دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
ریختن تینر در باک خودرو

ریختن تینر در باک خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:20 1 سال قبل بازدید: 654

در این راهنما از سایت دلفد درباره پیامدهای ریختن تینر در باک خودرو به ارائه نکات مهمی می پردازیم. همان طور که می دانید سوخت اصلی خودروهای احتراق داخلی بنزین است اما برخی از رانندگان برای پاکسازی مسیر سوخت، موتور و اگزوز از تینر استفاده می کنند تا رسوبات موجود در مسیرهای نام برده شده از بین برود. تینر ماده حلال است و خاصیت اشتعال پذیری بالایی دارد به همین دلیل موجب بهتر سوختن بنزین در داخل موتور شده و شما متوجه تغییر قدرت موتور می شوید. اما آیا می توان از تینر به عنوان مکمل ماشین استفاده کرد؟ در ادامه به طور کامل به این سوال پاسخ داده ایم، همراه ما باشید.

استفاده از تینر به عنوان مکمل بنزین

ریختن تینر در باک خودرو موجب اشتعال سریع تر سوخت می گردد که برخی از افراد آن را نشانه پرشتاب شدن و قدرت گرفتن موتور تعبیر می کنند اما در حقیقت موضوع چیز دیگر است! تینر سبب تغییر در میزان اشتعال پذیری بنزین می شود اما نقشی در عملکرد بهتر موتور ندارد.
همچنین برخی از افراد تصور می کنند که استفاده از تینر سبب پاک کردن رسوبات می شود، این فرضیه هم دلیل علمی ندارد! تینر خاصیت خورندگی دارد، رسوبات را از جای خود کنده و باعث آسیب رساندن به دیواره شلنگ ها و واشر ها می شود بنابراین استفاده طولانی مدت از تینر به عنوان مکمل بنزین توصیه نمی شود.
مکمل باید عدد اکتان بنزین را افزایش داده تا مقاومت آن را در برابر احتراق خود به خودی افزایش دهد، نه اینکه با خورندگی دیواره های قطعات باعث آسیب دیدن موتور و سیستم سوخت رسانی شود!

ویژگی های مکمل تینر برای استفاده در باک بنزین

برای آگاهی از تاثیر تینر در باک بنزین ابتدا باید خواص و ویژگی های آن را بشناسید، آنگاه مزایا و معایب حاصل از استفاده از تینر برای سیستم سوخت رسانی و موتور را بهتر درک خواهید کرد. تینر ماده ای حلال بی رنگ، شفاف و با خاصیت اشتعال بالا است که موجب سوختن بهتر بنزین در محفظه سیلندر می گردد و شما فکر می کنید که تینر باعث پرشتاب شدن موتور شده است، همچنین به دلیل کندن رسوبات از جای خود، تصور می شود که خاصیت پاکسازی و روان کاری داشته که این امر نیز اشتباه است. مکمل بنزین باید عدد اکتان بنزین را افزایش داده و ویژگی پاک کنندگی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم.

مکمل بنزین و عدد اکتان چیست؟

زمانی که هوا و سوخت به اندازه کافی متراکم شده باشند، جرقه درون محفظه احتراق رخ می دهد، به عبارتی با بالا آمدن پیستون مخلوط سوخت و هوا تا حد مشخصی متراکم شده و با زدن جرقه، شعله ور می شود. از آن جایی که مخلوط سوخت قابلیت اشتعال پذیری بالایی دارد، اگر قبل از جرقه زدن و به دلیل فشار و گرما مشتعل شود، موتور دچار کوبش خواهد شد که این امر برای موتور خوب نیست. توانایی متراکم شدن سوخت قبل از جرقه زنی را عدد اکتان می گویند، عدد اکتان مقیاسی برای نشان دادن مقاومت بنزین و دیگر سوخت ها در برابر شروع احتراق خود به خودی، گرما و فشار است.

عدد ایزواکتان 100 و عدد نرمال هپتان 0 است، هر چقدر عدد اکتان بزرگتر باشد نشان دهنده مقاومت بیشتر آن در مقابل احتراق خود به خودی در برابر فشار و گرما است، برای مثال عدد اکتان بنزین معمولی 87، بنزین ویژه 89 و بنزین سوپر 93 است. وقتی عدد اکتان بنزینی 90 باشد یعنی کیفیت سوخت این بنزین مخلوطی از 90 درصد سوخت ایزواکتان و 10 درصد هپتان است که کیفیت بالایی دارد.

به طور خلاصه عدد اکتان استانداری برای سنجش عملکرد بنزین به حساب می آید، هر چقدر این عدد بیشتر باشد، تراکم بیشتری را پیش از منفجر شدن تحمل می کند که تاثیر مثبتی در عملکرد پیشرانه خواهد داشت، بنابراین متخصصین حوزه خودرو سازی به دنبال مکملی برای بالا بردن عدد اکتان بنزین هستند و به همین دلیل از مکمل های گوناگونی استفاده می شود.

مکمل بنزین نوعی ترکیب است که کیفیت و بازدهی سوخت خودرو را افزایش می دهد، به عبارتی عدد اکتان را افزایش داده و به عنوان روان کننده نیز عمل می کند که این امر امکان بازدهی و قدرت بیشتری برای پیشرانه فراهم خواهد کرد.

ریختن تینر در باک بنزین

معایب ریختن تینر در باک بنزین

تینر به هیچ عنوان خاصیت پاکسازی و شویندگی رسوبات را ندارد، بلکه آن ها را حل کرده و به مرور سبب آسیب رساندن به قطعات سیستم سوخت رسانی و موتور می گردد. برخی از تعمیرکاران استفاده از تینر را به عنوان مکمل پیشنهاد می دهند اما باید در مورد اثرات واقعی آن بدانید.
برخی از افراد معتقداند که تینر به دلیل حل کردن ناخالصی های موجود در مسیر سوخت رسانی سبب پاک شدن مسیر سوخت و اگزوز می شود اما پاکسازی به چه معناست؟ با توجه به اینکه تینر خورندگی بالایی دارد، تمامی آلاینده ها و حتی رنگ و رینگ قطعات فلزی پیشرانه در مسیر خود را از بین می برد، به عبارتی تینر ها رسوبات و آلاینده ها را نمی شوید بلکه آن ها را در خود حل می کند. معایب ریختن تینر در باک خودرو عبارت اند از:

 • کوتاه شدن عمر سنسور اکسیژن
 • نشت روغن یا بنزین
 • انسداد سوزن انژکتور و نشتی شلنگ های آن
 • گرفتگی و انسداد فیلتر پمپ بنزین و سوختن آن
 • خوردگی و سایش جداره باک های آهنی
 • اثر مخرب روی واشر ها و بست ها
 • اثر مخرب روی قطعات لاستیکی
 • فرسوده شدن زود هنگام قطعات خودرو

کوتاه شدن عمر سنسور اکسیژن

ریختن تینر در باک خودرو باعث خرابی سنسور اکسیژن شده و در عملکرد آن خطا رخ می دهد. سنسور اکسیژن جهت اندازه گیری اکسیژن موجود در گازهای خروجی اگزوز به کار می رود و با فرستادن داده ها به ECU میزان پاشش سوخت و سیستم زمان بندی موتور را تنظیم می کند، همچنین این قطعه وظیفه کنترل میزان آلایندگی ها را بر عهده دارد. استفاده از تینر در اگزوز باعث می شود تا سنسور اکسیژن با ایراد مواجه شده و سیگنال های اشتباه به ECU بفرستد، در نهایت ECU نیز وضعیت پاشش سوخت و زمان بندی موتور سیستم را اشتباه تفسیر کرده و بازده موتور کم می شود. تینر به دلیل خاصیت حل شوندگی به جداره سنسور اکسیژن آسیب می رساند.

2. نشت روغن و یا بنزین از معایب ریختن تینر در باک خودرو

با توجه به خاصیت خورندگی تینر امکان پارگی و نشتی لوله ها و شلنگ ها وجود دارد. روغن و بنزین هر کدام در مسیرهای جداگانه خود به سمت موتور هدایت شده و نقش خود را ایفا می کنند. روغن قطعات موتور را روان کاری و خنک کاری می کند و بنزین نیز در محفظه احتراق با هوا ترکیب شده و سبب احتراق و حرکت پیستون می گردد. نشت روغن و بنزین سبب کاهش بازده و عملکرد موتور و خرابی قطعات آن می شود. تینر یکی از مواردی که موجب احتمال نشتی در مسیر لوله های روغن و بنزین می گردد.

3. گرفتگی سوزن انژکتور

برخلاف تصور، سوزن انژکتور با تینر تمیز نمی شود، زیرا تینر سبب کنده شدن رسوبات موجود در سوزن انژکتور شده که حتی ممکن است به داخل آن نفوذ کند، همچنین استفاده طولانی مدت از تینر سبب خوردگی قطعاتی مانند انژکتور می شود.
انژکتور با پاشش سوخت در محفظه احتراق کار خود را انجام می دهد، در واقع این قطعه میزان پاشش سوخت را توسط ECU دریافت کرده و با فشار بالایی به محفظه سیلندر پاشش می کند. گرفتگی سوزن ها و یا پارگی شلنگ های انژکتور سبب کاهش میزان پاشش سوخت شده که این امر در عملکرد موتور تاثیر منفی می گذارد. استفاده از تینر فوری برای طولانی مدت به مرور سبب انسداد سوزن انژکتور شده و رسوبات را به داخل انژکتور هدایت می کند.

استفاده از تینر به عنوان مکمل بنزین

4. سوختن پمپ بنزین جزء معایب ریختن تینر در باک خودرو

پمپ بنزین با پمپاژ کردن بنزین به سمت پیشرانه نقش خود را در سیستم سوخت رسانی ایفا می کند، ریختن تینر در باک خودرو سبب حل شدن رسوبات و آلودگی ها شده و آن ها را از دیواره جدا می کند، ممکن است رسوبات کنده شده به پمپ بنزین راه یابند که در این صورت باعث انسداد و سوختگی پمپ بنزین می شود. در برخی خودروها پمپ بنزین داخل باک و در برخی خارج باک نصب می شود. استفاده از تینر سبب خوردگی و کنده شدن متریال به کار رفته در ساختار باک می گردد، همچنین تراشه ها به درون فیلتر پمپ نفوذ کرده و موجب انسداد فیلتر آن می شوند.

5. خوردگی و سایش جداره باک های آهنی

استفاده از تینر در خودروهای دارای باک آهنی سبب خوردگی و کنده شدن رسوبات شده و قطعات موجود در مسیر سوخت رسانی و موتور را خراب خواهد کرد.

6. اثر مخرب روی واشر و بست ها یکی دیگ را معایب ریختن تینر در باک خودرو

با توجه به خاصیت خورندگی تینر ممکن است روی واشر و بست های سیستم سوخت رسانی اثر منفی گذاشته و با کندن دیواره آن ها سبب شل شدن اتصالات شود.

7. مضر بودن برای قطعات لاستیکی و پلاستیکی خودرو

ریختن تینر در باک خودرو به قطعات لاستیکی آسیب وارد می کند زیرا خاصیت خورندگی بالایی داشته و به مرور آن ها را از بین می برد.

8. فرسوده شدن زودهنگام قطعات خودرو

استفاده از تینر نه تنها پیامد مثبتی نداشته بلکه سبب فرسوده شدن سیستم سوخت رسانی می شود. همواره به یاد داشته باشید که برای افزایش بازده و عملکرد موتور ماشین بر مبنای اصول علمی پیش روید.

معایب ریختن تینر در باک خودرو

انواع مکمل های بنزین

مکمل افزایش دهنده عدد اکتان بنزین یا Octane Booster

این مکمل با افزایش عدد اکتان سبب افزایش مقاومت سوخت در برابر احتراق خود به خودی می شود، در واقع امکان تراکم بیشتر را بدون احتراق خود به خودی را ایجاد می کند.

مکمل ضد ناک زدن یا Anti nock

این مکمل از انفجار یا کوبش زود هنگام سوخت در محفظه احتراق جلوگیری کرده و مانع از آسیب دیدن سیلندر و پیستون می شود.

مکمل اکسیژن دار یا Oxygenate

مکمل اکسیژن دار به دلیل وجود اکسیژن در ترکیبات فرموله شده خود میزان مونو اکسید کربن که گازی سمی و خطرناک است را کاهش می دهد.

مکمل ضد اکسایش Antioxidant

این مکمل مانع از اکسایش بنزین و گرفتگی و انسداد انژکتورها می شود.

مکمل شوینده Detergent

مکمل شوینده مانع از تجمع رسوبات در محفظه احتراق، سیستم سوخت رسانی و همچنین اگزوز شده و رسوبات را از بین می برد.

مکمل روان کننده Lubricant

این مکمل سبب کاهش تشکیل رسوبات چسبنده در مسیر سوخت رسانی و شلنگ های انژکتور شده و به عنوان روان کننده عمل می کند.

مکمل ضد خوردگی Corrosion Inhibitor

مکمل ضد خوردگی مانع از خوردگی فلزات سیستم سوخت رسانی، پیشرانه و اگزوز می شود.

بهترین زمان استفاده از مکمل بنزین

اگر خودرو شما تازه خریداری شده و کارکرد آن کم است نیاز به استفاده از مکمل ندارد اما اگر خودرو شما شرایط زیر را داشته باشد بهتر است از مکمل استفاده کنید.

 • کارکرد موتور شما بالا باشد.
 • عمر خودرو شما زیاد باشد.
 • بازرسی دوره ای و منظم انجام نداده باشید.

مزایای استفاده از مکمل بنزین

 • افزایش شتاب و قدرت ماشین
 • پاکسازی مسیر سوخت رسانی و اگزوز
 • پاکسازی انژکتورها
 • رفع مشکل وقفه در شتاب گیری
 • مانع از خاموش شدن ناگهانی پیشرانه
 • رفع مشکل لرزش خودرو در حالت درجا

نتیجه گیری از ریختن تینر در باک خودرو

در این راهنما از سایت دلفد به ارائه نکاتی درباره ریختن بنزین در باک خودرو پرداختیم. برخی از افراد برای بهبود کارایی خودرو و شتاب گیری موتور از تینر در مسیر سوخت رسانی استفاده می کنند به همین دلیل کاربران سوالات مختلفی در مورد مزایا و معایب استفاده از تینر به عنوان مکمل بنزین می پرسند، در این راهنما به طور کامل به جنبه های مربوط به این مکمل پاسخ داده شد.

با توجه به مطالب ذکر شده ریختن تینر در باک خودرو هیچ مبنای علمی ندارد. با استفاده از تینر سوخت بنزین سریع تر می سوزد به همین دلیل رانندگان تصور می کنند که اکتان بنزین را بالا رفته و خاصیت مکمل دارد، اما حقیقت چیزی است که در این راهنما شرح داده شد. استفاده از مکمل های استاندارد بهترین روش برای پاکسازی و افزایش قدرت و شتاب ماشین می باشد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *