دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
زمان تنظیم موتور خودرو

زمان تنظیم موتور خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:40 1 ماه قبل بازدید: 20

در این راهنما از سایت دلفد به زمان تنظیم موتور می پردازیم. در صورتی که کاهش شتاب ماشین، افزایش مصرف سوخت و تغییر در صدای خودرو ایجاد شده باشد زمان آن فرا رسیده است که موتور تنظیم شود. کاربران زیادی از ما درباره بهترین زمان تنظیم ماشین سوال می پرسند که در این راهنما به نشانه ها و دلایل زمان تنظیم موتور می پردازیم.

تنظیم موتور چیست؟

آیا می دانید که تنظیم موتور برای افزایش توان و گشتاور خروجی موتور بسیار حائز اهمیت است؟ تنظیم موتور خودرو به دلایل مختلفی ضروری به نظر می رسد از جمله مهمترین دلیل تنظیم موتور فرسودگی قطعات و اشکال در سیستم جرقه زنی و یا سنسورها است. زمانی که چراغ چک موتور روشن می شود و نشانه های تنظیم موتور نیز خود را نمایان می کنند زمان آن است که به فکر تنظیم موتور باشید.
تنظیم موتور خودرو به مجموعه اقداماتی گفته می شود که منجر به افزایش عملکرد شمع در احتراق کامل، افزایش بازده و توان موتور می شود.

چرا باید موتور ماشین را تنظیم کنیم؟

موتور ماشین بعد از مدتی کارکرد دیگر توان اولیه خود را جهت تولید نیرو ندارد و از این رو شما متوجه کاهش شتاب ماشین خواهید شد. گاهی اوقات تنظیم نبودن موتور سبب خاموش شدن خودرو یا لرزش شدید کابین شده است که همگی این موارد با تنظیم موتور حل می شود.

زمان مناسب تنظیم موتور

چه زمانی باید موتور ماشین را تنظیم کرد؟

 1. ریپ زدن خودرو
 2. روشن شدن چراغ هشدار
 3. افزایش مصرف سوخت
 4. افزایش گازهای خروجی اگزوز
 5. لرزش ماشین در حالت درجا
 6. افزایش صداهای موتور
 7. کاهش شتاب ماشین
 8. بد استارت خوردن ماشین

ریپ زدن خودرو نشان دهنده زمان تنظیم موتور

یکی از نشانه های رایج که بیانگر زمان تنظیم موتور است، ریپ زدن خودرو است. ریپ زدن به معنی حرکت های مقطع و نامتوازن خودرو است. برخی از نشان های ریپ زدن شامل:

 • لرزش های غیر طبیعی صداهای ناهنجار
 • کپ کردن موتور
 • تغییرات در نوسانات دور موتور

برخی از علت های ریپ زدن موتور را می توان به کثیفی شمع ها و عدم انجام احتراق ناقص یا گرفتگی فیلتر سوخت و هوا نام برد. هر عاملی که سبب شود تا احتراق مخلوط سوخت و هوا به طور کامل انجام نشود می تواند منجر به کاهش توان احتراق و در نتیجه کاهش قدرت موتور می شود.
اگر انژکتور کثیف باشد یا اگر سوپاپ ورودی مسدود شده باشد و یا الکترودهای شمع از کار افتاده باشند می توانند سبب کاهش احتراق شوند. بنابراین در صورت مشاهده نشانه های ریپ زدن باید به فکر تنظیم موتور باشید.

چراغ هشدار روی داشبورد

چراغ های هشدار که روی داشبورد ماشین تعبیه شده است برای هشدار دادن و آگاه کردن راننده از وضعیت داخلی ماشین است. روشن شدن چراغ هشدار روی داشبورد نشان دهنده مشکلی در وضعیت موتور (مشک در سیستم سوخت رسانی) یا سایر سیستم های خودرو (باز ماندن درب یا کم شدن روغن موتور) است.

بهترین زمان تنظیم موتور

افزایش مصرف سوخت از علائم زمان تنظیم موتور

از دیگر دلایلی که سبب افزایش مصرف سوخت می شود، تنظیم نبودن موتور است. در صورتی که خودرو شما نسبت به مسافتی که همیشه طی می کرده اید، نیاز بیشتری به بنزین دارد پس باید به دنبال رفع مشکل باشید. افزایش شدید مصرف سوخت نشان دهنده زمان فرا رسیدن تنظیم موتور و سرکشی به سیستم سوخت رسانی است.
در نظر داشته باشید که احتراق ناقص از دیگر دلایل افزایش مصرف سوخت است که این مورد نیز به تنظیم موتور نیاز دارد.

بررسی گازهای خروجی از اگزوز

دود و یا صداهای خروجی از اگزوز نشانه خوبی برای باخبر شدن از وضعیت داخلی موتور است. رنگ دود و یا میزان آلاینده های خروجی از اگزوز می تواند برای تعیین وضعیت سلامتی موتور خودرو به کار رود. در صورتی که میزان آلاینده های خروجی از اگزوز در معاینه فنی بیش از حد معمول باشد و یا اگر رنگ دود خروجی از اگزوز غیرطبیعی و بیش از حد باشد زمان آن فرا رسیده است که موتور را تنظیم کنید. تنظیم موتور ماشین می تواند سبب بهبود عملکرد شمع، انژکتور، سوپاپ و … شود.

لرزش ماشین در حالت درجا جزء نشانه های زمان تنظیم موتور

یکی دیگر از نشانه های تنظیم موتور، لرزش ماشین در حالت درجا است. در صورتی که با روشن کردن ماشین و قرار دادن دنده در حالت 1 و برداشتن پا از روی پدال کلاچ، ماشین شروع به لرزش کرد و این لرزش غیرطبیعی بود باید به فکر تنظیم موتور باشید. همان طور که بیان شد لرزش یا صدای غیرعادی از موتور ماشین نشان دهنده این است که در تایم بندی یا اجزای موتور مشکلی رخ داده است و وقت آن رسیده تا به موتور ماشین سری بزنید و به رفع مشکل بپردازید.

تنظیم موتور چیست

افزایش صدای موتور

از دیگر نشانه های رایجی که هشدار دهنده زمان تنظیم موتور است، افزایش سروصدای موتور است. سروصدای موتور مانند لگد زدن یا کلیک کلیک، تق تق، صدای انفجار از اگزوز، صدای سیلی زدن یا .. همگی می تواند نشان دهنده این باشد که زمان تنظیم موتور فرا رسیده است. این صداها یا به دلیل ایراد در سیلندر و پیستون یا به دلیل احتراق ناقص و همچنین خرابی شاطون و یاتاقان رخ می دهد.

کاهش شتاب ماشین یکی از علائم زمان تنظیم موتور

در صورتی که قدرت و شتاب ماشین نسبت به حالت قبل کم تر شده است و ماشین به سختی چرخ ها را به حرکت در می آورد پس باید به فکر تنظیم موتور ماشین باشید. در نظر داشته باشید که کاهش توان ماشین در سربالایی ها از دیگر نشانه های زمان تنظیم موتور است.

بد استارت خوردن ماشین

بد استارت خوردن ماشین از نشانه های تنظیم نبودن موتور است. اگر ماشین باید چند بار استارت بخورد تا روشن شود و همچنین اگر استارت ماشین با وقفه مواجه است پس زمان آن رسیده که به سراغ رفع مشکل بروید، رایج ترین دلیل این مشکل، ضعیف بودن باتری و یا کاهش توان شمع در تولید جرقه است.

نتیجه گیری از بهترین زمان تنظیم موتور

در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تنظیم موتور با یکدیگر مطالبی را مرور کردیم. تنظیم نبودن موتور خود را با نشانه هایی بروز می دهد که توجه به آن ها می تواند به شما کمک کند تا در اسرع وقت به فکر تنظیم موتور و رفع مشکل باشید.
آگاه باشید که گاهی اوقات ممکن است مشکلی در موتور وجود نداشته باشد و شما چیزی احساس نکنید اما با مراجعه به مراکز معاینه فنی متوجه ایرادات جزئی در موتور شوید که باید به فکر تنظیم موتور باشید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *