دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
زمان تعویض تسمه تایم

زمان تعویض تسمه تایم

مهسا حاتمیان مطالعه: 8:50 4 هفته قبل بازدید: 26

چه زمانی باید تسمه تایم عوض کنیم؟

در این مطلب از سایت دلفد قصد داریم در مورد زمان تعویض تسمه تایم مطالبی را بیان کنیم. یکی از قطعات مهم برای عملکرد صحیح موتور ماشین، تسمه تایم می باشد. این قطعه رابط بین میل لنگ و میل بادامک (میل سوپاپ) است و با چرخش میل لنگ این نیرو را به میل بادامک انتقال داده و سبب چرخش میل بادامک می شود. تسمه نیز مانند سایر قطعات خودرو باید بعد از طی شدن مسافتی حدود 60 تا 90 هزار کیلومتر تعویض شود چرا که عدم تعویض تسمه تایم منجر به خسارت های جبران ناپذیری به ماشین می شود.

تسمه تایم چیست؟

برای اینکه زمان دقیق تعویض تسمه تایم را پیدا کنید، بهتر است ابتدا با این قطعه و مکانیسم عمل آن آشنا شوید. تسمه تایم یک تسمه پلاستیکی است و دندانه هایی دارد که این دندانه ها با قرار گرفتن روی فولی های هرزگرد دندانه دار، مانع از لغزش می شوند.

مکانسیم عمل تسمه تایم

تسمه تنظیم کننده زمان باز و بسته شدن سوپاپ یا انژکتورها را برعهده دارد. موتور چهار چرخه دارد که مکش، تراکم، احتراق، تخلیه چهار عمل موتور است، در مرحله مکش، سوپاپ ها باز شده و هوا و سوخت وارد محفظه احتراق می شود سپس در مرحله تراکم، با بالا آمدن پیستون در سیلندر، سوپاپ هوا و سوخت بسته می شود و سوخت و هوا متراکم می شوند. در مرحله احتراق با جرقه شمع، سوخت و هوا شعله ور می شوند و فشار حاصل از احتراق باعث پایین راندن پیستون می شود و سوپاپ دود باز می شود. در مرحله تخلیه، دود حاصل از احتراق از سوپاپ دود خارج می شود.

در این 4 مرحله از عملکرد موتور، تسمه سبب باز و بسته شدن سوپاپ هوا و سوخت و همچنین سوپاپ دود می شود. همانطور که در بالا ذکر کردیم حرکت میل لنگ توسط تسمه به میل سوپاپ منتقل می شود و میل سوپاپ هم سبب بالا و پایین رفتن سوپاپ ها می شود.

انواع مدل های تایمینگ خودرو و زمان تعویض آن

در برخی از خودروها تسمه تایم و در برخی از خودروهای قدیمی تر زنجیر تایم نصب می شود.

تسمه تایم: از جنس پلاستیکی بوده و در کاتالوگ خودرو زمان تعویض تسمه نوشته شده است. با توجه به اینکه تسمه پلاستیکی است با گذشت زمان از بین می رود و در نهایت دندانه های آن می شکنند.

زنجیر تایم: عمر زنجیر تایم بسیار بیشتر از تسمه می باشد اما پارگی آن خسارت های بسیار شدیدی نسبت به تسمه به موتور وارد می کند.

تعویض تسمه تایم

فاکتورهای موثر در زمان تعویض تسمه تایم

• کارکرد خودرو
• مدت زمان تولید تسمه

کارکرد خودرو

به طور میانگین کارشناسان اعلام می دارند که بین 60 تا 90 هزار کیلومتر باید تسمه تعویض شود. اما به طور دقیق نمی توان اعلام کرد که تمامی خودروها باید بعد از پیمودن این مسافت، آن را تعویض کنند. بلکه زمان تعویض آن به فاکتورهای متعددی بستگی دارد.

مدت زمان تولید تسمه تایم

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای تعیین زمان تسمه، زمان تولید است. حتی اگر خودرو چندین سال کار نکرده باشد اما از زمان ساخت 3 الی 5 ساله گذشته باشد، باید تعویض شود زیرا این قطعه نیز مانند سایر قطعات خودرو، عمر مفیدی دارد.

علائم هشدار دهنده برای تعویض تسمه تایم

علائمی که نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم می باشد، به عنوان زنگ هشدار برای راننده عمل می کنند. بنابراین با مشاهده هر یک از این علائم به خرابی تسمه شک کنید و با چک کردن آن ها از خسارت های سنگین پیشگیری کنید.

• افزایش خروج دود از اگزوز
• استارت نخوردن ماشین
• بد کار کردن موتور در حین حرکت
• از بین رفتن دندانه های تسمه تایم
• نشت روغن از جلو موتور
• صدای غیر معمول از داخل محفظه موتور خودرو
• روشن شدن چراغ چشمک زن موتور خودرو
در ادامه به توضیح مختصر در مورد هر یک از این فاکتورها می پردازیم.

افزایش خروج دود از اگزوز

یکی از مواردی که ممکن است نشان دهنده زمان تعویض تسمه تایم باشد، افزایش خروج دود از اگزوز می باشد. زیرا به دلیل حرکت نکردن سوپاپ ها، 4 عمل موتور به درستی انجام نشده و احتراق ناقص انجام می شود، لذا دود زیادی از اگزوز خارج می شود. بنابراین می توانید با مشاهده دود زیاد اگزوز، تسمه را چک کنید و در صورت پارگی یا شل شدن آن باید فورا برای تعمیر اقدام کنید.

استارت نخوردن ماشین

در صورتی که استارت ماشین به درستی کار نکند و ماشین استارت نخورد، می توان علت را در معیوب بودن تسمه دانست. زیرا زمانی که ماشین استارت می خورد، در واقع میل لنگ به گردش در آمده و یک سیکل اولیه (4 عمل مکش، تراکم، احتراق، تخلیه) موتور انجام می شود و اتومبیل روشن می شود. در صورتی که تسمه ایراد داشته باشد، نمی تواند حرکت میل لنگ را به میل بادامک (میل سوپاپ) انتقال دهد و در نتیجه اتومبیل روشن نمی شود.

بد کار کردن موتور در هنگام حرکت

یکی دیگر از نشانه های مهم برای تعویض تسمه تایم، بد کار کردن موتور است. اگر این قطعه در حین حرکت شل شود یا پاره شود، نیروی میل لنگ به میل سوپاپ نمی رسد و از این رو سوپاپ ها در زمان درست باز و بسته نمی شوند و در نهایت قدرت موتور کاهش می یابد. پس در صورتی که در حین حرکت متوجه بد کار کردن موتور شدید، احتمال خرابی در تسمه را در نظر بگیرید. همچنین در صورتی که این قطعه شل شده باشد، خودرو شروع به لرزش می کند و در حین شتاب، دور موتور افزایش می یابد.

از بین رفته دندانه های تسمه تایم

تسمه دارای دندانه هایی است که از لغزش آن پیشگیری می کند در صورتی که دندانه های آن از بین رفته یا دچار خوردگی شده باشند باید اقدام به تعویض آن نمایید.

نشت روغن از جلو موتور

در صورتی که روغن موتور از جلو موتور به بیرون نشت کند، می توان مشکل را در کاور تسمه دانست. نشت روغن از کاور تسمه سبب دمای بیش از حد موتور شده و سبب از بین رفتن تسمه می شود.

صدای غیر معمول از داخل محفظه موتور خودرو

تسمه از طریق برخی از پولکی ها یا قرقره به میل بادامک و میل لنگ اتصال دارد. زمانی که تسمه فرسوده می شود، صدای غیر معمولی از درون موتور به گوش می رسد بنابراین در صورتی که صدایی مانند تیک تیک شنیدید، مشکل ممکن است مربوط به تسمه باشد. زمانی که موتور خودرو با استارت زدن صدای همیشگی را ندهد و به اصلاح ول می چرخد، پس مشکل را می توان به تسمه نسبت داد.

روشن شدن چراغ چشمک زن موتور خودرو

چشمک زدن چراغ موتور می تواند به دلیل خرابی تسمه باشد. با کمک یک متخصص کد های نشان داده شده در نمایشگر را می توان تشخیص داد و در صورت ارتباط با تسمه، اقدام به تعویض آن کرد.

وظایف تسمه تایم

ایراد در تسمه تایم چه مشکلی ایجاد می کند؟

ایراداتی که تسمه تایم معیوب ایجاد می کند در ادامه به صورت موردی بیان شده است.

1. در صورتی که تسمه به موقع تعویض نشود، می تواند در عملکرد سوپاپ ها اختلال ایجاد کند، در نتیجه چهار عملکرد موتور به درستی انجام نشده و راندمان موتور کاهش می یابد.

2. در صورت پارگی تسمه؛ زمان بندی باز و بسته شدن سوپاپ ها دچار اختلال می شود و ممکن است پیستون با سوپاپ ها برخورد کرده و سوپاپ ها کج شوند.

3. همچنین پارگی تسمه به سرسیلندر نیز ممکن است آسیب وارد کند.

4. وارد نشدن سوخت و هوا در زمان درست به محفظه احتراق نیز سبب کاهش نیرو محرکه خودرو و در نهایت خاموش شدن آن می شود.

زمان تعویض تسمه تایم ماشین ها

در جدول زیر زمان تعویض تسمه تایم ماشین به صورت حدودی مشخص شده است.

ماشینزمان تعویض تسمه تایم
1پرایدهر 80 – 100 هزار کیلومتر
2پژوه 206 تیپ 5هر 60 هزار کیلومتر
3پژوه 206 تیپ 2هر 70 هزار کیلومتر
4پژو 405هر 60 – 70 هزار کیلومتر
5زانتیاهر 65 هزار کیلومتر
6تندرهر 45 هزار کیلومتر
7ریوهر 65 هزار کیلومتر
8مزدا 323هر 70 هزار کیلومتر
9مگانهر 60 هزار کیلومتر

دلایل خرابی تسمه تایم

تنظیم نبودن تسمه تایم: عمده ترین علت خرابی تسمه، تنظیم نبودن هرزگردها و قرار گرفتن نادرست دندانه ها است.

روان کننده ها و سیالات: ریختن سیالات مانند ضد یخ، روغن موتور، گریس و … روی تسمه منجر به نقص در عملکرد آن می شود.

اعمال فشار زیاد به تسمه تایم: بار زیاد سبب ترک ریز و درشت و کش آمدن تسمه و خوردگی دندانه های آن می شود.

شل بودن تسمه تایم: در صورتی که کشش تسمه استاندارد نباشد، به راحتی از جای خود لغزش می کند و سبب شکستن و ساییده شدن دندانه های آن می شود.

اشکال در ساختار قرقره: در صورتی که قرقره نگه دارنده تسمه، دچار خوردگی یا ترک شده باشند، به مرور باعث تغییر شکل ظاهری دندانه های آن می شوند.

زمان تعویض تسمه تایم

هر آنچه که باید در مورد افزایش طول عمر تسمه تایم بدانید.

1. تسمه باید از نظر ظاهری و شکل دندانه ها کاملا سالم باشد. در صورتی که دندانه های تسمه دچار ترک یا خوردگی باشد، از نصب آن خودداری کنید.
2. تسمه ماشین باید به صورت دوره ای چک شود و در صورت ایراد در شکل ظاهری آن، فورا اقدام به تعویض کنید تا از خسارت های سنگین پیشگیری کنید.
3. در زمان تعویض تسمه تایم، باید اصول نصب را رعایت کنید و از تا خوردن تسمه خودداری کنید.
4. کشش تسمه باید در هنگام نصب رعایت شود.
5. از سالم بودن قرقره ها مطمئن شوید.

نتیجه گیری از زمان تعویض تسمه تایم ماشین

در این راهنما از سایت دلفد در مورد زمان تعویض تسمه تایم ماشین نکاتی را مطالعه کردید. در نظر داشته باشید که تسمه نقش حیاتی در عملکرد موتور ایفا می کند. با تعویض به موقع تسمه از خسارت جدی به موتور خودداری کنید. نکات ارائه شده در این راهنما، کمک کننده شما در مواقع ضروری خواهد بود.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *