دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
هر آنچه که باید درباره سیم کشی خودرو بدانید

هر آنچه که باید درباره سیم کشی خودرو بدانید

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:25 1 سال قبل بازدید: 220

در این راهنما از سایت دلفد در مورد سیم کشی خودرو و انوع رنگ آن به ارائه نکات مفیدی می پردازیم. در خودروها برای اینکه دنبال کردن مسیر یک سیم راحت باشد، از رنگ بندی خاصی برای هر یک از آن ها استفاده می شود. سیم کشی یکی از اجزای اصلی و مهم سیستم برق خودرو است که آشنایی با رنگ بندی آن برای هر راننده ای الزامی می باشد زیرا سیم ها مانند رگ های انسان است که با خون رسانی، به قلب کمک می کنند. اگر برق تولید شده در دینام یا باتری وارد مصرف کننده ها نشود، در نتیجه ماشین دچار نقص عملکرد خواهد شد.

معرفی سیستم برق خودرو

خودرو برای کار کردن نیاز به برق 12 ولتی مستقیم دارد که آن را از باتری دریافت می کند. سیستم تولید کننده برق خودرو از دینام، باتری، توزیع کننده برق یا سیم کشی، کنترل کننده و مصرف کننده برق تشکیل شده است.

دینام:

زمانی که خودرو روشن است، دینام وظیفه تولید برق را برعهده دارد، این قطعه نیروی مکانیکی که از تسمه دریافت می کند را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و آن را صرف شارژ کردن باتری می نماید.

باتری:

باتری توسط دینام شارژ شده و انرژی الکتریکی را به مصرف کننده ها ارسال می کند.

سیم کشی یا دسته سیم:

از سیم جهت انتقال الکتریکی جریان به مصرف کننده ها استفاده می شود، سیم ها همگی دارای روکش با رنگ خاصی هستند که هر کدام وظیفه برق رسانی به یک قطعه معین را برعهده دارند، همه سیم ها به صورت دسته در داخل اتاقک خودرو قرار دارند.

کنترل کننده (کلید ها):

اگر قرار بر این بود که تمام مصرف کننده های برق به طور دائم روشن بوده و همیشه انرژی خود را از باتری دریافت کنند، آنگاه باید برف پاک کن به صورت مداوم کار کرده و بالابر شیشه نیز به صورت مداوم بالا و پایین برود. نیازی نیست که تمام تجهیزات مصرف کننده برق با تمام توان خود به صورت مداوم روشن باشند چرا که کلید یا کنترل کننده ها جهت قطع و وصل برق در خودرو تعبیه شده اند.

مصرف کننده برق:

مصرف کننده برق شامل: بالابر، برف پاک کن، ضبط و رادیو، کولر، چراغ ها و… می باشد.

سیستم برق خودرو

اجزای اصلی سیم کشی خودرو چیست؟

 • سیم
 • فیوز
 • اتصالات

نقش سیم چیست؟

سیم ها وظیفه انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال را به ECU و از ECU به قطعات و همچنین انتقال جریان برق را برعهده دارند. با کمک سیم ها برق تولید شده در باتری و دینام به سایر اجزای مصرف کننده برق خودرو می رسد. فاکتورهایی که در عملکرد و طول عمر سیم تاثیر دارد، در ادامه ذکر شده است.

طول سیم خودرو:

در هر متر سیم، مقاومت معینی در نظر گرفته شده است، در صورت افزایش طول آن میزان مقاومت افزایش یافته که این مقاومت سبب افزایش اتلاف انرژی به صورت گرما می شود.

جنس سیم خودرو:

سیم خودرو از جنس فلز مس است، هر چقدر از مس خالص تری برای ساخت سیم خودرو که رسانای جریان برق است استفاده شود، مقاومت کمتر بوده و جریان برق به راحتی با کمترین اتلاف انرژی عبور می کند.

سایز سیم خودرو:

سیم خودرو سایز بندی دارد، هر چقدر که سایز آن کمتر باشد، مقاومت بیشتری در برابر جریان عبوری از خود نشان می دهد و بالعکس.

نقش فیوز چیست؟

وظیفه اصلی فیوزها محافظت از سیم های متصل شده به آن می باشد، برای مثال با کنترل جریان ولتاژ مانع از سوختن قطعات مصرف کننده می شود. زمانی که جریان زیادی به سمت یک قطعه مصرف کننده برق مانند چراغ خودرو یا رادیو سرازیر شود، فیوز با قطع کردن جریان از سیم های متصل شده به آن مانع از سوختن قطعات می شود.
فیوزها امروزه از اتصالات دو تیغه و یک محفظه پلاستیکی حاوی سیم رسانا تشکیل شده اند، همچنین برخی از فیوزها دارای اتصالات ذوب شونده با نقطه ذوب پایینی هستند که در صورت افزایش جریان، ذوب شونده ها سریع ذوب شده و در نتیجه سبب پریدن فیوز و قطع جریان برق می شوند، به عبارتی فیوز با پریدن یا قطع شدن از سیم های متصل به آن محافظت می کند.
بررسی و چک کردن دوره ای فیوز ها از مهمترین مواردی است که هر راننده ای باید به آن توجه داشته باشد، بهترین روش برای چک کردن فیوز این است که آن را از جایگاه خود خارج کرده و به یک جریان سنج  دو تیغه فیوز وصل شود، سبب میزان جریان را بررسی کنید.

اتصالات سیم کشی ماشین چیست؟

اتصالات سیم کشی خودرو که بسیاری از افراد از آن به نام سوکت یاد می کنند، رابط بین سیم ها و وسایل مصرف کننده برق هستند. سوکت ها دارای چندین پین بوده که بیش از 100 رشته سیم را در خود جای می دهند، با کمک این سوکت ها تعمیر قطعات برقی و سیم کشی خودرو بسیار راحت تر می باشد.
اتصالات خودرو باید به خوبی آب بندی شده باشند و اتصال الکتریکی قوی ایجاد کنند. اجزای سوکت شامل موارد زیر می باشد.

1. پوسته سوکت

حاوی سوراخ هایی برای قرار گرفتن پین ها می باشد، همچنین شیارهایی برای نگهداری واشر آب بندی دارد.

2. پین

قطعات انتقال دهنده جریان برق می باشند، یک سر پین به قسمت لخت سیم و سر دیگر آن به قسمت عایق سیم متصل است.

3. نگهدارنده پین

این قطعه از بیرون آمدن پین ها از پوسته سوکت جلوگیری می کند.

4. واشر آب بندی

از ورود آب و رطوبت به داخل سوکت خودداری می کند.

سیم کشی ماشین

سیم کشی خودرو و انوع رنگ های آن

 • رنگ آبی U
 • رنگ سبز G
 • رنگ قرمز R
 • رنگ زرد Y
 • رنگ سفید W
 • رنگ مشکی B

رنگ آبی U

سیم های آبی در بین کلید و چراغ های بزرگ جلو ماشین به کار رفته که نور بالا به رنگ (آبی و سفید) نور پایین به رنگ (آبی و قرمز) است.

رنگ سبز G

رنگ سبز نشان دهنده سیم هایی است ک از طریق فیوز به مدار باتری و مصرف کننده ها متصل می شوند.

 • راهنمای اصلی: سبز
 • راهنمای سمت راست: سبز و سفید
 • راهنمای سمت چپ: سبز و قرمز
 • چراغ ترمز: سبز و بنفش
 • چراغ دنده عقب: سبز و قهوه ای

رنگ قرمز R

سیم چراغ های کوچک جلو و عقب به رنگ قرمز می باشد.

رنگ زرد Y

سیم متصل شده دینام به فیوز و همچنین سیم چراغ شارژ زرد رنگ است.

رنگ سفید W

سیم متصل به کوئل، چراغ روغن و چراغ های هشدار دهنده به رنگ سفید می باشد.

رنگ مشکی B

از سیم مشکی برای اتصال به بدنه استفاده می شود.

انواع رنگ های سیم کشی خودرو

اطلاعات مفید در مورد دسته سیم

در تمامی خودروها جهت رساندن برق به مصرف کننده ها و توزیع برق باید از سیم استفاده شود. از آن جایی که تعداد مصرف کننده ها در خودرو زیاد می باشد، به کار بردن سیم های مختلف در قسمت های متنوع خودرو سبب ایجاد بی نظمی و شلوغی می شود بنابراین سیم های هم مسیر را در یک دسته و درون یک لوله پلاستیکی قرار می دهند یا سیم های هم مسیر را با یک چسب برق به هم متصل می کنند، از این رو سیم ها به صورت یک دسته سیم مرتب و منظم در اتاقک قرار گرفته و برق کلیه مصرف کننده ها از جمله باتری و اجزایی مانند بالابر برقی شیشه و .. را تامین می کنند.
در نظر داشته باشید که مکان قرار گیری و تعداد اجزای مصرف کننده برق در خودروهای مختلف با یکدیگر فرق می کند بنابراین تعداد دسته سیم آن ها نیز متفاوت می باشد.

ضرورت استفاده از فیوز چیست؟

اگر در یک مصرف کننده، کنترل کننده، سیم های اتصال دهنده یا سوکت ها مشکلی پیش آید، برای مثال روکش عایق سیم آسیب ببیند، سوکت ها ذوب شوند یا دسته سیم ها به دسته های هم مسیر خود آسیب بزنند، سیم کشی خودرو مختل می شود بنابراین برای جلوگیری از تخریب کل سیم کشی و در برخی موارد پیشگیری از آتش سوزی در خودرو از فیوز استفاده می شود. در صورتی که در مسیر سیم کشی به هر دلیلی اتفاقی رخ بدهد، فیوز سبب قطع شدن جریان برق می شود تا به سایر اجزای سیم کشی خودرو آسیبی وارد نشود.
برای هر سیستم برقی در خودرو یک یا چند فیوز در مسیر سیم کشی تعبیه می شود، برای نظم دهی به فیوزها، فیوزها را به گونه ای در مسیر سیم کشی قرار می دهند که در یک جعبه تعبیه شود که به آن جعبه فیوز می گویند.

سوالات رایج در مورد سیم کشی خودرو و انواع رنگ آن

در ادامه برخی از سوالات رایج کاربران در مورد سیم کشی خودرو و انواع رنگ آن را بررسی کرده ایم.

چگونه می توان کیفیت سیم را تشخیص داد؟

با کمک تست های زیر می توان کیفیت سیم های برق را تشخیص داد.

 • آزمایش پر سولفات (برای مس)
 • تست آنیل (برای مس)
 • تست کشش (برای آلومینیوم)
 • تست بسته بندی (برای آلومینیوم)
 • تست مقاومت رسانا (برای همه نوع)
 • تست ضخامت عایق (برای همه نوع)
 • اندازه گیری قطر کلی (برای همه نوع)

سیم کشی خودرو به چه معناست؟

سیم کشی خودرو باید برق را از باتری گرفته و به دستگاه ها در سراسر ماشین توزیع کند، همچنین باید داده ها یا سیگنال های دیجیتال و آنالوگ را از سوئیچ ها و سنسورها به ECU منتقل کند.

جریان سیم خودرو AC است یا DC ؟

جریان الکتریکی به دو صورت از سیم عبور می کند:

 1. به صورت جریان متناوب یا AC
 2. به صورت جریان مستقیم یا DC
 • در جریان مستقیم یا DC الکترون ها به صورت پیوسته در یک جهت عبور می کنند و جریان عبوری همیشه مثبت یا همیشه منفی است.
 • در جریان متناوب یا AC جریان به صورت متناوب مثبت و منفی می شود.
 • برق خودرو توسط باتری به جریان DC تبدیل شده و جریان DC را به وسایل مصرف کننده برق می رساند.

آیا تعمیرات سیم کشی خودرو هزینه زیادی دارد؟

نگهداری یک وسیله نقلیه بعد از مدتی کارکرد هزینه بر می شود بنابراین باید در نگهداری از سیم کشی ها و فیوزها حوصله به خرج دهید تا از هزینه های گزاف سیم کشی خودرو در امان بمانید.

نتیجه گیری از مقاله سیم کشی خودرو و انواع رنگ آن

در این مقاله از سایت دلفد نکات مهمی درباره سیم کشی خودرو و انوع رنگ های آن را بیان کردیم. آشنایی با هر رنگ به شما مسیر یابی راحت تر سیم ها کمک می کند. سیم کشی خودرو و اجزای آن در طی سالیان گذشته با تغییرات زیادی روبه رو شده و پیچیدگی های پیدا کرده است. سیستم برق خودرو باید برق مورد نیاز را توسط دینام تولید کرده و با کمک باتری را ذخیره کند سپس سیم کشی خودرو باید برق را به قطعات مصرف کننده برساند. همچنین سیم ها در خودرو وظیفه انتقال سیگنال های آنالوگ و دیجیتال سنسور ها را به ECU و بالعکس از ECU به سنسور و سایر قطعات دارند. رنگ بندی سیم ها به شما در تعمیر قطعات مصرفی کمک شایانی می کند زیرا به راحتی با رنگ بندی مسیر سیم مشخص می شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *