طور ناقص می سوزد و احتراق ناقص رخ می دهد، احتراق ناقص نیز باعث تولید آلاینده های سمی و ایجاد واکنش با بدنه سیلندر شده و به دیواره آن آسیب وارد می کند.

افزایش مصرف سوخت یکی دیگر از ضررهای روشن ماندن کولر در حالت درجا

با توجه به اینکه میزان هوای ورودی به داخل سیلندر کم و فشار روی موتور زیاد است باید سوخت بیشتری مصرف شود تا هم جبران احتراق ناقص شده و هم بار اضافی روی موتور تحمل شود. روشن کردن کولر در حالت ایستاده سبب افزایش میزان مصرف سوخت می شود، بنابراین شما نیاز دارید که نسبت به حالت عادی بنزین بیشتری بزنید.

ضرر روشن ماندن کولر در حالت ساکن

آسیب به شمع موتور

همان طور که بیان شد، به دلیل کمبود هوا، داخل سیلندر احتراق ناقص رخ می دهد، احتراق ناقص سبب تولید گازهای سمی و آلاینده ها درون سیلندر شده و همین امر شمع های ماشین را کثیف می کند. اگر به طور مداوم کولر را در حالت ایستاده پارک روشن می کنید، بهتر است زودتر از موعد شمع های ماشین را بازرسی شود.

مسدود شدن سوزن یکی از ضررهای روشن ماندن کولر در حالت درجا

تولید گازهای سمی ناشی از احتراق ناقص نه تنها شمع بلکه سیلندر، اگزوز و مصرف سوخت را تحت تاثیر قرار داده و می تواند سوزن انژکتور را مسدود کند. مسدود شدن سوزن انژکتور سبب پاشش کمتر سوخت شده که در نهایت بازده و راندمان موتور را کاهش می دهد. اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که کولر خودرو را برای مدت طولانی در حالت ساکن روشن نگه می دارید، علاوه بر شمع به انژکتورها نیز سر زده و از آلوده نبودن سوزن آن ها مطمئن شوید.

خنک نکردن کولر در حالت درجا

زمانی که کولر خودرو را در حالت ایستاده روشن می کنید، نباید انتظار خنکی قابل قبولی داشته باشید چون رادیاتور کولر و رادیاتور موتور برای خنک شدن از جریان هوا استفاده می کنند، چون جریان هوا در حالت درجا کم است بنابراین دمای موتور افزایش یافته و کولر نیز کمتر خنک می کند.

نتیجه گیری از ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا

در این راهنما از سایت دلفد در مورد ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا نکاتی را ارائه دادیم. روشن کردن کولر در حالت ایستاده فشار زیادی به موتور ماشین وارد می کند. اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که تحمل یک ثانیه گرما برایتان غیر ممکن است و در حالت درجا کولر خودرو را روشن می کنید، بهتر است نسبت به شرایط معمولی بازرسی دوره ای را زودتر انجام دهید. در نظر داشته باشید که نوع خودرو و همچنین مدل و کارکرد خودرو نیز از مواردی است که میزان ضرر روشن ماندن کولر در حالت درجا را تحت تاثیر قرار می دهد، بی شک موتوری که قدیمی تر است و استهلاک زیادی دارد بیشتر دچار آسیب می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *