دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
زمان تعویض شمع خودرو

زمان تعویض شمع خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 9:20 4 هفته قبل بازدید: 38

چه زمانی شمع ماشین را عوض کنیم؟

شمع یکی از قطعات مهم در موتور ماشین است بنابراین زمان تعویض شمع خودرو بسیار اهمیت دارد. شمع خودرو قطعه ای کوچک اما تاثیر گذار در عملکرد موتور می باشد که بدون آن موتور قادر به فعالیت نیست. در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تعویض شمع خودرو مطالبی مفیدی را بیان می کنیم، جهت کسب اطلاعات لازم همراه ما باشید.

کار شمع خودرو چیست؟

برای اینکه درک درستی از زمان تعویض شمع خودرو داشته باشید، ابتدا باید با این قطعه و مکانیسم عمل آن آشنا شوید. شمع‌ خودرو نیرو محرکه ماشین است در واقع با جرقه زدن آن است که مخلوط سوخت و هوا درون محفظه احتراق، آتش می گیرد و سپس انرژی تولید می شود و موتور شروع به فعالیت می کند.
شمع‌ خودرو قطعه ای تشکیل شده از چندین بخش است. اجزای تشکیل دهنده آن شامل: الکترود، عایق چینی، واشر، پایه، ترمینال، مهره و… می باشد. دقت داشته باشید که هر خودرو به تعداد سیلندرها، شمع دارد.

مکانیسم عمل شمع خودرو

شمع برای اینکه بتواند جرقه بزند باید ولتاژ کافی دریافت کند و بعد از دریافت جریان برق از کوئل خودرو، آن را از سمت ترمینال به سمت الکترود هدایت کرده و در ناحیه الکترود، با عملکردهای دو الکترود مثبت و منفی جرقه زده می شود. به طور خلاصه، جرقه شمع سبب مشتعل شدن مخلوط سوخت و هوا شده و نیرو محرکه لازم برای حرکت قطعات موتور را ایجاد می کند.

شمع روی سرسیلندر تعبیه می شود. همچنین باید جرقه ای با ولتاژ 12000 تا 25000 ولت تولید کند و در دمای بسیار بالای فضای احتراق حدوداً 20000 درجه سانتی گراد و فشار بالای 40 اتمسفر مقاومت کند. به همین دلیل به گونه ای طراحی شده است که ساده تر تعویض شود. شمع در هر سیکل کاری دما و فشار و ولتاژ بسیار بالایی را تحمل می کند بنابراین عمر آن با توجه به نوع و کیفیت ساخت متغیر است. اما می توان گفت که عمر یک شمع به طور متوسط از 15000 تا 100000 کیلومتر می باشد. به طور میانگین زمان تعویض شمع هر 20000 کیلومتر می باشد.

تعویض شمع خودرو

زمان مناسب تعویض شمع خودرو

کارخانه سازنده شمع‌ها، عمر مفید آن را اعلام می کند اما مواردی هستند که روی مدت عمر شمع‌ها اثر گذار هستند. در ادامه به این موارد می پردازیم.

1. نوع شمع‌ها
2. نحوه رانندگی
3. خودرو الکترودی یا خودرو سوختی

شمع ماشین براساس فاکتورهایی مانند 1. کد حرارتی 2. جنس الکترود 3. تعداد الکترود تقسیم بندی می شوند.

انواع شمع از نظر کد حرارتی

کد حرارتی در واقع میزان مقاومت شمع‌ها در برابر حرارت موجود در آخرین سیکل جرقه زنی را نشان می دهد. در واقع کد حرارتی نشان دهنده تحمل دمایی شمع‌ها تا زمان یونیزه شدن گازها در الکترودها است. اگر شمعی مقاومت دمایی پایینی داشته باشد، ممکن است موجب احتراق زود هنگام شود. عوامل تاثیر گذار در کد حرارتی شمع، طول و مساحت شمع و ساختار الکترود مثبت است.

شمع‌ها براساس کد حرارتی به سه دسته شمع سرد، شمع نیمه گرم و گرم تقسیم می شوند.

شمع‌های سرد برای موتورهایی با دمای بالا مناسب هستند.
شمع‌های نیمه گرم برای موتورهایی با دمای متوسط مناسب تر است.
شمع‌های گرم برای موتورهایی با دمای پایین مناسب تر هستند.

در صورتی که شمعی از نظر کد حرارتی گرم است اما میزان عملکرد موتور بسیار بالا است، باید توجه داشته باشید که عمر شمع کوتاه تر از حد معمول می شود لذا باید برای تعویض زود هنگام اقدام کنید. همچنین اگر این قطعه با کد حرارتی مناسب برای ماشین انتخاب نشود، مشکلاتی نظیر خود احتراقی و احتراق ناقص رخ می دهد که سبب کوتاه شدن عمر شمع و آسیب دیدن به قطعات موتور می شود.

انواع شمع از نظر تعداد الکترود منفی

تعداد الکترودهای متصل به پایه شمع نیز روش دیگری برای تقسیم بندی شمع‌ها است. شمع‌ها با تعداد الکترود منفی بیشتر را “چند الکترودی” می نامند که بسته به تعداد الکترود (دو، سه یا چهار ) نام گذاری می شوند.

• طول عمر شمع‌های چند الکترودی نسبت به تک الکترودی بیشتر است به همین دلیل با توجه به تعداد الکترود، زمان تعویض شمع خودرو تحت تاثیر قرار می گیرد.
• توجه داشته باشید که تنظیم نبودن فاصله بین گپ های الکترود در شمع های چند الکترودی می تواند منجر به آسیب شمع شود و باید زودتر از موعد تعویض شود.
• پس تعداد الکترودها عاملی است که زمان تعویض شمع‌ها را مشخص می کند.

انواع شمع از نظر ساختار الکترود مثبت

شمع‌ها از نظر جنس بدنه الکترود مثبت به دو دسته سوزنی و معمولی تقسیم بندی می شوند، این تقسیم بندی براساس نوک الکترود که سوزنی یا سر گرد است، انجام شده است.

• در شمع‌های معمولی، جنس الکترود مثبت از نیکل می باشد. سر گرد الکترود، دقت جرقه زنی را کاهش داده و کیفیت احتراق را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین شمع‌های معمولی، مقاومت حرارتی کمتری دارند لذا طول عمر کمتری نسبت به شمع های سوزنی دارد.
• شمع‌های سوزنی دارای الکترود مثبت سوزنی هستند که دقت جرقه زنی بالایی داشته و جرقه بزرگتری ایجاد می کند لذا شمع سوزنی طول عمر بالاتری داشته و زمان تعویض آن نسبت به شمع معمولی طولانی تر است.

شمع‌های سوزنی بسته به جنس آلیاژ به کار رفته در آن به دو دسته، شمع‌های پلاتینومی و شمع‌های ایریدیوم تقسیم بندی می شود.

• شمع‌های سوزنی پلاتینیوم، مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند همچنین مقاومت بالایی در برابر فشار حاصل از احتراق و ولتاژ دارند لذا این شمع‌ها عمر طولانی تر دارند.
• شمع‌های سوزنی ایریدیوم که از بهترین های بازار می باشد، بهترین سیستم جرقه زنی را دارند و همچنین مقاومت حرارتی و فشاری بسیار بالایی دارند به همین دلیل در بین سایر شمع‌های موجود در بازار، طول عمر بیشتری دارند.

تاثیر نحوه رانندگی در تعویض شمع خودرو

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تعیین زمان تعویض شمع خودرو نحوه رانندگی می باشد. در صورتی که شما بهترین شمع‌های موجود در بازار را در اختیار داشته باشید اما سبک رانندگی شما به گونه ای باشد که همیشه با سرعت بالا می رانید، باید زودتر از موعد مقرر اقدام به تعویض شمع  خودرو نمایید. همچنین رانندگی مبتدی و خاموش روشن کردن متعدد ماشین نیز، فاکتور موثر دیگری است که در طول عمر شمع‌ها اثر گذار است.

خودرو الکترودی یا خودرو سوختی

خودروهای الکترودی مکانیسم عمل متفاوتی که نسبت به خودروهای سوختی دارند، از این رو نیاز است که شمع آن زودتر تعویض شود. اما این نسخه را نمی توان برای همه خودروها پیچید زیرا هر راننده ای باید به فاکتورهای دیگری که در بالا ذکر شد، زمان درست تعویض شمع خودرو را پیدا کند.

زمان تعویض شمع ماشین

زمان تعویض شمع ماشین براساس ایرادات آن

همان طور که بیان شد، هر شمعی عمر مشخصی دارد که باید بعد از کیلومتر مشخصی آن را تعویض کرد، همچنین آگاه شدید که فاکتورهایی مانند نوع شمع، نحوه رانندگی و نوع خودرو نیز فاکتورهای مهم برای تعیین زمان تعویض شمع خودرو هستند. اما برخی از ایرادات می تواند سبب کوتاه تر شدن عمر شمع‌ها شود. در زیر به مشکلات رایجی که سبب کوتاه شدن عمر شمع می شود، می پردازیم.

رسوبات حاصل از احتراق در سر الکترودها

دود حاصل از احتراق سوخت و هوا، حاوی مواد شیمایی است که امکان رسوب آن روی شمع است. در صورتی که الکترودهای شمعی را رسوب بگیرد، به خوبی نمی تواند عمل جرقه زنی را انجام دهد و در نتیجه نیاز است که شمع پیش از زمان استاندارد، تعویض شود.

همچنین در صورتی که سوخت نامناسب از طریق سوپاپ وارد سیلندر شود و فیلتر هوا به خوبی قادر به تصفیه هوای ورودی نباشد، امکان احتراق ناقص را بیشتر می کند. در نهایت احتراق ناقص سبب تولید کربن می شود که این کربن روی الکترود رسوب کرده و باعث خرابی زودرس شمع‌ها می شود.

ترک روی چینی شمع علت تعویض شمع خودرو

یکی از مواردی که سبب تعویض شمع‌ها می شود، ترک روی چینی می باشد. زیرا عبور جریان با ولتاژ بالاتر از حد توان الکترود، منجر به ایجاد فاصله یا گپ بین دو الکترود مثبت و منفی می شود و در نتیجه جرقه زنی با مشکل مواجه می شود.

شکستن چینی شمع

از دیگر موراد تعویض زودرس شمع‌ها، نصب نادرست آن است که منجر به شکستن چینی می شود.

دمای بالای موتور به دلیل نقص فنی در سیستم خنک کننده

اگر سیستم خنک کننده به درستی عمل نکند، منجر به داغ شدن بیش از حد موتور یا جوش آوردن موتور می شود. دمای بالا در محفظه احتراق می تواند به شمع‌ها آسیب وارد کند و طول عمر آن را کاهش دهد.

ذوب شدن الکترودها به دلیل متناسب نبودن کد حرارتی با نوع موتور

هر موتوری باید متناسب با عملکرد، شمعی مناسب داشته باشد. همان طور که در بالا توضیح دادیم، سه کد حرارتی برای شمع‌ها موجود است که باید نوع مناسب را انتخاب کرد در غیر این صورت دمای بالا سبب ذوب شدن الکترود ها و از کارافتادگی شمع می شود در نهایت شما مجبور به تعویض زود هنگام آن می شوید.

آلودگی شمع توسط روغن موتور

در صورتی که مشکلی در واشر سرسیلندر یا سیلندر رخ دهد، روغن موتور به بیرون نشت کرده و به محفظه سیلندر می رسد. آغشته شدن شمع به روغن موتور به آن آسیب وارد می کند لذا باید شمع را زودتر از موعد مقرر تعویض کنید. همچنین فرسودگی رینگ های دور پیستون نیز سبب نشت روغن می شوند بنابراین باید با تعویض قطعات فرسوده موتور و بازدید دوره ای از سوختن شمع پیشگیری کنید.

آب خوردگی پایه شمع دلیل تعویض شمع خودرو

در صورتی که واشر سرسیلندر یا سرسیلندر دچار ترک شوند، سبب نشت آب به محفظه سیلندر می شوند. آب وارد شده به محفظه سیلندر با شمع تماس پیدا می کند و سبب نقص عملکرد آن می شود. لذا شمعی که با آب در تماس بوده است، طول عمر کوتاه تری دارد و باید زودتر تعویض شود.

آلوده شدن شمع به سوخت ورودی به سیلندرها

ترکیب نادرست ورودی سوخت و هوا درون سیلندر می تواند سبب رسوب مواد حاصله از احتراق روی شمع شود و عمر آن را کاهش دهد.

وظایف شمع خودرو

علائمی که نشان دهنده خرابی شمع خودرو هستند.

• خام سوزی سوخت و درست کار نکردن موتور خودرو
• خروج صدا از اگزوز
• روشن شدن چراغ چک خودرو
• تغییر رنگ عایق شمع
• مشکل در استارت خوردن
• مشکل در شتاب گیری خودرو
• لرزش در ماشین
• افزایش مصرف سوخت

درست کار نکردن موتور خودرو

احتراق ناقص یا خام سوزی سوخت از علائمی است که نشان دهنده خرابی شمع می باشد. خام سوزی سبب افزایش آلاینده ها و صدای ناهنجار می شود لذا با این علائم می توان به خرابی شمع پی برد و اقدام به تعویض آن کرد.

خروج صدا از اگزوز

صدای ناهنجار از اگزوز در هنگام دور گرفتن موتور، ممکن است به علت سوختن ناقص و نبود نیروی کافی موتور باشد، که این موارد به احتمال زیاد به دلیل نقص فنی شمع می باشد.

روشن شدن چراغ چک خودرو

روشن شدن چراغ چک خودرو به منزله ی این است که در موتور ماشین مشکلی رخ داده است. یکی از مواردی که سبب روشن شدن چراغ چک می شود، خرابی شمع‌ها می باشد و در صورت خراب بودن شمع ها باید اقدام به تعویض آن نمود.

تغییر رنگ عایق

در صورتی که عایق شمع دچار تغییر رنگ شود؛ باید به دنبال یک ایراد در شمع باشید. برای مثال تغییر رنگ سفید یا سیاه و همچنین قهوه ای یا روغنی به منزله ایراد در ساختار یا عملکرد شمع می باشد.

مشکل در استارت خوردن ماشین

استارت خوردن ماشین باید بدون هیچ مشکلی رخ دهد در صورتی که شمع مشکل داشته باشد، ماشین بد استارت خورده و ممکن است ماشین روشن نشود بنابراین بد استارت خوردن ماشین ممکن است به دلیل خرابی شمع باشد.

مشکل در شتاب گیری خودرو

در صورتی که شمع نتواند جرقه با ولتاژ کافی تولید کند، احتراق ناقص رخ می دهد و موتور نیروی کافی برای حرکت دادن تایر ها را ندارد لذا خراب شدن شمع می تواند دلیلی بر عدم شتاب گیری خودرو باشد.

لرزش ماشین علامت

اگر ماشین با لرزش همراه باشد به این معنی است که موتور نیروی کافی را برای دور گرفتن ندارد و لذا ماشین شروع به لرزش می کند. این امر می تواند به دلیل مشکل در شمع ماشین باشد بنابراین در صورت تشخیص تعمیرکار به خرابی شمع باید آن را تعویض کرد.

افزایش مصرف سوخت

در صورتی که بدون هیچ دلیلی مصرف سوخت افزایش یابد، می توان به نقص عملکرد شمع پی برد زیرا جرقه با ولتاژ کافی برای احتراق ایجاد نکرده و احتراق ناقص رخ می دهد همین امر سبب افزایش مصرف سوخت می شود.

نتیجه گیری از زمان تعویض شمع ماشین

در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تعویض شمع خودرو نکاتی را آموختید. در نظر داشته باشید که شمع باید به صورت دوره ای و منظم مورد بررسی قرار بگیرد. به طور میانگین زمان تعویض شمع هر 20000 کیلومتر می باشد اما فاکتورهای ارائه شده در بالا همگی در زمان تعویض شمع خودرو موثر است.

همچنین شما در این راهنما با انواع شمع آشنا شدید که به شما کمک می کند زمان تعویض هر شمع را به طور میانگین به دست آورید. نکته دیگری که در این راهنما بیان شد، در مورد علائم نشان دهنده خرابی شمع است که به شما کمک می کند تا با شناسایی این علائم سریعا اقدام به تعویض شمع ماشین نمایید و از خراب شدن قطعات موتور پیشگیری نمایید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *