دلفد: بزرگترین وب سایت خودرو ایران
جست و جو در دلفد
انتخاب شهر
انتخاب شهر
نمایندگی ها و فروشندگان
لوازم و قطعات وسیله نقلیه
مجله دلفد
لیست برندهای شرکت خودروسازی

پیشنهاد های شگفت انگیز دلفد

منتخب سردبیر
روغن سوزی موتور خودرو

روغن سوزی موتور خودرو

مهسا حاتمیان مطالعه: 12:30 1 سال قبل بازدید: 159

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره روغن سوزی موتور خودرو بیان می کنیم. روغن سوزی موتور خودرو امری ناخوشایند بوده و نشان دهنده خرابی در مجراهای روغن و یا قطعات موتور می باشد. آشنایی با اصول نگه داری از روغن موتور خودرو برای جلوگیری از روغن سوزی لازم و ضروری است، همراه ما باشید.

روغن سوزی چیست؟

روغن سوزی به حالتی گفته می شود که در آن موتور خودرو مقداری روغن را به همراه سوخت می سوزاند که این امر باعث خروج دود آبی رنگ از خودرو و کم شدن روغن موتور می شود. به عبارتی اگر روغن از طریق رینگ روغن پیستون یا سوپاپ ها وارد محفظه احتراق شده و همراه مخلوط سوخت و هوا بسوزد، می گوییم روغن سوزی رخ داده است.

روغن سوزی موتور خودرو باعث چه مشکلاتی می شود؟

 • کاهش روغن موتور
 • احتراق ناقص در موتور
 • کاهش بازده و توان موتور به دلیل احتراق ناقص
 • ضعیف شدن جرقه
 • افزایش آلاینده های زیست محیطی

برای اینکه درک بهتری از روش های جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو داشته باشید، ابتدا نقش و نحوه عملکرد روغن موتور و روغن کاری را بررسی می کنیم.

علائم روغن سوزی موتور خودرو

 • چرب بودن سر شمع ها
 • بوی سوختن روغن از کاپوت و یا اگزوز
 • چرب بودن دهانه لوله اگزوز
 • کم شدن بدون دلیل روغن موتور
 • خروج دود آبی رنگ از اگزوز

دلایل روغن سوزی موتور خودرو

 • شکستن رینگ پیستون
 • خوردگی یا سایش دیواره سیلندر
 • خرابی و شکستگی گیت یا درب سوپاپ
 • خرابی واشر سرسیلندر
 • خرابی یاتاق ها
 • خرابی شاتون
 • خرابی کاسه نمد

روغن موتور چیست؟

از روغن مخصوص برای روانکاری موتور استفاده می شود تا بین اجزا و قطعات موتور حرکت کرده و مانع از سایش آن ها در اثر اصطکاک شود. همچنین روغن موتور با حرکت بین قطعات، دمای آن ها را به خود جذب کرده و باعث خنک شدن موتور می شود.

وظایف روغن موتور چیست؟

 • روانکاری قطعات موتور
 • تمیز نمودن قطعات موتور
 • کاهش ساییدگی و فرسودگی قطعات موتور
 • کمک به خنک کاری

روانکاری نقش مهمی در خودرو دارد، در صورتی که روانکاری قطعات موتور به درستی انجام نشود، عمر قطعات مکانیکی خودرو کاهش می یابد. روانکاری بعضی از قسمت های خودرو مانند موتور در حدی مهم است که ضعف یا نشتی روغن موتور سبب آسیب جدی به آن ها می شود.
به طور کلی تمامی اجزا و قطعات مکانیکی خودرو که با یکدیگر در تماس هستند، باید روانکاری شوند. در نظر داشته باشید که انرژی جنبشی قطعات موتور در اثر برخورد با یکدیگر سبب تولید انرژی اصطکاک و گرمایی می شود، بنابراین استفاده از روغن برای روانکاری و خنک کاری موتور لازم و ضروری است.

دلایل روغن سوزی موتور خودرو

ضرورت روانکاری قطعات موتور

زمانی که دو جسم روی یکدیگر قرار می گیرند، قبل از هر گونه برخورد با یکدیگر سطحی صاف و همواری دارند اما در صورت برخورد به مرور ناهمواری ها روی سطح هر دو جسم دیده خواهد شد که با حرکت دادن دو جسم روی یکدیگر، ناهمواری داخل هم قرار گرفته و سبب افزایش اصطکاک و سطح دمای دو جسم می شود، در نهایت هر دو جسم نابود می گردد. اما می توان با روغن کاری سطح هر دو جسم، از این اتفاق جلوگیری کرد.

اجزای سیستم روغن کاری چیست؟

منبع ذخیره روغن موتور

منبع ذخیره روغن موتور به شکل یک سینی است که به آن سینی یا مخزن روغن موتور نیز گفته می شود، این سینی در تحتانی ترین قسمت موتور قرار گرفته و روغن را در خود ذخیره می کند.

پمپ روغن موتور

پمپ روغن موتور در خودروهای مختلف با هم تفاوت دارد که ساده ترین مکانیسم آن به شکل زیر عمل می کند.
با چرخش چرخ دهنده های موجود در پمپ خلاف جهت یکدیگر، روغن از مخزن مکش شده و با فشار به سمت لوله ها پمپاژ می شود. معمولا نیروی لازم برای گرداندن پمپ روغن مکانیکی بوده که توسط زنجیر یا چرخ دنده از میل لنگ به دست می آید.

فیلتر روغن موتور

ناخالصی و آلاینده های درون روغن، آسیب جدی به قطعات موتور وارد می کند به همین دلیل روغن پس از پمپاژ شدن توسط پمپ به فیلتر روغن می رسد تا ناخالصی های آن گرفته شده و روغن یکدست و بدون آلاینده به سمت موتور جریان یابد. در برخی از خودروها از دو فیلتر استفاده می شود: فیلتر اول در داخل سینی روغن و فیلتر دوم بعد از پمپ روغن قرار می گیرد.

مسیرهای روغن کاری

روغن موتور بعد از عبور از فیلترها به مجاری و لوله های مخصوصی که در بلوک سیلندر و سرسیلندر تعبیه شده است، وارد می شود سپس از آن جا به سمت قطعاتی که نیاز به روغن کاری دارند می رود. مجاری و سوراخ هایی در داخل موتور تعبیه شده تا روغن از داخل آن ها عبور کند. همچنین مجرا و کانال های دیگری برای عبور آب از سیستم خنک کننده در بلوک موتور و سرسیلندر تعبیه شده است، این مجراهای روغن و آب به گونه ای تعبیه شده تا تداخلی با هم نداشته باشند.

کدام قطعات موتور به روغن کاری نیاز دارند؟

روغن موتور در مخزن روغن ذخیره شده و توسط پمپ به سمت قطعات زیر می رود:

 • کلیه یاتاقان های اصلی و فرعی
 • میل لنگ
 • سوپاپ های ورودی و خروجی
 • اجزای برقرار کننده اتصال بین سوپاپ و میل سوپاپ (بادامک)
 • جداره سیلندر
 • شاتون ها و …

نحوه روغن کاری میل لنگ و شاتون

برای اینکه ارتباط بین پیستون و میل لنگ و همچنین تبدیل حرکت طولی به چرخشی نیاز به یاتاقان می باشد. با توجه به اینکه یاتاقان ها وزن زیادی از پیستون را تحمل می کنند باید توسط روغن روانکاری شوند، به عبارتی باید لایه ای نازک روی یاتاقان ها قرار گیرد تا یاتاقان هایی که در سرعت و فشار زیاد و بعضا در دمای بالا کار می کنند توسط روغن روانکاری شوند. بنابراین سوراخ هایی روی میل لنگ و یاتاقان اصلی ایجاد می شود تا روغن از این سوراخ ها وارد مجرا شده و به محل تماس یاتاقان اصلی و میل لنگ برسد.
علاوه بر یاتاقان اصلی که (بین میل لنگ و بلوک سیلندر قرار گرفته است ) یاتاقان های فرعی (بین میل لنگ و شاتون قرار دارند) نیز باید روغن کاری شوند بنابراین سوراخ هایی روی آن ها ایجاد می شود تا روغن از یاتاقان اصلی به فرعی برسد. در روی بدنه شاتون نیز شیاری وجود دارد تا روغن از یاتاقان بزرگ شاتون به یاتاقان کوچک شاتون (محل نصب گژن پین) برسد.

نحوه روغن کاری جداره سیلندر

جداره سلیندر که به علت حرکت طولی پیستون در معرض ساییدگی مداوم قرار دارد، باید روغن کاری شود. در برخی خودروها روغن کاری جداره سیلندر به صورت افشاننده یا اسپری انجام می گردد، در برخی دیگر جداره خارجی شاتون (سمت میل لنگ) شیارهایی دارد که این شیارها سبب پاشش روغن به بالای یاتاقان شده و بر اثر حرکت شاتون به جداره سیلندر می رسد.

روش های پیشگیری از روغن سوزی موتور خودرو

نحوه روغن کاری پیستون

روی پیستون سه ردیف شیار یا رینگ وجود دارد که دو رینگ بالا سبب کمپرس کردن یا ایجاد فشار و تراکم مخلوط سوخت و هوا می شوند، رینگ سوم یا پایین نیز سبب پاکسازی روغن از جداره سیلندر شده و مانع از ورود روغن به محفظه احتراق می شود.
زمانی که پیستون بالا می آید، جداره سلیندر سرشار از روغن می شود و زمان پایین آمدن آن، رینگ روغن پیستون تمام روغن جداره سیلندر را پاک کرده و به داخل سینی روغن می ریزد تا از این طریق مانع از ورود روغن به داخل محفظه احتراق شود.

علت روغن سوزی چیست؟

 • اگر جداره سیلندر و یا رینگ روغن پیستون دچار خرابی و سایش شود، روغن وارد محفظه احتراق شده و در نتیجه دود آبی رنگ از اگزوز خارج می شود.
 • در صورتی که رینگ های پیستون خراب شوند و به عبارتی به یکدیگر گیر کنند، باز هم روغن وارد محفظه احتراق شده و سبب خروج دود آبی از اگزوز می گردد.
 • نشت روغن از طریق واشر سرسیلندر نیز سبب وارد شدن روغن به محفظه احتراق می شود که این امر یا با دود آبی همراه شده یا اصلا دود خاصی تولید نمی کند.
 • خرابی سوپاپ ها و برخورد محکم سوپاپ و پیستون ها در زمان پاره کردن تسمه نیز می تواند سبب ورود روغن به محفظه احتراق شود که این امر باعث روغن سوزی و تولید دود آبی می گردد.

روش های پیشگیری از روغن سوزی موتور ماشین

 1. بررسی دریچه سوپاپ ها
 2. چک کردن پیچ و مهره های اجزای موتور
 3. بررسی رینگ پیستون
 4. چک کردن کیفیت روغن موتور
 5. بررسی فیلتر روغن
 6. استفاده از مکمل
 7. عدم شستشو سیستم سوخت رسانی و اگزوز با مواد اسیدی مانند سرکه

بررسی دریچه های سوپاپ ها روشی برای جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو

دریچه سوپاپ ها یا گیت سوپاپ ها را به صورت دوره ای بررسی کنید و در صورت شل بودن آن ها یا ایراد در درزگیرها به رفع مشکل بپردازید، این کار مانع از ورود روغن به محفظه احتراق و در نتیجه روغن سوزی موتور می شود.

بررسی پیچ و مهره های سوپاپ ها و سایز اجزای موتور

پیچ و مهره های موتور را بازرسی کنید و در صورت شل شدن یا باز شدن درزگیرها، با استفاده از آچار اقدام به سفت کردن آن ها نمائید.

بازرسی از رینگ های پیستون راهی برای جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو

یکی دیگر از روش های جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو، بررسی دوره ای رینگ های پیستون می باشد. همان طور که بیان شد رینگ روغن پیستون نقش مهمی در پیشگیری از ورود روغن به محفظه احتراق دارد، در صورتی که رینگ ها به هم گیر کرده و یا رینگ دچار شکستگی یا خوردگی شده باشند سبب روغن سوزی موتور می شوند.

بررسی کیفیت و مرغوب بودن روغن موتور

روغن موتور ماشین را بررسی کنید، در صورتی که روغن موتور قدیمی بوده و تراشه و ناخالصی های زیادی در آن باشد سبب خوردگی و ساییدگی جداره سیلندر می شود بنابراین اقدام به تعویض روغن موتور کرده و همچنین هنگام تهیه روغن موتور تازه به کیفیت و مرغوب بودن آن توجه کنید.

علائم روغن سوزی موتور خودرو

بررسی فیلتر روغن موتور روشی برای جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو

فیلتر سبب تصفیه روغن شده و مانع از ورود تراشه ها و ناخالصی ها به داخل موتور می شود. اگر فیلتر روغن مسدود شده و به موقع تعویض نشود، ناخالصی ها وارد قطعات موتور شده و موجب خوردگی، سایش و خرابی آن ها می گردد، این امر احتمال نشت روغن به محفظه سیلندر را زیاد کرده و موجب روغن سوزی می شود.

استفاده از مکمل کاهش دهنده روغن سوزی

در صورت استفاده از یک مکمل کاهش دهنده روغن سوزی، می توانید با آرامش خاطر بیشتری رانندگی کنید. در نظر داشته باشید که کیفیت روغن به کار رفته در کاهش روغن سوزی اثر زیادی دارد بنابراین از روغن مرغوب استفاده کرده و همچنین مکمل های با کیفیت تهیه کنید.

عدم شستشو سیستم سوخت رسانی و اگزوز

در نظر داشته باشید که شستشو سیستم سوخت رسانی با مواد شوینده غیر استاندارد باعث ایراد در سیستم سوخت رسانی و اگزوز می شود.

 • استفاده از تینر برای شستشو سبب خوردگی و سایش جداره های قطعات موتور شده و همین امر احتمال روغن سوزی را افزایش دهد.
 • استفاده از گازوئیل برای شستشو نیز موجب خوردگی قطعات موتور شده و در نهایت منجر به روغن سوزی می شود.

نتیجه گیری از روش های جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو

در این راهنما از سایت دلفد نکات مهمی درباره روش های جلوگیری از روغن سوزی موتور خودرو بیان کردیم که با استفاده از آن ها می توانید کیفیت موتور ماشین خود را به خوبی حفظ کنید. برخی از راه های پیشگیری از روغن سوزی موتور ماشین عبارت اند از :

 • بررسی دریچه سوپاپ ها
 • چک کردن پیچ و مهره های اجزای موتور
 • بررسی رینگ روغن پیستون
 • چک کردن کیفیت روغن موتور و تعویض به موقع آن
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *