دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
زمان تعویض تسمه دینام

زمان تعویض تسمه دینام

مهسا حاتمیان مطالعه: 13:50 4 هفته قبل بازدید: 32

تسمه دینام را چه زمانی باید تعویض کنیم؟

در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تعویض تسمه دینام نکات مهمی را ارائه می دهیم. تسمه دینام (تسمه پروانه- تسمه مارپیچی) که برخی آن را با نام ژنراتور می شناسند، برای انتقال نیرو به قطعاتی مانند، واتر پمپ، سیستم تهویه هوا رادیاتور و دینام به کار می رود. با توجه به اینکه تسمه دینام، کنترل قطعات ذکر شده در بالا را برعهده دارد، لذا باید به صورت دوره ای چک شود تا از صحت آن اطمینان کسب شود. مانند سایر تسمه های ماشین، تسمه دینام از پلاستیک ساخته شده است و این بدین معنی است که با گذشت زمان، تسمه خراب می شود.

تسمه به طور میانگین می تواند 3 تا 4 سال عمر مفید داشته باشد. اما باید به طور مکرر مورد بررسی قرار گیرد. زمان تعویض تسمه دینام بسیار اهمیت دارد زیرا اگر تسمه پاره شود یا قرقره های آن ایراد پیدا کنند، به درستی عمل نمی کند و برای موتور ماشین مشکلات بسیاری پدید می آید. در ادامه مطلب نکات مهمی در مورد تسمه دینام ارائه داده ایم، با ما همراه باشید.

تسمه دینام چیست؟

این قطعه از یک تسمه، قرقره ((پولی یا هرزگرد)) و تسمه سفت کن تشکیل شده است، وظیفه آن انتقال نیروی تولید شده موتور به واترپمپ، پروانه، دینام و.. را می باشد. تسمه دینام تمامی اجزای جانبی موتور را به قرقره اصلی که توسط موتور حرکت می کند، متصل می کند. بنابراین زمانی که قرقره شروع به حرکت می کند، تسمه نیز شروع به چرخش کرده و بدین ترتیب اجزای جانبی را می چرخاند. دینام نیز با کمک تسمه دینام، عملکرد خود را انجام می دهد. دینام دور خود را از تسمه دینام گرفته و برق تولید می کند و در شارژ کردن باتری نقش دارد.

تسمه دینام چیست

مکانیسم عمل تسمه دینام

تسمه توسط میل لنگ به حرکت در می آید و با چرخیدن به دور قرقره پمپ آب و قرقره دینام و قرقره سیستم تهویه سبب عملکرد آن ها می شود. تسمه به عنوان واسط نیروی تولید شده از میل لنگ عمل می کند و در صورتی که آسیب ببیند، فشار بسیار زیادی به موتور وارد می شود. از این رو باید در زمان معین تسمه دینام عوض شود.

دینام: نیروی چرخشی که از میل لنگ دریافت کرده است را به دینام انتقال می دهد. سپس دینام، نیروی حرکتی یا جنبشی را به نیروی الکتریکی تبدیل می کند. این نیرو به باتری منتقل می شود و سپس باتری شارژ می شود.

پروانه: نیروی چرخشی دریافت شده از میل لنگ را به پروانه انتقال می دهد و باعث چرخیدن پروانه می شود. پروانه با دمیدن هوای خنک، سبب خنک کردن آب رادیاتور می شود.

پمپ آب: یروی چرخشی را به پمپ آب سیستم خنک دهنده انتقال می دهد و سپس پمپ آب نیروی فشاری برای پمپاژ آب به موتور را به دست می آورد.

پمپ هیدرولیک: نیروی چرخشی را به پمپ هیدرولیک هدایت کرده و سپس پمپ هیدرولیک این نیرو را به فشار تبدیل کرده و در آن مکانیسم هایی صورت می گیرد و در نهایت موجب حرکت فرمان ماشین می شود. تسمه دینام با اولین استارت و هم زمان با روشن شدن خودرو شروع به چرخیدن می کند و قطعات متصل به آن یعنی واترپمپ، پروانه، دینام و… را وادار به چرخش می کند.

زمان تعویض تسمه دینام

در نظر داشته باشید که عمر تسمه با توجه به شرایط متفاوتی مانند کیفیت ساخت، نوع رانندگی و …. متغیر می باشد و ممکن است یا دچار پارگی می شود و یا با فرسودگی دندانه ها، عملکرد خود را از دست بدهد. طول عمر تسمه در بین اتومبیل ها متفاوت است، اما به طور میانگین عمر بین 80 تا 120 هزار کیلومتر متغیر می باشد. تسمه مانند سایر قطعات موتور، عمر مفیدی دارد که این عمر حدود 3-4 سال است. با توجه به اینکه تسمه با هر بار روشن شدن موتور، باید شروع به چرخش کند، بنابراین طبیعی است که در طول زمان اصطکاک می یابد. نکته ای که باید توجه داشته باشید این است که زمان تعویض تسمه دینام تقریبا تجربی می باشد و باید به صورت دوره ای تسمه بازدید شود.

عواملی که سبب کاهش طول عمر تسمه می شوند.

1. استفاده زیاد از دورهای بالای موتور
2. عدم استفاده از دنده متناسب با قدرت و سرعت خودرو
3. خرابی قمقمه یا هرزگرد و تسمه سفت کن
4. نصب تسمه بی کیفیت

علائم ظاهری نشان دهنده خرابی تسمه

برخی نشانه ها می تواند نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم باشد.
1. وجود پارگی یا خوردگی، بریدگی و تکه های از دست رفته در دندانه های تسمه
2. شل شدن تسمه
3. چرب شدن تسمه
4. شنیده شدن صدایی جیرجیر از بلوک موتور
5. عدم انطباق تسمه روی قرقره یا هرزگرد

ایرادات ناشی شده از تسمه معیوب

1. ایراد در سیستم خنک کننده
2. ایراد در سیستم تهویه سیستم خنک کننده
3. ایراد در پمپ فرمان هیدرولیکی
4. توقف شارژ باتری و روشن شدن چراغ هشدار باتری
5. کاهش راندمان موتور
در ادامه به طور خلاصه در مورد هر یک از این ایرادات، نکاتی را بیان می کنیم.

ایراد در واتر پمپ سیستم خنک کننده

با توجه به اینکه پمپ آب به عنوان مهمترین بخش سیستم خنک کننده عمل می کند از این رو اشکال در تسمه دینام سبب می شود تا پمپ آب به خوبی قادر به پمپاژ آب به سمت موتور نباشد. بنابراین دمای موتور به دلیل اختلال در سیستم خنک کننده بسیار افزایش می یابد و ممکن است خسارت های سنگینی به موتور وارد شود.

ایراد در سیستم تهویه سیستم خنک کننده نشانه زمان تعویض تسمه دینام

با توجه به اینکه پروانه، چرخش خود را از چرخش تسمه دریافت می کند لذا خراب شدن تسمه مانع از عملکرد سیستم تهویه شده و از این رو آب سیستم خنک کننده به خوبی خنک نمی شود و دمای موتور بیش از حد بالا می رود که این امر منجر به خسارت های سنگینی به موتور می شود.

ایراد در پمپ هیدرولیک فرمان

پمپ هیدرولیک یکی از اصلی ترین بخش های سیستم فرمان هیدرولیک است. پمپ هیدرولیک خودرو نیروی خود را از تسمه دریافت می کند. پمپ نیروی دورانی تسمه دینام را به نیروی فشار تبدیل کرده و سپس روغن را از شلنگ های مخصوص پمپ می کند. در صورتی که تسمه ایراد پیدا کند؛ نیروی دورانی تسمه تایم به پمپ هیدرولیک نمی رسد و این قطعه کار خود را به درستی انجام نمی دهد.

توقف شارژ باتری نشان دهنده تعویض تسمه دینام

دینام موجب شارژ باتری می شود و با کمک تسمه دینام فعالیت خود را انجام می دهد. بنابراین در صورتی که تسمه پاره شود یا از کار بیفتد، باتری شارژ نمی شود. چراغ باتری در این مواقع خاموش می شود و شما می توانید از خاموش بودن چراغ باتری به این امر پی ببرید.

عدم کارکرد صحیح موتور

یکی دیگر از اشکالاتی که به دلیل خرابی تسمه دینام رخ می دهد، عدم کارکرد صحیح کولر می باشد. زیرا تسمه دینام در تهویه مطبوع نقش دارد در صورتی که تسمه نیروی دورانی لازم را نرساند، کارکرد کولر با مشکل مواجه می شود.

کاهش راندمان موتور

در صورتی که تسمه دینام خراب شود، پمپ آب و پروانه دچار مشکل می شوند، لذا قادر به خنک کردن آب سیستم خنک کننده نیستند. با نقض عملکرد سیستم خنک کننده، دمای موتور بسیار افزایش می یابد و در نتیجه راندمان یا بازده موتور کاهش می یابد. همچنین ممکن است سبب سوختی واشر سرسیلندر یا چسبندگی پیستون به سر سیلندر شود.

تعویض تسمه دینام

سوالات رایج کاربران در مورد تعویض تسمه دینام

در ادامه مطلب به برخی از رایج ترین سوالاتی که کاربران از کارشناسان ما در سایت دلفد می پرسند، می پردازیم. با مطالعه این سوالات شما هم می توانید پاسخ سوال خود را دریابید.

موارد هشدار دهنده زمان تعویض تسمه دینام چیست؟

  • روشن نشدن چراغ باتری پشت آمپر
  • عدم گردش جریان آب در موتور به دلیل از کار افتادن واتر پمپ
  • مشکل در کنترل فرمان هیدرولیک
  • ایراد در سیستم تهویه

هنگام پارگی تسمه دینام هنگام رانندگی چه اتفاقی می افتد؟

تسمه مارپیچ به عنوان تسمه دینام، تسمه فن یا تسمه لوازم جانبی نیز شناخته می شود. اگر تسمه فرسوده شود و آسیب ببیند یا کثیف شود، لوازم جانبی موتور نمی توانند با سرعت مناسب بچرخند و منجر به کاهش قدرت سیستم الکتریکی می شوند.

تعویض تسمه دینام چقدر طول می کشد؟

برخی از وسایل نقلیه دارای تسمه دینامی هستند که به راحتی قابل دسترسی است. این بدین معنی است که زمان تعویض باید زیر یک ساعت طول بکشد. اما اگر تسمه در منطقه پیچیده تری باشد، ممکن است حدود 2 ساعت طول بکشد.

آیا می توانید با ماشین بدون تسمه رانندگی کنید؟

بدون تسمه دینامی، وسیله شما به سختی از طریق باتری کار می کند. همچنین، سایر قطعات متصل به آن یعنی پروانه، فن و .. هر چیز دیگری که با تسمه حرکت می کند، کار نخواهد کرد.

باتری بدون تسمه چه مدت دوام می آورد؟

در این شرایط، باتری می تواند 30 دقیقه عمر کند. اگر خوش شانس باشید بدون عملکرد دینام می توانید تا دو ساعت برانید. در صورتی که مجبورید ماشین را بدون دینام روشن کنید، پس از روشن کردن ماشین، موتور را خاموش نکنید. زیرا هنگام استارت ماشین به سرعت باتری خالی می شود.

آیا خودم می توانم تسمه دینام را تعویض کنم؟

تعویض تسمه دینام در ماشین های مدرن و جدید آسان است. زیرا کششهای تسمه محرک اتوماتیک امروزه نیازی به شل شدن پیچ و مهره ها ندارند. فقط کشش را تنظیم کنید و تسمه قدیمی را برداشته و یک تسمه جدید نصب کنید. البته برای ایمنی بیشتر بهتر است کار تعویض تسمه دینام را به تعمیرکار زبده بسپارید تا میزان کشش و نحوه نصب آن به صورت اصولی انجام شود.

صدای تسمه دینام شکسته به چه صورت است؟

علائم شکستگی تسمه دینامی مانند سیلی بلند، جیغ زدن یا ضربات صدایی است که از زیر کاپوت به گوش می رسد. چراغ هشدار باتری نیز ممکن است روشن شود، زیرا دینام شارژ باتری را متوقف می کند.

چرا تسمه جدید که تعویض کرده ام، صدای جیغ مانندی دارد؟

اگر کشش تسمه دینامی خیلی کم باشد، تکان می خورد و اصطکاک کافی برای حرکت دادن قرقره ها نخواهد داشت. در این صورت، تسمه روی قرقره می لغزد و باعث ایجاد صدای جغجغه آزار دهنده ای می شود.

چرا عمر تسمه دینام ماشین من کم می شود؟

تسمه دینام برای جلوگیری از جدا شدن از قرقره به کشش مداوم نیاز دارد. در صورت تراز نبودن تسمه، ممکن است خراب شود. کشش ممکن است از تراز خارج شده باشد(شل شده باشد)، از مکانیک بخواهید تا کشش را بررسی کند و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

آیا می توانید تسمه را بیش از حد محکم کنید؟

تسمه دینامی جدید بعد از چند ساعت راندن، احتمالاً باید دوباره محکم شود، اگر خیلی شل باشد، فشرده می شود و باعث گرم شدن بیش از حد می شود و اگر هم خیلی محکم باشد، می تواند به بلبرینگ های دینام و یا پمپ آب آسیب برساند.

زمان تعویض تسمه دینام

نتیجه گیری از زمان تعویض تسمه دینام

در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تعویض زمان تسمه دینام نکاتی را مطالعه کردید. به خاطر داشته باشید که تسمه دینام نقش مهمی در عملکرد قطعاتی مانند پمپ آب، دینام، پمپ هیدرولیک و… دارد و در صورتی که به صورت دوره ای چک نشود، ممکن است خسارت های سنگینی به موتور ماشین وارد کند.

در این مطلب همچنین در مورد علائمی که هشدار دهنده زمان تعویض تسمه دینام است مواردی را بیان کردیم. درست کردن نکردن پمپ آب، شارژ نشدن باتری، ایراد در کنترل فرمان، ایراد در عملکرد سیستم تهویه هوا یا پروانه به دلیل درست کار نکردن تسمه دینام رخ می دهد. با تعویض به موقع تسمه دینام از تمامی خسارت ها پیشگیری کنید. نکات ارائه شده در این راهنما مواقع ضروری کمک کننده شما خواهد بود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *