دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
زمان تعویض صفحه کلاچ

زمان تعویض صفحه کلاچ

مهسا حاتمیان مطالعه: 11:50 1 سال قبل بازدید: 191

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره زمان تعویض صفحه کلاچ بیان می کنیم. کلاچ جزء قطعات مصرفی با طول عمر مشخص است اما بدون باز کردن گیربکس امکان بازدید آن وجود ندارد، البته نشانه هایی وجود دارد که از تمام شدن صفحه کلاچ خبر می دهند. با توجه به اینکه صفحه کلاچ و فشار به طور مداوم در حال کار کردن بوده و در برابر فشارها و سایش های قوی قرار دارند امکان سوختن یا تمام شدن آن ها وجود دارد. در ادامه به سوالات رایج شما در مورد کلاچ پاسخ می دهیم، همراه ما باشید.

صفحه کلاچ چیست؟

صفحه کلاچ دیسک دایره ای شکلی است که از یک سو به صفحه فشار و از سوی دیگر به فلایویل متصل می شود، در دو طرف آن لنت هایی تعبیه شده است که ضریب اصطکاک بالایی داشته و مانع از سایش بیش از حد آن می شوند. این قطعه یک ضخامت استانداردی دارد که هر چقدر کم شود، انتقال قدرت ضعیف تر انجام شده و اگر تا جایی پیش رود که دیسک و صفحه تمام شوند، ماشین دیگر حرکت نمی کند. برخی از اصلاحاتی که در مورد مجموعه کلاچ به کار می رود:

 • دیسک یا صفحه کلاچ: صفحه ای که بین فلایویل و صفحه فشار قرار دارد.
 • صفحه فشار: به صفحه فشار به همراه کاور کلاچ را دیسک می گویند که در برخی مواقع صفحه فشار نیز نامیده می شود.
 • برای مثال زمانی که از تمام شدن دیسک و صفحه صحبت می شود، منظور تمام شدن صفحه فشار و صفحه کلاچ است.

روش های تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ

اگر تمام شدن یا خرابی کلاچ به موقع شناسایی نشود، به بخش های دیگر خودرو آسیب وارد شده و در نتیجه هزینه سنگینی را برای راننده به بار می آید. با توجه به اینکه صفحه در جلوی گیربکس و در یک محفظه بسته است به راحتی نمی توان تمام شدن آن را تشخیص داد اما علائم و هشدارهایی وجود دارد که خرابی دیسک کلاچ را به ما گوشزد می کند.

 • کم شدن شتاب اولیه خودرو
 • حرکت نکردن خودرو یا کم بودن شتاب خودرو در شروع حرکت
 • کم توان بودن ماشین در سربالایی ها
 • نداشتن شتاب در هنگام گاز دادن
 • درست جا نخوردن دنده 1 و دنده عقب
 • سفت شدن بیش از حد اندازه کلاچ
 • لرزش خودرو در حین حرکت

کم شدن شتاب اولیه خودرو نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ

با توجه به اینکه میزان نیروی کلاچ به عواملی نظیر (اصطکاک بین دیسک کلاچ و فشار) و (اصطکاک بین دیسک کلاچ و فلایویل) بستگی دارد، اگر اصطکاک کافی بین آن ها برقرار نشود، نیروی فلایویل به طور کامل از طریق کلاچ به شفت گیربکس انتقال پیدا نکرده و در نتیجه شتاب خودرو کم می شود.

تست کردن صفحه کلاچ

حرکت نکردن خودرو یا کم بودن شتاب خودرو در شروع حرکت

اگر لنت های صفحه کلاچ تمام شده باشند، قادر به اتصال کامل با فلایویل و صفحه فشار نبوده لذا نیروی گشتاور موتور را به طور کامل به جعبه دنده منتقل نمی کنند، در نهایت ماشین حرکت نکرده یا خیلی بی جان شروع به حرکت می کند.

از دست دادن نیرو ماشین در سربالایی نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ

اگر اتصال بین فلایویل و صفحه برقرار نشود، نیروی کافی به گیربکس نرسیده و در نهایت چرخ ها توان بالا کشیدن ماشین از سربالایی را ندارند.

نداشتن شتاب در هنگام گاز دادن

اگر نیروی موتور به گیربکس نرسد، بخشی از نیروی موتور به صورت هرزگرد بین فلایویل، کلاچ و فشار هدر می رود، همچنین به دلیل عدم درگیری کامل صفحه کلاچ با فلایویل، ماشین کشش کامل ندارد، پس گاز هرز خوردن و شتاب نگرفتن ماشین نشانه دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ می باشد.

درست جا نخوردن دنده 1 و دنده عقب نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ

اگر دنده 1، دنده 2 یا دنده عقب در ترافیک های سنگین به درستی جا نخورد، می توان مشکل را در تمام شدن صفحه دانست، در این مواقع نباید زیاد از خودرو استفاده کنید زیرا دیسک و صفحه آخرین روزهای عمر خود را سپری کرده و عمر آن ها تمام شده است.

سفت شدن بیش از حد اندازه کلاچ

سفت شدن پدال نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ می باشد. اگر با 3 انگشت دست قادر به فشار دادن پدال کلاچ نبودید، یعنی پدال سفت شده و نیاز به بررسی دارد.

لرزش خودرو در حین حرکت نشان دهنده زمان تعویض صفحه کلاچ

اگر کلاچ و فلایویل اتصال خوبی نداشته باشند، انتقال قدرت ضعیف انجام شده و بخشی از نیروی موتور در صفحه کلاچ به صورت هرز گرد از بین می رود که سبب لرزش ماشین می شود.

ترفندهای تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ

روش اول

ابتدا در حالت سکون ماشین را در دنده 2 قرار داده سپس پدال گاز را فشار دهید، اگر خودرو بدون خاموش شدن به حرکت ادامه داد، صفحه کلاچ تمام شده است اما اگر خودرو خاموش شد به معنای سالم بودن آن می باشد.

روش دوم

خودرو را در هنگام حرکت با سرعت 20 کیلومتر روی دنده 4 قرار دهید، اگر موتور خودرو به صدا افتاد و  شتاب ناگهانی نگرفت پس صفحه کلاچ سالم است اما اگر ماشین به جلو پرش داشت و ناگهان شتاب گرفت نیاز به تعویض دیسک کلاچ و فشار می باشد.

تشخیص تمام شدن صفحه کلاچ

اگر ارتباط بین موتور و چرخ خودرو به طور مستقیم برقرار بود چه میشد؟

سرعت میل لنگ در هنگام استارت و در هنگام توقف 1000 دور در دقیقه است. اگر سیستم انتقال قدرت وجود نداشت و موتور مستقیم به چرخ ها متصل بود، در هنگام استارت زدن و توقف، چرخ ها نیز باید با سرعت میل لنگ می چرخند که چنین امری منطقی نیست! چون چرخ ها هم سرعت با میل لنگ می چرخند پس هیچ راهی به جز خاموش کردن برای توقف ماشین نیست، یا در زمان راه اندازی، سوئیچ استارت باید نیرویی بسیار زیادی وارد کند تا همزمان چرخ های خودرو را به حرکت در آورد، چنین کاری از یک موتور الکتریکی ساده بر نمی آید بنابراین باید بین موتور و چرخ های خودرو یک سیستم انتقال قدرت باشد که سرعت و قدرت دور موتور را متناسب با شرایط خودرو به چرخ ها منتقل کند. کلاچ ها به طور ساده وظیفه ارتباط یا قطع دو میله را که به انتهای آن ها دو دیسک متصل است را برعهده دارند.

سیستم انتقال قدرت و صفحه کلاچ

سیستم انتقال قدرت شامل کلاچ و گیربکس است. کلاچ بین گیربکس و موتور قرار گرفته و ارتباط میان آن ها را قطع و وصل می کند. گیربکس وظیفه ایجاد تناسب بین سرعت موتور و سرعت چرخ های آن را برعهده دارد، عبارتی نسبت انتقال بین موتور و چرخ های خودرو را تغییر می دهد. بعد از اینکه گشتاور موتور توسط کلاچ به گیربکس رسید، سرعت در گیربکس تنظیم شده و در نهایت به چرخ های خودرو می رسد.

کلاچ باید ارتباط بین دو شفت موتور و گیربکس را قطع و وصل کند، البته کلاچ نه تنها سبب قطع و وصل ارتباط بین دو شفت می شود بلکه میزان این ارتباط را نیز کنترل می کند. در انتهای هر کلاچ دو دیسک یا صفحه قرار دارد که با اعمال فشار روی یکی از شفت ها، دو دیسک به هم متصل شده و ارتباط دو شفت برقرار می شود، در نتیجه نیروی موتور به گیربکس می رسد. زمانی که یک شفت و دیسک متصل به آن بچرخد، دیسک دیگر نیز شروع به چرخش کرده و این چرخش را به شفت متصل به خود انتقال می دهد.

کلاچ چگونه کار می کند؟

اساس کار کلاچ نیروی اصطکاک بین سطوح دیسک ها است و اگر اصطکاک کافی بین این دو دیسک نباشد، مکانیزم و کارایی خود را از دست می دهد بنابراین آشنایی با علائم تمام شدن صفحه کلاچ بسیار مهم و حیاتی است.

در حالت عادی دو دیسک چرخان توسط فنر به هم فشرده می شوند و نیروی موتور را به گیربکس می رسانند اما زمانی که راننده پای خود را روی پدال کلاچ می گذارد، نیرو خلاف جهت فنر وارد شده و دو دیسک را از هم جدا می کند که در نتیجه سبب قطع شدن ارتباط بین موتور و گیربکس می شود.
فشردن پدال خودرو دو سطح دیسک را که به طور معمولی به همدیگر متصل هستند را از هم جدا می کند و با رها کردن تدریجی پدال، لغزش و ساییدگی در دو سطح دیسک به وجود می آید و با رها کردن کامل پدال دو دیسک مجددا به هم وصل می شوند.

یکی از دیسک ها، صفحه کلاچ و دیگری صفحه فشار نامیده می شود. با توجه به اینکه دو دیسک به طور مداوم با هم در تماس بوده و سایش دائمی دارند، باید قطعه ای بین این دو دیسک باشد که میزان سایش را کم کند، این قطعه لنت نام دارد. لنت به مرور زمان ساییده شده و نیاز به تعویض دارد، با دانستن علائم تمام شدن دیسک کلاچ می توان به زمان تعویض آن پی برد.

اجزای سیستم کلاچ

 • فلایویل یا چرخ طیار
 • صفحه کلاچ یا دیسک کلاچ
 • صفحه فشار
 • فنر یا بلبرینگ

فلایویل

فلایویل چرخ بزرگی است که وظیفه انتقال گشتاور میل لنگ به جعبه دنده را برعهده دارد، مجموعه کلاچ دقیقا بین فلایویل و جعبه دنده قرار دارد تا وظیفه قطع و وصل کردن گشتاور را انجام دهد.

عوامل خرابی صفحه کلاچ

صفحه کلاچ

دیسک یا صفحه کلاچ قطعه ای دایره ای شکل می باشد که دو طرف آن با لنت پوشیده شده است، این صفحه به طور مستقیم روی چرخ طیار یا فلایویل نصب می شود و عملکردی شبیه لنت های ترمز دارد. با توجه به اینکه این قطعه در محفظه سر بسته جلوی گیربکس تعبیه شده است امکان تشخیص تمام شدن آن از لحاظ دیداری وجود ندارد بلکه باید از روش های دیگری به تمام شدن آن پی برد.

صفحه کلاچ برای اینکه بتواند گشتاور فلایویل را که از میل لنگ دریافت کرده به جعبه دنده انتقال دهد باید با اعمال نیروی زیاد به فلایویل بچسبد، وظیفه اصلی لنت ها مانع از لغزش دیسک کلاچ روی فلایویل می باشد، از سوی دیگر صفحه فشار (دیسک فشار) که با کمک فنر که به صفحه کلاچ چسبیده است وظیفه اعمال این نیرو را برعهده دارد.

دیسک کلاچ باید موقع رها کردن پدال به خوبی به صفحه فلایویل متصل شود تا انتقال قدرت به خوبی انجام گیرد، هر چقدر این اتصال به دلیل تمام شدن صفحه کلاچ کمتر باشد، توان ماشین کم می شود.

صفحه فشار یا دیسک

صفحه کلاچ میان صفحه فشار و فلایویل قرار دارد، دیسک توسط فنر به صفحه کلاچ متصل می شود.

فنر یا بلبرینگ

فنر یا بلبرینگ نیز سبب اعمال نیرو به صفحه فشار شده که در نتیجه صفحه فشار به کلاچ می چسبد.

جنس صفحه کلاچ چیست؟

این قطعه در قدیم از ماده ای سمی به نام آزبست تولید میشد اما امروزه از ترکیباتی مانند سرامیک یا رزین برای ساخت آن استفاده می کنند. هر چقدر ضریب اصطکاک کلاچ بالاتر باشد، طول عمر آن نیز بیشتر است، به عبارتی هر چه صفحه کلاچ از مواد سخت تر با نرخ سایش پایین تر تشکیل شود فشار وارد بر فلایویل بیشتر شده و نیروی گشتاور را بهتر منتقل می کند.

بهترین روش تشخیص زمان تعویض صفحه کلاچ

خودرو را در دنده یک گذاشته و کلاچ را رها کنید، اگر خودرو به صورت غیر طبیعی به لرزه افتاد، زمان تعویض صفحه کلاچ فرا رسیده است.

علت تمام شدن صفحه کلاچ

به طور معمول عمر صفحه کلاچ و دیسک بین 50- 60 هزار کیلومتر می باشد اما این مدت زمان کاملا به نحوه رانندگی شما بستگی دارد. برای مثال خودرویی که بیشتر در سطح شهر مورد استفاده قرار می گیرد به دلیل استفاده زیاد از کلاچ نیازمند تعویض زودهنگام دیسک و صفحه است، در این بخش عواملی که سبب کاهش عمر دیسک کلاچ می شوند را بیان کرده ایم:

 • سبک رانندگی غلط
 • شتاب زیاد اولیه در شروع حرکت
 • استفاده مداوم از کلاچ به دلیل قرار دادن پا به طور ثابت روی آن
 • تعداد سرنشین

نتیجه گیری از زمان تعویض صفحه کلاچ

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره زمان تعویض صفحه کلاچ بیان کردیم. کلاچ قطعه ای مصرفی با طول عمر مشخص است که بعد از تمام شدن آن باید تعویض شود. با توجه به اینکه اصل کار کلاچ بر مبنای قانون اصطکاک است اگر اصطکاک کافی بین صفحه و فلایویل و همچنین صفحه و دیسک برقرار نشود،بخشی از نیروی موتور به صورت هرزگرد از بین رفته و تنها بخشی از نیروی موتور به گیربکس می رسد. زمانی که صفحه و دیسک سالم باشند، باید به طور کامل به هم متصل شده و لقی نداشته باشند در غیر این صورت نیروی گشتاور به طور کامل منتقل نمی شود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *